Czy twoje dziecko wie co to układ okresowy pierwiastków? Czy rozumie grawitację, magnetyzm lub stany materii? Czy wie, kim jest Izaak Newton i czego dotyczy prawo dynamiki Newtona? Czy kiedykolwiek rozmawiałeś ze swoim dzieckiem o Ziemi i planetach w naszym Układzie Słonecznym?

Jeśli odpowiedź na te pytania brzmi nie, nie martw się! Twoje dziecko nadal może zostać zdolnym fizykiem.

Za chwilę przyjrzymy się, jak wprowadzić dzieci w świat fizyki, korzystając z metod takich jak gry edukacyjne, kursy fizyka, platformy naukowe, projekty fizyczne i eksperymenty doświadczalne. Młodzi naukowcy będą ekspresowo chłonąć wiedzę fizyczną, jeśli połączysz naukę z zabawą.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Fizyka
Stanisław
5
5 (14 oceny)
Stanisław
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mikołaj
5
5 (5 oceny)
Mikołaj
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Łukasz
5
5 (3 oceny)
Łukasz
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Szymon
5
5 (10 oceny)
Szymon
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Grzesiek
5
5 (5 oceny)
Grzesiek
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kasia
5
5 (5 oceny)
Kasia
zł90
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Patryk
5
5 (7 oceny)
Patryk
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Leszek
5
5 (4 oceny)
Leszek
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Stanisław
5
5 (14 oceny)
Stanisław
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mikołaj
5
5 (5 oceny)
Mikołaj
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Łukasz
5
5 (3 oceny)
Łukasz
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Szymon
5
5 (10 oceny)
Szymon
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Grzesiek
5
5 (5 oceny)
Grzesiek
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kasia
5
5 (5 oceny)
Kasia
zł90
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Patryk
5
5 (7 oceny)
Patryk
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Leszek
5
5 (4 oceny)
Leszek
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Co to jest fizyka?

Fizyka to dziedzina nauki, która bada materię i ruch (od najmniejszych cząsteczek i atomów do największych gwiazd i wszechświata) i jak oddziałują na nie prawa fizyczne.

Fizyka nie jest łatwą nauką. Jest to ogromny i skomplikowany temat obejmujący wiele gałęzi, takich jak elektryczność, astronomia, ruch, fale, dźwięk i światło. Ale dlaczego dzieci muszą tak szczegółowo poznać świat i tę fajną naukę?

Nauki ścisłe nie są zwykle postrzegane przez młodych uczniów za przyjemny przedmiot, a fizyka jest zazwyczaj uważana za trudny obszar nauki, wyprzedzając biologię i chemię.

Jednak korzystając z gier, eksperymentów laboratoryjnych i innych ciekawych zajęć pomagających wyjaśnić fizykę, większość dzieci zgodzi się, że fizyka dla dzieci to fascynujący i ciekawy temat. Co więcej, czy większość dzieci nie dorasta kochając kosmos, samochody, modele samolotów i tak dalej? Zainteresowanie młodzieży będzie jeszcze bardziej podsycane poprzez poznanie ważnych spraw, o których mowa w programie nauczania fizyki.

Fizycy, czyli naukowcy specjalizujący się w fizyce wykorzystują testy naukowe i badania, aby wyjaśnić, jak działa świat wokół nas, co jest fascynujące dla wszystkich, bez względu na wiek. Wiele z naszych nowoczesnych technologii wywodzi się z odkryć naukowych, a inżynierowie tej dziedziny wykorzystują fizykę do projektowania elementów samolotu, samochodów, satelitów, budynków i elektroniki.

Samolot na lekko zachmurzonym niebie.
Inżynierowie wykorzystują fizykę do projektowania elementów samolotów, samochodów, satelitów i nie tylko. | źródło: Unsplash - Philip Myrtorp

Podsumowując, poniżej znajdują się główne tematy, których dzieci i dorośli mogą uczyć się w ramach dowolnego kursu fizyki:

 • Ruch,
 • Elektryczność,
 • Praca i moc,
 • Astronomia,
 • Fale i dźwięk,
 • Światło i optyka,
 • Fizyka jądrowa i teoria względności.

Teraz dowiedzmy się więcej o źródłach oferujących wiadomości fizyczne, które pomogą młodym uczniom w nauce fizyki!

Fizyka kwantowa dla dzieci

To tylko jeden z kluczowych tematów, których dzieci będą uczyć na lekcjach fizyki - mechanika kwantowa lub fizyka kwantowa, gałąź fizyki odnosząca się do bardzo małych cząstek świata. Cóż może być lepszego dla tych malutkich, rosnących ludzi, niż zacząć od najmniejszych atomów?

W maleńkiej skali atomów i elektronów wiele równań mechaniki klasycznej, o których dzieci lub ich rodzice mogli dowiedzieć się w przeszłości, traci na wadze. W mechanice klasycznej obiekty istnieją w określonym miejscu w określonym czasie, a w mechanice kwantowej obiekty po prostu istnieją w sferze prawdopodobieństwa; oznacza to, że mają tylko pewną szansę na bycie w pewnym momencie, kolejną szansę na bycie w innym punkcie i tak dalej. Nie brzmi to zbyt naukowo ani precyzyjnie, prawda?

Powstanie mechaniki kwantowej nie jest zasługą jednego naukowca.

Początkowo matematyka mechaniki klasycznej nie potrafiła wyjaśnić pewnych zjawisk, co trwało kilka dekad. Dopiero na początku XX wieku pojawił się zestaw matematycznych wyjaśnień eksperymentów - wielu naukowców przyczyniło się do powstania trzech rewolucyjnych zasad które stopniowo stawały się prawdą między 1900 a 1930 rokiem.

Nauczyciele fizyki nauczą swoich uczniów o tych trzech rewolucyjnych zasadach, które wchodzą w zakres gałęzi fizyki kwantowej, a są nimi:

Właściwości kwantowe:

Niektóre właściwości, takie jak pozycja, szybkość i kolor, mogą czasami występować tylko w określonych, ustalonych ilościach, podobnie do pokrętła, które przeskakuje od numeru do numeru. Podważało to fundamentalne założenie mechaniki klasycznej, która mówi, że takie właściwości powinny istnieć w gładkim, ciągłym spektrum. Aby opisać ideę, że niektóre właściwości przeskakiwały jak tarcza z określonymi ustawieniami, naukowcy zaproponowali słowo kwantyzacja (kwantowanie).

Cząsteczki światła:

Światło może czasami zachowywać się jak cząstka. Początkowo spotkało się to z ostrą krytyką, ponieważ było to sprzeczne z 200-letnimi eksperymentami pokazującymi, że światło zachowuje się jak fala; podobnie jak drobne fale na powierzchni spokojnego jeziora. Światło zachowuje się podobnie, ponieważ odbija się od ścian i zakręca wokół rogów, a grzbiety i doliny fali mogą się sumować lub niwelować. Dodane grzbiety fal powodują jaśniejsze światło, podczas gdy fale, które się niwelują, wytwarzają ciemność. Źródło światła można wyobrazić sobie jako kulę na patyku zanurzaną rytmicznie w środku jeziora. Emitowany kolor odpowiada odległości między grzbietami, która jest określana przez prędkość rytmu zanurzania kuli.

Fale materii:

Materia może również zachowywać się jak fala. Było to sprzeczne z około 30-letnimi eksperymentami pokazującymi, że materia (taka jak elektrony) istnieje jako cząstki.

Poszukaj korepetytora z fizyki i matematyk.

Szukasz korepetytora dla swojej pociechy? Na stronie Superprof po wpisaniu przykładowej frazy "kursy fizyka" w kilka chwil znajdziesz odpowiedniego nauczyciela w swoim mieście.

Doświadczenia fizyczne dla dzieci

Dzieci uwielbiają zadawać pytania. Nawet w wieku dwóch lub trzech lat, kiedy po raz pierwszy zaczynają mówić, w odpowiedzi na to, co słyszą, wiele dzieci pyta „dlaczego?”!

Ciekawe umysły rozwijają się od chwili narodzin, spędzając pierwsze lata na poznawaniu świata. Rozwój dzieci nie zatrzymuje się ani nie spowalnia, gdy zaczynają szkołę i uczą się o zupełnie nowych przedmiotach i koncepcjach, w rzeczywistości to tylko sprawia, że chętniej poznają świat, w którym żyją.

W idealnym świecie rodzice i nauczyciele chcą zachęcić dzieci znajdujące się pod ich opieką do:

 • słuchania,
 • obserwacji,
 • odkrywania,
 • eksperymentowania,
 • kreatywnego myślenia,
 • testowania,
 • oceniania,
 • kwestionowania,
 • krytycznego myślenia.

Dzięki fizyce i wielu pytaniom, zachęcenie dzieci do myślenia nieszablonowego nie jest tak trudne, jak się początkowo wydaje, zwłaszcza gdy przeprowadzamy z dziećmi ciekawe eksperymenty, które można włączyć w edukację najmłodszych obok programu nauczania.

Poszukaj korepetytora z fizyki i matematyki.

Od katapult po rakiety, od gwiazd po planety - znajdziesz coś, czym dzieci będą zachwycone podczas nauki fizyki w domu lub w klasie, po prostu musisz utrzymać tempo! Wystarczy spojrzeć na eksperymenty fizyczne lub gry edukacyjne, które mogą uczynić naukę fizyki fantastyczną zabawą!

Układ gwiezdny w kosmosie.
Od rakiet po układ słoneczny - w programie nauczania fizyki znajdzie się coś, co spodoba się twojemu dziecku. | źródło: Unsplash - Bryan Goff

Te proste doświadczenia fizyczne dla dzieci zachęcą najmłodszych do stawiania hipotez, omawiania rezultatów tego, co widzieli i czego się nauczyli, i ponownego testowania swoich pomysłów, przez co wchłoną jak najwięcej informacji. Fizyka jest prawie jak magia, którą dzieci mogą zobaczyć i w której mogą wziąć czynny udział (oczywiście z twoją pomocą i pod nadzorem!).

Zatrudnij najlepszych korepetytorów fizyki i matematyki, którzy wesprą cię w nauce.

Ciekawe doświadczenia z fizyki dla dzieci

Jest tak wiele różnych rodzajów interaktywnych eksperymentów naukowych, które można przeprowadzić w klasie lub w domu... Oto jeden z pomysłów, który wprowadzi najmłodszych w podstawy fizyki, jeśli chodzi o wiadomości na temat ruchu.

Co więcej, większość ludzi będzie w posiadaniu sprzętu potrzebnego do doświadczenia, co oznacza, że eksperyment można łatwo zorganizować jako formę rozrywki po szkole, w weekend lub podczas wakacji.

Może nawet warto zająć się tym pewnego wieczoru, aby nawiązać do powtórki materiału z fizyki lub pracy domowej. Twoje dziecko może pójść następnego dnia do swojego nauczyciela i powiedzieć o tym, czego się nauczyło.

Balonowy LEGO samochodzik (dzięki uprzejmości Little Bins For Little Hands)

Czego potrzebujesz?

 • Klocki LEGO
 • Balony
 • Mała miarka

Jak to działa?

Klocki LEGO to kultowa zabawka dla dzieci i dorosłych, niezależnie od tego, czy po prostu budują parterowy dom dla swoich zabawek, czy też używają go do bardziej skomplikowanego projektu. Ten łatwy w wykonaniu balonowy LEGO samochodzik jest zatem idealną sztuczką, aby umożliwić dziecku naukę o prawach fizyki. Zabawa łączy prostą fizykę i inżynierię, aby stworzyć niesamowitą aktywność edukacyjną, która zapewni godziny zabawy i pozytywny efekt uczenia się.

Wszystko, co musisz zrobić, to zachęcić malucha do zbudowania samochodu, pomóc mu nadmuchać balon i patrzeć jak daleko będzie zasuwał pojazd napędzany powietrzem opuszczającym balon! Towarzysząca osoba dorosła również powinna zrobić samochód, aby można było rozważyć następujące pytania.

Jak daleko dojedzie twój samochodzik? Weź miarkę i zobacz, czyj samochód pojechał najdalej! Świetna okazja do rozwijania umiejętności matematycznych.

Dlaczego ten samochód pojechał dalej?

Jak myślisz, dlaczego ten samochód był wolniejszy?

A co by było, gdybyśmy spróbowali wyścigu dywanie?

Co się stanie, jeśli balon zostanie nadmuchany mniej, a co gdy nadmuchamy bo bardziej?

Szukajcie odpowiedzi na niekończące się pytania, które wszyscy możecie zadawać, aby zbadać szczegóły wyścigu, w rzeczywistości im więcej pytań możesz wymyślić, tym lepiej!

Zatrudnij korepetytora fizyki i zapisz się na kursy fizyka , jeśli traficie na pytanie, na które nie znacie odpowiedzi.

Wyzwanie Upuszczanie Jaj (dzięki uprzejmości STEAMsational)

Czego potrzebujesz?

 • Jajka
 • Materiały papiernicze, takie jak pudełka kartonowe, wata, gąbki itp.

Jak to działa?

Celem tego projektu naukowego jest stworzenie pojemnika, który ocali twoje surowe jajko przed rozbiciem, gdy zostanie upuszczone z wysokości.

Piękno tego eksperymentu polega na tym, że dzieci mogą wykazać się kreatywnością w swoich projektach, zamieniając początkową fazę w prawdziwy pokaz rzemieślniczy. Możesz wprowadzić pewne zasady projektowe lub ograniczenia, na przykład muszą użyć w swoim projekcie pudełka kartonowego lub użyć gąbek.

Możesz również ustawić wymaganie, które określa, że projekty mają określony rozmiar.

Aby ubarwić eksperyment, nadaj swojemu jajku motyw - na Wielkanoc zamiast surowych jajek użyj pisanek.

Innym ciekawym rozwiązaniem jest upuszczenie jaj z różnych wysokości. Wyściółka jajeczna, która wytrzyma największe upadki, jest zwycięzcą!

Twórz własne doświadczenia fizyczne dla dzieci z jedzeniem

Zabawa jedzeniem i innymi artykułami gospodarstwa domowego to nie lada frajda (pomyśl o wybuchach, roztapianiu produktów i zabawie z wymyślaniem przepisów!), przy okazji możesz nauczyć swoje dziecko, jak przygotowuje się określone potrawy przy użyciu reakcji chemicznych. Wszystko, co musisz zrobić, to przeszukać Internet w poszukiwaniu pomysłów na wypieki, które ty i twoja rodzina możecie przygotować razem, wykorzystując bardzo proste składniki.

Zajrzyj na przykład do swojej szafki na żywność lub lodówki i sprawdź, czy masz któryś z poniższych produktów. To będzie dobry początek! Słowo ostrzeżenia do nadzorcy eksperymentu - możecie się pobrudzić!

 • Barwnik spożywczy,
 • Napoje gazowane, takie jak cola lub woda mineralna,
 • Soda oczyszczona,
 • Ocet winny,
 • Mydło
 • Pasta do zębów

Jeśli sam jesteś utalentowanym naukowcem, możesz bezpiecznie zrobić suchy lód lub slime jako fajne eksperymenty naukowe.

Gry edukacyjne dla dzieci

Eksperymenty i odkrycia to jedna z najciekawszych metod nauki, ale cieszenie się zabawnymi grami naukowymi może również pomóc twojemu dziecku dowiedzieć się więcej o nauce i technologii.

Możesz wypróbować bezpłatne materiały online w postaci aplikacji, stron internetowych i innego oprogramowania, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Niezależnie od tego, czy twoje dziecko fascynują zwierzęta, samochody, rośliny, kosmos, magnesy, światło, muzyka czy inne tematy związane z nauką, na pewno znajdziesz grę edukacyjną, która zapewni mu rozrywkę.

Poniżej przedstawiamy wybrane aplikacje i gry do wypróbowania dla ciebie i twoich dzieci. Niektóre trzeba kupić, ale ceny z reguły są bardzo przystępne!

Ciekawe aplikacje i gry związane z fizyką dla dzieci

Dwoje chłopców przy stole, z telefonem.
Szukaj interaktywnych aplikacji lub gier, z których mogą korzystać twoje dzieci, ucząc się czegoś bardzo ważnego o świecie. | źródło: Pixabay - Peggy und Marco Lachmann-Anke

Simple Machines by Tinybop

iOS i Android

Menu w języku angielskim

Grupa wiekowa: 4+

Aplikacja przedstawia 6 elementów podstawowej mechaniki - dźwignie, koła pasowe, koła i osie, śruby, pochylone płaszczyzny i kliny - które służą do rozwiązywania zabawnych małych zagadek fizycznych, takich jak rozbijanie lodowych głazów klinami lub używanie dźwigni do oblężenia do zamku. Typowe rzeczy z prawdziwego świata, z którymi twoje dziecko może kiedyś się zmierzyć. A ponieważ jest to fizyka, a fizyka jest trudna, gra o fizyce oferuje pomoc do pobrania, podręcznik Simple Machines Handbook, który pomoże ci lepiej zrozumieć, co się dzieje i wyjaśnić to swoim dzieciom. A może na odwrót.

Thinkrolls

iOS i Android

Menu w języku angielskim

Grupa wiekowa: 3-8

Tytuł aplikacji odnosi się do antropomorficznych piłek, które dzieci wybierają na początku gry. Ich postać toczy się następnie przez poziomy, napotykając przeszkody, które są pokonywane przez kreatywne zastosowanie podstawowych pojęć fizycznych (np. spadnie z czegoś, odbijanie się i lądowanie na innej rzeczy). Nie ma punktacji, więc dzieci nie odczuwają presji konkurencji - po prostu sprytne

Crayon Physics Deluxe

PC

Menu w języku angielskim

Grupa wiekowa: 8+

Rodzice muszą wiedzieć, że Crayon Physics Deluxe to fajna gra logiczna, która może nauczyć dzieci fizyki. Rozgrywka opiera się na rysowaniu, w którym kursor zmienia się w kredkę, a gdy coś narysujesz, od razu nabiera masy i wagi. Treść gry jest przyjazna dla najmłodszych, a gdy twoje dzieci są wystarczająco duże, aby rozwiązać zagadki, które na początku są łatwe, kolejne poziomy stają się coraz trudniejsze. Chociaż dzieci w wieku 6 i 7 lat mogą radzić sobie z początkowymi zadaniami, późniejsze układanki są lepsze dla dzieci w wieku 8 lat i starszych. <t0/>Ponieważ gra nie posiada fabuły, najbardziej polubią ją dzieci, które lubią układać puzzle.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.