W przeciwieństwie do tego, co mogłoby się początkowo wydawać, zdalne nauczanie nie różni się niczym od nauczania twarzą w twarz!

Chociaż tego rodzaju zajęcia mają wiele zalet (oszczędność pieniędzy na transporcie, elastyczne godziny itp.), nadal trzeba pomagać uczniowi w rozwoju poprzez regularne wsparcie edukacyjne.

Niezależnie od tego, czy pomagasz im w przygotowaniu do egzaminu lub testu, uczysz ich nowych umiejętności, czy pomagasz im nadrobić zaległości, Twoim zadaniem jest ich wysłuchać, zapewnić wsparcie akademickie i wykorzystać swoją wiedzę, aby poprowadzić je do sukcesu.

Dowiedz się, jak zapewnić opiekę edukacyjną i zostać korepetytorem!

Zakup Odpowiedniego Sprzętu do Zdalnego Nauczania

Podobnie jak we wszystkich dziedzinach pracy, aby zapewnić wysokiej jakości korepetycje online, będziesz potrzebować odpowiednich narzędzi.

Niektórzy nauczyciele ignorują techniczny aspekt korepetycji w domu. Nie zapomnij, jak bardzo odbiór Twojego przesłania zależy od zasobów cyfrowych zarówno w klasie, jak i poza nią!

Nie ma znaczenia, czy jesteś nauczycielem języka angielskiego, chemii, czy rachunkowości, aby skutecznie komunikować się ze swoimi uczniami i uczyć ich, obie strony muszą korzystać z odpowiedniego sprzętu.

Przy odpowiednim sprzęcie Twój przekaz będzie bardziej klarowny, nie będziesz musiał krzyczeć do mikrofonu, będzie tak, jakbyś siedział obok ucznia.

Grupa osób siedząca przy komputerze
Nie tak powinny wyglądać zdalne korepetycje w grupie (Źródło: Pixabay)

Twój budżet jest skromny?

Nie panikuj!

Za około 150 złotych możesz zdobyć dobre narzędzia by prowadzić korepetycje online:

 • Kamera internetowa (od 50 do 70 złotych). Większość laptopów ma już kamerę internetową. Często mają jednak niższą jakość i nie nadają się do prezentacji. Najlepiej kupić przyzwoitą kamerę internetową, aby uczeń lepiej Cię widział.
 • Zestaw słuchawkowy (od 50 do 100 złotych). Dobrze być widzianym i słyszanym. Laptopy są również wyposażone we wbudowany mikrofon, ale rzadko są dobrej jakości. Aby uniknąć szumów i problemów z dźwiękiem, powinieneś zainwestować w porządny zestaw słuchawkowy.

Nie wahaj się wspomnieć na swoim profilu ogłoszeniowym o jakości sprzętu, którego używasz. Kiedy potencjalny uczeń próbuje znaleźć korepetytora, może to mieć znaczenie!

Przygotowanie Korepetycji z Wykorzystaniem Zabawnych Materiałów

Nowe technologie są dostępne dla uczniów i korepetytorów online!

Nie musisz koniecznie wychodzić z domu, aby zaplanować jak będziesz prowadzić swoje zajęcia online.

W rzeczywistości za pomocą samego komputera możesz uzyskać dostęp do wielu lekcji online i przydatnych narzędzi edukacyjnych, które pomogą Ci stać się dobrym prywatnym nauczycielem! Jeśli twoje korepetycje są starannie zaplanowane, uczeń odniesie więcej korzyści i zrobi większy postęp w szkole.

Nowe technologie w nauce
Dzięki nowoczesnym technologiom zawsze masz dostęp do doskonałych zasobów edukacyjnych (Źródło: Pixabay)

Aby poprawić swoje umiejętności nauczania, upewnij się, że korzystasz ze wszystkich dostępnych zasobów:

 • MOOC: masowe otwarte kursy online są otwarte dla wszystkich, a ludzie z całego świata mogą uczyć się swoich ulubionych przedmiotów. Możesz nawet skontaktować się bezpośrednio z profesorami, którzy pomogą Ci w lekcjach!
 • Krajowy program nauczania: istnieją strony internetowe z zasobami do przeglądu programu nauczania dla szkoły podstawowej lub liceum. Te materiały są naprawdę przydatne, jeśli masz uczniów, którzy są jeszcze w szkole.
 • Witryny specjalizujące się w Twoim przedmiocie: niezależnie od tego, czy uczysz matematyki czy muzyki, możesz znaleźć witryny oferujące filmy i artykuły dotyczące interesującego Cię tematu. Możesz sprawić, by twoje lekcje były przyjemniejsze dla uczniów dzięki różnym źródłom.
 • Aplikacje: możesz znaleźć aplikacje edukacyjne na komputery i smartfony. Niektóre z nich, takie jak Busuu dla języków obcych, są dość popularne wśród uczniów i pomogą Ci znaleźć odpowiednie ćwiczenia, które możesz wykorzystać na zajęciach.

Dzięki tym wszystkim zasobom możesz pomóc uczniowi w rozwoju. Wykorzystując odpowiednie metody będziesz w stanie regularnie pomagać uczniom w nauce.

Jak Możesz Pozostać w Kontakcie ze swoimi Uczniami Między Zajęciami

Prowadzenie zajęć od czasu do czasu może nie wystarczyć! Aby upewnić się, że uczniowie w pełni wykorzystują wiedzę wyniesioną z lekcji, musisz zrobić coś więcej niż tylko uczyć ich podczas korepetycji.

Jako nauczyciel Twoim celem jest przyswojenie przez ucznia informacji, które przekazujesz podczas prywatnych lekcji.

Dlatego dobrze jest zachęcić ich do nauki także w czasie wakacji, w weekendy i wieczorami. Im częściej to robią, tym łatwiej będzie pod koniec roku, podczas egzaminów.

Aby pomóc im w odrabianiu lekcji, rozwiązaniu zadania, przygotowaniu do egzaminu lub udzieleniu odpowiedzi na pytania, możesz skorzystać z niektórych z tych źródeł online:

 • Używanie aplikacji do planowania (Podio)
 • Szybka I łatwa komunikacja (Messenger, WhatsApp, etc.)
 • Komunikacja drogą mailową (Gmail, Yahoo, etc.)

Komunikacja przez media społecznościowe jest nadal najskuteczniejszym sposobem na utrzymywanie kontaktu z uczniami. Nie chcesz utonąć w mailach!

Jest to prawdopodobnie jedna z największych zalet korepetycji przez kamerkę internetową!

Kobieta relaksująca się z laptopem
Wielu uczniów uważa, że podczas korepetycji online mogą być bardziej zrelaksowani (Źródło: Unsplash)

Programy planowania zadań mogą pomóc w udostępnianiu materiałów uczniom oraz sprawdzeniu i poprawieniu ich pracy.

Niezależnie od tego, czy chodzi o internetowe wsparcie akademickie dla uczniów szkół średnich czy szkoły podstawowej, istnieje wiele programów, które mogą znacznie ułatwić Ci pracę.

Ponadto istnieją specjalne źródła dotyczące różnych przedmiotów. Na przykład nauczyciele uczący języków mogą znaleźć materiały pomocne przy pisaniu eseju, a nauczyciele nauk ścisłych mogą znaleźć gry i pomysły na eksperymenty.

Oczywiście obserwowanie eksperymentu wykonywanego przez korepetytora online nie jest tak interesujące, jak samodzielne wykonanie, dlatego powinieneś znaleźć takie pomysły na doświadczenia naukowe, które uczeń może wykonać bezpiecznie we własnym domu.

Poświęć Początek każdych Zajęć Online na Sprawdzenie Pracy Domowej Ucznia

Zanim przejdziemy do sedna sprawy, nauczania, powinieneś sprawdzić efekty nauki ucznia.

Weź pod uwagę, z czym zmaga się uczeń w szkole, i zadaj sobie następujące pytania:

 1. Dlaczego uczeń miał problem z rozwiązaniem zadania?
 2. Czy są pojęcia, których nie potrafi zrozumieć?
 3. Czy istnieją pewne tematy, które reflektuje? (Uczeń radzi sobie z algebrą lub geometrią)
 4. Które zagadnienia sprawiają, że ma trudności w szkole?
 5. Jakie rodzaje zadań lubi rozwiązywać najbardziej?

Prześledź jakie błędy popełnia, by wiedzieć gdzie leży problem i wytłumaczyć uczniowi wszystko krok po kroku. Spraw, by wrócił do lekcji i wytłumaczył Ci dane zagadnienie, abyś miał pewność, że zrozumieli: celem nie jest robienie z ucznia małpy cyrkowej, ale zachęcenie do wyjaśniania pojęć własnymi słowami.

Biblioteka dużo książek
Nie potrzebujesz aż tyle miejsca by przechowywać materiały cyfrowe (Źródło: Unsplash)

Niezależnie od przedmiotu, którego uczysz, zawsze możesz sprawdzić, czy zrozumieli najistotniejsze aspekty danego działu:

 • Matematyka (włączając algebrę, rachunkowość, ekonomię, trygonometrię, statystykę, itp.)
 • Języki obce (gramatyka, czytanie, pisanie, mówienie, itp.)
 • Geografia
 • Fizyka, Chemia, Biologia
 • Filozofia
 • Psychologia

Jeśli podczas korepetycji, pomaganie w odrabianiu lekcji trwa dłużej niż oczekiwałeś, nie martw się! Nie ma sensu się spieszyć: najlepsi korepetytorzy pomagają uczniowi zrozumieć podstawy przed przejściem do jakiegokolwiek kolejnego tematu. Twoi uczniowie na pewno to docenią.

Niezależnie od tego, czy uczysz drugoklasistę, szóstoklasistę czy licealistę, poświęć czas na przemyślenie koncepcji zamiast bombardować ich informacjami.

Zasoby Cyfrowe są w Porządku, ale Nauczyciele wciąż Muszą Słuchać!

Twój komputer nie powinien być narzędziem dystansującym Cię od uczniów!

Nie należy zapominać o swoich umiejętnościach nauczania podczas korzystania z zasobów cyfrowych. Dyskusje między uczniami i nauczycielami zawsze muszą mieć charakter edukacyjny.

Jeśli wiesz, co lubią Twoi uczniowie, możesz działać jako doradca edukacyjny, kierując ich nauką i pracując nad ich długoterminowymi celami. Ponadto nie wahaj się ich lepiej poznać.

Jeśli uczeń nie zaliczy egzaminu, spróbuj przyjrzeć się jego stylowi uczenia się w szerszym kontekście i pokazać mu korzyści z tego płynących.

Jak twierdzi nauczycielka języka angielskiego Paulina:

"Cenię sobie indywidualne podejście. Każdy jest inny, każdy inaczej przyswaja. Grunt to wiedzieć po co się coś robi i w ten sposób się motywować."

Zdalna nauka to dobry sposób na odróżnienie tradycyjnego nauczania od korepetycji: korzystając z zasobów cyfrowych, będziesz bardziej się różnił od typowych nauczycieli, których znają ze szkoły. Może to pomóc korepetytorom w budowaniu zaufania uczniów i wdrażaniu strategii, które zwiększą skuteczność ich samodzielnej nauki.

Stwórz osobistą więź między Tobą a uczniem, aby Twoje zajęcia nie były zbyt formalne, dzięki czemu będą czuć się swobodniej. Dlatego też wielu uczniów woli korepetycje w domu niż swoje zajęcia w szkole.

Oczywiście, zbytnio się nie spoufalaj! Najlepiej ustalić swoje granice: oczywiście Twoim zadaniem jest słuchać, ale oni też muszą Cię szanować. Jako nauczyciel możesz udzielać korepetycji bez wychodzenia z domu.

Znajdź pracę korepetytora odpowiadającą Twoim umiejętnościom (nowo nabyta sztuczka z kamerą internetową).

Potrzebujesz nauczyciela z przedmiotu: Szkolenie dydaktyczne ?

Oceń czy nasz artykuł był pomocny 😊

5,00/5, 2 votes
Loading...

Joanna

Jestem spokojną i szczerą osobą. Uwielbiam relaksować się czytając książki lub oglądając ulubione anime. Lubię uczyć się języków- szczególnie angielskiego i japońskiego. Mogłabym godzinami rozmawiać o regułach gramatycznych.