Aby opanować fortepian, musisz być otwarty na naukę gry na pianinie. Podobnie jak w przypadku wszystkich instrumentów, musisz przejść cały proces, który prowadzi z poziomu początkującego do średnio zaawansowanego, a jeśli ciężko pracujesz, możesz nawet zostać profesjonalnym pianistą lub muzykiem.

„Jeśli nie potrafisz latać, biegnij. Jeśli nie potrafisz biegać, chodź. Jeśli nie potrafisz chodzić, czołgaj się. Cokolwiek jednak robisz, poruszaj się do przodu”. - Martin Luther King

To może brzmieć jak oczywiste stwierdzenie, ale wszyscy chcemy latać, prawda? Wszyscy chcemy pokazać, że jesteśmy w stanie opanować coś imponującego. Niektórzy z nas marzą o sprostaniu wyzwaniom najwybitniejszych utworów muzycznych.

Chciałbyś na przykład zagrać Claire de Lune, utwór Debussy'ego, ale ilu z nas jest gotowych poświęcić lata na lekcje fortepianu dla początkujących, aby osiągnąć ten cel? Trzeba nauczyć się grać nuty fortepianowe, akordy, zapamiętać sygnatury klawiszy, odczytywać klucze z nut, zrozumieć utwory fortepianowy i wiedzieć, kiedy należy w odpowiednim rytmie naciskać czarne klawisze. To wszystko brzmi jak ciężka praca, prawda?

Wielu początkujących, czy w kwestii gry na fortepianie, czy w innych rzeczach, może szybko stracić zainteresowanie dzięki nudnym lekcjom od samego początku. Ci, którzy biorą lekcje gry na fortepianie dla początkujących mogą znudzić się teorią muzyki, lekcjami czytania nut i akordów. Ale kiedy nauczysz się podstaw gry na pianinie, cały świat otwiera się przed tobą.

Nawet w trakcie procesu uczenia się możesz zacząć podejmować kroki w kierunku spełnienia swojego marzenia o graniu piosenek bardziej wymagających i kreatywnych niż Wlazł kotek na płotek jednym palcem.

Kiedy nauczysz się solidnych podstaw, możesz spróbować grać tradycyjne klasyczne utwory fortepianowe, kompozytorów, takich jak Chopin, Mozart czy Beethoven lub podjąć się zagrania najsłynniejszych utworów w kategorii jazz. Ale tak jak w przypadku wszystkich instrumentów, gra na pianinie to coś więcej niż tylko klasyka, fortepian jest w stanie odtworzyć każdy rodzaj muzyki. Nawet muzyka, której zwykle nie kojarzyłbyś z fortepianem.

Granie muzyki fortepianowej pozwala na komponowanie muzyki w dowolnym stylu i klimacie, które cię interesują. Chcesz nauczyć się grać piosenkę Coldplay? Możesz to zrobić! Poszukaj lokalnego nauczyciela na Superprof, wpisując np. nauka gry na pianinie Warszawa.

Dziewczyna zasypiająca na pianinie.
Wielu początkujących pianistów może szybko stracić zainteresowanie. | źródło: Pixabay - hoahoa111
Dostępni najlepsi nauczyciele z: Pianino
Emilia
5
5 (15 oceny)
Emilia
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Piotr
5
5 (9 oceny)
Piotr
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Gabriel
5
5 (2 oceny)
Gabriel
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Tomasz
5
5 (3 oceny)
Tomasz
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Waldemar
5
5 (7 oceny)
Waldemar
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (11 oceny)
Agata
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Oliwia
5
5 (5 oceny)
Oliwia
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mateusz
5
5 (2 oceny)
Mateusz
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Emilia
5
5 (15 oceny)
Emilia
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Piotr
5
5 (9 oceny)
Piotr
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Gabriel
5
5 (2 oceny)
Gabriel
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Tomasz
5
5 (3 oceny)
Tomasz
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Waldemar
5
5 (7 oceny)
Waldemar
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (11 oceny)
Agata
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Oliwia
5
5 (5 oceny)
Oliwia
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mateusz
5
5 (2 oceny)
Mateusz
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Naucz się gry na pianinie, kierując się swoimi zainteresowaniami

Każdy pianista ma jakiś styl muzyczny, który wyjątkowo mu się podoba, a może chce też nauczyć się grać w tym stylu. Nauka muzyki klasycznej może pomóc ci w opanowaniu odpowiedniej techniki. Granie jazzu pozwoli docenić urok twórczości kompozytorów ubiegłego wieku. Możesz również poprosić nauczyciela gry na fortepianie, aby od samego początku zaczął używać muzyki, której lubisz się uczyć.

Lekcje gry na pianinie dla początkujących i teoria muzyki nie muszą być nudne. Zależy to w dużej mierze od metody gry na fortepianie i stosowanego stylu nauczania.

Kiedy będziesz gotowy, aby zacząć naukę gry na pianinie, powinieneś zrozumieć, że istnieje wiele różnych programów nauczania, szkół muzycznych, lekcji muzycznych online, bezpłatnych lekcji wideo, korepetytorów fortepianu, a nawet bezpłatnych lekcji, które mogą pomóc w rozpoczęciu gry na fortepianie. Dostępnych jest tak wiele metod, że dobrze jest wiedzieć, co chcesz osiągnąć poprzez naukę gry na fortepianie od pierwszej lekcji.

Cokolwiek zdecydujesz, upewnij się, że przeczytasz opinie, porównasz stawki i sprawdzisz, czy metoda pasuje do twojego stylu uczenia się. Aby pomóc ci z wyborem stylu chcemy byś zrozumiał, że podczas gry na pianinie każdy styl muzyczny przynosi unikalne korzyści.

Najbardziej niekonwencjonalne style muzyki fortepianowej

Reggae lub muzyka elektroniczna pozornie mogą wydawać się dziwnym wyborem muzyki, którą można usłyszeć w wykonaniu fortepianowym. Nawet te style brzmią świetnie, gdy są skomponowane i wykonane przez wykwalifikowanego pianistę. Nie ma stylów, których nie da się zagrać na fortepianie, ale wszystkie formy poza tradycyjnymi mają swoje własne wyzwania.

Dziecko grające na keyboardzie.
Gry na fortepianie uczy się głównie poprzez naukę teorii muzyki, która umożliwi wykonanie wybranego dzieła muzycznego. | źródło: Unsplash - Ai Nhan

R&B

R&B, co oznacza Rhythm and Blues, to muzyka, która łączy soul, funk, rock, hip hop, pop, blues, muzykę klasyczną, międzynarodową i elektroniczną. Swoją popularność zawdzięcza zdolności do odniesienia sukcesu we wszystkich innych stylach muzycznych. Zainspirowany i czerpiący z muzyki gospel i blues, R&B ewoluuje od lat pięćdziesiątych i jest obecnie uznanym stylem muzycznym.

Przeboje artystów R&B, takich jak Whitney Houston, Prince, Mariah Carey, Chaka Khan, Aaliyah i Boys II Men znajdują się w czołówkach list przebojó wszech czasów.

Niektóre z dzisiejszych znanych gwiazd R&B to Beyonce, Bruno Mars, Rhianna, John Legend, Adele i Sade.

Niektóre utwory do zagrania na pianinie:

  1. Naucz się grać „Halo” Beyoncé.
  2. Naucz się grać „All of Me”, którego autorem jest John Legend.

Rap i Hip-Hop

Rhythm And Poetry (muzyka Rap) i muzyka/kultura hip-hopowa są ze sobą bardzo ściśle powiązane. Kultura i muzyka hip-hopowa są inspirowane muzyką jamajską dance hall i kulturą jamajską. Rap został wynaleziony w USA i jest uważany za część kultury hip hopowej. Jednak dzisiejsze terminy są używane zamiennie w odniesieniu do obu stylów muzycznych.

Artyści rapowymi, tacy jak Tupac, Dr.Dre, Biggie, Snoop Dog, Run DMC i DJ Kool Herczdobywają szczyty list przebojó i kładą podwaliny pod rap jako styl muzyczny.

Niektórzy z dzisiejszych znanych artystów rapowych to Jay Z, Eminem, Akon, Black Eyed Peas, 50 Cent i T-Pain.

Niektóre utwory do zagrania na pianinie:

  1. Dowiedz się, jak zagrać „In Da Club” w wykonaniu 50 Centa.
  2. Naucz się grać „Lose Yourself” Eminema.

Muzyka elektroniczna

Chociaż muzyka elektroniczna wydaje się być nowym stylem, w rzeczywistości ma historię sięgającą lat 50, a narodziła się w latach 30 poprzez eksperymenty muzyczne dokonywane przez ludzi zaciekawionych nowoczesnym brzmieniem.

Muzyka elektroniczna, uważana przez wiele lat za zwykły hałas, znalazła uznanie w latach 60, kiedy do kompozycji dodano nowe technologie, takie jak gitara elektryczna i instrumenty klawiszowe. Muzycy zaczęli się uczyć, jak manipulować muzyką jeszcze bardziej za pomocą wzmacniaczy, które mogą zniekształcać głosy podczas śpiewania piosenek.

Wielcy DJ-e, tacy jak David Guetta, Avicci i inni nadal odkrywają na nowo ten gatunek muzyki, łącząc go z rapem, hip-hopem, funk, rockiem, popem i R&B.

Popularność muzyki elektronicznej stale rośnie dzięki eksperymentom mającym na celu ulepszanie i rozwinięcie możliwości dźwięku.

Niektóre utwory do zagrania na pianinie:

  1. Naucz się grać „Bangarang” Skrillexa.
  2. Naucz się grać w „Levels” Avicii.
Różnokolorowe pianino.
Początek twojej muzycznej podróży jest ekscytujący. | źródło: Unsplash - Benjamin Rascoe

Reggae

Reggae wywodzi się z Jamajki lat 60, rozwinęło się ze stylów, takich jak Ska. Reggae to głos muzyków, a teksty mają tendencję do omawiania historii, kultury, ekonomii, polityki i naturalnie miłości, oczywiście nie wszystko w jednym utworze. Tradycyjne brzmienie reggae to mieszanka różnych instrumentów, takich jak elektryczna klawiatura, elektryczny bas, gitara elektryczna i perkusja. Wraz z rozwojem muzyki wprowadzono także inne instrumenty.

Klawiatura elektryczna używana w reggae może naśladować różne dźwięki, takie jak fortepiany, rogi, instrumenty smyczkowe, gitary i tak dalej. Klawiatura elektryczna była popularnym instrumentem. Klawiatura Yamaha lub klawiatura Korg były bardzo popularne, ponieważ miały syntezatory, które sprawiały, że klawisze mogły wydawać dźwięk większość innych instrumentów muzycznych.

Dzięki ciężkiemu basowi i surowym tekstom reggae, wielu ludzi na całym świecie pokochało ten styl. Mimo dużej liczbie instrumentów składających się na oryginalne brzmienie, tę muzykę można grać również na fortepianie.

Rozsławiony przez Jimmy'ego Cliffa i Petera Tosha oraz oczywiście światowej sławy Boba Marleya.

Niektóre utwory do zagrania na pianinie:

  1. Naucz się grać „One Love” Boba Marleya.
  2. Naucz się grać „No Woman No Cry” Boba Marleya.
  3. Naucz się grać „Is This Love” Boba Marleya.

Na początku swojej muzycznej podróży może być trudno postrzegać fortepian jako tak elastyczny instrument.

Może się wydawać, że aranżacja fortepianowa nie pasuje do piosenki rapowej lub popowej.

Jeśli masz możliwość usłyszenia nut, możesz uczyć się ze słuchu, filmu online lub kupić nuty, aby poprawić swoje umiejętności gry na ulubionym instrumencie muzycznym, warto wykorzystać różne style muzyczne, by urozmaicić ćwiczenia.

Każdy ze stylów dobrze współgra z fortepianem i nadaje piosence inny dźwięk, który byłby bardziej pożądany w głównym nurcie. Ale użycie swojej ulubione piosenki to wspaniała metoda nauki, która jest interesująca i efektywna.

Gry na fortepianie uczy się głównie poprzez naukę teorii muzyki, takich jak rozumienie triad, progresja akordów itp. oraz praktykę techniczną, taką jak nauka dobrej postawy, zręczności palców, gry obiema rękami, używania pedałów itp. Możesz się tego nauczyć sam, ale mając pomoc nauczyciela gry na fortepianie przy rozpoczęciu nauki może być również bardzo korzystna.

Jeśli potrafisz zapamiętać to, czego się nauczyłeś, wystarczy poćwiczyć, aby zbliżyć się o krok do grania dzieł kompozytora, takiego jak Chopin, zespołu Coldplay czy artysty Boba Marleya. Niezależnie od wybranego stylu lub nowych piosenek, po prostu graj i ciesz się ćwiczeniami i nie krępuj się wyrażać siebie w dowolny sposób, który uznasz za stosowny.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.