Według najnowszych statystyk ponad półtora miliarda ludzi używa języka angielskiego w pracy i szkole, bez względu na swój język ojczysty.

Liczba ta z pewnością wzrosła w ciągu ostatnich lat.

Jeśli jesteś jesteś uczniem języka angielskiego, czy też dopiero zamierzać zacząć mówić po angielsku w swoim życiu codziennym lub po prostu jesteś zainteresowany studiowaniem mowy, której używa 20% populacji całego świata, aby rozmawiać i komunikować się zawodowo, twoja praca na pewno się opłaci.

Spójrzmy na najważniejsze powody, dla których warto uczyć się języka angielskiego.

Ludzie omawiający dokumenty na spotkaniu.
Na spotkaniach formalnych lub nieformalnych najczęściej mówi się po angielsku. | źródło: Pixabay - Татьяна Краснова
Dostępni najlepsi nauczyciele z: Angielski
Pola
5
5 (20 oceny)
Pola
zł65
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agnieszka
5
5 (11 oceny)
Agnieszka
zł75
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Katarzyna
5
5 (8 oceny)
Katarzyna
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ewa
5
5 (7 oceny)
Ewa
zł55
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sylwia
5
5 (9 oceny)
Sylwia
zł55
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Adrian
5
5 (5 oceny)
Adrian
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Aleksandra
5
5 (15 oceny)
Aleksandra
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sebastian
5
5 (8 oceny)
Sebastian
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Pola
5
5 (20 oceny)
Pola
zł65
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agnieszka
5
5 (11 oceny)
Agnieszka
zł75
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Katarzyna
5
5 (8 oceny)
Katarzyna
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ewa
5
5 (7 oceny)
Ewa
zł55
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sylwia
5
5 (9 oceny)
Sylwia
zł55
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Adrian
5
5 (5 oceny)
Adrian
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Aleksandra
5
5 (15 oceny)
Aleksandra
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sebastian
5
5 (8 oceny)
Sebastian
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Angielski jest językiem biznesu

Władza polityczna i ekonomiczna jest powszechnie uznawana za czynniki napędzające tworzenie języka globalnego.

Imperium Brytyjskie było światową potęgą przez wieki, zanim Ameryka przejęła jego rolę globalnego lidera.

Chociaż Ameryka nie ma oficjalnie zadeklarowanego języka narodowego, większość jej obywateli i jej rządu posługuje się językiem angielskim.

Amerykanie używają angielskiego jako swojego fundamentalnego języka, co tłumaczy dlaczego angielski jest określany mianem lingua franca - język globalny używany przez ludzi którzy posługują się innym językiem ojczystym, który jednocześnie jest używany w biznesie w każdej międzynarodowej transakcji.

Jak uczyć się angielskiego biznesowego

Powinieneś potrafić mówić po angielsku na podstawowym poziomie zanim zaczniesz uczyć się angielskiego biznesowego.

Jako uczeń angielskiego możesz nie czuć się pewny jeśli chodzi o poziom opanowania gramatyki i słownictwa. Możesz zdecydować się na dodatkowe lekcje języka angielskiego, albo przez kamerę internetową lub z grupą innych uczniów by podnieść swoja pewność.

Możesz sprawdzić swoją płynność i wymowę, angażując native speakera języka angielskiego w rozmowę.

Możesz wypełniać quizy online, jeśli wolisz sprawdzić swoje umiejętności bez publiczności.

Angielski biznesowy ma swoje własne słownictwo

Ważne jest, abyś znał angielski, zanim zaczniesz uczyć się słów i wyrażeń adekwatnych do branży, w której chcesz pracować.

Podstawa angielskiego to czasy, włącznie z czasownikami nieregularnymi i ich koniugacją; przymiotniki i przysłówki oraz ich użycie, struktura zdania i właściwe użycie powiedzonek oraz prawidłowe korzystanie z wyrażeń idiomatycznych i slangu.

Umiejętność słuchania jest tak samo ważna w biznesie jak czytanie ze zrozumieniem lub umiejętność wypowiadania się, więc powinieneś poświęcić sporą część swoich zajęć na zaznajomienie się z różnymi materiałami audio.

Jaka branża cię interesuje?

Angielski biznesowy skupia się na słownictwie obecnym w określonych obszarach. Jeśli interesują cię finanse, opanowanie nowych słów takich jak waluta, księgowość i wierzytelność na pewno ci się przyda.

Jeśli wolisz branżę turystyczną , twoje słownictwo składałby się ze słów takich jak nocleg, miejsce docelowe i rezerwacja.

A może chciałbyś zostać nauczycielem?

Z twoją rozwiniętą znajomością angielskiego, możesz pomóc uczniom w twojej okolicy uczyć się angielskiego.

Możesz promować swoje usługi korepetycji z języka angielskiego oferujące pomoc studentom przygotowującym się do egzaminów International English Language Testing System

(IELTS) lub Test of English as a Foreign Language (TOEFL), zamieszczając ogłoszenia na uniwersytetach i w akademikach.

Twoim największym atutem jest to, że masz doświadczenie jako obcokrajowiec uczący się języka angielskiego.

Rozumiesz jak trudna może być gramatyka. Możesz znać prostszy sposób opanowania czasów i słownictwa.

Możesz również rozważyć nauczanie swojego języka ojczystego na zajęciach dla osób mówiących po angielsku.

Rzutki z flagą brytyjską i amerykańską.
Szukaj zysków, które wzrosną, i sukcesów, które zaprocentują dzięki znajomości języka angielskiego. | źródło: Pixabay - Ariel Núñez Guzmán

Nauka angielskiego otwiera drzwi, zawodowo i finansowo

Czy uczysz się angielskiego, z myślą o nowym początku w życiu, szukając lepiej płatnego stanowiska w obecnej firmie lub mając nadzieję na całkowitą zmianę ścieżki kariery, jedno jest pewne: wkładanie wysiłku w opanowanie angielskiego przyniesie wiele korzyści.

Społeczność naukowa zgadza się co do  faktu, że osoby dwujęzyczne posiadają wzmożoną umiejętność skupienia uwagi, co czyni ich lepszymi pracownikami.

Osoby posługujące się więcej niż jednym językiem również okazały się lepsze w kończeniu projektów przed terminem i ogólnie w wielozadaniowości.

Świadomi tych faktów, menedżerowie, którzy zatrudniają nowych pracowników, szczególnie dla firm międzynarodowych, wolą kandydatów, którzy potrafią mówić w więcej niż jednym języku.

Inne powody, dla których osoby wielojęzyczne są poszukiwane podczas rekrutacji przez poważne firmy jest to, że są absolutnie kluczowe na dzisiejszej globalnej arenie biznesowej.

Mógłbyś zwiększyć swoje wynagrodzenie o 5 do 20%, po prostu dlatego, że możesz porozumieć się w więcej niż jednym języku!

Oprócz zdobycia posady w handlu, marketingu lub transporcie, możesz znaleźć niszę dla siebie w każdej międzynarodowej korporacji, dla której pracujesz oferując prowadzenie zajęć dla swoich anglojęzycznych kolegów, podczas których nauczysz ich podstawowych zwrotów w twoim ojczystym języku.

Uzyskaj informacje o lekcjach angielskiego online, wpisując np. angielski Kraków w wyszukiwarkę Superprof.

Globalne statystyki pracy

 • Przemysł kawowy w Etiopii plasuje się w pierwszej dziesiątce świata,

 • Indie są siedzibą dziesięciu najlepszych na świecie firm telekomunikacyjnych,

 • Chiny zatrudniają ponad sto tysięcy rodzimych użytkowników języka angielskiego każdego roku, na stanowiska nauczycieli języków obcych i jako konsultantów w ich wielu globalnych firmach,

 • Najbardziej lukratywne branże: naftowa i gazowa, mieszczą się w krajach arabskojęzycznych.

Możesz założyć dochodową firmę oferującą korepetycje z angielskiego, jeśli mieszkasz w jednym z tych regionów.

Kiedy osiągniesz biegłość w języku angielskim, warto pomyśleć o nauczaniu swojego języka ojczystego pracowników pochodzących z zagranicy, którzy przeprowadzili się do twojego kraju lub planują podróżować do krajów używających twojego języka ojczystego na delegacje.

Aby rozpocząć działalność związaną z korepetycjami, jednym ze sposobów na znalezienie uczniów jest wydrukowanie ulotek i zamieszczanie ogłoszeń online. O wiele lepszym sposobem przyciągnięcia nowych klientów, którzy chcą się uczyć języka obcego to stworzenie profilu online.

Superprof to strona, na której możesz zaoferować swoje predyspozycje językowe i prowadzić lekcje przez kamerę internetowa lub jako nauczyciel domowy.

Prywatni korepetytorzy zarabiają w Wielkiej Brytanii średnio 20 funtów za godzinę - to naturalny sposób na czerpanie korzyści z talentów językowych, które wykształciłeś podczas nauki języków obcych!

Byłby to również dobry sposób na zaistnienie w swojej społeczności.

Budynek uniwersytetu w Cambridge.
Dzięki rozszerzonym umiejętnościom językowym masz możliwość zapisania się na uniwersytet. | źródło: Pixabay - Marián Okál

Nauka języka angielskiego to twój dostęp do szkolnictwa wyższego

Niezależnie od wieku ucznia, w którym przybywa do Wielkiej Brytanii, należy upewnić się, że opanował podstawowe aspekty nauki języka, które obowiązują:

 • Czasowniki, czasy i właściwa koniugacja,
 • Prawidłowe używanie przymiotników i przysłówków,
 • Poprawna pisownia,
 • Zasady gramatyki,
 • Kolejność słów i struktura zdania,
 • Używanie właściwej interpunkcji,
 • Mówienie z właściwym tonem i akcentem.

Nie twierdzimy, że każdy student języka angielskiego pragnie uzyskać dyplom z jednej z najlepszych brytyjskich instytucji.

Prawdą jest jednak, że studenci, którzy przybyli do Wielkiej Brytanii bardzo ciężko pracują, aby opanować każdy aspekt języka angielskiego, włącznie z współczesnym slangiem i wyrażeniami idiomatycznymi, aby zdać egzamin wstępny w dowolnym brytyjskich uniwersytetach lub uczelniach.

Dane potwierdzają tę hipotezę!

Według Brytyjskiej Rady ds. Studentów Zagranicznych dwadzieścia procent studentów zarejestrowanych na wyższych uczelniach pochodzi spoza Wielkiej Brytanii.

Nauka angielskiego pomoże odnieść sukces w szkole

Jeśli jesteś jednym z wielu międzynarodowych studentów planujących edukację na brytyjskich uniwersytetach, nauka codziennego angielskiego to dla ciebie najlepszy sposób na osiągnięcie twojego celu.

Angielski jako język obcy sam w sobie może być trudny, w szczególności jeśli kierunkiem, który cię interesuje, są nauki ścisłe lub technika.

Aby zdobyć dyplom uniwersytetu w Wielkiej Brytanii, powinieneś opanować słownictwo powiązane z daną dyscypliną, a także opanować zrozumienie i umiejętność pisania w języku angielskim.

Załóżmy, że interesuje cię socjologia lub antropologia.

Terminologia związana z tymi kierunkami nie jest powszechnie używana w codziennym języku angielskim. Potrzebowałbyś znajomości słownictwa wymaganego do zakwalifikowania się na dany kierunek.

Zasoby online do nauki języka angielskiego na poziomie uniwersyteckim

Internet jest pełen materiałów do nauki angielskiej gramatyki i słownictwa. Jednak znalezienie stron do nauki języka angielskiego skupiających się na konkretnych tematach może być frustrujące.

Nie musi tak być!

British Council publikuje materiały w różnych formulach - transmisje, materiały do czytania i listy słów, aby pomóc ci dowiedzieć się więcej o języku angielskim.

Mogą nie oferować specjalistycznego słownictwa z kierunków, w których zamierzasz się specjalizować, ale ich strona internetowa zawiera lekcje gramatyki i słownictwa, które poprawią ogólną edukację.

Ich podkasty są warte wyjątkowej uwagi, gdyż dotyczą codziennych tematów, przedstawianych przez ludzi, którzy są native speakerami języka angielskiego.

Dodatkowo, uniwersytet, na który planujesz się zapisać, może mieć proponować tutoriale językowe na swojej stronie.

Khan Academy oferuje bezpłatne zajęcia online za pośrednictwem YouTube w takich tematach jak Informatyka, fizyka, chemia, zdrowie i medycyna oraz matematyka.

Na swojej stronie internetowej oferują rozszerzoną sekcję dotycząca gramatyki angielskiej, z wyjaśnieniem części mowy i szczegółowym przewodnikiem interpunkcyjnym.

Pamiętaj, że tematy wyszczególnione w filmach Khan Academy są oparte na amerykańskim angielskim.

Chociaż słowa są mniej więcej takie same w obu odmianach angielskiego, ton, akcent i styl mówienia są inne niż w przypadku Oxford English.

W niektórych przypadkach, pisownia jest różna, na przykład: color i colour.

Najlepszym sposobem na czerpanie korzyści z obu witryn jest naprzemienne słuchanie podkastu British Council i oglądanie edukacyjnego filmu wideo w amerykańskim języku angielskim.

Biorąc pod uwagę mnogość zasobów do przyswajania języka angielskiego - nie mówiąc już o specjalistycznym słownictwie, stres podczas nauki języka nie jest konieczny.

Kobieta siedząca na ławce, pisząca na laptopie.
Nauka angielskiego jest łatwa, zwłaszcza online. | źródło: Unsplash - Shayna Douglas
Dostępni najlepsi nauczyciele z: Angielski
Pola
5
5 (20 oceny)
Pola
zł65
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agnieszka
5
5 (11 oceny)
Agnieszka
zł75
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Katarzyna
5
5 (8 oceny)
Katarzyna
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ewa
5
5 (7 oceny)
Ewa
zł55
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sylwia
5
5 (9 oceny)
Sylwia
zł55
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Adrian
5
5 (5 oceny)
Adrian
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Aleksandra
5
5 (15 oceny)
Aleksandra
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sebastian
5
5 (8 oceny)
Sebastian
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Pola
5
5 (20 oceny)
Pola
zł65
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agnieszka
5
5 (11 oceny)
Agnieszka
zł75
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Katarzyna
5
5 (8 oceny)
Katarzyna
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ewa
5
5 (7 oceny)
Ewa
zł55
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sylwia
5
5 (9 oceny)
Sylwia
zł55
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Adrian
5
5 (5 oceny)
Adrian
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Aleksandra
5
5 (15 oceny)
Aleksandra
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sebastian
5
5 (8 oceny)
Sebastian
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Nauka angielskiego jest łatwa!

Ze wszystkimi czasownikami nieregularnymi i zasadami wymowy, wydawałoby się, że angielski to trudny język do opanowania.

Pozwól nam rozwiać twoje obawy związane z nauką języka angielskiego.

Budowanie dużego słownictwa w języku angielskim

Ludzie, którzy uczą się angielskiego jako drugiego języka nie powinni skupiać się jedynie na liczbie słów, które znają; raczej na tym, jak te słowa odnoszą się do siebie lub jak je połączyć z innymi słowami.

Grupowanie słownictwa w rodziny słów, znane również jako rymowanie to skuteczny sposób na wzbogacenie leksykonu.

Może też być świetną zabawą!

Przy każdym kroku, który stawiasz, wypowiedz jedno słowo z listy. Zanim dotrzesz na miejsce, powtórzysz całą grupę dźwiękową!

Odmiana czasowników w języku angielskim

Wbrew temu, czego obawiają się uczniowie języka angielskiego na całym świecie, czasowniki i ich liczne formy oraz zasady użycia są łatwe w języku angielskim.

Rzeczywiście znajdziemy trochę czasowników nieregularnych w języku angielskim - czasowników, które nie trzymają się tych samych zasad co czasowniki regularne. Jednak jest ich dużo mniej niż czasowników nieregularnych w języku hiszpańskim, którego nieregularna lista czasowników i koniugacji zajmuje szesnaście stron.

Wszystkie angielskie czasowniki nieregularne z wyjątkiem to be i to have są nieregularne na podobnych zasadach.

Koniugacja czasowników regularnych po angielsku jest również łatwiejsza: każdy ma tylko cztery końcówki. Porównaj to z typowym francuskim czasownikiem, który ma więcej niż pięćdziesiąt końcówek do nauczenia.

Gramatyka angielska jest stosunkowo łatwa

Podczas przyswajania gramatyki to wyjątki częściej niż zasady sprawiają, że języka angielskiego łatwiej się uczyć.

Istnieje tylko pięć wyjątków od ogólnych reguł gramatyki angielskiej:

 • Rzeczowniki kończące się na -ing (my breathing, housing, a closing),

 • Rzeczowniki działające jako czasowniki (texting, medalling, stumping),

 • Rzeczowniki, które funkcjonują jako przymiotniki (race horse; math teacher; ticket office),

 • Przymiotniki, które funkcjonują jako rzeczowniki (the unemployed, the deceased, our elders),

 • Przymiotniki kończące się na -ly (friendly, slowly, happily).

Wyjątek potwierdza regułę.

To znaczy, że dowodem istnienia reguływyjątki od niej.

Dla uczniów języka angielskiego oznacza to, że zapamiętanie wyjątków przypomni im o regule.

Pisownia i pisanie są łatwiejsze w języku angielskim

W odróżnieniu od innych języków, angielski nie wprowadza dodatkowych specjalnych znaków w swoim alfabecie, ale wymaga zaznajomienia się z kilkoma dźwiękami, których nie mamy w języku polskim.

Związek pomiędzy spółgłoskami i samogłoskami, a także zasady, według których budowana są słowa, wystarczą by wskazać jak każdy sylaba w każdym słowie powinna być wymawiana.

Wiele języków europejskich używa akcentów - nad samogłoskami, żeby zmienić brzmienie tych samogłosek. W latynizacja języka chińskiego, cztery odrębne akcenty są używane po to, by wskazać, w którym tonie powinno zostać wypowiedziane słowo.

Źle umieszczony lub niewłaściwy akcent może zmienić znaczenie słowa!

Niektóre spółgłoski są traktowane jako znaki diakrytyczne, tak jak francuskie „c” lub hiszpańskie „n”.

W języku angielskim więcej niż połowa słów w słownictwie przeciętnego mówcy może być poprawnie wypowiedziana w oparciu o to, jak są zapisane, bez potrzeby dodatkowych znaków.

Zrozumienie i znajomość sylab - indywidualnych części dźwiękowych, które składają się na słowa - jest pomocne w optymalizacji twojej umiejętności pisania.

Spróbujmy tej techniki używając słowa socially. To słowo ma cztery sylaby: so + ci + al + ly, które powinny być zrozumiale wymawiane.

Socially jest często źle wymawiane przez studentów języka angielskiego. Większość uczniów wymawia to słowo „so-shur-ly”, dodając „r” i całkowicie ignorując drugą sylabę.

Wymawianie słów na głos to technika stosowana powszechnie, przez native speakerów angielskiego do nauczania poprawnej pisowni uczniów języka, ta metoda poprawi też twoje umiejętności pisania i mówienia.

Zrozumienie i przestrzeganie tych prostych zasad sprawia, że angielski jest jednym z najłatwiejszych języków na planecie!

Dwoje ludzi śpiewających na ulicy.
Śpiewanie ulubionych piosenek to dobry sposób na ćwiczenie angielskiego. | źródło: Unsplash - Thomas Le

Ucz się angielskiego, korzystając z literatury, popkultury i filmu

Jeden z powodów, dla których nauka angielskiego online jest dużo łatwiejsza niż nauka innych języków obcych, to ogromna ilość materiałów dostępnych w języku angielskim.

Praktycznie wszędzie na świecie, każdy ma dostęp do książek, muzyki i kina po angielsku, jeśli tylko zapragnie. Dzięki Internetowi nawet klasyczna literatura, taka jak Władca Pierścieni i Wichrowe Wzgórza, jest wybierana i omawiana przez studentów języka angielskiego!

Jak wykorzystać to dla własnej edukacji?

Nauka dykcji poprzez oglądanie filmów

Native speakerzy języka angielskiego wykonują przesadne ruchy ust, aby uczyć swoje dzieci, jak prawidłowo formułować słowa. Aktorzy kopiują tę technikę w celu wyraźnego wymawiania swoich kwestii.

Wykorzystaj pracowite metody pracy aktorów, naśladując sposób poruszania się ich ust, a także ich ton i akcent.

Chociaż kino amerykańskie jest dość popularne na całym świecie, zarówno ich klasyczne filmy, jak i nowości, sama Wielka Brytania również wyprodukowała wiele znamienitych tytułów.

 • Harry Potter to prawdopodobnie jedna z najbardziej znanych franczyz filmowych na świecie,

 • Monty Python podkreśla absurd społeczny za pomocą typowego brytyjskiego humoru,

 • James Bond to jedna z najstarszych, najbardziej znanych serii wszech czasów.

Filmy, zwłaszcza nowe wydania, to świetny sposób na przyswojenie slangu i wyrażeń idiomatycznych. Zatrzymaj film, aby spisać je do późniejszej nauki!

Pamiętaj, aby używać ich w rozmowie, gdy już je opanujesz, najlepiej z native speakerami języka angielskiego.

Nauka angielskiego z radia

British Council transmituje kilka kanałów radiowych. Muzykę można znaleźć na jednym z nich; inne są stworzone z myślą o osobach uczących się języka angielskiego.

Jeśli przygotowujesz się do egzaminu IELTS lub planujesz opanować angielski biznesowy, odwiedź ich witrynę, aby uzyskać pomocne porady, rozwiązać quizy i zarejestrować się na kurs angielskiego biznesowego online.

Pomimo bogactwa materiałów do przeznaczonych do edukacji językowej nadawanych ogólnie w radiu, kiedy się nad tym zastanowić słuchanie muzyki to główna idea.

Poprawisz zakres swojego angielskiego słownictwa i rozwiniesz swoją zdolność mówienia śpiewając swoje ulubione piosenki.

Zaproszenie swoich kolegów z zajęć języka angielskiego na wieczorne karaoke wystawi na próbę twój talent sceniczny w zakresie śpiewu, a także pomoże ci poprawić dykcję i wymowę.

Nauka języka poprzez literaturę

Nie ma lepszego obrazu rozwoju kulturowego na przestrzeni wieków niż literatura klasyczna, i rzesze angielskich autorów!

Kiedy czytasz klasykę i inne dzieła, bądź świadomy, że teksty mogą zawierać kilka angielskich słów i wyrażeń, które wyszły z powszechnego użytku.

Te książki mogą pomóc ulepszyć twój angielski, ale powinieneś mieć słownik języka angielskiego pod ręką. Zaznacz słowa i wyrażenia, których nie znasz i sprawdzaj je w trakcie czytania.

W miarę jak twoja biegłość w posługiwaniu się językiem angielskim rośnie, spróbuj utworzyć listę nowych słów z tych historii, aby móc je później sprawdzić.

Czytanie, śpiew i oglądanie filmów to fajne sposoby na rozwój twoich zdolności językowych. Spójrzmy na inne metody, dzięki którym nauka angielskiego zmienia się w zabawę.

Kafelki scrabble w woreczku.
Granie w gry słowne pomaga zmniejszyć stres i poprawić jakość edukacji. | źródło: Pixabay - Jan Kosmowski

Kursy języka angielskiego mogą być zabawne!

Zabawa językiem angielskim może pomóc uczniom absorbować język szybciej niż praca podczas lekcji w klasie, im wygodniejsza i bardziej zrelaksowana atmosfera, tym skuteczniej uczysz się słownictwa i gramatyki, i tym szybciej osiągniesz płynność.

„Często mówi się o zabawie, jakby była przerwą w poważnej nauce.” - Fred Rogers

Oto kilka gier związanych z nauką języka angielskiego, w które warto grać, aby rozładować stres, co naturalnie pomaga w poważnej nauce.

Litery alfabetu

Oczywiście znasz litery alfabetu, ale czy to wystarczy? Użyj tych liter, aby nauczyć się więcej nowych słów, nawet na tematy takie jak geografia, zwierzęta lub biznes.

To zadanie wymaga, abyś pomyślał o słowie związanym z tematem, który wybrałeś dla każdej pojedynczej litery alfabetu.

Powiedzmy, że chciałbyś się dowiedzieć wszystkiego o zwierzętach i myślisz o skorzystaniu z tej nowej, ciekawej gry. Twoja lista słów może wyglądać mniej więcej tak:

Aardvark, Baboon, Cat, Dog, Elephant... i tak dalej, aż do Xenons, Yaks i Zebra.

Jeśli nie znasz słowa na jakąkolwiek literę, poszukaj go w słowniku lub w Internecie!

Oczywiście, kiedy już nauczysz się nowego słowa, pamiętaj, aby zbadać wszystkie powiązane z nim słowa i użyć ich wszystkich przynajmniej pięciokrotnie, aby je zapamiętać.

Łamańce językowe i aliteracje

Aliteracja to stylizowana forma pisma, w której pierwsza sylaba serii słów ma ten sam pierwszy dźwięk spółgłoski.

Oto kilka przykładów:

 • Fuzzy fluffy ferrets foraging the forest.
 • Slimy, scary, slender snake slithers and sunbathes.
 • Peter planted peonies in the pot.
 • Large lion lounges on a limb.
 • Piggies play in puddles.
 • Twelve twins twirled twelve twigs.
 • A happy hippo hopped and hiccupped.
 • Six sleek swans swam swiftly southwards.
 • The thirty-three thieves thought that they thrilled the throne throughout Thursday.

Na pewno dasz radę wymyślić kilka, na temat, który cię interesuje!

Łamańce językowe są formą aliteracji, którą nauczyciele języka angielskiego często wykorzystują, aby pomóc swoim uczniom ćwiczyć ich mówiony angielski. Te czasami głupie zdania wymagają uważnej wymowy angielskiego słownictwa, aby być zrozumianym.

Popularne przykłady to:

How much wood would a woodchuck chuck if a woodchuck could chuck wood?
He would chuck, he would, as much as he could, and chuck as much wood.
As a woodchuck would if a woodchuck could chuck wood.

Betty Botter bought some butter,
But she said the butter’s bitter,
If I put it in my batter, it will make my batter bitter,
But a bit of better butter will make my batter better,
So ‘twas better Betty Botter bought a bit of better butter.

Peter Piper picked a peck of pickled peppers;
A peck of pickled peppers Peter Piper picked;
If Peter Piper picked a peck of pickled peppers,
Where’s the peck of pickled peppers Peter Piper picked.

Rzuć wyzwanie swoim przyjaciołom i innym uczniom na konkurs: kto najszybciej i najwyraźniej wymówi łamańce?

„Umiejętność gry to szczęśliwy talent” - Ralph Waldo Emerson

Swiat połączony globalną siecią.
Nauka angielskiego sprawia, że stajesz się częścią globalnej społeczności. | źródło: Pixabay - Gerd Altmann

Angielski jest używany na całym świecie

Jako uczeń angielskiego, należysz do rankingu globalnego tych, którzy uczą się języka angielskiego jako języka obcego.

Niezależnie od tego, czy uczysz się angielskiego w celu zdobycia zatrudnienia w firmie z listy Fortune 500, czy też planujesz pisać prace o charakterze naukowym dla wydawnictw naukowych; może chcesz tylko pomóc osobom wokół ciebie w nauce angielskiego - jedno jest pewne: wkładając wysiłek w opanowanie języka globalnego stajesz się częścią ogromnej, ogólnoświatowej społeczności, mówiącej po angielsku.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.