„Muzyka jest koniecznością. Po jedzeniu, oddychaniu, wodzie i cieple, muzyka jest kolejną koniecznością życia.” - Keith Richards

W ostatnich latach prawie połowa gitarzystów nauczyła się grać na gitarze. Rozpoczęcie pracy z zespołem nie zawsze jest łatwe. Nie trzeba grać jak profesjonalista, aby zacząć grać w zespole.

Po kilku miesiącach regularnych ćwiczeń i może kilku prywatnych lekcjach gry na gitarze dla początkujących możesz zacząć grać w duecie, trio, kwartecie itp. Granie w grupie pozwoli ci się rozwijać, a także pomoże ci ćwiczyć, gdy nauczyciela nie będzie w pobliżu.

Niezależnie od tego, czy grasz na gitarze akustycznej, gitarze rockowej, gitarze jazzowej, bluesie, czy po prostu chcesz grać na gitarze, nie wahaj się szukać innych muzyków. Może nawet stworzysz własny album...

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Gitara
Konrad
5
5 (9 oceny)
Konrad
120 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Oskar
5
5 (10 oceny)
Oskar
120 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Oskar
5
5 (14 oceny)
Oskar
80 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kamil
5
5 (8 oceny)
Kamil
90 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Gabriel
5
5 (11 oceny)
Gabriel
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kuba
5
5 (10 oceny)
Kuba
100 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mateusz
5
5 (6 oceny)
Mateusz
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Paweł
5
5 (7 oceny)
Paweł
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Konrad
5
5 (9 oceny)
Konrad
120 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Oskar
5
5 (10 oceny)
Oskar
120 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Oskar
5
5 (14 oceny)
Oskar
80 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kamil
5
5 (8 oceny)
Kamil
90 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Gabriel
5
5 (11 oceny)
Gabriel
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kuba
5
5 (10 oceny)
Kuba
100 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mateusz
5
5 (6 oceny)
Mateusz
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Paweł
5
5 (7 oceny)
Paweł
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Dlaczego warto dołączyć do zespołu, by grać na gitarze?

Muzyka jest przede wszystkim przeznaczona do dzielenia się nią. Dlatego nauka gry na gitarze, zebrania zespołu i występów na scenie jest całkowicie naturalna.

Zespół na koncercie
Bardziej prawdopodobne jest, że zaprzestaniesz gry na gitarze, jeśli nie dzielisz tej pasji z innymi (Źródło: Unsplash)

Oczywiście muzyki można również używać jako źródła własnych emocji, ale zobaczysz, że ciągłe studiowanie teorii muzyki może stać się dość nudne już po kilku miesiącach.

Motywacja jest kluczem do nauki gry na gitarze, a jeśli zawsze uczysz się sam, ryzykujesz utratą tej niezbędnej motywacji. Zebranie zespołu może pomóc ci uniknąć „muzycznej samotności”.

Gdy tylko będziesz w stanie zagrać kilka utworów, progresje akordów i nabierzesz pewności siebie, zalecamy poszukiwanie innych muzyków i pokazanie im jednego lub dwóch własnych riffów i solówek.

Jeśli chcesz poprawić grę na gitarze, musisz dzielić się swoją muzykę. Zaangażowanie innych osób w twoją muzykę to świetny sposób na utrzymanie motywacji.

Jeśli jeden członek grupy będzie odstawał od reszty, cierpi cały zespół. Granie w zespole pozwala wszystkim się nawzajem wspierać.

Granie w zespole pozwala także spojrzeć na swój własny styl gry i styl muzyczny. To świetny sposób na nawiązanie przyjaźni z innymi muzykami o podobnych gustach muzycznych.

Gdzie można znaleźć muzyków?

Jako początkujący lub średnio zaawansowany grający na gitarze zaleca się, abyś znalazł zespół, a nie próbował samodzielnie zostać gitarzystą. Łatwiej jest nauczyć się gry na gitarze, dołączając do grupy, która już istnieje, ćwiczy regularnie i ma już kilka występów za sobą.

gryf gitary
Aby szybciej się uczyć, poproś innych muzyków, aby ci pomogli (Źródło: Unspash)

Więc gdzie są się ci muzycy?

Może szkoły muzyczne... Jeśli bierzesz lekcje gry na gitarze z nauczycielem w szkole muzycznej, łatwiej będzie ci znaleźć innych muzyków.

Często jest tablica ogłoszeń dla zespołów poszukujących członków. Chociaż zwykle jest więcej gitarzystów niż perkusistów, basistów itp., Zawsze warto się przyjrzeć.

Nawet jeśli uczysz się gry na gitarze, zawsze możesz udać się do szkoły muzycznej, aby spojrzeć na ich tablicę ogłoszeń, aby znaleźć reklamy prywatnych lekcji, instrukcji gry na gitarze i zespołów poszukujących muzyków.

Muzyków można również znaleźć w sklepach muzycznych, które czasem pozwalają ludziom zostawiać ogłoszenia na tablicy ogłoszeń. Jeśli tak nie jest, zawsze możesz nawiązać rozmowę z kimś, kto kupuje pałki lub struny do swojego Ibaneza lub Fendera.

Sale ćwiczeń są również doskonałym miejscem do znalezienia muzyków. Nie wahaj się odwiedzić ich. Wreszcie dzięki internetowi i mediom społecznościowym można znaleźć lokalne zespoły i muzyków za pośrednictwem Facebooka. Istnieją również fora i strony internetowe, na których można znaleźć członków zespołu. W większości przypadków reklamy określają rodzaj poszukiwanego muzyka, styl i gatunek, niezależnie od tego, czy grają regularnie. Jeśli potrzebujesz pomocy, wpisz np. „nauka gry na gitarze Łódź” na Superprof.

Przesłuchania do zespołu

W wielu przypadkach, nawet amatorów, prawdopodobnie musisz przejść przesłuchanie przed dołączeniem do zespołu. Podobnie jak rozmowa kwalifikacyjna o pracę, musisz się na nią przygotować.

Mężczyzna grający na gitarze na scenie
Staraj się zachować pokorę, gdy grasz w zespole (Źródło: Unsplash)

Doświadczone zespoły poszukujące gitarzysty będą prawdopodobnie dość wybredne. Będą mieli pojęcie, czego dokładnie szukają. Ponadto gitarzyści są dość powszechni. Upewnij się, że jesteś przygotowany na ich przesłuchanie.

Jak przygotować się na przesłuchanie?

Po pierwsze, zapytaj się zespołu, jakie piosenki grają i czy grają własny materiał czy covery. Jeśli grają własną muzykę, zapytaj, czy mogą ci ją wysłać, abyś mógł nad nią popracować. Jeśli wykonują covery, powinieneś również zapytać, jakie, abyś mógł ćwiczyć. Nawet jeśli zespół każe ci „po prostu się pokazać”, prawdopodobnie nadal powinieneś zapytać, co grają.

Nigdy nie pokazuj, że jesteś nieprzygotowany. Przesłuchanie jest dla zespołu okazją do oceny twoich umiejętności technicznych, a także do sprawdzenia, jaką osobą jesteś. Najczęściej muzycy mają już dość jasne pojęcie o tym, czego chcą od swojego zespołu. Bądź przyjazny, uśmiechnięty i zrelaksowany.

Jeśli nie zostaniesz wybrany, to niekoniecznie oznacza, że ​​nie jesteś wystarczająco dobry. Możliwe, że po prostu nie pasowałeś do zespołu, a to oznacza również, że bycie w nim nie jest złą rzeczą.

Podobnie, jeśli zostaniesz zaakceptowany, zadaj sobie następujące pytania:

  • Czy czułem się z nimi dobrze?
  • Czy cele zespołu są jasne?
  • Czy poziom zespołu jest dla mnie odpowiedni?

Oto kilka myśli: pójście na przesłuchanie jest tak samo korzystne dla gitarzysty, jak umiejętność wyrażania siebie: jak inaczej mógłbyś zmierzyć swoje umiejętności i pasję jako muzyk, jeśli nie przed innymi rówieśnikami?

Jak grać na gitarze w zespole

Gdy jesteś częścią grupy, każde spotkanie jest również lekcją gry na gitarze. Aby grać razem, musisz zrobić kilka rzeczy.

Zespół na koncercie, niebieskie światła
Kto wie, dokąd zaprowadzi cię gra na gitarze? (Źródło: Unsplash)

Strojenie

Zarówno basista, jak i gitarzysta muszą mieć dostrojone instrumenty, inaczej wszystko zabrzmi okropnie. Korzystanie z tunera elektronicznego jest całkiem dobrym pomysłem. Jeśli grasz na pianinie akustycznym, warto się do tego przyzwyczaić.

Warto mieć dobre ucho - między innymi, abyś mógł wyczuć liryczny niuans i tonalną ekspresję swoich kolegów z zespołu.

Miej na uwadze tempo

Najtrudniejszą rzeczą, gdy grasz w zespole, jest dotrzymywanie tempa całej piosence. Niektórzy muzycy mają tendencję do przyspieszania, inni do zwalniania.

Perkusista zazwyczaj kontroluje tempo. Jeśli chcesz, możesz użyć metronomu, jeśli twój perkusista nie ma doświadczenia. Jako gitarzysta masz za zadanie grać z perkusistą lub metronomem.

Tempo może się różnić w zależności od piosenki, dzięki czemu gra w zespole jest bardzo interesująca. Musisz także słuchać innych, aby mieć pewność, że twój instrument jest zsynchronizowany z resztą.

Trzymaj się swojej roli

Kiedy grasz na gitarze na własną rękę, możesz robić, co chcesz, grać głośniej lub ciszej, kiedy tylko masz na to ochotę. Jednak w grupie każdy ma do odegrania pewną rolę.

Perkusista musi kontrolować tempo. Gitara musi pozwalać basiście robić swoje.

Na początku może nie być to oczywiste, ale niezbędne, jeśli chodzi o grę w zespole.

Głośność

Głośniej nie zawsze jest lepiej!

Musisz dostosować się do brzmienia innych instrumentów.

Słuchaj

Obniżenie głośności pozwoli również łatwiej się słyszeć. Początkujący często popełniają błąd, nie będąc w stanie usłyszeć innych członków swojego zespołu i słuchać tylko własnej gry.

Bardzo ważne jest, aby grać razem z innymi instrumentami, zwłaszcza na perkusji, zamiast grać na nich.

Rozmawiaj

Wreszcie kluczem do dobrego zespołu jest komunikacja. Podobnie jak w związkach, musisz iść na kompromis.

Pozostań pokorny i nie walcz nieustannie o światła reflektorów. Zaakceptuj krytykę swojej gry i przekaż konstruktywne opinie innym członkom zespołu. Oczywiście, wszyscy muszą być wobec siebie ostrożni. Spokojnie wyrażaj wszelkie nieporozumienia i pracuj nad znalezieniem rozwiązania, które będzie odpowiednie dla wszystkich.

Pamiętaj, że każdy chce wyrazić swoją kreatywność poprzez muzykę; musisz dać swoim kolegom z zespołu swoją szansę zabłysnąć!

Bycie w zespole może być przyjemnym doświadczeniem, które pozwoli wam wspólnie stworzyć miłe wspomnienia. Najważniejszą rzeczą przy wyborze zespołu jest komunikacja i upewnienie się, że wszyscy zmierzają w tym samym kierunku.

Więc weź swój sprzęt, czas znaleźć zespół!

Superprof chce usłyszeć twoją historię: z jakich powodów wybrałeś gitarę? Wpisz np. nauka gry na gitarze Warszawa w wyszukiwarkę platformy, aby znaleźć idealnego nauczyciela.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się jakie są zalety grania na gitarze!

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

4,67 (3 ocen(y))
Loading...

Aleksandra

Jestem kreatywną i ciekawą świata osobą, która lubi poznawać nowe osoby i miejsca. Interesuję się sportem, muzyką, sztuką oraz literaturą amerykańską. Na co dzień udzielam korepetycji z języka angielskiego, co również jest moim hobby. W czasie wolnym chętnie podróżuję i czytam książki.