Dobre zdjęcie przemawia głośno i wymaga czasu oraz uwagi, jeśli ma być odpowiednio odebrane.

Jeśli ten cytat autorstwa Ralpha Gibsona przemawia do Ciebie, być może zawsze żywiłeś chęć zostania profesjonalnym fotografem.

Jak to osiągniesz, jeśli nigdy nie uczestniczyłeś w kursach fotografii i nie posiadasz dyplomu?

W tym momencie możesz się kłócić: można wyszkolić się, aby robić wspaniałe zdjęcia, jeśli tylko ma się do tego pasję i motywację!

W Superprof w szybki i łatwy sposób znajdziesz odpowiedni dla siebie kurs. Wpisz przykładową frazę kurs fotografii Szczecin i zacznij swoją przygodę już dziś!.

Tu się zgadzamy.

Fotografia jest chyba obecnie najbardziej dostępną formą sztuki. Każdy użytkownik smartfona jest w posiadaniu aparatu, a oprogramowanie do edycji zdjęć, takie jak Photoshop, jest powszechnie dostępne.

Już (prawie) minęły czasy alchemii, kiedy papier fotograficzny, skąpany w chemikaliach, staje się obrazem!

Dziś, dzięki Adobe Photoshop - między innymi jesteśmy zafascynowani wizualną ucztą geniuszu fotograficznego od amatorów wszelkich filtrów.

Jednak nie każdy, kto korzysta z aparatu w ramach hobby, może zostać profesjonalistą.

Jeszcze bardziej irytujące: dzięki Pinterestowi, Instagramowi i innym platformom społecznościowym sama dostępność materiałów fotograficznych działa przeciwko profesjonalnemu fotografowi.

Dzięki otwartym bazom danych, które umożliwiają bezpłatne pobieranie obrazów cyfrowych, nawet fotografowie komercyjni odczuwają stratę.

Dlaczego firma miałaby wynająć profesjonalnego fotografa, skoro może pobrać za darmo zdjęcie, które tylko chce?

W rezultacie artyści spędzają teraz więcej czasu na serfowaniu po Internecie i promowaniu swoich produktów niż na kultywowaniu i tworzeniu sztuki wizualnej.

Co za ponura wizja!

Niemniej jednak jest to prawda. Jeśli chcesz się wyróżnić wśród tego pola szarości; świacie cyfrowych plików do pobrania z atrybutami lub bez, musisz być w równym stopniu wyjątkowo kreatywny i przedsiębiorczy.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Fotografia
Tomasz
Tomasz
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Krzysiek
Krzysiek
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mario
Mario
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Monika
Monika
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (5 oceny)
Julia
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Piotr
5
5 (3 oceny)
Piotr
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Adrianna
5
5 (3 oceny)
Adrianna
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Magdalena
5
5 (3 oceny)
Magdalena
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Tomasz
Tomasz
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Krzysiek
Krzysiek
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mario
Mario
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Monika
Monika
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (5 oceny)
Julia
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Piotr
5
5 (3 oceny)
Piotr
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Adrianna
5
5 (3 oceny)
Adrianna
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Magdalena
5
5 (3 oceny)
Magdalena
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Czy Można Nauczyć się Fotografii na Własną Rękę?

Jeśli jesteś samoukiem, możesz całkowicie opanować techniki oświetleniowe i właściwości soczewek bez formalnej instrukcji.

Dla niektórych byłoby to wystarczające: robienie zdjęć podczas imprez rodzinnych, w mieście, w plenerze...

Jeśli jednak chcesz zarabiać na życie stojąc za kamerą, są pewne czynniki, których nie możesz przeoczyć.

Sztuka fotografii to złożona sieć powiązanych ze sobą pojęć, które należy rozpatrywać indywidualnie, ale należy je także rozumieć jako część całości.

Rozwodząc się nad tym pomysłem:

Aby robić zdjęcia, trzeba mieć aparat. Aparat ma obiektyw, czujniki światła, lustra, przysłonę, mechanizm rejestrujący obraz - czy to klisza, czy karta pamięci...

To oczywiste.

A potem masz akcesoria: różne obiektywy, światłomierze, monopod lub statyw, oświetlenie studyjne (jeśli fotografujesz w studio)...

Poza tym należy brać pod uwagę: kompozycję, kolor, nasycenie, efekty...

To tylko niektóre z materialnych i niematerialnych elementów, które łączą strukturę fotografii jako całość.

Przejdźmy teraz do podstaw.

Sprzęt Fotograficzny

Oczywiście urządzenie do przechwytywania obrazu zajmuje centralne miejsce w arsenale fotografa.

Aparaty dzielą się na trzy szerokie kategorie:

 • Kompaktowe są lekkie, łatwe do przenoszenia i niedrogie, ale mają ograniczoną wydajność i elastyczność. Jeśli interesujesz się fotografią jako ścieżką kariery, najlepiej odrzucić te modele.
 • Lustrzanki są nieco bardziej nieporęczne i kosztowne, ale oferują większy zakres dynamicznej wydajności i elastyczności oraz wymienne obiektywy. Specjaliści zazwyczaj wybierają ten typ urządzeń.
 • Hybrydy są kombinacją dwóch poprzednich; zbudowana jak lustrzanka, ale mniejsza. Soczewki zasadniczo nie są wymienne, chyba że zainwestujesz w wyższej klasy model. Są to solidne maszyny i bardziej wszechstronne niż aparaty kompaktowe.

Podsumowując: inwestowanie nawet w niskiej klasy lustrzankę lepiej posłuży Ci jako sprzęt na początek niż jakbyś miał kupić dobry aparat kompaktowy lub hybrydowy.

Kiedy już zdecydujesz się na typ aparatu, nadszedł czas, aby wybrać obiektywy.

Twój wybór powinien dotyczyć w szczególności dwóch parametrów:

 • Ogniskowa: wyrażona w milimetrach (mm), długa ogniskowa pozwala fotografować odległe obiekty, a krótka ogniskowa pozwala fotografować duże obiekty, takie jak pomnik lub krajobraz.
 • Przysłona: im większa wartość przysłony, tym więcej światła zalewa obraz, umożliwiając szybsze nagrywanie obrazu. Duży otwór jest idealny do robienia zdjęć akcji, takich jak zdjęcia sportowe lub przyrodnicze; ustawienie to służy również do robienia zdjęć w pomieszczeniach lub przy słabym świetle.

Teraz, gdy wybrałeś model aparatu i obiektywy, czas pomyśleć o innych akcesoriach:

 • Filtry: by zmienić nastrój kompozycji, unikając odbicia światła, zoptymalizować kontrasty i odcień...
 • Lampa błyskowa: w celu kompensacji warunków słabego oświetlenia
 • Monopod i Statyw: ten pierwszy jest idealny do ustabilizowania aparatu podczas zdjęć w ruchu; drugi najlepiej nadaje się do fotografowania portretów
 • Futerał na aparat: jak inaczej miałbyś transportować i chronić ten cenny sprzęt?

Na tej liście zauważysz brak jakichkolwiek komponentów fotografii tradycyjnej: ISO, szybkości ładowania lampy czy kliszach.

ISO ma zastosowanie w fotografii cyfrowej, ale w inny sposób niż w fotografii tradycyjnej. W rzeczywistości niektórzy początkujący fotografowie twierdzą, że technologia wiążąca się ze zdjęciami na kliszach jest bardziej skomplikowana niż cyfrowa!

sprżet fotograficzny akcesoria fotograficzne rozłożone na podłodze
Każdy profesjonalny fotograf ma zestaw soczewek w swoim asortymencie (Źródło: Pixabay)

Podstawowe Pojęcia z Fotografii

Jeśli masz jakiekolwiek doświadczenie w serfowaniu po Internecie, musisz mieć świadomość, że różnego typu samouczki są dostępne na YouTube i innych podobnych stronach.

Specjalnie dla fotografów możesz obejrzeć warsztaty na temat:

 • Ustawiania ekspozycji: zdjęcie może być niedoświetlone lub prześwietlone, w zależności od światła i kontrastu. Ilość przychodzącego światła zależy od ustawień czasu otwarcia migawki i przysłony. W przypadku słabo oświetlonego obiektu należy ustawić aparat na wyższą wartość przysłony i długą ekspozycję.
  • Fotografia nocna jest zwykle osiągana w ten sposób.
 • Światło dotyczy samego balansu bieli w porównaniu do szarości. Dobrze zrównoważona biel zapewnia wyraźne, ostre obrazy o jasnych, realistycznych kolorach.
  • Za pomocą lustrzanki cyfrowej możesz ustawić balans bieli na wielostrefowy lub matrycowy; punktowa lub centralna. Spróbuj! Zobacz, jak wpływa na Twoje zdjęcie!
 • Czas naświetlania migawki, znany również jako czas ekspozycji, oznacza czas, przez jaki czujnik cyfrowy (lub klisza) jest wystawiony na działanie światła. Różne czasy naświetlania migawki dają różne efekty: na przykład rozmycie wokół głównego obiektu.
 • Przysłona pozwala światłu w aparacie uchwycić Twój obraz. Jest to tajemniczo brzmiący f-stop, zwykle wyrażany jako f/n (liczba). Im wyższa liczba, tym mniejszy otwór; im niższa liczba, tym większy otwór.
  • Wyższe przysłony zapobiegają prześwietleniu obiektu!
 • Czułość: Jest to ilość światła wymagana do dobrej ekspozycji. W fotografii cyfrowej indeks ISO służy do wyrażenia tej wartości. Duży indeks = wysoka czułość (aby uniknąć niedoświetlenia). I odwrotnie, mały indeks = niska czułość (aby uniknąć prześwietlenia).
  • W fotografii tradycyjnej ISO wskazuje szybkość uchwycenia obrazu. Wyższe ISO jest lepsze w przypadku ujęć w ruchu i przy słabym świetle; niższe ISO nadaje się do fotografowania na zewnątrz w jasne, słoneczne dni.

Przygotowując się do wielkiego debiutu jako profesjonalny fotograf lub jeśli jesteś na poziomie średniozaawansowanym, dobrym pomysłem byłoby przetestowanie tych różnych ustawień, aby zobaczyć, jaki wpływ mają one na Twoje zdjęcia.

Podstawy Kompozycji

Fotoreporterzy i fotografowie ślubni; fotografowie komercyjni i ci, którzy specjalizują się w fotografii portretowej: ich wspólnym talentem jest umiejętność ułożenia kompozycji w taki sposób, by odbiór zdjęcia był dokładnie taki, jaki zamierzano uzyskać.

Czy słyszałeś kiedyś o zasadzie trójpodziału?

Jest to jedno z najbardziej użytecznych narzędzi do komponowania w fotografii, które polega na łączeniu siatki sceny w dziewięć pól - trzy kolumny i trzy wiersze.

Wydaje się to sprzeczne z intuicją, ale wycentrowanie obiektu - uchwycenie głównego obiektu, który chcesz sfotografować, pośrodku kadru sprawia, że ​​Twoje zdjęcie wydaje się nudne i pozbawione uroku.

Wyrównanie punktu centralnego z dowolną z czterech wynikowych kropek, które tworzy wyimaginowana siatka, powoduje umieszczenie obiektu poza środkiem, co dodaje głębi i kopa.

Ludzkie oko jest uwarunkowane do wędrowania od lewego górnego rogu kwadratu do prawego dolnego rogu, tworząc w efekcie wzór Z podczas skanowania dowolnego obrazu.

Wyśrodkowanie obiektu na środku kadru może spowodować niewygodne zakłócenia w tym naturalnym wzorze ruchu oka.

Jeśli nauczysz się korzystać z tej złotej proporcji, opanujesz jedną z najlepszych sztuczek profesjonalnej fotografii!

komputer reklama facebook aparat fotograficzny
Reklamowanie się jako profesjonalny fotograf wymaga finezji i nerwów! (Źródło: Unsplash)

Wyrobienie sobie Reputacji Jako Profesjonalny Fotograf

OK, więc wiesz wszystko o podstawach fotografii. Wybrałeś sprzęt, który odpowiada Twojej sytuacji i poeksperymentowałeś z nim.

Oglądałeś samouczki o fotografii, a może nawet zapisałeś się na kurs fotografii online.

Twoje umiejętności fotograficzne idą dobrze i jesteś teraz gotowy, aby skierować swojego Nikona lub inną lustrzankę cyfrową w kierunku zarabiania pieniędzy.

Od czego zacząć?

Nie żeby był w tym jakiś powód do wstydu, ale bez edukacyjnego zaplecza fotograficznego - certyfikatu lub dyplomu z wyróżnieniem, możesz mieć trudności z ustaleniem swojej wiarygodności w świecie profesjonalnej fotografii.

Idealnie byłoby, gdyby praca z uznanymi fotografami była świetnym sposobem na zdobycie rozgłosu; aby ludzie przekonali się, do czego jesteś zdolny i ile kosztują Twoje usługi.

Możesz też znaleźć odpowiednie dla siebie nauczanie. W Superprof oferujemy bogatą bazę nauczycieli, w każdym mieście w Polsce. Wpisz przykładową frazę kurs fotografii Łódź i zacznij się uczyć już dziś!

Dlatego najlepiej byłoby zdobyć odrobinę doświadczenia zawodowego, współpracując z profesjonalnym fotografem.

Możesz popytać: może przypadkiem jakiś fotograf szuka stażysty? Jeśli interesujesz się fotografią komercyjną, rozejrzyj się w tych kręgach.

Jasne, możesz nosić tylko rekwizyty, wymachiwać światłomierzami i ustawiać w odpowiednich pozycjach fotografowane obiekty, ale jest to  przedsionek do świata zaansowanej fotografii.

I wyobraź sobie, jak będzie wyglądać Twoje CV, gdy tylko wpiszesz, że odbyłeś taki staż? I jeszcze zdjęcia w Twoim portfolio!

Za chwilę wrócimy do tego portfolio...

Nie każdy uznany fotograf umieści swoje imię na zdjęciach wykonanych przez asystentów.

Są tacy, którym zaufanie do podopiecznych pozwala by popracowali sobie z aparatem pod nadzorem.

Jeśli Twoje oko do kompozycji i umiejętności techniczne zostaną uznane za odpowiednio imponujące, on/ona może nawet pozwolić Ci opublikować Twoje dzieło pod Twoim własnym nazwiskiem!

Kolejna ścieżka do świata profesjonalnej fotografii wije się tuż przed Tobą.

Twoi znajomi, kontakty w mediach społecznościowych; przyjaciele i rodzina: każdy z nich może doprowadzić do pierwszej wystawy!

Pomimo dzisiejszych, bardziej zaawansowanych kanałów komunikacji, marketing szeptany pozostaje najskuteczniejszą formą reklamy.

Po rozmowie z rodziną, przyjaciółmi, współpracownikami i sąsiadami, zarzucenie większej sieci jest logicznym następnym krokiem.

Udział w wydarzeniach lub wizytach firm związanych z konkretnym rodzajem fotografii, w której chcesz się specjalizować, zwiększy Twoje szanse na zatrudnienie.

Jeśli podobają Ci się zdjęcia ślubne, odwiedź sklepy działające w branży ślubnej i planistów ślubnych.

Jeśli preferujesz fotografię podróżniczą, odwiedź biura podróży i skontaktuj się z czasopismami rozrywkowymi.

Aby sprzedać siebie i swoje umiejętności robienia zdjęć, musisz umieć rozpychać się łokciami. W marketingu nie ma miejsca na nieśmiałość!

Nie chodzi o to by nalegać na zawarcie umowy, ani nawet oferowania swoich usług jako fotografa po pierwszym spotkaniu z potencjalnym klientem. Powinno to odbyć się dopiero po kilku spotkaniach.

Pewność siebie działa dobrze; agresja odstraszy klientów!

Wreszcie: musisz najpierw dać coś od siebie, aby coś dostać.

Załóżmy, że Twój przyjaciel szuka fotografa okolicznościowego na srebrny jubileusz jego rodziców, ale jesteś bardziej ekspertem w dziedzinie fotografii makro.

Pokaż mu próbki swojej pracy: wykwintne zbliżenia dobrej biżuterii lub skomplikowanych części maszyn, a potem z przykrością poinformuj go, że musi szukać gdzie indziej kogoś, kto zna się na portretowaniu, fotografii grupowej i robieniu przypadkowych zdjęć podczas wydarzeń.

Możesz przekazać to zlecenie komuś innemu, ale on zapamięta Twoją uczciwość, umiejętności i kreatywność i przypomni sobie o Tobie, gdy będzie potrzebować zdjęć szczegółów!

mężczyzna stojący przed wystawą czarno-białych zdjęć wywieszoną na ścianie
Wystawa najlepszych ujęć, na ścianie lub w portfolio, jest najlepszym sposobem na pochwalenie się swoimi umiejętnościami (Źródło: Unsplash)

Przygotowanie Profesjonalnego Portfolio

Sama natura fotografii jest wizualna: jaki jest sens by starannie napisać CV?

I to jest dobre pytanie!

Jako fotograf, który chce się ustabilizować, lepiej byłoby zachować album z przykładowymi zdjęciami, które sam zrobiłeś i edytowałeś.

Możesz także stworzyć internetowy album fotograficzny, całą stronę internetową i blog!

Zwłaszcza, jeśli nie podjąłeś kursu fotografii, który można wymienić w swoim życiorysie, to o wiele lepiej byłoby pokazać swoje umiejętności w zakresie zdjęć za pomocą obrazów niż słów.

Poza tym: czy obraz nie jest wart tysiąca słów?

Kompilacja zdjęć w portfolio przedstawi Twoją pasję, umiejętności i wyczucie kompozycji.

Aby pomóc Ci zbudować najbardziej efektywną ekspozycję Twoich umiejętności robienia zdjęć, zalecamy:

 • Zasada "mniej, znaczy więcej": tylko 15 do 20 Twoich najlepszych ujęć; takie, które pokazują Twoją wszechstronność i kreatywność. Jeśli Twój potencjalny klient będzie zachwycony, z pewnością poprosi o możliwość obejrzenia reszty Twoich prac!
 • Pokaż swoją najlepszą fotografię: oprawiaj tylko jakościowe ujęcia; poproś znajomych i rodzinę o pomoc w wyborze.
 • Różnorodność: jeśli potrafisz uchwycić sceny uliczne i zachwycające krajobrazy, umieść próbki każdego z nich w albumie
 • Postęp: postaw swoje drugie najlepsze zdjęcie na pierwszym miejscu, aby zapewnić sobie mocne i trwałe wrażenie. Twój klient będzie Cię postrzegał jako osobę, która cały czas się rozwija i robi coraz lepsze zdjęcia.
 • Bądź na bieżąco: regularnie aktualizuj swoje portfolio o świeże niedawno zrobione zdjęcia.

Utworzenie strony internetowej za pomocą WordPress lub za pośrednictwem platformy mediów społecznościowych, takich jak Facebook czy Instagram, zapewni większą ekspozycję, co z kolei zapewni większe perspektywy.

Im więcej lików zdobędziesz, tym więcej zainteresowanych będzie odwiedzać Twoją stronę i tym bardziej wiarygodny staje się Twój biznes fotograficzny.

A podczas blogowania dlaczego nie dać wskazówek, jak fotografować, jak korzystać z Adobe Photoshop lub udzielać warsztatów fotograficznych?

Podsumowanie

Opanowanie fotografii na własną rękę to długa podróż, ale całkowicie możliwa.

Korzystanie z samouczków fotografii online, dołączenie do grup lub klubów fotograficznych i udział w warsztatach pomoże Ci się rozwijać jako fotograf.

Reklamowanie się jako zasłużony fotograf wymaga śmiałości, pewności i zdolności adaptacyjnych, ale nie arogancji!

Skorzystaj z każdego możliwego punktu sprzedaży, aby zareklamować swoje prace: blogi, strony internetowe, konkursy, media społecznościowe, a zwłaszcza: strony poświęcone fotografii.

Daj coś od siebie, aby zyskać: zezwalaj na bezpłatne pobieranie minimalnej liczby obrazów w zamian za wspomnienie o autorze, gdy zdjęcia są używane w artykułach lub witrynach klientów.

Jak najczęściej korzystaj z aparatu i reklamuj się na wszystkich frontach: poznaj klientów, których potrzebujesz, aby rozwinąć swój biznes fotograficzny!

Jeśli szukasz edukacyjnego wsparcia w Superprof w szybki i łatwy sposób znajdziesz odpowiedniego dla siebie nauczyciela. Wpisz przykładową frazę kurs fotografii Gdańsk i zacznij się kształcić już dziś!.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Joanna

Jestem ciekawą świata i bezpośrednią osobą. Moim chlebem powszednim są informacje. Dobry research to podstawa i zawsze znajdę coś ciekawego, niezależnie czy to na temat makijażu brwi, tresury psów, czy fizyki kwantowej.