Podczas gdy wiele osób uważa, że są w stanie zdefiniować, czym jest sztuka, określenie jej jest o wiele trudniejsze, niż mogłoby się wydawać. Ogólna definicja sztuk pięknych mówi tylko, że jest to produkcja „pięknych przedmiotów”.

Aby dodać więcej treści do tej definicji, możemy spojrzeć na trzy najpopularniejsze dziedziny sztuki: sztuki wizualne, sztuki sceniczne, literaturę. Podczas gdy wszystkie trzy dziedziny często się przeplatają, to zazwyczaj pierwsze dwie związane są z dyplomem magistra lub licencjata sztuki.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Sztuki plastyczne
Laura
5
5 (7 oceny)
Laura
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Iga
5
5 (5 oceny)
Iga
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ma
5
5 (8 oceny)
Ma
zł65
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (9 oceny)
Julia
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Dominika
5
5 (5 oceny)
Dominika
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wojciech
5
5 (2 oceny)
Wojciech
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jagoda
5
5 (2 oceny)
Jagoda
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kasia
5
5 (4 oceny)
Kasia
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Laura
5
5 (7 oceny)
Laura
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Iga
5
5 (5 oceny)
Iga
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ma
5
5 (8 oceny)
Ma
zł65
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (9 oceny)
Julia
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Dominika
5
5 (5 oceny)
Dominika
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wojciech
5
5 (2 oceny)
Wojciech
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jagoda
5
5 (2 oceny)
Jagoda
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kasia
5
5 (4 oceny)
Kasia
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Rodzaje Dyplomów i Kierunków Artystycznych

Najczęstszym rodzajem dyplomu artystycznego, który prawdopodobnie otrzymasz na dowolnym uniwersytecie, jest licencjat sztuk pięknych lub magister sztuki. Podobnie jak definicja sztuk pięknych, kierunki objęte przez te stopnie są dość różnorodne. Ludzie, którzy otrzymują stopnie naukowe w tej dziedzinie, mogą być kimkolwiek, od teoretyków sztuki po twórców ceramiki.

Dyplom Sztuk Pięknych

Edukacja w zakresie sztuk pięknych często będzie oznaczać zarówno poznanie nowych ruchów, jak i nowych artystów, którzy rzucą wyzwanie twojej kreatywności, dając ci dostęp do szerokiej gamy pomysłów. Znajduje to odzwierciedlenie w różnorodności przedmiotów w ramach kierunków sztuk pięknych.

Oto kilka pomysłów na niektóre dziedziny, w których możesz się specjalizować i które pomogą ci zawęzić wybór przyszłych studiów artystycznych:

 • Rzeźba
 • Grafika
 • Projektowanie
 • Rysowanie i malowanie
 • Instalacja
 • Architektura
 • Cyfrowe media
Zielone listki malowane farbkami na białym papierze obok kredek i temperówki.
Ścieżka kariery w sztukach pięknych jest często interdyscyplinarna. | źródło: Unsplash - Joanna Kosinska

Dyplom Szkoły Filmowej

Podczas gdy specjalizacja filmowa może mieć ten sam tytuł, co inne stopnie sztuk pięknych, w zależności od rodzaju uniwersytetu, na który uczęszczasz, kierunki szkół filmowych oferują niesamowitą gamę programów artystycznych. Niektórzy młodzi artyści decydują się na uczelnie artystyczne zajmujące się produkcją filmową, natomiast inni studenci mogą uzyskać stopnie naukowe z przedmiotów takich jak teoria filmowa z wyższych uczelni artystycznych.

Rodzaje stopni, których można oczekiwać od szkół filmowych, obejmują tradycyjne tematy, takie jak montaż, inne umiejętności techniczne i pisanie scenariuszy - lub inne współczesne przedmioty, takie jak grafika.

Oto niektóre programy, które warto sprawdzić, jeśli interesuje cię szkoła filmowa:

 • Animacja komputerowa
 • Produkcja filmowa i telewizyjna
 • Fotografia

Dyplom Historii Sztuki

Dyplomy historii sztuki są idealne dla osób zainteresowanych pracą kuratorską, muzeami, galeriami lub aukcjami sztuki. Chociaż wiele osób często uważa stopnie naukowe za dziedziny twórcze, można je również łączyć z przedmiotami takimi jak biznes, finanse i historia. Jeśli interesuje cię interakcja tych dwóch światów, specjalizacja w historii sztuki - niezależnie od twoich upodobań artystycznych - może być dla ciebie.

Kierunki historii sztuki i oferowane przez nie kursy będą się różnić w zależności od programu. Niektóre akademie sztuk pięknych kształtują swoje kierunki wokół określonych ruchów w sztuce, podczas gdy inne pozwalają bardziej skoncentrować się na jednym konkretnym okresie w historii sztuki. Jest to dziedzina tak szeroka, jak każda w świecie sztuki, więc pamiętaj, aby określić, który okres w historii sztuki - barok, pop-art - najbardziej cię interesuje.

Rodzaje Dyplomów Projektowych

Uzyskanie dyplomu projektowego może różnić się od zwykłych dyplomów sztuk pięknych ze względu na ich wysoce interdyscyplinarny charakter - koordynowanie przedmiotów takich jak sztuki wizualne i wykonanie praktyczne. Ponieważ większość produktów projektowych ma charakter fizyczny, wielu młodych artystów, którzy zajmują się tą dziedziną, może również otworzyć własny sklep detaliczny lub rzemieślniczy.

Oto niektóre z najpopularniejszych programów, które prawdopodobnie znajdziesz w ofercie, jeśli pójdziesz na studia artystyczne i projektowe.

Projektowanie Mody

Podczas gdy przedmioty związane z projektowaniem mody mogą wydawać się wąską dziedziną, złożoną wyłącznie z projektowania i produkcji odzieży - stopnie projektowania mody obejmują wszystko, co dotyczy branży modowej. Tematy mogą obejmować wszystko od biżuterii i projektowania graficznego po ilustrację i grafikę.

Podczas gdy prawdopodobnie znajdziesz kursy w szkołach artystycznych, które są związane ze światem mody, wielu studentów zainteresowanych tą dziedziną zwykle decyduje się na uczelnię, która jest dedykowana projektowaniu mody. Jednym z takich przykładów jest Międzynarodowa Szkoła Kostiumografii i Projektowania Ubioru w Warszawie.

Przybory do projektowania typu: nożyczki, taśmy, papier, pisaki leżące na zielonej powierzchni.
Koniecznie sprawdź wymagania edukacyjne kierunków projektowych. | źródło: Unsplash - Jo Szczepanska

Projektowanie Wnętrz

Chociaż możesz nie zdawać sobie z tego sprawy, projektowanie wszystkiego, od sal szpitalnych po centra handlowe, zostało zrealizowane z myślą o określonym kierunku lub celu. Pokoje i przestrzenie, które napotykasz na co dzień, są analizowane w temacie projektowania wnętrz.

Projektowanie wnętrz wymaga przestudiowania wielu różnych przedmiotów i jest ściśle powiązane z dziedziną zarządzania projektami. Wydział Architektury Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi oferuje między innymi kursy takie jak projektowanie wnętrz domów jednorodzinnych i wielorodzinnych oraz projektowanie rewitalizacji wnętrz zabytkowych.

Fotografia

Dzięki dostępności coraz tańszych smartfonów, fotografia jest obecnie jednym z najbardziej przystępnych obszarów. Zaletą studiowania fotografii, w odróżnieniu do innych przedmiotów artystycznych jest to, że wiele kursów dla początkujących i programów artystycznych w szkole średniej lub na poziomie licencjackim posiada opcję wypożyczenia aparatów fotograficznych i innego sprzętu swoim uczniom.

W zależności od rodzaju fotografii, którą chcesz realizować, będziesz potrzebować innego sprzętu. Na przykład, rodzaje aparatów potrzebnych do fotografowania dzikiej przyrody będą naturalnie różnić się od używanych w firmie fotograficznej podczas imprezy. Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu i Warszawska Szkoła Filmowa oferują studia licencjackie z fotografii.

Animacja

Studenci studiujący animację mogą korzystać z szerokiej gamy przedmiotów. Niektórzy studenci, którzy specjalizują się w filmie, odkrywają w trakcie swojego programu swoją pasję do animacji. Niezależnie od motywacji studenci, którzy zapisują się na programy animacyjne, będą brać udział w kursach takich jak projektowanie graficzne, multimedia i inne.

Jeśli chcesz uzyskać dyplom z animacji, warto zacząć od odwiedzenia Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu lub Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Specjalizacja z animacji to również świetny pomysł, jeśli chcesz studiować za granicą, ponieważ wiele największych uniwersytetów na świecie ma renomowane programy animacji.

Projektowanie Graficzne

Projektowanie graficzne jest jednym z tych zawodów, które przenikają do wielu różnych aspektów naszego życia. Na przykład, mimo że za najnowszą grą stoi zespół grafików - taki dział można znaleźć również w firmach i organizacjach.

Ten kierunek artystyczny jest również świetny dla osób lubiących freelancing. Niektóre z najlepszych uniwersytetów w zakresie projektowania graficznego to Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie i Akademia Sztuki w Szczecinie. Projektowanie graficzne przeznaczone jest dla osób, które chcą połączyć dwie pasje: oprogramowanie komputerowe i sztuki wizualne.

Architektura

Programy w architekturze będą się nieco różnić od innych tytułów artystycznych i projektowych. Podczas gdy wiele osób nie uważa architektów za dobrych artystów, architektura często śledziła lub poprzedzała wszystkie główne ruchy w sztuce. Nawiasem mówiąc, właśnie dlatego architektura jest tak ważna dla historii sztuki.

Zdobycie dyplomu z architektury będzie oznaczało, że w większości przypadków otrzymasz tytuł inżyniera, w zależności od dziedziny, w której zdecydujesz się specjalizować. Niektóre z tematów, które będziesz mógł studiować w tej dziedzinie, to: urbanistyka, planowanie przestrzenne lub wzornictwo przemysłowe. Jeśli chcesz sprawdzić niektóre programy studiów w Polsce, koniecznie sprawdź Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu i School of Form w Warszawie.

Szkic ołówkowy spiralnej klatki schodowej.
Zdobycie dyplomu projektowego może oznaczać przekraczanie tradycyjnych granic. | źródło: Unsplash - Fabian Fauth

Rodzaje Miejsc Pracy Dla Absolwentów Kierunków Artystycznych

Trudno jasno określić, co chciałbyś robić w ramach swojej kariery, zwłaszcza z uwagi na fakt, że dzisiejsza gospodarka wpływa na częstą zmianę jej ścieżki w ciągu całego życia zawodowego. Dobrze jednak być przygotowanym na podjęcie decyzji - koniecznie sprawdź, jakie rodzaje zawodów i pensje uzyskasz dzięki odpowiedniemu przygotowaniu.

Praca Wystawiennicza

Marzeniem wielu artystów jest możliwość utrzymywania się z własnej pracy twórczej. Może to obejmować prezentację dzieł sztuki w galeriach i muzeach lub po prostu współpracę z lokalnymi kawiarniami i firmami. Jeśli chcesz sprzedawać własne prace, prowadzić własną galerię i współpracować z innymi artystami, może to być dobre pole do opanowania.

Należy zauważyć, że istnieje bardzo niewielki odsetek artystów, którzy potrafią utrzymać się tylko na podstawie swoich dzieł. Jak w przypadku każdego innego artysty, takiego jak wykonawca sceniczny, często konieczne jest posiadanie więcej niż jednej pracy, jeśli zdecydujesz się na życie ze swojej sztuki, aby uzyskać przyzwoity dochód.

Administracja Sztuką

Chociaż być może nigdy wcześniej nie słyszałeś o dziedzinie administracji artystycznej, zdecydowanie korzystałeś z ich usług. Oferty pracy w tym zakresie można znaleźć wszędzie, od organizacji pozarządowych, galerii po muzea. Ta dziedzina nie skupia się na produkcji własnej sztuki, ale na umożliwianiu jej transportu miedzy różnymi miejscami, bądź ludźmi.

Niektóre z typowych karier, które możesz spotkać w tej dziedzinie, odbywają się w instytucjach sztuki, bibliotekach narodowych lub galeriach. Administracja sztuką może łączyć zamiłowanie do sztuki i innych przedmiotów, takich jak finanse, zarządzanie projektami i historia sztuki.

Chociaż nie da się przedstawić wszystkich możliwych karier związanych z dyplomem sztuki i projektowania, oto kilka innych miejsc pracy, które prawdopodobnie napotkasz podczas poszukiwania pracy:

 • Nauczyciel sztuki
 • Branża filmowa
 • Przemysł sztuk scenicznych
>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.