„Życie jest przyjemniejsze, kiedy grasz w gry”. -Roalda Dahla

Jeśli jako nauczyciel kazałbyś komuś ze swoich młodych uczniów wybrać między przepisywaniem notatek na temat określonej dyscypliny akademickiej a graniem w grę edukacyjną podczas lekcji, co większość chciałaby zrobić?

Odpowiedź jest dość prosta, wszyscy uczniowie w klasie jednogłośnie wybraliby granie w angażującą i pouczającą grę edukacyjną.

Różni nauczyciele na całym świecie mocno wierzą, że trzymanie się narodowego programu nauczania opracowanego przez rząd jest jedynym sposobem, aby młodzi uczniowie mogli naprawdę odnieść sukces. Niemniej jednak w ostatnich latach gry edukacyjne zyskały na popularności i zaczęły przyciągać uwagę coraz większej liczby rozproszonych uczniów.

Jednymi z najczęstszych i sprawdzonych zalet gier edukacyjnych jest to, że poprawiają koncentrację uczniów, zwiększają motywację do uczenia się nowych rzeczy, tworzą pozytywne wspomnienia wśród kolegów z klasy i utrwalają nowo zdobytą wiedzę.

W gry edukacyjne można również grać poza salą lekcyjną w zaciszu własnego domu na komputerze, tablecie, smartfonie lub konsoli do gier.

    Młodzi studenci mogą znaleźć gry na temat dowolnej dyscypliny akademickiej, od matematyki po geografię.

Superprof będzie teraz odkrywać najlepsze gry oparte na geografii w trzech różnych sekcjach: online, w szkole i na konsoli do gier.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Geografia
Andrzej
5
5 (2 oceny)
Andrzej
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Natalia
Natalia
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Tomasz
Tomasz
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Patrycja
Patrycja
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Aleksandra
Aleksandra
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jakub
Jakub
zł25
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Piotr
5
5 (2 oceny)
Piotr
zł25
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Paweł
5
5 (2 oceny)
Paweł
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Andrzej
5
5 (2 oceny)
Andrzej
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Natalia
Natalia
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Tomasz
Tomasz
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Patrycja
Patrycja
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Aleksandra
Aleksandra
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jakub
Jakub
zł25
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Piotr
5
5 (2 oceny)
Piotr
zł25
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Paweł
5
5 (2 oceny)
Paweł
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Gry online do nauki geografii

dziecko w kolorowej czapce z daszkiem grające w grę przeglądarkową na komputerze
Istnieją gry edukacyjne online do opanowania podstaw geografii, odpowiednie dla każdego wieku! (Źródło: Pixabay)

Patrząc wstecz, kilka lat temu, młodzi ludzie nie mieli takiej wiedzy technicznej jak dzisiaj. Możliwości technologiczne, jakie posiada młodzież XXI wieku, są niezwykłe i wydaje się, że w dzisiejszych czasach małe dzieci rodzą się z urządzeniami elektronicznymi w rękach!

Rodzice często martwią się, że zbyt duża ilość technologii nie pobudzi ich dziecka i w końcu zgnije im mózg, jednak jeśli czas spędzany na urządzeniach elektronicznych zostanie mądrze wykorzystany, ważne informacje z różnych dyscyplin naukowych można zdobyć w młodym wieku i wyróżnić się na tle klasy.

Przyjrzymy się teraz najlepszym grom przeglądarkowym, które są intuicyjne, pouczające i oferują przydatne zasoby, takie jak mapy.

Seterra

Seterra to geograficzna gra edukacyjna, zawierająca ponad 200 różnych ćwiczeń. Możesz uczyć się o krajach, stolicach, oceanach, flagach i miastach w Afryce, Europie, Ameryce Południowej, Północnej, Azji i Australii używając ćwiczeń z mapami konturowymi. Seterra istnieje od 1997 roku, została przetłumaczona na 40 języków i jest uwielbiana przez ludzi z całego świata.

Jest to wersja online, napisana w HTML5. Współpracuje z najnowszymi wersjami większości przeglądarek internetowych, takich jak Safari, Firefox i Google Chrome, a także z przeglądarką Internet Explorer 9 i nowszą. Seterra działać będzie na systemach operacyjnych Windows, MacOS X i Linux, a także na urządzeniach mobilnych iPhone, iPad i Android.

Toporopa gry: Geografia Europy

Potrafisz wskazać Słowację na mapie? A może wiesz, gdzie jest Bosfor? Znasz wszystkich członków Unii Europejskiej? Ta strona jest przeznaczona dla wszystkich, którzy chcą wiedzieć więcej o Europie. Zarówno dzieci ciekawych świata, dorosłych, którzy chcą sprawdzić swoją wiedzę, jak i seniorów, którzy pragną utrzymywać swój mózg w dobrej kondycji.

Quizy zawierają pytania dotyczące krajów, regionów, miast, flag, monarchii, gór, wód i innych zagadnień. Testy koncentrują się przede wszystkim na znajomości mapy kontynentu europejskiego. Łączona jest tu wiedza geograficzna i polityczna.

Gry geograficzne

Gry geograficzne, w które można grać w szkole

drewniana plansza z zwierzakami dla dzieci
Uczniowie mogą bawić się w klasie, grając w gry geograficzne dostosowane do ich grupy wiekowej. (Źródło: Pixabay)

Jak już wspomnieliśmy, w gry edukacyjne dotyczące geografii można grać w domu i w szkole. Po nauczeniu dzieci nowych pojęć opartych na geografii, bardzo mądrze byłoby wzmocnić te niedawno poznane idee, grając w grę.

Istnieje wiele różnych gier geograficznych dla dzieci, w które można grać w dowolnej klasie.

Świadomość skali w geografii

Po nauczaniu bardzo młodych uczniów o kontynentach, krajach i stanach lub prowincjach, bardzo ważne jest, aby nauczyciele stworzyli grę, aby upewnić się, że uczniowie rozumieją tę hierarchię rozmiarów.

Mogą być zdezorientowani tymi nowymi koncepcjami i myśleć, że prowincja jest większa niż kontynent!

Dlatego w prostą grę można grać już tylko z pomocą globusa, ołówka i kartki papieru. Podczas grania w tę klasową grę nauczyciele udostępniają tabelę hierarchii i wybierają kilka nazw krajów, stanów lub prowincji i miast, które znajdują się na konkretnym kontynencie. Następnie młodzi uczniowie proszeni są o staranne uporządkowanie imion w tabeli hierarchicznej.

To świetna gra, aby zaangażować uczniów i wykorzystać w praktyce ich nowo nabyte umiejętności z zakresu geografii świata. Jest to również skuteczny sposób dla nauczycieli na sprawdzenie, czy młodzi uczniowie zrozumieli nowo poznane pojęcia.

Wskazywanie lokalizacji geograficznych

Bardzo tradycyjna gra, ale niezwykle skuteczna dla uczniów w wieku poniżej 16 lat. W tę grę można grać z całą klasą, ponieważ każdy uczeń na zmianę wskazuje nowo poznane kontynenty, kraje, miasta, stany, rzeki i zbiorniki wodne.

Uczniowie na poziomie wczesnych klas szkoły podstawowej mogą zacząć od wskazania kontynentów, a wraz ze wzrostem grupy wiekowej wzrasta trudność. Na przykład dziesięciolatkowie mogą wskazać na mapie świata nowo poznane rzeki, góry i jeziora.

Jak grać? Nauczyciel podaje lokalizację geograficzną, a wszyscy uczniowie, którzy znają odpowiedź, podnoszą rękę, aby wskazać na mapie. Wychowawca wybiera ucznia, a wybrany podchodzi do mapy świata i wskazuje właściwe miejsce.

To świetny sposób, aby sprawdzić, czy uczniowie poprawnie zrozumieli zdobytą wcześniej wiedzę geograficzną.

Puzzle

Jakie dziecko nie lubi układać puzzli? Można ich używać w czasie zajęć, aby poprawnie zrozumieć rozmieszczenie kontynentów na mapach świata.

Nauczyciele mogą zdecydować się na zakup układanki z mapą świata lub po prostu ją stworzyć, drukując mapę świata z Internetu i wycinając ją na różne kształty lub kawałki. Czynność tę można wykonywać w zespołach lub indywidualnie.

Aby ta gra była bardziej atrakcyjna dla starszych uczniów, zmierz czas uczniów ze stoperem i zaoferuj nagrodę najszybszemu. Stwarza to przyjazną rywalizację i pozytywne wspomnienia z nauki geografii.

Kuchnie Świata

Ta gra jest przeznaczona dla młodych smakoszy w klasie. Podczas poznawania nowych krajów pedagodzy uczący geografii często zwracają uwagę na istotne informacje dotyczące flagi, ludności, religii, całkowitej powierzchni Ziemi oraz narodowych potraw czy popularnych potraw.

Nauczyciel może przynieść typowe etniczne potrawy lub przyprawy i poprosić uczniów, aby przypomnieli sobie, skąd pochodzą te przysmaki. Ta gra jest dobrze przyjmowana przez starszych uczniów, którzy kochają jedzenie.

Pomaga to uczniom lepiej zachować zdobyte informacje o kulturze danego kraju.

Gry komputerowe oparte na geografii

chłopiec w słuchawkach grający po ciemku w grę przy trzech monitorach
Istnieje wiele edukacyjnych gier wideo, które poruszają różnorodne tematy i można w nie grać na dowolnej konsoli do gier. (Źródło: Pixabay)

„Gry wideo są dla złe? Tak samo mówili o rock-n-rollu”. -Shigeru Miyamoto

Gry komputerowe naprawdę mają złą reputację wśród rodziców, ponieważ uważają, że marnują czas i nie przynoszą trwałych korzyści.

Może być prawdą, że młodzi spędzają dużo więcej czasu na graniu w gry wideo, niż powinni, jednak naukowe korzyści wykazały, że regularne granie w gry wideo poprawia poprawia pamięć, umiejętności rozwiązywania problemów i koordynację ręka-oko.

Należy zauważyć, że istnieje wiele edukacyjnych gier wideo, w które można grać na dowolnej konsoli do gier, które pomagają uczniom budować solidne podstawy dla dyscyplin akademickich, takich jak języki obce, historia, nauki ścisłe, matematyka i geografia.

Rozważymy teraz dwie dobre gry, które mogą pomóc w nauce geografii.

Track Simmulator 2

W grze wcielamy się w kierowcę pojazdów ciężarowych, a naszym zadaniem jest dostarczenie towaru na terenie Europy. Dzięki temu zwiedzimy tysiące kilometrów dróg ciągnących się przez Stary Kontynent, trafiając przez wiele znanych miast. Tym razem twórcy przygotowali 60 miast położonych w Europie Zachodniej i Wielkiej Brytanii. Wśród nich znalazł się też polski akcent – Poznań, Wrocław i Szczecin.

Plague Inc.

Co powiecie na specyficzną strategię, w której głównym zadaniem gracza jest zarażenie, a następnie uśmiercenie całej ludzkości? W zasadzie gra w dużym stopniu polega na doborze odpowiednich metod rozpowszechnienia wirusa. I tutaj przydaje się duża znajomość geografii. Występują przecież choroby, które lepiej rozpowszechniają się drogą powietrzną, a inne poprzez transport morski. Dotarcie na Antarktydę nie jest wcale takie łatwe jak się wydaje, warto zatem spojrzeć na prawdziwą mapę świata i sprawdzić, jak tam dotrzeć. Po chwili okazuje się, że najlepszym wyjściem jest wspomniany transport morski. Tego typu przykładów można mnożyć, a przy tym dobrze się bawić.

Uczniowie uczący się podstaw geografii będą pod wrażeniem szerokiej gamy gier edukacyjnych online, które są dostępne dla dzieci i młodzieży i które sprawiają, że pozyskiwanie danych z geografii fizycznej będzie stymulujące i atrakcyjne.

Istnieje również wiele źródeł online poświęconych i innym zasobom geograficznym, takich jak aplikacje i książki, które angażują młodzież za pomocą quizów i interaktywnych artykułów edukacyjnych na różne tematy związane z geografią.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Joanna

Jestem zabawną i bezpośrednią osobą. Uwielbiam relaksować się czytając książki lub spędzając czas z przyjaciółmi. Tłumacz języka angielskiego, z ambicjami do nauki kolejnych czterech języków obcych.