Dzieci uwielbiają uczyć się, odkrywać i zadawać pytania.

Nawet w wieku dwóch lub trzech lat, kiedy po raz pierwszy zaczynają mówić, w odpowiedzi na to, co słyszą, wiele dzieci pyta „dlaczego?”! Jeszcze zanim osiągnie mobilność, dziecko będzie spędzać większość czasu, próbując zrozumieć, jak działają rzeczy na tym świecie, takie jak przełączniki, klapki i klamki itp.

Ciekawe umysły rozwijają się od chwili narodzin, spędzając pierwsze lata na poznawaniu świata. Rozwój nie zatrzymuje się ani nie spowalnia, gdy zaczynają szkołę i uczą się o zupełnie nowych przedmiotach i koncepcjach, w rzeczywistości to tylko sprawia, że chętniej poznają świat, w którym żyją.

Mała dziewczynka trzymająca się drzewa.
Dzieci zaczynają odkrywać otaczający je świat zanim się na nim pojawią, a ich ciekawość rośnie, gdy stają się bardziej mobilne i rozwija się ich umysł. | źródło: Unsplash - Jeremiah Lawrence

W idealnym świecie rodzice i nauczyciele chcą zachęcić dzieci znajdujące się pod ich opieką do:

 • słuchania,
 • obserwacji,
 • odkrywania,
 • eksperymentowania,
 • kreatywnego myślenia,
 • testowania,
 • oceniania,
 • kwestionowania,
 • krytycznego myślenia.

Na szczęście fizyka jako przedmiot szkolny pomaga odpowiedzieć na wiele ważnych pytań, które nurtują najmłodszych, takich jak nasze miejsce w Układzie Słonecznym, jak działają samochody, jak samolot utrzymuje się na niebie i nie tylko. Co więcej, zmusza ich to do wykonania większości wyżej wymienionych czynności bez zastanawiania się.

Od katapult po rakiety, od gwiazd po planety - znajdziesz coś, czym dzieci będą zachwycone podczas nauki fizyki w domu lub w klasie, po prostu musisz dotrzymać tempa najmłodszym!

Wystarczy spojrzeć na eksperymenty fizyczne lub gry edukacyjne, które mogą uczynić naukę fizyki fantastyczną zabawą!

Te proste doświadczenia fizyczne dla dzieci zachęcą najmłodszych do stawiania hipotez, omawiania rezultatów tego, co widzieli i czego się nauczyli, i ponownego testowania swoich pomysłów, przez co wchłoną jak najwięcej informacji.

Fizyka jest prawie jak magia, którą dzieci mogą zobaczyć i w której mogą wziąć czynny udział (oczywiście z twoją pomocą i pod nadzorem!).

Szukasz korepetytora dla swojego dziecka? Na stronie Superprof po wpisaniu przykładowej frazy "kursy fizyka" w kilka chwil znajdziesz odpowiedniego nauczyciela w swoim mieście.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Fizyka
Stanisław
5
5 (14 oceny)
Stanisław
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Łukasz
5
5 (3 oceny)
Łukasz
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Grzesiek
5
5 (5 oceny)
Grzesiek
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mikołaj
5
5 (5 oceny)
Mikołaj
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Patryk
5
5 (7 oceny)
Patryk
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wojciech
5
5 (9 oceny)
Wojciech
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Paulina
5
5 (3 oceny)
Paulina
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Przemek
5
5 (5 oceny)
Przemek
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Stanisław
5
5 (14 oceny)
Stanisław
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Łukasz
5
5 (3 oceny)
Łukasz
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Grzesiek
5
5 (5 oceny)
Grzesiek
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mikołaj
5
5 (5 oceny)
Mikołaj
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Patryk
5
5 (7 oceny)
Patryk
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wojciech
5
5 (9 oceny)
Wojciech
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Paulina
5
5 (3 oceny)
Paulina
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Przemek
5
5 (5 oceny)
Przemek
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Ciekawe doświadczenia z fizyki dla dzieci

Jest tak wiele różnych rodzajów interakcji, jeśli chodzi o eksperymenty fizyczne, których można spróbować w klasie lub w domu. Oto kilka pomysłów na projekty, które powinny dać impuls do odkrycia większej ilości informacji o tej niesamowitej nauce i możliwych sztuczkach naukowych.

Co więcej, większość ludzi będzie w posiadaniu potrzebnego sprzętu, co oznacza, że eksperyment można łatwo zorganizować jako rozrywkę po szkole, w weekend lub podczas wakacji.

Poszukaj korepetytora z fizyki i matematyki.

Balonowy LEGO samochodzik

(dzięki uprzejmości Little Bins For Little Hands)

Czego potrzebujesz?

 • Klocki LEGO
 • Balony
 • Mała miarka

Jak to działa?

Klocki LEGO to kultowa zabawka dla dzieci i dorosłych, niezależnie od tego, czy po prostu budują parterowy dom dla swoich zabawek, czy też używają ich do bardziej skomplikowanego projektu. Ten łatwy w wykonaniu balonowy LEGO samochodzik jest zatem idealną sztuczką, aby umożliwić dziecku naukę o prawach fizyki. Zabawa łączy prostą fizykę i inżynierię, aby stworzyć niesamowitą zabawę edukacyjną, która zapewni godziny frajdy i pozytywny efekt uczenia się.

Wszystko, co musisz zrobić, to zachęcić malucha do zbudowania samochodu, pomóc mu nadmuchać balon i patrzeć jak daleko będzie zasuwał pojazd napędzany powietrzem opuszczającym balon! Towarzysząca osoba dorosła również powinna zrobić samochód, aby można było rozważyć następujące pytania.

Jak daleko dojedzie twój samochodzik? Weź miarkę i zobacz, czyj samochód pojechał najdalej! Świetna okazja do rozwijania umiejętności matematycznych.

Dlaczego ten samochód pojechał dalej?

Jak myślisz, dlaczego ten samochód był wolniejszy?

A co by było, gdybyśmy spróbowali wyścigu na dywanie?

Co się stanie, jeśli balon zostanie nadmuchany mniej, a co gdy nadmuchamy bo bardziej?

Szukajcie odpowiedzi na niekończące się pytania, które wszyscy możecie zadawać, aby zbadać szczegóły wyścigu, w rzeczywistości im więcej pytań wymyślisz, tym lepiej! A pomocą w odpowiedzi na nie mogą być kursy fizyka.

Chłopiec na podłodze, układający klocki LEGO.
Organizuj zabawne zajęcia edukacyjne dla swoich dzieci, używając prostych zabawek domowych, takich jak LEGO. | źródło: Unsplash - Kelly Sikkema

Stwórz tęczę w szklance

Czego potrzebujesz?

 • Wysoka szklanka
 • Płyny w różnych kolorach
 • Cukier

Jak to działa?

Ten fajny eksperyment naukowy wykorzystuje gęstość do tworzenia efektu tęczy w szklance. Nadal nie wiesz, jak to działa? Dodanie cukru do wody zagęszcza roztwór. Tak więc im więcej cukru dodasz do wody, tym gęstszy jest roztwór.

Jeśli masz cztery różne płyny, o różnych kolorach i gęstości, wtedy warstwy będą nakładać się na siebie: gęstsza, bardziej słodka ciecz będzie znajdować się na dnie a najlżejsza ciecz pozostanie na powierzchni. Obserwuj wyraz twarzy swojego dziecka, gdy płyny oddzielają się od siebie!

Zrób tornado w butelce

Czego potrzebujesz?

 • Dwie butelki
 • Rurka do łączenia butelek
 • Woda

Jak to działa?

Być może będziesz musiał wyszukać instrukcje obrazkowe lub filmy online, aby pomóc w skonfigurowaniu tego eksperymentu, ale sednem doświadczenia jest to, że gdy zawirujesz trochę płynu w górnej butelce wytworzy się wir, który spłynie do butelki poniżej. Dzieje się tak, ponieważ gdy woda płynie w dół, powietrze musi wydostać się na powierzchnię. Efektem końcowym jest spiralne tornado!

Aby zwiększyć zainteresowanie i zabawę w tym eksperymencie, możesz dodać brokat lub barwnik spożywczy do butelki, aby tornado było jeszcze fajniejsze i kolorowe.

Jeśli chodzi o butelki, jeśli masz jakieś butelkowe napoje gazowane, takie jak cola lub woda mineralna, możesz stworzyć więcej zabawnych eksperymentów, wliczając mieszanki wybuchowe!

Twórz własne doświadczenia fizyczne dla dzieci z jedzeniem

Czego potrzebujesz?

Przyjrzyj się na przykład swojej szafce na żywność lub lodówce i sprawdź, czy masz któryś z poniższych produktów. Potraktuj kuchnię jak laboratorium. To będzie dobry początek! Słowo ostrzeżenia do nadzorcy eksperymentu - możecie się pobrudzić!

 • Barwnik spożywczy
 • Soda oczyszczona
 • Skrobia kukurydziana
 • Olej
 • Ocet winny
 • Skorupka jajka
 • Pianka cukrowa
 • Rodzynki
 • Herbata w torebkach
 • Płyn do mycia naczyń
 • Mydło
 • Pasta do zębów

Jak to działa?

Zabawa jedzeniem i innymi artykułami gospodarstwa domowego to nie lada frajda (pomyśl o wybuchach, roztapianiu produktów i zabawie z wymyślaniem przepisów!), przy okazji możesz nauczyć swoje dziecko, jak przygotowuje się określone potrawy przy użyciu reakcji chemicznych. Wszystko, co musisz zrobić, to przeszukać Internet w poszukiwaniu pomysłów na wypieki, które ty i twoja rodzina możecie przygotować razem, wykorzystując te bardzo proste składniki, które wymieniliśmy wcześniej.

Poszukaj korepetytora z fizyki i matematyki. Wpisz np. korepetycje z fizyki Warszawa w wyszukiwarkę Superprof.

Wskazówki dotyczące prezentacji eksperymentów w szkole

1. Wybierz odpowiedni projekt

Po pierwsze, jednym z najważniejszych aspektów interaktywnych prezentacji w szkole jest zachęcenie dzieci do znalezienia odpowiedzi na pytanie dotyczące czegoś, co ich interesuje. Taka postawa sprawi, że twoje dziecko będzie miała własną motywację, aby dotrzeć do sedna tego eksperymentu i znaleźć odpowiedź.

Dziecko rozciągające niebieski slime.
Dzieci uwielbiają wszystko, co fajne, więc dlaczego nie pomóc im zrobić slime? | źródło: Pixabay - Jamie Harrington

2. Nie wyręczaj dziecka przy wykonaniu projektu!

Wielu rodziców ma tendencję do włączania się i sprawiania, by praca dzieci była bardziej reprezentacyjna i estetyczna lub po prostu zbytnio się angażują się, w wyniku czego projekt przestaje być pracą dziecka. Zamiast przejmować kontrolę, pozwól dziecku uczyć się na błędach (co również poprawi ich zdolność do prowadzenia badań naukowych i przedstawiania swoich wyników w przyszłości) i pracować na swój własny sposób. Pomyśl o sobie jak o pomocnym przewodniku, który raczej ułatwia projekt, niż go kontroluje.

3. Wybierzcie razem coś odpowiedniego do wieku dziecka.

Kiedy twoje dziecko ma swobodę wyboru tematu prezentacji na lekcji fizyki, wtedy wybór pomysłu, który chce wypróbować, jest ważny, ale musi również zostać zweryfikowany przez osobę dorosłą, aby upewnić się, że nie jest to zbyt ambitne przedsięwzięcie! Po prostu upewnij się, że twoje dziecko jest w stanie samodzielnie wykonać kroki projektu przy minimalnym wkładzie i nadzorze z twojej strony.

Potrzebujesz pomocy? Poszukaj korepetytora z fizyki i matematyki, wpisując kurs fizyki online na Superprof.

4. Wykorzystaj edukację STEAM

STEM to akronim pochodzący z języka angielskiego (Science, Technology, Engineering, Maths) oznacza naukę, technologię, inżynierię i matematykę, a rozwinięcie akronimu w formę STEAM dodaje do listy sztukę (Art). Koncepcje STEAM obejmują projekty naukowe, które łączą sztukę, matematykę, inżynierię i nie tylko, więc poszukaj pomysłów online zanim rozpoczniesz swój projekt naukowy!

Jak w przypadku każdego innego hobby, łatwo znajdziesz inspirację projektów naukowych dla dzieci online za pomocą słów kluczowych lub odpowiednich pytań, na przykład spróbuj wyszukać filmy naukowe o tym, jak zrobić slime, jak działa lampa lawowa, jak stworzyć rakietę balonową, jak zbudować proste maszyny, jak zrobić tańczącą rodzynkę, co się dzieje, gdy wrzucisz mentosa do dietetycznej coli i inne pomysły dla dzieci.

Nauka podczas zabawy jest najskuteczniejszą metodą edukacyjną. Każde doświadczenie fizyczne, które wykonasz z dzieckiem pomoże najmłodszym zrozumieć otaczający je świat.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.