„Nie ma nic piękniejszego niż ludzki głos” Laure Conan

Posiadanie pięknego głosu jest samo w sobie niesamowite. To wrodzony dar i nie wszyscy go mają, szczególnie nie w takim stopniu, żeby się nim pochwalić. Jednak niewykorzystanie tych talentów okazuje się być ogromną stratą. Powinieneś dołożyć wszelkich starań, aby zadbać o ten dar poprzez odpowiednie szkolenie, lekcje śpiewu online i naukę prawidłowego śpiewania. Nieważne jakim gatunkiem muzycznym się interesujesz, ważne aby ta muzyka trafiała w twoje serce.

Dzięki poszerzeniu swojego repertuaru piosenek, zwiększeniu zasięg, poprawieniu zarówno głosu głowowego jak i piersiowego oraz wykonując ćwiczenia oddechowe każdy może udoskonalić swój głos, nauczyć się śpiewać i zwiększyć swoje szanse na zostanie profesjonalnym piosenkarzem. Nie zwlekaj ani chwili dłużej, ponieważ im szybciej zaczniesz tym lepiej!

W tym artykule zajmiemy się coachingiem wokalnym i przedstawimy kilka wskazówek dotyczących śpiewania, aby poprawić jakość głosu i sprawić, że zaczniesz czerpać z nauki śpiewania samą przyjemność. Po prostu zacznij śpiewać!

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Śpiew
Konrad
5
5 (11 oceny)
Konrad
zł120
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Iwona
5
5 (11 oceny)
Iwona
zł90
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Oskar
5
5 (10 oceny)
Oskar
zł120
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Stanisław
5
5 (17 oceny)
Stanisław
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ksenia
5
5 (15 oceny)
Ksenia
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Monika
5
5 (14 oceny)
Monika
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Maja
5
5 (12 oceny)
Maja
zł150
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wojciech
5
5 (10 oceny)
Wojciech
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Konrad
5
5 (11 oceny)
Konrad
zł120
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Iwona
5
5 (11 oceny)
Iwona
zł90
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Oskar
5
5 (10 oceny)
Oskar
zł120
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Stanisław
5
5 (17 oceny)
Stanisław
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ksenia
5
5 (15 oceny)
Ksenia
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Monika
5
5 (14 oceny)
Monika
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Maja
5
5 (12 oceny)
Maja
zł150
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wojciech
5
5 (10 oceny)
Wojciech
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Techniki wokalne: 10 najlepszych ćwiczeń śpiewu

Nawet naprawdę utalentowana piosenkarka nie powinna spoczywać na laurach. Ćwiczenia wokalne zawsze będą konieczne niezależnie jak dobrze śpiewasz. Aby udoskonalić swój głos, nie ma znaczenia, czy pracujesz nad technikami śpiewu pod okiem nauczyciela śpiewu we własnym domu czy w szkole muzycznej.

Podczas gdy każdy nauczyciel śpiewu ma swoje ulubione sposoby, jeśli chodzi o poprawę śpiewu, oto 10 naszych ulubionych. Jeśli chodzi o szkolenie wokalistów, usłyszysz jedno słowo: powtórz. Oczywiście nie przesadzaj, bo może grozić ci utrata głosu. Wiele ludzi uważa, że jest wiele sposobów, żeby dbać o gardło i struny głosowe, na przykład troszczenie się o swoje zdrowie, picie ciepłych napojów, noszenie szalika w chłodne dni czy dbanie o odpowiednie nawilżanie powietrza.

Dbaj o głos nie tylko w okresie jesiennym, lecz przez cały rok! Niewłaściwa emisja głosu i nadwyrężanie aparatu głosowego to również czynniki, które mogą sprawić, że twój głos straci swój oryginalny dźwięk a nawet może dojść do jego utraty.

noty muzyczne
Jeśli chcesz nauczyć się śpiewać, prawdopodobnie będziesz musiał nauczyć się teorii muzyki. (Źródło: Unsplash)

Rzućmy okiem na niektóre z najbardziej skutecznych sposobów oswajania głosu i unikania śpiewania fałszywych nut.

 • Nigdy nie można zapominać o rozgrzaniu głosu. Jeśli się nie rozgrzejesz, możesz uszkodzić głos, stracić go lub napiąć gardło podczas występów publicznych. Ćwiczenia rozgrzewające dotyczą głównie strun głosowych, głównej części instrumentu, jaką jest głos. Zaśpiewaj cały zakres z zamkniętymi ustami, aby uniknąć nadmiernego wysiłku, zaczynając od niskiego po niskie tony (upewniając się, że robisz to harmonijnie). Początkujący mogą używać klawiatury lub fortepianu, aby upewnić się, czy robią to poprawnie. Nie zapominaj, że musisz rozluźnić wszystkie mięśnie zaangażowane w śpiew: głośnię, krtań, gardło, przeponę, twoje całe ciało. Powinieneś także rozluźnić policzki i usta oraz ćwiczyć swoją dykcję.
 • Oddychanie i mięśnie brzucha idą w parze. Naucz się oddychać prawidłowo i skup się na oddychaniu przeponowym. Najlepszym sposobem na to (i na poprawę postawy) jest położenie się na plecach i umiejscowienie książki na klatce piersiowej: musisz upewnić się, że książka nie spadnie podczas ćwiczeń oddechowych.
 • Śpiewaj, a nie krzycz. Chociaż jest to ważne we wszystkich stylach muzycznych, jest to szczególnie ważne w śpiewie operowym. Twoje mięśnie brzucha zostaną wykorzystane aby nieść ​​twój głos tak daleko, jak to możliwe. Ciśnienie oddechowe pozwala zwiększyć objętość bez nadmiernego wysiłku. Prawie każdy rodzaj zakresu głosu może korzystać z tej techniki, aby pomóc głosowi pójść znacznie dalej bez potrzeby używania mikrofonu. Rozluźnienie mięśni używanych podczas wokalizacji w naturalny sposób powoduje, że ciało ludzkie odzyskuje powietrze utracone podczas tego procesu.
 • Pamiętaj o jamie nosowej i na przepływ powietrza podczas śpiewania. Spróbuj zaśpiewać różne samogłoski, ściskając nos. Może to pomóc ci uświadomić sobie, kiedy śpiewasz nosowo.
 • Początek jest tak samo ważny jak koniec, jeśli chodzi o śpiewanie dowolnej piosenki. To samo można powiedzieć o każdej nucie. Musisz poświęcić czas na fizjologiczną analizę każdego wydawanego dźwięku. Powinieneś skupić się na tym, jak zaczyna się każdy dźwięk, jakie mięśnie są zaangażowane, w jakiej pozycji znajduje się język itp. Prywatny nauczyciel śpiewu może również omówić je z tobą, aby upewnić się, że nie uczysz się złych nawyków.
 • Radzenie sobie ze stresem może pomóc ci lepiej śpiewać. Można to zrobić poprzez skupienie się na odcinku szyjnym kręgosłupa. Poruszając głową, gdzie punktem obrotu jest nos, możesz rozluźnić kilka mniejszych mięśni, o których nawet nie zdawałeś sobie sprawy.
 • Aby zaśpiewać czysto, powinieneś poświęcić czas na przemyślenie swojego utworu, zanim go wykonasz. Powinieneś zdawać sobie sprawę z melodii, zanim struny głosowe będą musiały ją wykonać.
 • Zbyt wielu śpiewaków zapomina o artykulacji i dykcji. Podobnie jak podczas wystąpień publicznych, kiedy uczysz się śpiewać, praktykowanie dykcji jest bardzo ważne. Pracując nad tym, pomożesz również zwiększyć pewność siebie i złagodzić strach na scenie.
 • Samogłoski stanowią sedno każdej wokalizacji i powinieneś je ćwiczyć. Używaj różnych dźwięków samogłoskowych, aby rozluźnić gardło i krtań oraz pracować nad precyzją wokalną bez nadmiernego wysiłku.
 • Skoncentruj się na ułożeniu języka, który zwykle jest umiejscowiony zbyt wysoko. Zwróć szczególną uwagę na to, gdzie się znajduje, kiedy wydajesz różne dźwięki.

Jak zwiększyć zasięg wokalu?

Czy słowo tessitura wydaje ci się obce? Jest to słowo, które piosenkarze powinni znać. Mówiąc prosto, tessitura odnosi się do naturalnego zakresu głosu (lub instrumentu w niektórych przypadkach). Dlatego na przykład głosy śpiewaczek są określane mianem contraltos, mezzosopranos lub sopranos.

Twoja tessitura jest zasadniczo wrodzona i będzie się różnić w zależności od płci i wieku. Inne czynniki, takie jak dojrzewanie i menopauza, mogą również zmienić tessiturę. Śpiewakom bardzo rzadko drastycznie zmienia się tessitura. Natomiast jeszcze trudniej jest nauczyć kogoś śpiewać piosenkę podczas lekcji wokalu, jeśli utwór nie jest zwykle śpiewany w jej/jego zasięgu.

Jednak dzięki skutecznemu treningowi piosenkarz może zmieniać i rozszerzać swój zakres. W rzeczywistości istnieje wiele ćwiczeń dla tych, którzy chcą to zrobić, a nauczyciele śpiewu pomogą wybrać odpowiednie ćwiczenia dla ciebie.

Chłopak śpiewający na scenie, zdjęcie czarno-białe
Czy jesteś zdenerwowany przed śpiewem? Być może nadszedł czas, aby poprosić o pomoc trenera śpiewu. (Źródło: Unsplash)

Zawsze powinieneś opanować dolne i środkowe nuty tessitury, zanim skupisz się na jej poszerzeniu. Zazwyczaj wysoka nuta zostanie opanowana za pomocą głosu głowowego, zanim będzie mogła zostać wykonana głosem piersiowym.

Jest to ćwiczenie strun głosowych, które uelastyczniają je i umożliwiają tworzenie dźwięków, których wcześniej nie mogłeś wykonać. Oczywiście wymaga to wielu prób i błędów i bardzo trudno jest to zrobić bez pomocy profesjonalisty. Prywatny nauczyciel śpiewu sprawi, że będziesz zadowolony z efektów waszej pracy.

Oczywiście jest wielu śpiewaków, takich jak Giuseppe Di Stefano, Maria Callas, Luciano Pavarotti, Roberto Alagna i Dessay, którzy wydają się łamać wszystkie zasady.

 • Giuseppe Di Stefano (ur. 24 lipca 1921, zm. 3 marca 2008) – włoski śpiewak operowy, jeden z największych tenorów na świecie w XX wieku i słynny partner Marii Callas.
 • Maria Callas (ur. 2 grudnia 1923, zm. 16 września 1977) – grecka śpiewaczka operowa obdarzona głosem sopranowym, przez wielu nazywana „primadonną stulecia” i „Boską”. Maria Callas związana była z największymi i najbardziej prestiżowymi scenami operowymi na świecie.
 • Luciano Pavarotti (ur. 12 października 1935, zm. 6 września 2007) – włoski śpiewak operowy obdarzony tenorem lirycznym. Uważany był za jednego z najwybitniejszych śpiewaków XX wieku.
 • Roberto Alagna (ur. 7 czerwca 1963) – śpiewak operowy, tenor.
 • Natalie Dessay (ur. 19 kwietnia 1965) – francuska śpiewaczka obdarzona sopranem liryczno-koloraturowym.

Znajdź zajęcia nauki śpiewu, wpisując np. lekcje śpiewu Wrocław na Superprof.

Dowiedz się, jak poprawić barwę głosu

Twoja barwa głosu różni się od zakresu głosu. Barwa to jakość dźwięku, a nie nuty, które twój głos może wydawać. Barwa głosu pozwala odróżnić głos jednej osoby od głosu innej osoby. To właśnie pozwala nam odróżnić rejestrator od gitary, a także różnice w jakości między najlepszymi a niektórymi tańszymi instrumentami.

Osiągnięcie pięknej i przyjemnej w brzmieniu barwy głosu jest znaczące zarówno dla mówców, jak i dla śpiewaków. Nasz głos, podobnie jak otaczające nas zjawiska, przedmioty, zwierzęta i ludzie mogą posiadać różne barwy: od ciemnych po jasne i delikatne. Wiele barw głosu przyciągają swoim brzmieniem, lecz są i takie które są mniej przyjemne dla ucha, bądź są niewyróżniające się. Śpiewacy oraz mówcy dokładają dużych starań aby swoim głosem przyciągnąć do siebie słuchacza, aby nadać swojej barwie to słynne "coś".

Ciemnoskóry mężczyzna śpiewający na scenie z mikrofonem
Oprócz ćwiczeń śpiewu powinieneś także pamiętać o występach na scenie. (Źródło: Unsplash)

Poznanie barwy jest sposobem, aby dowiedzieć się więcej o sobie i swojej osobowości wokalnej. Podobnie jak nad zakresem głosu, możesz pracować nad barwą głosu. Jednak nie powinieneś oczekiwać, że będziesz w stanie drastycznie zmienić swojego zakresu. Dodatkowo, podobnie jak zmiana zakresu głosu, zmiana barwy głosu zajmuje dużo czasu i wysiłku.

Często zapominamy, że oddychanie odgrywa dużą rolę w barwie głosu, sprawia, że ​​twój głos jest lepiej brzmiący, bardziej stały, a także pozwala wykonywać techniki wokalne, takie jak vibrato. Po tym będziesz gotowy zaśpiewać przed publicznością. Nie oznacza to jednak, że musisz przestać śpiewać pod prysznicem!

Jak pracować nad głosem na co dzień?

Czy wiesz, że możesz poprawić swój śpiew dzięki samouczkom online?

Praca nad głosem jest czymś, co musisz wykonywać codziennie, jeśli chcesz się poprawić. Jest jednak kilka rzeczy, o których musisz wiedzieć, aby uniknąć uszkodzenia swojego głosu.

Poszukaj dobrego nauczyciela w okolicy, wpisując np. lekcje śpiewu Kraków w wyszukiwarkę Superprof.

Kobieta śpiewająca w studio
Nagrywanie siebie to także świetny sposób na poprawę swojego wokalu. (Źródło: Unsplash)

Pamiętaj, że potrzebujesz od 6 do 7 godzin odpoczynku, aby w pełni zregenerować się po śpiewaniu. Dlatego jeśli nie chcesz uszkodzić strun głosowych (co byłoby fatalne dla twojej kariery), nie możesz ich przepracować.

Zadbaj o swoje gardło, unikając rzeczy, które mogą go uszkodzić, takich jak napoje gazowane, produkty mleczne, tytoń i alkohol. Jeśli chcesz zostać profesjonalnym piosenkarzem, powinieneś rozważyć skorzystanie z niektórych (lub wszystkich) 10 najlepszych ćwiczeń wokalnych, o których wspominaliśmy wcześniej w tym artykule. Pomogą ci poprawić twoją fizyczną i psychiczną kondycję.

Powinieneś również zwrócić uwagę na szczegóły. Zastanów się nad dalszym rozwojem swojej kariery, korzystając z mediów społecznościowych i konsultując się z nauczycielami online (wyszukaj np. lekcje śpiewu Warszawa), biorąc dodatkowe lekcje, a nawet zdobywając stopień naukowy, magisterski lub doktorat z muzyki!

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

4,00 (2 ocen(y))
Loading...

Aleksandra

Jestem kreatywną i ciekawą świata osobą, która lubi poznawać nowe osoby i miejsca. Interesuję się sportem, muzyką, sztuką oraz literaturą amerykańską. Na co dzień udzielam korepetycji z języka angielskiego, co również jest moim hobby. W czasie wolnym chętnie podróżuję i czytam książki.