Czy wydaje ci się, że twoje dzieci marnują swój czas grając w gry wideo lub siedząc z twarzą przyklejoną do tabletu i że znacznie lepiej byłoby gdyby zajęły się układaniem puzzli, malowaniem lub innym kreatywnym hobby? Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy faktycznie mogą nauczyć się czegoś pożytecznego podczas chwil spędzonych przed monitorem, przed którym ludzie tak chętnie przestrzegają rodziców?

Możesz wziąć sprawy w swoje ręce i zachęcić swojego syna lub córkę do grania w gry, które pomogą im rozwinąć umiejętności matematyczne. Jeśli i tak zamierzają grać w gry, równie dobrze możesz sprawić, by skorzystały z tego w aspekcie edukacyjnym. Uczyń z tego swój priorytet, by nauczyć najmłodszych, jak wybierać tytuły, które przyniosą im korzyści, dzięki edukacyjnym charakterze gier dla dzieci.

Poprzez zajęcia edukacyjne, kursy fizyka, rozwiązywanie gier liczbowych i innych gier dla dzieci, twoje dziecko może potencjalnie opanować stosowanie liczb, nauczyć się lepiej stosować logikę, doskonalić swoje umiejętności myślenia i rozwijać swoje rozumowanie.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej jak gry i inne zajęcia mogą pomóc dzieciom w nauce fizyki!

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Fizyka
Stanisław
5
5 (14 oceny)
Stanisław
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Łukasz
5
5 (3 oceny)
Łukasz
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Grzesiek
5
5 (5 oceny)
Grzesiek
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mikołaj
5
5 (5 oceny)
Mikołaj
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Patryk
5
5 (7 oceny)
Patryk
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wojciech
5
5 (9 oceny)
Wojciech
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Paulina
5
5 (3 oceny)
Paulina
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Przemek
5
5 (5 oceny)
Przemek
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Stanisław
5
5 (14 oceny)
Stanisław
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Łukasz
5
5 (3 oceny)
Łukasz
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Grzesiek
5
5 (5 oceny)
Grzesiek
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mikołaj
5
5 (5 oceny)
Mikołaj
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Patryk
5
5 (7 oceny)
Patryk
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wojciech
5
5 (9 oceny)
Wojciech
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Paulina
5
5 (3 oceny)
Paulina
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Przemek
5
5 (5 oceny)
Przemek
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Badania naukowe dotyczące gier

Nauka przez zabawę, w tym przypadku grę, jest przedmiotem badań edukacyjnych, które są prowadzone od wielu lat, dzięki pojawieniu się wielu różnych konsol do gier, stron internetowych, a ostatnio aplikacji. Eksperci w tej dziedzinie badają, czego uczymy się grając w różne gry wideo, jedne głupie, a inne edukacyjne, oraz w jaki sposób przedstawione dane, zasady projektowania i społeczności gier wideo mogą zostać wykorzystane do tworzenia nowych środowisk uczenia się dla osób w każdym wieku.

W końcu nie tylko dzieci uwielbiają grać w gry, dorośli są równie zahipnotyzowani nowymi wersjami gier, ponieważ granie w gry często pozwala im oderwać się od codzienności i po prostu dobrze się bawić. Ale co by było, gdyby mogli również nauczyć się czegoś nowego, grając w grę po pracy lub poszerzając swoją wiedzę podczas sesji gry przed snem? Czy nie powinniśmy skupiać się na dobrej zabawie grając w gry edukacyjne?

Dziewczynka siedząca na kanapie, z padem w ręku i słuchawkami na głowie.
Eksperci udowodnili, że gry wideo pomagają w rozwijaniu umiejętności. | źródło: Unsplash - Bermix Studio

Badania sugerują, że gry akcji nie tylko pomogą ci rozwinąć się psychicznie, ale pomagają też uczyć się szybciej niż wiele innych metod nauki. Oczywiście tego samego nie można powiedzieć o wszystkich grach, ale na pewno są gry i zajęcia, które mają zasłużone miejsce w każdym programie nauczania fizyki.

Tak więc, mimo że świat gier jest krytykowany za to, że dzieci uzależniają się do swoich komputerów, tracą zdolność komunikowania się twarzą w twarz i nie rozwijają innych umiejętności społecznych, obecnie więcej badań pokazuje, że takie gry mogą mieć pewne korzyści w nauce i działać prawie jako wychowawca.

Na przykład naukowcy ujawnili, że ci, którzy grają w gry akcji, mają lepsze zdolności motoryczne i reakcyjne, co pokazuje raczej pozytywną zmianę w ich mózgu niż negatywny wpływ. Tak więc nikt nie może powiedzieć, że zabawa dzieci nie pomaga w ich rozwoju.

Zabawki edukacyjne są bardzo ważne dla niemowląt i małych dzieci, o czym wszyscy wiemy, ponieważ zachęcają dziecko do nauki matematyki, przedmiotów ścisłych, fizyki itp. - pomagają rozwinąć zmysły dziecka.

Skoro tak jest, dlaczego nie mielibyśmy zachęcać naszych dzieci do dalszego rozwoju interakcji z zabawnymi grami i szkolnymi eksperymentami gdy dorastają i nadal gromadzą informacje? Uczenie się przez zabawę można zastosować do wielu przedmiotów poza fizyką, weź pod uwagę dyscypliny takie jak geometria, geografia, astrologia, algebra i wiele więcej.

W jaki sposób gry dla dzieci związane z fizyką mogą pomóc w nauce?

Eksperymenty i odkrycia to jedna z najciekawszych metod nauki, ale cieszenie się zabawnymi grami edukacyjnymi może również pomóc twojemu dziecku dowiedzieć się więcej o nauce i technologii.

Możesz wypróbować bezpłatne materiały online w postaci aplikacji, stron internetowych i innego oprogramowania, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Niezależnie od tego, czy twoje dziecko fascynują zwierzęta, samochody, rośliny, kosmos, magnesy, światło, muzyka czy inne tematy związane z nauką, na pewno znajdziesz grę edukacyjną, która zapewni mu rozrywkę.

Poniżej przedstawiamy wybrane aplikacje i gry do wypróbowania dla ciebie i twoich dzieci. Niektóre trzeba kupić, ale ceny z reguły są bardzo przystępne!

Poszukaj korepetytora z fizyki. Na stronie Superprof po wpisaniu przykładowej frazy korepetycje fizyka w kilka chwil znajdziesz odpowiedniego dla siebie nauczyciela w swoim mieście.

Zabawne zajęcia z fizyki w formie aplikacji lub oprogramowania do pobrania

Simple Machines by Tinybop

iOS i Android

Menu w języku angielskim

Grupa wiekowa: 4+

Aplikacja przedstawia 6 elementów podstawowej mechaniki - dźwignie, koła pasowe, koła i osie, śruby, pochylone płaszczyzny i kliny - które służą do rozwiązywania zabawnych małych zagadek fizycznych, takich jak rozbijanie lodowych głazów klinami lub używanie dźwigni do oblężenia do zamku. Typowe rzeczy z prawdziwego świata, z którymi twoje dziecko może kiedyś się zmierzyć. A ponieważ jest to fizyka, a fizyka jest trudna, gra o fizyce oferuje pomoc do pobrania, podręcznik Simple Machines Handbook, który pomoże ci lepiej zrozumieć, co się dzieje i wyjaśnić to swoim dzieciom. A może na odwrót.

Chłopiec grający w grę na sprzęcie Virtual Reality.
Podczas gry i zabawy pomożesz swoim dzieciom uczyć się nowych rzeczy. | źródło: Unsplash - Jessica Lewis

Thinkrolls

iOS i Android

Menu w języku angielskim

Grupa wiekowa: 3-8

Tytuł aplikacji odnosi się do antropomorficznych piłek, które dzieci wybierają na początku gry. Ich postać toczy się następnie przez poziomy, napotykając przeszkody, które są pokonywane przez kreatywne zastosowanie podstawowych pojęć fizycznych (np. spadnie z czegoś, odbijanie się i lądowanie na innej rzeczy). Nie ma punktacji, więc dzieci nie odczuwają presji konkurencji - po prostu sprytne

Crayon Physics Deluxe

PC

Menu w języku angielskim

Grupa wiekowa: 8+

Rodzice muszą wiedzieć, że Crayon Physics Deluxe to fajna gra logiczna, która może nauczyć dzieci fizyki. Rozgrywka opiera się na rysowaniu, w którym kursor zmienia się w kredkę, a gdy coś narysujesz, od razu nabiera masy i wagi. Treść gry jest przyjazna dla najmłodszych, a gdy twoje dzieci są wystarczająco duże, aby rozwiązać zagadki, które na początku są łatwe, kolejne poziomy stają się coraz trudniejsze. Chociaż dzieci w wieku 6 i 7 lat mogą radzić sobie z początkowymi zadaniami, późniejsze układanki są lepsze dla dzieci w wieku 8 lat i starszych. Ponieważ gra nie posiada fabuły, najbardziej polubią ją dzieci, które lubią układać puzzle.

Khan Academy

Internet, iOS, Android

Menu w języku polskim

Grupa wiekowa: różna

Wszystkie materiały witryny organizacji non-profit są bezpłatne dla każdego, a dostęp do jej zawartości można uzyskać za pomocą różnych platform. Weź udział w interaktywnej lekcji w klasie z krótkimi quizami i pytaniami, aby sprawdzić i poprawić swoją wiedzę. Jeśli naprawdę kochasz Khan Academy i to, co oferuje ci w zakresie pomocy z fizyki (oferuje również pomoc w innych przedmiotach, takich jak matematyka, nauki ścisłe i informatyka), możesz przekazać darowiznę na wsparcie jej ciągłego istnienia.

ADIOS Amigos: A Space Physics Odyssey

PC

Menu w języku angielskim

Grupa wiekowa: różna

Gra z rzeczywistą astrofizyką w komiksowej scenerii dla 1-4 graczy. Eksploruj układy słoneczne w poszukiwaniu swojego domu w tej kosmicznej odysei. Gra przygodowa, która wprowadzi najmłodszych w tajniki podróży kosmicznej. Oto co możesz robić w trakcie swojej kosmicznej przygody i oswajania się z pozaziemską grawitacją i odmiennym oddziaływaniem praw fizyki na innych planetach:

  • Pilotuj statek kosmiczny z realistyczną, ale intuicyjną obsługą.
  • Wyjdź ze statku, kiedy chcesz zwiedzać pieszo.
  • Głęboka mechanika orbitalna z przyjaznym interfejsem użytkownika.
  • Rozgrywka mikro-grawitacyjna na otwartej przestrzeni, polach asteroid lub nawet wewnątrz stacji kosmicznych.
  • Szczegółowa symulacja fizyczna całych układów słonecznych, w tym grawitacji, temperatury i atmosfery.
  • Tryb Rookie dla małych dzieci lub niedoświadczonych graczy.

Uzyskaj pomoc przy odrabianiu pracy domowej od korepetytora fizyki i matematyki. Wpisz np. korepetycje z fizyki Kraków w wyszukiwarkę Superprof.

Strony internetowe poświęcone grom edukacyjnym online

Matematyczne ZOO

MatZoo to strona internetowa, która oferuje bezpłatne gry i zasoby matematyczne online ale przede wszystkim sprawia, że nauka jest przyjemnością!

Dobrze wiemy, że mały fizyk musi opanować podstawy matematyki, zanim zmierzy się z fizyką. Warto więc rozwijać swoje umiejętności matematyczne za pomocą gier edukacyjnych. Na platformie znajdziesz gry i zadania matematyczne podzielona na poziom trudności w zależności od klasy, w której znajduje się uczeń szkoły podstawowej (od zerówki do 8 klasy).

Dostęp do witryny jest darmowy, jeśli nie blokujesz w swojej przeglądarce możliwość pojawiania się reklam. Jeśli chcesz wykupić stref e bez reklam, abonament rozpoczyna się od 9 złotych za miesiąc.

Zielona kontrolka ze znakiem wifi i zasięgu.
Wykorzystaj w pełni swoje połączenie internetowe w domu, wykorzystując je do edukacji dzieci. | źródło: Unsplash - Praveen kumar Mathivanan

aFizyka

aFizyka jest bezpłatnym zestawem stron instruktażowych napisanych w przyjazny dla użytkownika sposób i uzupełnionych fajną grafiką i elementami wizualnymi aby nauka była jeszcze łatwiejsza. Część teoretyczna jest idealnym punktem wyjścia dla tych, którzy chcą zrozumieć lub szukają odpowiedzi na podstawowe pytania z fizyki.

Ponadto witryna zawiera wiele sekcji i stref, z których można wybierać. Weźmy na przykład Animacje, które został zaprojektowany z myślą o uczniach, którzy potrzebują na własne oczy zaobserwować dane zjawisko.

Na pewno przyda ci się obszar Wzory, który oferuje zbiór informacji pojawiających się w klasie 7 i 8 szkoły podstawowej.

Potrzebujesz więcej pomocy? Poszukaj korepetytora z fizyki i matematyk. Wpisz np. korepetycje fizyka Gdańsk na stronie Superprof.

Wraz z postępem technologicznym nauka przedmiotów akademickich jest nierozerwalnie połączona z używaniem nowoczesnych narzędzi. Warto wprowadzić dzieci w taką formę nauki. Fizyka dla najmłodszych bywa skomplikowanym tematem, ale w towarzystwie ciekawych gier, łatwiej będzie opanować jej podstawy.

Korzystanie z gier aplikacji i stron internetowych, w celu urozmaicenia metod nauki dzieci zaowocuje w przyszłości, ponieważ dorastając będą wiedziały, że w dzisiejszych czasach edukacja ma więcej niż jedną formę -  istnieje wiele źródeł zdobywania wiedzy i mogą wybrać najbardziej odpowiednie dla swojego stylu uczenia się.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.