W dzisiejszym świecie w użytku znajduje się ponad siedem tysięcy języków. Do tej imponującej liczby należą dwadzieścia trzy, które reprezentują większość światowej populacji.

Szacuje się, że od 2015 r. ponad półtora miliarda ludzi prowadzi interesy w języku angielskim, bez względu na ich język ojczysty. Ta liczba z pewnością wzrosła od tamtego czasu!

Chociaż nie ma organu politycznego, grupy administracyjnej ani zgromadzenia naukowego, które celowo dążyły do wybrania angielskiego, jako światowego języka biznesowego, pozostaje faktem, że:

  • Szczyt Rządu Światowego, globalna inicjatywa na rzecz pokoju i dobrobytu, organizowana co roku w Dubaju jest prowadzona po angielsku,

  • Organizacja Narodów Zjednoczonych, składa się z ciała działającego we wszystkich aspektach ludzkości, a jej delegaci pochodzą z prawie każdego kraju na świecie. Chociaż poszczególne narody wykonują misje używając własnego języka, większe konferencje odbywają się w języku angielskim,

  • Naukowcy z całego świata publikują swoje ustalenia w języku angielskim, które stały się językiem nauki w latach dwudziestych XX wieku,

  • Od 2008 r. wszyscy piloci i kontrolerzy ruchu lotniczego muszą używać języka angielskiego podczas wszystkich lotów międzynarodowych, bez względu na kraj, w którym mieszkają.

Przyjrzyjmy się bliżej jak i dlaczego angielski stał się preferowanym językiem podczas prowadzenia biznesu.

Jak angielski stał się językiem biznesu

Wpływ dowolnego języka jest kombinacją: liczby krajów, w których jest on językiem ojczystym, liczby krajów, w których jest on językiem urzędowym oraz liczby krajów, w których jest on nauczany w szkołach jako preferowany język obcy.

Początek globalnej dominacji języka angielskiego zbiega się z powstaniem Imperium Brytyjskiego, które w szczytowym okresie przekształciło 23% światowej populacji w poddanych i przywłaszczyło prawie ćwierć terenów zamieszkanych.

Ameryka Północna i jej trzynaście kolonii ogłaszając niepodległość od Wielkiej Brytanii w 1783 r. zmniejszyła zasięg Imperium Brytyjskiego, ale Amerykanie przyczynili się do rozwoju języka angielskiego - co stało się motorem napędowym dla przyszłości English jako języka biznesu.

Mapa Imperium Brytyjskiego z 1920 roku.
Imperium Brytyjskie, znacznie zredukowane do 1920 r., nadal miało władzę nad globalnym biznesem. | źródło: Pixabay - 1343024

Dlaczego język angielski stał się językiem biznesu?

Historycznie rzecz biorąc, głównym czynnikiem przyczyniającym się do ustanowienia języka globalnego była jego polityczna i ekonomiczna siła.

Ponieważ Imperium Brytyjskie był tak potężne i tak ekspansywne, że napędzało gospodarkę światową i handel przez wiele stuleci. Jednak pod koniec I wojny światowej potężne Imperium upadło. Niemniej jednak wiele kolonii brytyjskich i każdy kraj, z którym Wielka Brytania prowadziła interesy wybierały angielski biznesowy.

Ameryka wkroczyła na scenę globalną jako supermocarstwo w chwili, gdy potęga Wielkiej Brytanii słabła i pozostaje dominująca do dziś.

Chociaż Ameryka nie ma oficjalnie zadeklarowanego języka narodowego, większość jej obywateli i jej rządu używa angielskiego.

Amerykanie używają angielskiego jako swojego języka podstawowego, co przekłada się na funkcjonowanie English jako globalnego języka, którego używa każda firma w każdej międzynarodowej transakcji.

Jak możesz skorzystać z tego trendu? Czytaj dalej!

Jak uczyć się angielskiego biznesowego?

Zanim weźmiesz się za angielski biznesowy, powinieneś dobrze pojąć jak ogólnie mówić po angielsku. Dobrym sposobem na przetestowanie płynności i wymowy jest rozmowa z native speakerami.

Jeśli sam wolisz sprawdzić swoje umiejętności możesz poszukać quizów online.

Jeśli nie czujesz się pewnie, jeśli chodzi o znajomość gramatyki i słownictwa, być może przydałoby ci się kilka lekcje angielskiego online.

Ponieważ angielski biznesowy ma własne słownictwo, ważne jest, abyś był dobrze znał basic English, zanim nauczysz się zwrotów, które odnoszą się do tematyki związanej z biznesem.

Podstawy obejmują czasy, użycie przymiotników i przysłówków, strukturę zdań i prawidłowe użycie wyrażeń.

Umiejętność słuchania jest tak samo ważna jak czytanie lub umiejętności wypowiadania się w biznesie, więc powinieneś poświęcić sporą część swoich zajęć na naukę z materiałami audio.

Podczas nauki angielskiego biznesowego nie powinieneś uczyć się slangu jakbyś uczył się angielski jako drugiego języka bez celu biznesowego. Jednak warto zaznajomić się z wyrażeniami idiomatycznymi chociażby po to, by poprawić relacje z twoim międzynarodowym partnerem biznesowym.

Wybierz kurs języka angielskiego oferowane przez najlepszych korepetytorów w Superprof.

Zastawiony stoilk w restauracji.
Dzięki znajomości języka angielskiego biznesowego możesz otworzyć własną restaurację. | źródło: Unsplash - Victor Birai

Jaki biznes cię interesuje?

Język angielski biznesowy to ogólne pojęcie, które obejmuje stosunki międzynarodowe - od turystyki do polityki; handel i finanse.

Jednym z aspektów biznesowego angielskiego jest komunikacja, skupiając się na angielskim mówionym i umiejętnościach językowych potrzebnych do wykonania prezentacji, wzięciu udziału w spotkaniu i negocjacjach.

Pisanie biznesowe zajmuje się raportami, korespondencją i notatkami.

Angielski biznesowy skupia się na słownictwie obecnym w określonych obszarach. Jeśli interesują cię finanse, opanowanie nowych słów takich jak waluta, księgowość i wierzytelność na pewno ci się przyda.

Jeśli wolisz branżę turystyczną , twoje słownictwo składałby się ze słów takich jak nocleg, miejsce docelowe i rezerwacja.

To dobry pomysł, by nauczyć się jak najwięcej. Jednak powinieneś poprawić swój angielski skupiając się najpierw na słownictwie i zwrotach angielskich, które dotyczą bezpośrednio przemysłu lub branży, w których chcesz pracować.

Gdy już znajdziesz wymarzoną pracę, możesz poświęcić więcej czasu na naukę English.

Założenie własnej firmy z nowymi umiejętnościami językowymi

Czy kiedykolwiek marzyłeś o posiadaniu własnego sklep? Imporcie towarów z całego świata i dystrybucji w swojej okolicy?

A może marzy ci się kariera restauratora? Albo zarządzanie przedszkolem?

To doskonałe sposobności abyś mógł użyć nowo zdobytych umiejętności. Organizacja i biegłość w języku angielskim są absolutnie najważniejsze w firmach, które mają do czynienia z klientem.

Każde z tych przedsięwzięć, obliguje do kontaktu z agencjami, które wydają licencje i pobierają podatki. Tutaj angielski biznesowy byłby ogromne przydatny, niezależnie od kraju, w jakim rezydujesz.

Dowiedz się jak ułatwić naukę języka obcego z naszym przewodnikiem po kursach języka angielskiego.

A może chciałbyś zostać nauczycielem?

Mając rozwinięte umiejętności językowe, możesz pomóc innym uczniom uczyć się mówić po angielsku.

Możesz promować swoje usługi jako nauczyciel angielskiego oferujące pomoc studentom przygotowującym się do egzaminów IELTS lub TOEFL zamieszczając ogłoszenia na uniwersytetach i w akademikach.

Możesz zbudować profil korepetytora za pomocą Superprof i uczynić naukę angielskiego przyjemnością.

Twoim największym atutem jest to, że masz doświadczenie jako obcokrajowiec uczący się języka angielskiego. Rozumiesz jak trudna może być gramatyka. Możesz znać prostszy sposób opanowania czasów i słownictwa.

Rozważ nauczenie swojego języka ojczystego angielskich native speakerów

Naukowcy zgadzają się, że osoby dwujęzyczne mają większą rozpiętość uwagi i potrafią skupić się pod wysokim ciśnieniem świata biznesu.

Pracodawcy aktywnie poszukują kandydatów do pracy dwu- lub wielojęzycznych, ponieważ są oni absolutnie niezbędni na dzisiejszej globalnej arenie biznesowej.

Czy nie miałoby sensu, że twoi brytyjscy przyjaciele i sąsiedzi mogą chcieć nauczyć się innego języka, choćby po to by zwiększyć swoje wynagrodzenie?

Pomyśl o krajach które kształtują gospodarkę; wśród nich Chiny i Indie. Jeśli jesteś osobą mówiąca w ojczystym języku tych krajów można by było wygodnie i skutecznie uczyć  mandaryńskiego lub pendżabskiego.

Twoje solidne opanowanie konwersacji po angielsku, szczególnie w zakresie biznesowego języka angielskiego, może oznaczać, że możesz zdobyć kontrakty na edukację pracowników w drugim języku dla globalnej firmy.

Inną możliwością biznesową, którą możesz zbadać, jest nauczanie angielskiego online, przez Skype, osoby uczące się języka angielskiego w twojej ojczyźnie.

„Nauczanie online otwiera przed tobą nowe poziomy kreatywności i możliwości.” - Sylvia Guinan

Poprzez twoje starania w nauce języków, wiesz jak się nauczyć języka angielskiego. Możesz prowadzić indywidualne korepetycje z języka angielskiego lub organizować lekcje dla małych grup bardziej efektywnie. Dlaczego nie uczyć się angielskiego poprzez film i piosenki?

Albo zaproponować pomoc studentom w postaci asysty przy odrabianiu lekcji, ćwiczeniach gramatycznych i ćwiczeniach słuchowych.

Ta okazja biznesowa wymaga mniej słownictwa biznesowego niż nauczanie w klasie lub edukacja w centrum językowym. Jednak znajomość biznesowego angielskiego byłaby wymagana podczas wypełniania niezbędnych formularzy do rejestracji swojej firmy.

Szklana kula na fioletowym tle.
Nie potrzeba wyroczni: przyszłość business English jest bezpieczna! | źródło: Pixabay - Bruno /Germany

Przyszłość języka angielskiego jako języka biznesu

Lingwiści obawiają się, że ze względu na rozwój gospodarczy Chin, mandaryński może zastąpić angielski jako język biznesu.

Ten strach jest uzasadniony ponieważ chiński jest najbardziej powszechnie używanym językiem na świecie (angielski zajmuje trzecie miejsce na tej liście języków świata).

Co to oznacza dla ciebie - osoby, która tak ciężko pracowała, aby płynnie mówić po angielsku?

Zupełnie nic, poza tym, że powinieneś więcej ćwiczyć angielski.

  • Chińskie szkoły rutynowo rekrutują native speakerów języka, by nauczać angielskiego swoich uczniów.
  • Firmy, które uczą English online wyrastają jak grzyby po deszczu i zalewają Internet z ich indywidualnie dopasowanymi lekcjami.
    • Lekcji wideo jest również pod dostatkiem.
  • Kraje takie jak Pakistan, Japonia, Indonezja i Arabia Saudyjska zatrudniają pracowników do szkół międzynarodowych z rodzimymi użytkownikami English, aby zapewnić tylko najwyższa jakość nauki.
  • Sześćdziesiąt siedem krajów wymienia angielski jako swój podstawowy język; kolejne dwadzieścia siedem uważa angielski za oficjalny język dodatkowy.

W świetle tego możesz być pewny, że twoja znajomość business English będzie niezbędna przez długi czas.

Dowiedz się, jaką przewagę daję nauka języka angielskiego w szkolnictwie wyższym i skorzystaj z materiałów online.

Potrzebujesz nauczyciela z przedmiotu: Angielski ?

Oceń czy nasz artykuł był pomocny 😊

5,00/5 - 1 głos(y)
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.