„Muzyka wyraża to, czego nie można wyrazić słowami i tego, czego nie można przemilczeć” - Victor Hugo

Według kanadyjskiego badania, w wieku 5 lat posiada się 80% potencjału twórczego i spada on do zaledwie 2% w wieku 12 lat.

Gra na gitarze i innych instrumentach muzycznych pozwoli ci ponownie stać się kreatywnym. Kiedy nauczysz się grać na gitarze, nauczysz się także trzymać kostkę, grać riff, czytać nuty, grać w rytmie, a także nauczysz się improwizować i wyrażać swoje uczucia i emocje poprzez swoją muzykę.

Jak więc zwiększyć swoją kreatywność poprzez naukę gry na gitarze?

W tym artykule przyjrzymy się korzyściom dla kreatywności płynącym z gry na gitarze oraz sposobom na zwiększenie jej podczas gry na gitarze.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Gitara
Konrad
5
5 (9 oceny)
Konrad
120 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Oskar
5
5 (10 oceny)
Oskar
120 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Oskar
5
5 (14 oceny)
Oskar
80 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kamil
5
5 (8 oceny)
Kamil
90 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Gabriel
5
5 (11 oceny)
Gabriel
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kuba
5
5 (10 oceny)
Kuba
100 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mateusz
5
5 (6 oceny)
Mateusz
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Paweł
5
5 (7 oceny)
Paweł
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Konrad
5
5 (9 oceny)
Konrad
120 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Oskar
5
5 (10 oceny)
Oskar
120 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Oskar
5
5 (14 oceny)
Oskar
80 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kamil
5
5 (8 oceny)
Kamil
90 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Gabriel
5
5 (11 oceny)
Gabriel
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kuba
5
5 (10 oceny)
Kuba
100 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mateusz
5
5 (6 oceny)
Mateusz
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Paweł
5
5 (7 oceny)
Paweł
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Połączenie techniki gitarowej i kreatywności muzycznej

Nauka gitary powinna rozpocząć się od ćwiczeń technicznych i nauki podstawowych akordów, arpeggio, a nawet skali pentatonicznej.

Kobieta w blond włosach grająca na gitarze
Istnieje wiele technik, które można wykorzystać w celu zwiększenia kreatywności (Żródło: Unsplash)

Musisz także nauczyć się, jak grać na gitarze, bez nauki złych nawyków. Mając to wszystko na uwadze, wielu początkujących często zapomina o kreatywności. Niesłusznie uważamy, że musisz grać na poziomie zaawansowanym, zanim zaczniesz wyrażać swoją kreatywność, improwizować i komponować własną muzykę. Od samego początku, niezależnie od tego, czy grasz flamenco, jazz, czy rock, w każdej chwili możesz zacząć wyrażać swoją kreatywność.

Istnieje wiele nieporozumień na temat ćwiczeń na gitarze klasycznej i gitarze jazzowej:

 • Ćwiczenia są nudne
 • Możesz szybko stracić zainteresowanie
 • Nie pozwalają ćwiczyć ucha ani pracować nad muzykalnością
 • Nie musisz na dłuższą metę ćwiczyć swojej techniki

Oczywiście wszystko będzie zależeć od twoich celów. Jeśli chcesz po prostu dobrze się bawić na gitarze, lepiej zacznij grać swoje ulubione utwory niż zajmować się ćwiczeniami technicznymi. Ale jeśli naprawdę chcesz grać na gitarze na wysokim poziomie, powinieneś nadal ćwiczyć ćwiczenia techniczne, które pozwolą ci rozwinąć kreatywność.

Pamiętaj, że ćwiczenia techniczne przestają być skuteczne, gdy stają się dla ciebie zbyt łatwe. W takim przypadku będziesz musiał poszukać nowych i trudniejszych ćwiczeń, aby zapewnić ciągłość nauki.

Oto przydatne porady dotyczące produktywnych ćwiczeń:

 • Słuchaj swojego ciała
 • Nie próbuj grać jak najszybciej od samego początku, wcale nie musisz się śpieszyć
 • Ćwicz regularnie! 15 minut dziennie jest znacznie lepsze niż jedna godzina raz w tygodniu

Ćwiczenia są po to, aby osiągnąć cele. Jeśli wykonujesz ćwiczenia, tym samym twoja gra będzie płynniejsza. Pamiętaj o swoich celach podczas ćwiczeń i:

 • Rób przerwy
 • Unikaj rozpraszania uwagi
 • Przeanalizuj swoją grę, aby robić postępy
 • Oddychaj!
 • Nie zapomnij trenować swojej prawej ręki

Na stronach gitarowych, kanałach YouTube i blogach znajdziesz wiele różnorodnych ćwiczeń i porad dotyczących udoskonalania gry.

Kiedy bierzesz lekcje gry na gitarze dla początkujących, upewnij się, że znajdziesz odpowiedniego nauczyciela, który poprawi twoją technikę.

Technika wampirów

Technika wampirów, czyli kreatywne kopiowanie, ma miejsce wtedy, gdy używasz piosenek, które już istnieją, aby poprawić swoją kreatywność - co samo w sobie byłoby powodem do nauki gry na gitarze.

Mężczyzna grający na gitarze
Jest wiele sposobów na naukę gry na instrumencie! (Źródło: Unsplash)

Nie chodzi jednak tylko o odtworzenie piosenki i powiedzenie „Mogę to zagrać!”. Chodzi o umiejętność zagrania akordu i zmodyfikowanie go, aby stworzyć coś nowego.

Gitara początkująca, średnio zaawansowana lub zaawansowana może korzystać z tej techniki. Możesz wziąć gitarę akustyczną lub elektryczną do ręki i po prostu spróbować improwizować. To nie musi być coś niezwykłego. Zdziwisz się, co możesz wymyślić, grając piosenkę Madonny Like a Virgin i zmienić kilka nut lub rytm.

Podobnie progresja akordu może być przydatna do improwizacji lub komponowania utworu gitarowego. Możesz grać akordy molowe zamiast głównych (lub odwrotnie) i wymyślić coś nowego. Możesz także pobrać podkład z jednej piosenki i wykorzystać go do własnej gry.

Twórcze kopiowanie nie jest plagiatem, ponieważ zobaczysz, że kiedy będziesz uczyć się gry na gitarze, będziesz grał wiele piosenek, które już istnieją.

Być może możesz zainspirować się Hendrixem lub Claptonem i stworzyć swój wielki hit!

Jak możesz poprawić swoje solo na gitarze?

Może być kuszące, aby zagrać solo na gitarze. Prawdopodobnie wyjdziesz i nauczysz się jednego. Jednak niekoniecznie jest to dobry pomysł na poprawienie kreatywności i pisanie własnych solówek.

Koncert
Słuchaj artystów, których lubisz, aby znaleźć inspirację do własnego utworu (Źródło: Unsplash)

Zaleca się zapoznanie z podstawami przed przystąpieniem do solówek. Z drugiej strony możesz użyć ich do pracy nad swoją kreatywnością. Uczenie się solówek jest trochę jak odwołanie się do innego autora w twojej pracy. Twoim zadaniem jest wyjaśnienie, dlaczego odwołałeś się do ich dzieła.

To samo dotyczy gitary. Zamiast uczyć się solówek w całości, możesz wziąć dwie lub trzy nuty które lubisz, i użyć je we własnej solówce!

Możesz zacząć tworzyć swój własny styl, wykorzystując to, co cię inspiruje!

To świetny sposób na ćwiczenie słuchu i rozwijanie muzykalności, przy jednoczesnym zwiększaniu kreatywności. Możesz doskonalić swoje umiejętności podczas nauki utworów innych gitarzystów.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się o korzyściach płynących z gry na gitarze lub wpisz np. nauka gry na gitarze Łódź w wyszukiwarkę Superprof.

Porady dotyczące poprawy kreatywności podczas gry na gitarze

Aby w pełni wykorzystać swoje możliwości, istnieje kilka sposobów wyrażenia swojej kreatywności.

chłopiec z gitarą
Im szybciej zaczniesz być kreatywny, tym lepiej (Źródło: Unsplash)

Oto kilka porad i wskazówek dotyczących maksymalnego wykorzystania kreatywności podczas gry na gitarze:

 • Ćwicz, jeśli czujesz przypływ kreatywności: nie każdy jest kreatywny o tej samej porze dnia. Kiedy jesteś kreatywny? Kiedy się obudzisz? Po ćwiczeniach? Przed pójściem spać? W środku nocy? Po śniadaniu? Zanotuj, kiedy jesteś najbardziej kreatywny, zapisz swoje pomysły (jeśli jest środek nocy) lub podnieś instrument i zacznij grać.
 • Bądź ciekawski: spróbuj dowiedzieć się jak najwięcej o gitarze i muzyce w ogóle. Ciekawość i chęć nakarmienia swojej kreatywności można osiągnąć za pomocą różnych form sztuki. Idź na wystawę sztuki, pokaz tańca, przedstawienie. Twoja inspiracja może pochodzić z dowolnego miejsca.
 • Zmień swój punkt widzenia: kreatywność jest inna dla każdego. Aby poprawić swoją kreatywność, musisz co jakiś czas zmieniać perspektywę. Spróbuj myśleć jak perkusista, piosenkarz, tancerz lub słuchacz, aby zrozumieć, czego chcą od utworu muzycznego i co na przykład pomyślą o twoim utworze.
 • Użyj techniki SCAMPER: jeśli jesteś naukowcem, spodoba ci się technika SCAMPER. Wystarczy metodycznie zastosować tę metodę i jej zasady, aby poprawić swoją kreatywność: substitute – zamienienie czegoś czymś innym, combine – łączenie, adapt – zaadoptowanie istniejących pomysłów do naszego, modify – zmiana, put to another use – zmiana zastosowania, eliminate – wyeliminowanie czegoś, reverse – odwrócenie. Możesz dowiedzieć się więcej o tej technice online.
 • Użyj loopera: looper może naprawdę pobudzić twoją kreatywność. Możesz tworzyć, improwizować i grać na gitarze, jakbyś miał ze sobą cały zespół.

Nie wahaj się słuchać muzyki, gdy nie masz pod ręką gitary. Słuchanie muzyki może poprawić pamięć, skupić się i stworzyć kreatywne środowisko do pracy. Muzyka może również wywoływać wspomnienia, obrazy, uczucia i stymulować kreatywne części mózgu.

Czy jesteś gotowy, aby być kreatywnym podczas gry na gitarze?

Jeśli okaże się, że twoje umiejętności techniczne cię powstrzymują, zawsze możesz poprosić o pomoc prywatnego nauczyciela gitary. Bez względu na to, jaki styl muzyki cię interesuje, rozważ sprawdzenie korepetytorów na Superprof i przekonaj się, kto jest dla ciebie najlepszy. Samouczki można uzyskać osobiście lub u korepetytorów online. Wpisz np. nauka gry na gitarze Warszawa w wyszukiwarkę Superprof.

Nauczyciele online nauczą cię przez kamerę internetową, więc dopóki masz komputer z kamerą internetową i mikrofonem (które zwykle są zintegrowane z nowoczesnymi laptopami) i przyzwoite połączenie internetowe, możesz nauczyć się grać na gitarze od nauczycieli z całego świata!

Teraz dowiedz się, jak dołączyć do zespołu oraz jak poprawić swój rytm!

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Aleksandra

Jestem kreatywną i ciekawą świata osobą, która lubi poznawać nowe osoby i miejsca. Interesuję się sportem, muzyką, sztuką oraz literaturą amerykańską. Na co dzień udzielam korepetycji z języka angielskiego, co również jest moim hobby. W czasie wolnym chętnie podróżuję i czytam książki.