„Rozwijaj pasję do nauki. Jeśli to zrobisz, nigdy nie przestaniesz się rozwijać”. -Anthony J. D'Angelo

Niezwykle ważne jest rozwijanie w młodym wieku zamiłowania do nauki. Młodego ucznia należy uczyć w sposób angażujący i atrakcyjny, ponieważ dzieci są jak gąbki i w tym czasie przyswajają ważne pojęcia z różnych dyscyplin akademickich.

W Polsce przedmioty z zakresu czytania i pisania, matematyki, nauk ścisłych, historii, wychowania fizycznego i geografii są obowiązkowe w szkole podstawowej, choć nie we wszystkich klasach, to jednak są uwzględnione w programie nauczania.

Rozsądnym wyborem dla rodziców byłoby znalezienie materiałów edukacyjnych, które dotyczą wyżej wymienionych przedmiotów, aby ich dzieci rozwijały się w szybkim tempie i nie musiały cofać się w nauce.

    Dzięki zaawansowanemu technologicznie światu, w którym obecnie żyjemy, zasoby do nauki online są łatwiejsze do znalezienia niż kiedykolwiek wcześniej, a małe dzieci mają niesamowitą łatwość obsługi urządzeń elektronicznych.

Dzięki tym faktom uczniowie mogą uczyć się więcej o przedmiotach szkolnych, takich jak geografia, w zaciszu własnego domu w dogodnym dla nich czasie. Należy wspomnieć, że nie mówimy o zdobywaniu dodatkowych informacji z nudnych, nieaktualnych podręczników. Zasoby, które są teraz dostępne dla dzieci z geografii, są zabawne, interaktywne i edukacyjne.

Geografia to kluczowa dyscyplina akademicka, która tworzy wszechstronnych obywateli, którzy są poinformowani o gospodarce, kulturach, krajach i miastach świata.

Biorąc to wszystko pod uwagę, Superprof jest tutaj, aby zbadać najlepsze źródła internetowe z geografią, najbardziej polecane książki i zasoby oraz, co nie mniej ważne, najbardziej wciągające gry, w które można grać online, na komputerze lub w szkole.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Geografia
Andrzej
5
5 (2 oceny)
Andrzej
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Natalia
Natalia
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Tomasz
Tomasz
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Patrycja
Patrycja
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Aleksandra
Aleksandra
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jakub
Jakub
zł25
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Piotr
5
5 (2 oceny)
Piotr
zł25
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Paweł
5
5 (2 oceny)
Paweł
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Andrzej
5
5 (2 oceny)
Andrzej
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Natalia
Natalia
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Tomasz
Tomasz
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Patrycja
Patrycja
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Aleksandra
Aleksandra
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jakub
Jakub
zł25
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Piotr
5
5 (2 oceny)
Piotr
zł25
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Paweł
5
5 (2 oceny)
Paweł
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Źródła internetowe do nauki geografii

figurki ludzi z flagami oglądających mech niemiec ze szwecją na smartfonie imitującym telebim
Poprzez studiowanie geografii i oglądanie filmów edukacyjnych na ten temat uczniowie dowiadują się więcej o różnych ludziach i kulturach. (Źródło: Pixabay)

Najlepsze źródła internetowe z geografią dla dzieci i młodzieży mają na celu szerzenie informacji geograficznych w ciekawy sposób. Dlatego, aby sprostać wymaganiom i utrzymać uwagę współczesnych dzieci, stworzono witryny, które przyciągają różnych odbiorców i które mają atrakcyjne funkcje, takie jak gry, filmy i zdjęcia.

Bez zbędnych ceregieli, oto dwie najlepsze strony internetowe, w których dzieci mogą dowiedzieć się więcej o geografii.

Geo-edukacja

Podcast GeoEdukacja powstał w trakcie pandemii w 2020 i 2021 roku. W trakcie nauki zdalnej wszystkie odcinki były bezpłatnie dostępne dla każdego ucznia. Miało to na celu wyrównanie dostępu do edukacji w tym trudnym czasie oraz zmniejszenie ilości czasu spędzanego przez uczniów przed monitorami w trakcie nauki zdalnej. W tamtym okresie powstało ponad 50 odcinków zarówno z zakresu szkoły podstawowej jak i średniej.

Obecnie GeoEdukacja to także strona internetowa, kanał na youtube i bezpłatne gry na androida.

National Geographic

Stworzony przez National Geographic Society, aby informować o różnych interesujących tematach z otaczającego nas świata. Witryna nie opiera się wyłącznie na tematach związanych z geografią, jednak istnieje wiele artykułów, filmów, które obejmują geografię społeczną i geografię fizyczną.

Na łamach National Geographic można znaleźć artykuły o najnowszych odkryciach archeologicznych i paleontologicznych, niezwykłych kulturach, przyrodzie, historii, medycynie. Porusza także tematy społeczne i polityczne, opisuje konflikty, problemy ekologiczne i efekty zmian klimatycznych.

    Eksplorację geograficzną można teraz wykonać bez wychodzenia z własnego domu!

W sekcji gier na tej stronie znajdują się także posty na tematy dotyczące kosmosu, które mogą zainteresować entuzjastów astronomii. Niemniej jednak warto sprawdzić sekcje z odkryciami lub te dotyczące ciekawych kierunków podróży.

Te dwie strony są bardzo polecane i skutecznie przygotowują uczniów do podstaw, które są omawiane na zajęciach z geografii.

Książki i materiały do nauki ​​geografii

książki dla dzieci wystawione na wyprzedaży w księgarni pełnej regałów z książkami
Współczesne książki do geografii fascynują i przyciągają uwagę, nie tylko dzieci. (Źródło: Pixabay)

Dzieci nigdy nie są zachwycone, gdy nauczyciele mówią im, że muszą przepisywać notatki lub wykonywać ćwiczenia ze swoich podręczników. Jednak aby jak najefektywniej przykuć uwagę dzieci i skłonić je do nauki dyscypliny akademickiej, napisano i stworzono absorbujące książki i atrakcyjne aplikacje.

Przyjrzymy się teraz najbardziej polecanym książkom i aplikacjom do nauki geografii.

Książki pomocne przy nauce geografii

Rodzice ucieszą się, słysząc, że wszystkie rozważane książki kosztują mniej niż 50 złotych i pomagają uczniom stać się początkującymi geografami! Oto nasze najlepsze opcje:

 • Encyklopedia polski. Geografia to olbrzymi zasób wiedzy o otaczającym nas środowisku i o procesach, które doprowadziły do jego obecnego kształtu, co pozwala uświadomić sobie, jak wielkim skarbem, pełnym naturalnych osobliwości, jest nasz kraj.
  Książka jest kompendium wiedzy na temat środowiska przyrodniczego Polski – stanowi znakomitą pomoc naukową zarówno dla uczniów, jak i starszych czytelników, którzy interesują się mechanizmami procesów kształtujących nasze otoczenie. Książka prezentuje informacje dotyczące budowy geologicznej, klimatu, meteorologii oraz uwarunkowań hydrologicznych kraju, a także zawiera dane statystyczne oraz wiele map fizycznych i gospodarczo-ekonomicznych.
 • Encyklopedia. Geografia to kompendium wiedzy przeznaczone zarówno dla uczniów szkoły podstawowej, gimnazjum jak i szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów. Czytelnik będzie dokładnie wiedział, czego wymaga od niego nauczyciel, lub egzaminator, a co najważniejsze będzie dysponował rzetelną wiedzą na dany temat. W tabelach zamieszczono najnowsze dane liczbowe, a liczne rysunki znacznie ułatwiają zrozumienie zagadnień geograficznych. Encyklopedia Geografia zawiera: - bogato omówione kontynenty, państwa i regiony; - zagadnienia z geografii fizycznej i geografii społeczno-ekonomicznej, kartografii i astronomii; - omówienie organizacji międzynarodowych; - omówienie zagadnień społecznych, religijnych, gospodarczych i demograficznych.
 • Atlas szczęścia - Podróż dookoła świata, podczas której poznasz 33 sposoby na szczęście. Czujesz strach przed zbliżającą się rozmową o pracę? Bądź jak Islandczycy. Ich betta reddast przeświadczenie, że wszystko jakoś się ułoży na pewno doda ci wiary w siebie. Pogubiłeś się w życiu? Sprawdź, jak w podobnej sytuacji radzą sobie Chińczycy, i znajdź swoje xingf cel, który nada twoim działaniom głębszy sens. Zbyt wiele spraw na głowie? Z pomocą przyjdą ci Włosi i opanowana przez nich do perfekcji sztuka słodkiego nicnierobienia, czyli dolce far niente. Przytłoczony pracą i oderwany od natury? Szwedzi mają na to radę: smultronstlle, dosłownie poletko poziomek, a w głębszym znaczeniu sielskie odludzie, dokąd możesz uciec przed zgiełkiem współczesnego świata. "Atlas szczęścia" zabierze cię do Australii, Walii, Bhutanu, Irlandii, Finlandii, Turcji, Syrii, Japonii i wielu innych krajów.

Wszystkie te książki zaszczepiają w młodych uczniach miłość do naszego świata i geografii. Naukę uzupełniającą w celu uzyskania najlepszych ocen w klasie można wykonać bez konieczności wyczerpującej sesji nauki. Dzięki tym książkom edukacyjnym dzieci nawet nie zdają sobie sprawy, że uczą się ważnych pojęć z geografii, po prostu myślą, że dobrze się bawią!

A to tylko kilka zasobów, z których dzieci mogą uczyć się geografii!

Aplikacje przydatne podczas nauki geografii

Nasi dziadkowie, a nawet nasi rodzice często są zszokowani myślą, że podstaw geografii można się nauczyć na smartfonie lub tablecie. Istnieje wiele aplikacji do geografii dla dzieci, które można obecnie pobrać z Google Play lub App Store.

Oto niektóre z najlepszych opcji dostępnych do pobrania:

 • Mapy Polityczne Quiz to test geograficzny, który sprawdzi Twoją znajomość map politycznych świata! Na pewno nie raz słyszysz w telewizji o różnych krajach rozrzuconych po całym świecie i zastanawiasz się „gdzie to tak właściwie jest?” Nasz test podda próbie Twoją wiedzę o położeniu państw na mapie politycznej świata. Czy odnajdziesz Benin na mapie Afryki? Czy prawidłowo rozpoznasz gdzie leży Bhutan? Jesteś w stanie rozróżnić Dominikę od Dominikany? A jeśli Twoja znajomość map politycznych kończy się na Europie Zachodniej masz szansę z nami nadrobić te szkolne zaległości!
 • StudyGe - Ta aplikacja jest skierowana do osób w każdym wieku i jest idealna dla dzieci. Pomaga im rozwinąć wiele przydatnych umiejętności, a także poprawić wyniki w szkole i uzyskać dobrą ocenę z testu geografii szkoły. Ciekawostki pomagają dzieciom trenować mózgi, ale StudyGe to nie tylko zwykła gra edukacyjna, to znacznie więcej. Ta gra edukacyjna ma wiele interaktywnych elementów, które znacznie ułatwiają proces uczenia się.

To tylko dwie sugestie, istnieje o wiele więcej opcji, które można znaleźć dzięki dokładnym badaniom w Internecie. Czasami wymagane są metody prób i błędów, aby sprawdzić, czy Twojemu dziecku podoba się aplikacja i czy czegoś się z niej uczy.

Superprof ma o wiele więcej sugestii dotyczących książek i zasobów dotyczących geografii.

Gry edukacyjne przydatne podczas nauki geografii

chłopiec odczytujący współrzędne na globusie
Klasyczne gry geograficzne nie muszą być skomplikowane. Można w nie bawić się prostymi przedmiotami znalezionymi w szkolnej sali, takimi jak globus, mapa świata czy ołówek i papier. (Źródło: Pixabay)

„Zabawa daje dzieciom szansę na przećwiczenie tego, czego się uczą”. -Pan Rogers

Ze względu na międzynarodową popularność w gry geograficzne można grać online za pomocą oprogramowania edukacyjnego do nauki, w klasie z innymi towarzyszami oraz w zaciszu własnego domu na konsoli do gier.

Gry w szkole

Gry, które rozgrywane są w czasie zajęć, tworzą pozytywne wspomnienia, zachęcają do pracy zespołowej, pobudzają zdrową rywalizację między uczniami i utrwalają nowo nabyte koncepcje. Powinny być zawarte w planach lekcji, aby uczyć każdego młodego odkrywcę faktów z geografii.

Dlatego bez zbędnych ceregieli, oto kilka najskuteczniejszych gier geograficznych rozgrywanych w klasie:

 • Hierarchia geografii: gdy uczniowie dowiedzą się o kontynentach, krajach, miastach i prowincjach lub stanach, mogą być zdezorientowani co do wielkości i myślą, że miasta są większe niż kontynenty. Aby skutecznie wzmocnić nowo nabytą wiedzę, gra z użyciem globusa, ołówka i hierarchii może uniknąć zamieszania i zapewnić sukces. Aby uczyć i grać w tę grę, nauczyciel wybiera nazwy kilku krajów, miast i regionów geograficznych z określonego kontynentu i wykorzystując kulę ziemską, uczniowie starannie porządkują nazwy w tabeli hierarchicznej. Ta gra wzbudza zaufanie uczniów i zapewnia wychowawcom, że młodzi właściwie zrozumieli nowe koncepcje.
 • Puzzle: to dobre dla młodszych dzieci, aby poprawnie zrozumiały rozmieszczenie kontynentów na mapie świata. Nauczyciele mogą kupić puzzle z mapą świata lub wydrukować je z Internetu i pokroić na małe kawałki. Celem tej gry jest prawidłowe ułożenie puzzli w jak najkrótszym czasie.

Gry geograficzne online

Małe dzieci spędzające zbyt dużo czasu na urządzeniach elektronicznych niepokoi wielu rodziców, jednak jeśli mądrze wykorzystują swój czas w Internecie, może to przynieść wiele korzyści, takich jak nauka i przyswajanie podstaw geografii świata. Oto najlepsze gry geograficzne online:

 • Na stronie internetowej GEOGRAFIA - gry edukacyjne są dostępne krzyżówki, dobieranki i zadania wyboru poświęcone kilku zagadnieniom ogólnym (astronomia, litosfera) oraz poświęcone poszczególnym kontynentom w kategoriach takich jak flagi, jeziora, rzeki, stolice. Dla terytorium Polski zamieszczono zadania poświęcone symbolom parków narodowych oraz rzek. Jest to jedyna opisana gra, w której nie występują mapy.
 • Toporopa to tytuł strony internetowej zawierającej gry edukacyjne dotyczące europejskich krajów, regionów, miast, flag, monarchii, gór, wód i innych zagadnień. W uproszczeniu można powiedzieć, że jest to wersja Gier geograficznych zawierających pytania dotyczące Europy. Polskojęzyczna wersja gry jest jedną z 15 wersji językowych. Korzystanie z gry jest bardzo proste
  i intuicyjne. Oprócz pytań o wskazanie na mapie obiektów geograficznych takich jak cieśniny, jeziora, państwa, metropolie na uwagę zasługują quizy dotyczące Monarchii Europy oraz Bitw Europy. W przygotowanym rankingu gra otrzymała najmniej punktów, jednak może być polecona na lekcjach przyrody uczniom szkoły podstawowej.

Te gry są niezwykle zabawne i pomagają w rozwijaniu bezcennej wiedzy z geografii.

Gry komputerowe oparte na geografii

Gry wideo mają złą reputację, ponieważ są brutalne, niemoralne i marnują czas. Istnieją jednak pewne umiejętności, które rozwijają się, gdy dzieci grają w gry wideo, takie jak umiejętności rozwiązywania problemów i koordynacja ręka-oko.

Na rynku dostępne są różne gry edukacyjne, które obejmują szeroką gamę przedmiotów akademickich. Oto najlepsze gry wideo do nauki geografii:

 • W grze Track Simulator 2 wcielamy się w kierowcę pojazdów ciężarowych, a naszym zadaniem jest jeżdżenie po Europie i dostarczanie towaru Dzięki temu mamy okazję zwiedzić tysiące kilometrów dróg ciągnących się przez Stary Kontynent, przejeżdżając przez wiele znanych miast. Twórcy przygotowali 60 miast położonych w Europie Zachodniej i Wielkiej Brytanii. Wśród nich znalazły się też polskie metropolie – Poznań, Wrocław i Szczecin.
 • Minecraft jest idealnym nauczycielem takich przedmiotów jak fizyka, biologia i geografia. W świecie gry można praktycznie stworzyć wszystko, a jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia. W grze wykorzystujemy różnie bloki tworzące teren, takie jak ziemia, piasek, woda oraz surowce rudy i inne obiekty, które można wykorzystać tworząc zupełnie nowe przedmioty. Mapy w Minecraft można podzielić na dwa rodzaje: generowane przez system oraz stworzone przez miłośników. Każda z nich róźni się m.in. rzeźbą terenu, składnikami tworzącymi powierzchnię ziemi. Dlatego Minecraft jest idealnym sposobem, aby poznać geologię, czyli naukę o ziemskiej powłoce.

Nauka geografii jest ważna w młodym wieku, aby rozwijać umiejętności geograficzne w przyszłości. W dzisiejszym świecie przyswajanie podstaw geografii nie jest dla młodzieży zniechęcającym wyzwaniem ze względu na duży wybór książek, aplikacji, stron internetowych oraz gier w szkole lub online. Kariera geografa jest tuż za rogiem!

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Joanna

Jestem zabawną i bezpośrednią osobą. Uwielbiam relaksować się czytając książki lub spędzając czas z przyjaciółmi. Tłumacz języka angielskiego, z ambicjami do nauki kolejnych czterech języków obcych.