Z definicji arcymistrzem może być każdy wysoki rangą oficer w zakonie wojskowym lub braterskim, takim jak masoni czy templariusze. Każdy odbiorca tytułu rycerskiego mógł być również uważany za Wielkiego Mistrza.

Na bardziej ogólnym poziomie, każda osoba wykazująca najwyższy poziom umiejętności lub osiągnięć w swojej dziedzinie jest uważana za arcymistrza.

Dobrze, że w takim razie wybraliśmy arcymistrzów szachowych, prawda?

Ta definicja tworzy dysonans, prawda? Jeśli „arcymistrz” ma opisywać szczyt w danej dziedzinie – powiedzmy, w szachach, chyba że rywale są równi pod każdym względem, jak może być więcej niż jeden gracz, którzy mogą nosić taki tytuł w tym samym czasie?

A jeśli jeden szczególnie biegły gracz zakwalifikuje się do tytułu arcymistrza w wieku 15 lat, czy zostanie uznany za mniej zdolnego w porównaniu do arcymistrza koronowanego w wieku 14 lat?

Pamiętaj o definicji arcymistrza: tego, który demonstruje najwyższy poziom umiejętności, a także niezwykły poziom osiągnięć. Młodsza osoba dokonująca tych samych wyczynów co starsza osoba musi być bardziej zdolna, prawda?

Na szczęście nie musimy martwić się semantyką. Międzynarodowa Federacja Szachowa FIDE rozpracowała całą kwestię arcymistrzostwa.

Superprof rusza z kolejną dawką ciekawostek i przekazuje Ci te informacje.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Szachy
Jarosław
5
5 (57 oceny)
Jarosław
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Rafał
5
5 (9 oceny)
Rafał
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Franciszek
5
5 (8 oceny)
Franciszek
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Adam
5
5 (5 oceny)
Adam
zł18
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Bartosz
5
5 (4 oceny)
Bartosz
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mateusz
5
5 (5 oceny)
Mateusz
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marcin
5
5 (5 oceny)
Marcin
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kamil
5
5 (4 oceny)
Kamil
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jarosław
5
5 (57 oceny)
Jarosław
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Rafał
5
5 (9 oceny)
Rafał
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Franciszek
5
5 (8 oceny)
Franciszek
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Adam
5
5 (5 oceny)
Adam
zł18
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Bartosz
5
5 (4 oceny)
Bartosz
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mateusz
5
5 (5 oceny)
Mateusz
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marcin
5
5 (5 oceny)
Marcin
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kamil
5
5 (4 oceny)
Kamil
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Kim jest arcymistrz szachowy?

Aby jasno wyjaśnić tę koncepcję, porównajmy ją do sztuk walki – dyscypliny, która, nawiasem mówiąc, również używa terminu „arcymistrz”, przynajmniej czasami.

Pasy sztuk walki, dość nowy dodatek do dyscypliny, oznaczają rangę artysty. Im ciemniejszy pas, tym wyższa ranga. Zanim osiągną określoną rangę, muszą przejść odpowiedni trening i wykazać się wiedzą poprzez serię ćwiczeń - katas, ponieważ są najbardziej znane, choć ich nazwa różni się w zależności od sztuki w praktyce.

To samo dotyczy szachów.

dwóch starszych mężczyzn grających w szachy przy stoliku pośród innych ludzi przebywających w parku
Granie w turniejach klubów szachowych to pewny sposób na rozwijanie swoich szachowych umiejętności. (Źródło: Unsplash)

Aby zostać arcymistrzem szachowym, nie wystarczy być cudownym szachistą i wygrać każdy pojedynek szachowy z każdym, kto usiądzie naprzeciwko Ciebie. Musisz wykonać szereg kroków i spełnić określone wymagania, zanim będziesz mógł zakwalifikować się do tytułu. A potem, kiedy już się zakwalifikujesz, musisz złożyć wniosek do FIDE, aby Ci go przyznano; nie dostaje się tytułu od tak.

Istnieją różne drogi do zostania arcymistrzem szachowym, w zależności od cech, które ucieleśniasz, które są zewnętrzne w stosunku do szachów. W sensie, jeśli jesteś bardzo młodym graczem lub kobietą.

Czy wiesz, że na długo przed Gambitem Królowej kobiety robiły furorę w szachach? Czytaj o niektórych z najbardziej niezwykłych mistrzyń szachowych.

Co trzeba zrobić, aby zostać arcymistrzem szachowym?

Na razie odłóż na bok potrzebę poświęcenia się sportowi i startu w bardzo młodym wieku - są to dwa czynniki osobiste, które są niezbędne do osiągnięcia najwyższego poziomu umiejętności w szachach. FIDE ma określone wymagania, które każdy gracz musi spełnić, aby uzyskać tytuł arcymistrza.

Musisz wypełnić trzy normy i posiadać ranking Elo na poziomie co najmniej 2500.

Normą jest turniej szachowy, w którym gra również co najmniej trzech arcymistrzów z różnych krajów. Turnieje te narzucają kontrolę czasu na co najmniej 120 minut i musisz rozegrać co najmniej dziewięć rund, niektóre z przeciwnikiem w postaci arcymistrza. Aby turniej kwalifikował się jako norma, musi być nadzorowany przez międzynarodowego arbitra.

Aspirujący arcymistrzowie muszą zagrać w co najmniej trzech takich turniejach i wygenerować w każdym co najmniej 2600 Elo, aby ich wysiłki liczyły się do kwalifikacji arcymistrzowskiej.

Szachowy system rankingowy Elo oblicza poziomy umiejętności graczy.

W turnieju zarówno Ty, jak i Twój przeciwnik siadacie przed szachownicę z rankingiem zdobytym podczas gry w innych turniejach. Jeśli przeciwnik jest silniejszym graczem, ma wyższą ocenę, a jeśli jest słabszy, jego ocena jest niższa. Powiedzmy, że jest silniejszym graczem niż Ty.

Jeśli wygrasz mecz, „otrzymasz” część oceny przeciwnika. Twoja ocena wzrośnie, a ich spadnie.

mężczyzna w garniturze rozpoczynający grę w szachy przymierzając się do pposunięcia białej figury
Jeśli wygrasz mecz szachowy, część rankingu Elo Twojego przeciwnika stanie się Twoja. (Źródło: Unsplash)

Dzięki temu widzimy, że Elo nie polega na gromadzeniu punktów, które są Ci na zawsze przypisywane; musisz stale bronić i poprawiać swoją ocenę. Pokazuje również, że musisz zdobyć swoją ocenę; nie jest przyznawana na podstawie liczby meczów, w których grasz.

Możesz budować swoją ocenę grając w turniejach szachowych sponsorowanych przez lokalny klub szachowy. Jeśli nadal jesteś w szkole, możesz dołączyć do klubu szachowego i rywalizować z innymi szkołami w Twojej okolicy.

Oczywiście powinieneś zostać członkiem Federacji Szachowej swojego kraju, a także zarejestrowanym członkiem FIDE.

Przyjrzyjmy się teraz innym sposobom, w jakie szachista może zostać arcymistrzem. Nauka szachów online na pewno nie zaszkodzi.

Postępy poprzez tytuły FIDE

Praktycznie każdy szachista, który poważnie podchodzi do gry, stawia sobie za cel ostateczny tytuł: arcymistrz szachowy. Wtajemniczeni dążą do Super Arcymistrza. To nie jest oficjalny tytuł, ale dopóki mierzysz, dlaczego nie mierzyć tak wysoko?

Podobnie jak sztuki walki z systemem pasów, FIDE zapewnia system rankingowy, według którego szachiści mogą być klasyfikowani.

  • Kandydat na mistrza - KM (ocena 2200 Elo): wprowadzony w 2002 r.
  • Mistrz FIDE - FM (ocena 2300 Elo): Alekhine Nouri jest najmłodszym w historii w tej kategorii, zdobywając tytuł w wieku siedmiu lat
  • Mistrz Międzynarodowy (MM): poza oceną i normami 2400 Elo są inne ścieżki do tytułu MM
  • Arcymistrz (AM)

Nie musisz przechodzić przez wszystkie stopnie, aby zostać arcymistrzem szachowym.

Kilku AMów zdobyło tytuł bez wcześniejszego bycia mistrzem międzynarodowym, wśród nich Mikhail Tal i Anish Giri. A legendarny Bobby Fischer, amerykański geniusz szachowy, który pokonał Borisa Spassky'ego w grze stulecia, otrzymał tytuł AM i MM tylko dlatego, że się do nich zakwalifikował; nie dlatego, że dla nich grał.

Świat rankingów szachowych jest teraz zupełnie inny; wątpliwe jest, aby jakikolwiek gracz otrzymał tytuł po prostu za swoje zasługi.

Porozmawiajmy teraz więcej o innych ścieżkach do tytułu MM.

Wygranie Mistrzostw Świata

Stereotypowy szachista to mężczyzna, starszy, często biały i nieco nerdowy. Och, i prawdopodobnie wszyscy też są introwertyczni. Prawdziwi szachiści pochodzą z czterech stron świata. Występują we wszystkich kształtach, rozmiarach, wieku, poziomach intelektu i typach osobowości.

W świetle tego, czy międzynarodowe turnieje szachowe powinny być wydarzeniami uniwersalnymi?

Dla szachistów powyżej 50 roku życia są turnieje Mistrzostw Świata Seniorów, w których mogą rywalizować – w rzeczywistości dwie dywizje. Każdy senior gracz z dywizji 50 lub 65 może ubiegać się o tytuł MM, jeśli zajmie drugie lub trzecie miejsce w swoim turnieju.

Szachistki mogą rywalizować w turniejach Mistrzostw Świata Kobiet. Dopóki gracz ukończy jako druga, może otrzymać tytuł MM.

Wielu dzisiejszych entuzjastów szachów tworzy pełne trzy dywizje międzynarodowej rywalizacji.

Poniżej 16-tki (U16), poniżej 18-tki (U18) i poniżej 20-tki (U20) mają swoje tytuły mistrza świata, zapewniając drogę do arcymistrza szachów.

Jeśli zawodnik U16 lub U18 wygra mistrzostwa świata juniorów, może otrzymać tytuł mistrza międzynarodowego bez przechodzenia przez normalny proces, pod warunkiem, że jego ocena Elo wynosi 2200 lub więcej.

Dla graczy U20, o ile zajmą drugie lub trzecie miejsce i mają wymagany ranking Elo, oni również mogą cieszyć się tytułem MM.

Jak wcześniej wspomniano, świat szachów bardzo różni się od tego, w którym rządził Bobby Fischer. Podczas gdy zdobył tytuł arcymistrza w wieku 15 lat, dzisiejsza sensacja szachowa, Abhimanyu Mishra, jest najmłodszą osobą, która kiedykolwiek zdobyła tytuł MM.

A mając już na koncie dwie normy i przekraczając wymaganą liczbę punktów, jest na dobrej drodze do pobicia rekordu Siergieja Karjakina na najmłodszego arcymistrza szachowego.

Nawiasem mówiąc, Karjakin pochodzi z kraju, w którym jest najwięcej arcymistrzów szachowych. Czy wiesz jaki to kraj?

starszy mężczyzna chodzący po dużej szachownicy w parku w jesienny dzień
Wiele osób uważa, że szachiści stanowią określoną grupę demograficzną, ale każdy może zostać arcymistrzem szachowym. (Źródło: Unsplash)

Arcymistrzowie, którzy nigdy nie byli mistrzami świata w szachach

Czy widzisz, jak FIDE zgrabnie usunęła semantykę z debaty na temat ratingów? Ustalając progi, gracze dokładnie wiedzą, jakie są wymagania do zdobycia każdego kolejnego tytułu. I, wbrew definicji tego terminu, to nie pojedynczy, najwyżej oceniany szachista jest arcymistrzem, ale wszyscy ci gracze, którzy osiągają lub przekraczają ostateczny próg ustalony przez FIDE.

System FIDE określa nawet różne sposoby, w jakie gracze mogą dotrzeć do swoich tytułów.

Nie każdy gracz podąża wyznaczonymi trasami. Kilku arcymistrzów szachowych nigdy nie walczyło o tytuł mistrza świata. Znowu dyskontując Fischera, ponieważ jego przypadek był wyjątkowy, oto kilka wspaniałych szachistów, którzy trudzili się z dala od światła reflektorów, aby zdobyć tytuły.

  • Levon Aronian: stały zawodnik z dobrą punktacją, który miał nieszczęście walczyć o tytuł mistrza świata w tym samym czasie co Magnus Carlsen.
  • Wasyl Ivanchuk: elita szachowa, którego nieszczęścia leżą w tym samym szachowym okresie co Kasparow i Karpow
  • Viktor Korchnoi, który walczył z tymi samymi gigantami co Ivanchuk
  • Efim Geller, który zawsze grał w cieniu Fischera i Tigrana Petrosiana
  • Paul Keres nie miał okazji wziąć udziału w Mistrzostwach Świata z powodu II wojny światowej

Oczywiście są inni. Mnóstwo innych arcymistrzów. Ich nazwiska i legendarne umiejętności szachowe dowodzą, że nie trzeba podążać za każdym krokiem, jaki wyznaczyła FIDE, aby zostać arcymistrzem.

W rzeczywistości może lepiej wybrać lekcje szachów i zatrudnić nauczyciela szachowego, który pomoże Ci studiować grę i analizować błędy w grze. Rywalizuj w turniejach, ponieważ inaczej nie możesz doskonalić swoich umiejętności, chyba że użyjesz ich w otoczeniu, do którego są przeznaczone. W ofercie znajdują się również szachy nauka gry dla dzieci.

Zapoznaj się z różnymi stylami szachowymi: szybkie szachy, błyskawiczne, klasyczne... nawet szachy komputerowe.

Krótko mówiąc, powinieneś zrobić to, co wszyscy arcymistrzowie szachów: poświęcić się grze.

Ilu jest arcymistrzów na świecie?

Patrząc na to, jak szachiści osiągnęli swoje tytuły arcymistrza – czy podążali wyznaczoną ścieżką przewagi, czy też wybrali bardziej bezpośrednią drogę, i niezależnie od kategorii, do której może pasować każdy gracz – seniorów, juniorów czy kobiet, na liście arcymistrzów szachowych FIDE znajduje się 1730 nazwisk.

Jednak liczba aktualnie aktywnych arcymistrzów jest znacznie niższa, ponieważ gdy gracz zdobędzie tytuł, otrzymuje go na całe życie, chyba że zostanie przyłapany na oszustwie.

Oznacza to, że szachista może wycofać się z rywalizacji – co oznacza, że ​​nie jest już zawodnikiem, z którym musisz grać, lub może stać się nieaktywny – albo robi sobie przerwę w rywalizacji, albo po prostu przestał grać, ale nie zadeklarowali przejścia na emeryturę w formalny sposób.

Nawet jeśli już nie żyją, nadal są wymienieni na liście arcymistrzów FIDE.

Jeśli weźmiesz pod uwagę tylko arcymistrzów, którzy są aktywni i spełniają kryteria tytułu – aktywnych graczy z Elo powyżej 2500, liczba arcymistrzów spada do 735 osób. To z pewnością bardziej przystępna liczba dla aspirujących arcymistrzów szachowych, prawda?

Jeśli planujesz dodać swoje imię do tego spisu, być może będziesz musiał wiedzieć, kto obecnie znajduje się na szczycie listy arcymistrzów szachowych...

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Joanna

Jestem zabawną i bezpośrednią osobą. Uwielbiam relaksować się czytając książki lub spędzając czas z przyjaciółmi. Tłumacz języka angielskiego, z ambicjami do nauki kolejnych czterech języków obcych.