Artystyczni i kreatywni studenci są często oszołomieni, gdy mają do czynienia z greckimi symbolami i równaniami, z którymi można się spotkać na zajęciach matematycznych. Tak samo dzieje się, gdy umysły ścisłe próbują swoich sił w sztuce.

W końcu wiele terminów nie jest używane każdego dnia. Wiele z nich wydaje się nawet brzmieć jak w języku obcym! W rzeczywistości istnieje dobry powód, dla którego muzycy muszą używać wszystkich tych pretensjonalnie brzmiących słów!

W końcu każdy instrument muzyczny wymaga różnych technik i umiejętności, aby móc na nim grać. To samo można powiedzieć, kiedy uczysz się śpiewać. Jeśli chodzi o świat śpiewaków, jedna rzecz jest bardzo ważna; barwa głosu.

Niezależnie od tego, czy marzysz o posiadaniu tenoru, sopranu, czy chcesz odnieść sukces jako współczesny piosenkarz, nie możesz zignorować, jak ważna jest barwa głosu.

Aby dowiedzieć się o codziennych ćwiczeniach wokalnych, w celu poprawy głosu, kliknij tutaj!

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Śpiew
Konrad
5
5 (11 oceny)
Konrad
zł120
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Iwona
5
5 (11 oceny)
Iwona
zł90
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Oskar
5
5 (10 oceny)
Oskar
zł120
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Stanisław
5
5 (17 oceny)
Stanisław
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Monika
5
5 (14 oceny)
Monika
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ksenia
5
5 (15 oceny)
Ksenia
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Maja
5
5 (12 oceny)
Maja
zł150
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wojciech
5
5 (10 oceny)
Wojciech
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Konrad
5
5 (11 oceny)
Konrad
zł120
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Iwona
5
5 (11 oceny)
Iwona
zł90
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Oskar
5
5 (10 oceny)
Oskar
zł120
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Stanisław
5
5 (17 oceny)
Stanisław
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Monika
5
5 (14 oceny)
Monika
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ksenia
5
5 (15 oceny)
Ksenia
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Maja
5
5 (12 oceny)
Maja
zł150
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wojciech
5
5 (10 oceny)
Wojciech
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Czym jest barwa?

To słowo często pojawia się, gdy mówimy o dźwiękach, ponieważ może odnosić się do każdego dźwięku.

Oznacza to, że możesz używać barwy, aby mówić o dźwiękach wydawanych przez instrumenty, a także o dźwiękach wydawanych przez ludzki głos (który sam jest również instrumentem). Upewnij się, że nie pomylisz tego terminu z ideą tessitury, kiedy uczysz się śpiewać po raz pierwszy, ponieważ jest to naturalny zasięg, jaki głos może uzyskać pod względem nut i oktaw.

Tessitura służy do rozróżniania basów, barytonów, tenorów, altów, mezzosopranów, sopranów itp. A podczas treningu wokalnego będziesz zachęcany do śpiewania w jednym z tych zakresów.

pomaranczowy ptak
Dzięki odpowiednim lekcjom śpiewania będziesz mógł śpiewać tak dobrze jak ptak. (Źródło: Unsplash)

Barwa natomiast jest charakterem lub jakością dźwięku lub głosu, a nie jego wysokością i intensywnością.

Krótko mówiąc, jest to rodzaj dźwięku, który pozwala nam zidentyfikować piosenkarza lub instrument. Na przykład, zarówno gitara, jak i fortepian mogą grać w środkowym C. To samo dotyczy głosów. Barwa zawiera wszystkie informacje audio, których potrzebujemy, aby odróżnić jeden instrument od drugiego i zidentyfikować unikalne aspekty każdego dźwięku.

Skok, vibrato, amplituda - to główne elementy, z których składa się barwa instrumentu. Barwa pozwala nam rozróżnić głosy, ponieważ każdy głos jest wyjątkowy i ma własną osobowość. Ta koncepcja jest dość nowym pojęciem, które zostało opracowane w dziedzinie organologii i pyschoakustyki (z analizą harmoniczną dźwięków).

Barwa rozumiana była jako związana z kolorem głosów i instrumentów. Jeśli ktoś powiedział ci, że masz piękny głos, to już jest to krok do przodu, jeśli chcesz zostać piosenkarzem. Nauka czystego śpiewu to kolejny krok.

Poszukaj dobrego nauczyciela w okolicy, wpisując np. lekcje śpiewu Kraków w wyszukiwarkę Superprof.

Trzy wskazówki, jak rozpoznać swój typ głosu

Pamiętaj, że zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet, barwa głosu oraz tessitura zmieniają się z czasem. Zmiana dotyczy głównie dolnego końca spektrum.

Chociaż ogólnie rozumie się, że barwa głosu jest wrodzona (z powodu krtani, gardła, głośni i strun głosowych itp.), ale z czasem zachodzą w niej zmiany. Możesz pracować nad głosem przy pomocy ćwiczeń wokalnych, a także w celu zmiany barwy.

Możesz to usłyszeć, gdy impresjoniści podszywają się pod inne osoby, zmieniając głos. Musisz jednak wiedzieć, że nigdy nie będziesz w stanie w pełni zmienić barwy, ponieważ jest bardzo złożona. Możesz za to lepiej poznać swoją barwę, aby lepiej nią manipulować. Nie jest to najłatwiejsze zadanie i będzie wymagało dużo pracy.

Są trzy rzeczy, które powinieneś wiedzieć, jeśli chcesz podjąć takie wyzwanie.

1. Zidentyfikuj swój zasięg i tessiturę

Musisz określić najniższą i najwyższą możliwą nutę. Oczywiście, aby obliczyć swój zasięg, należy dowiedzieć się jakie nuty można idealnie wykonać przy minimalnym wysiłku głosu.

To zadanie będzie niezwykle łatwe, jeśli teoria muzyki nie jest ci obca lub bardzo szybko się uczysz. Jeśli tak nie jest, powinieneś rozważyć skorzystanie z pomocy nauczyciela.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym jak poszerzyć swoją skalę głosu, kliknij tutaj!

2. Weź lekcje śpiewu

Nauka śpiewu wymaga ciężkiej pracy zarówno przy śpiewaniu, jak i przy stosowaniu technik wokalnych. Będziesz także chciał unikać wyłapywania złych nawyków, aby nie marnować swojego czasu na pozywanie się ich, co czasami okazuje się być bardzo trudnym zadaniem. Jeśli chodzi o naukę czystego śpiewu, nie ma lepszej opcji niż skorzystanie z pomocy nauczyciela śpiewu.

Szkoła muzyczna to świetne miejsce, w którym można znaleźć dane kontaktowe nauczycieli. Nie zapominaj jednak, że możesz także użyć Superprof, aby znaleźć korepetytorów w pobliżu, którzy oferują prywatne lekcje śpiewania online.

Znajdź lekcje śpiewu Warszawa lub lekcje śpiewu w innym miejscu w Polsce. Dzięki Superprof jest to prostsze niż kiedykolwiek!

3. Śpiewaj tak często jak to możliwe

Zawsze masz wiele okazji by śpiewać, niezależnie od tego, czy bierzesz prysznic, robisz pranie, czy znajdujesz się poza domem.

Ćwiczenia strun głosowych pomogą ci również zapoznać się z barwą i pracować nad repertuarem. Jest to szczególnie przydatne w okresie dojrzewania, gdy twój głos się zmienia.

opera w Londynie
To nie jest miejsce, w którym można zaakceptować fałszywą nutę. (Źródło: Unsplash)

Upewnij się, że masz pod kontrolą twoją naukę śpiewu, aby nie przesadzić i nie wypalić się. Nie zapominaj, że zawsze powinieneś robić rozgrzewkę przed śpiewaniem. Nauczyciele śpiewu mogą dać ci przydatne ćwiczenia i techniki śpiewania podczas lekcji wokalu, aby śpiewać poprawnie, bez nadwyrężania głosu.

Niezależnie od tego czy jesteś amatorem czy profesjonalistą możesz przeczytać o 10 wskazówkach dotyczących poprawy swojego głosu!

5 najlepszych wskazówek, jak poprawić jakość swojego wokalu

1. Popraw swój zasięg

Twój zakres głosu zawiera wszystkie nuty, które możesz zaśpiewać i z czasem będziesz mógł z nich swobodnie korzystać.

Maria Callas daleka była od zadowolenia z tego, że jej głos został zdefiniowany wyłącznie jako sopran. W rzeczywistości ustalenie zakresu i przekonanie, że nigdy się nie zmieni, może zaszkodzić twoim przyszłym perspektywom.

Praca na skalach i ćwiczenie melodii na jednym z krańców zasięgu jest jednym z najlepszych sposobów na poprawę. Jak mówi stare powiedzenie, praktyka czyni mistrza.

2. Pracuj nad swoją postawą

Z natury śpiewanie jest aktywnością fizyczną, fizjologia człowieka odgrywa ważną rolę, a także twoja postawa i nastawienie. Zawsze powinieneś pozostać zrelaksowany, ponieważ stres wpływa negatywnie na twoje wyniki i głos.

Postawa ciała odgrywa ważną rolę podczas śpiewu, ponieważ wpływa na oddech oraz cechy i jakość powstającego dźwięku. Istnieje zatem ścisły związek między postawą ciała a głosem od którego zależy, czy głos wydobywasz swobodnie i naturalnie, czy zmuszasz aparat głosowy do nadmiernego wysiłku.

Dodatkowo powinieneś zachować naturalną krzywiznę kręgosłupa. Jeśli musisz występować w pozycji siedzącej, powinieneś spróbować usiąść wygodnie, bez nadmiernego napięcia.

Warto obserwować własną postawę oraz nawyki, które się z nią wiążą oraz widzieć różnicę w brzmieniu dźwięku po skorygowaniu nieprawidłowości postawy. Pamiętaj także, że jeśli śpiewając grasz jednocześnie na jakimś instrumencie to musisz zwracać szczególną uwagę na to, by zachować prawidłową i pozwalająca na swobodne wydobywanie dźwięków postawę ciała.

Dzięki prawidłowej postawie ciała podczas śpiewania zapobiegasz napięciom i usztywnieniom ciała, czujesz większą swobodę i naturalność oraz wzmacniasz swój przekaz werbalny dzięki wywieraniu korzystniejszego wrażenia na odbiorcach.

Do błędów zaliczanych do niekorzystnej postawy podczas śpiewania są m.in odchylanie głowy połączone z podniesieniem brody co powoduje napięcia w obszarze gardła oraz utrudnia swobodny przepływ powietrza, a także usztywnianie kolan co często łączy się z napięciami dolnego odcinka kręgosłupa i brzucha.

3. Popraw swoje oddychanie

Stała presja to najlepszy sposób na modulację głosu bez większych trudności. Wreszcie, kiedy śpiewasz, musisz oddychać w bardzo szczególny sposób. Skoncentruj się na oddychaniu przeponowym. Istnieje wiele ćwiczeń, które możesz wykonać, aby lepiej kontrolować swój oddech.

Bez użycia przepony nie można w pełni modulować głosem.

4. Pracuj nad swoją dykcją

Dobra artykulacja czyni różnicę między dobrym piosenkarzem a złym. Każdy wartościowy piosenkarz powinien być w stanie perfekcyjnie wymówić każdą samogłoskę. Ćwiczenia artykulacji pomogą ci lepiej wymawiać słowa, a także pomogą ci w modulacji głosu.

spiewajacy chlopiec
Zmiana zasięgu głosu nie jest niemożliwa, ale może być bardzo trudna. (Źródło: Unsplash)

Pomoże ci to śpiewać przy publiczności bez poczucia zmęczenia. Śpiew i publiczne przemawianie mają więcej wspólnego, niż myślisz. Wystąpienie publiczne polega na wyraźnym wypowiadaniu słów, a opera posiada piosenki w wielu językach, w tym włoskim, niemieckim i francuskim.

Dowiedz się więcej o lekcjach śpiewu online tutaj.

5. Wybierz swój repertuar

Piosenki, które wybierzesz, są ważne, jeśli chodzi o twoją przyszłość jako piosenkarza. Powinieneś wybrać utwory, które najlepiej pasują do twojej tessitury, a także te z zakresu, w którym pracujesz. Regularne szkolenie wokalne może również pomóc uniknąć nadmiernego wysiłku.

W końcu nie jesteś pierwszą osobą, która wyrusza w tę podróż! Odkryj inne sposoby codziennej pracy nad głosem.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym jak poprawić swój wokal, przeczytaj nasz kolejny artykuł!

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Aleksandra

Jestem kreatywną i ciekawą świata osobą, która lubi poznawać nowe osoby i miejsca. Interesuję się sportem, muzyką, sztuką oraz literaturą amerykańską. Na co dzień udzielam korepetycji z języka angielskiego, co również jest moim hobby. W czasie wolnym chętnie podróżuję i czytam książki.