Wielu muzyków zrobiło karierę grając muzykę klasycznych gwiazd. Bach, Mozart, Debussy, Beethoven, Chopin, Schubert to najpopularniejszy kompozytorzy muzyki poważnej. Ci muzycy sprawili, że fortepian jest jednym z najlepiej znanych instrumentów. Z tego powodu fortepian cieszy się opinią instrumentu do tworzenia muzyki klasycznej.

Wiele dzieci uczy się gry na pianinie od najmłodszych lat, budując solidne podstawy teorii muzyki fortepianowej oraz umiejętności techniczne, takie jak właściwa postawa, ułożenie dłoni itp. Kiedy ci uczniowie opanują podstawową wiedzę o procesie uczenia się gry na fortepianie, mogą wykorzystać swoją wiedzę, aby zająć się innymi stylami muzycznymi.

Faktem jest, że fortepian jest nie tylko dla kompozycji Beethovena czy Chopina. Podczas gdy muzyka klasyczna jest najlepiej znanym stylem granym na fortepianie, nie jest to jedyny wybór dostępny dla ludzi, którzy dziś grają na pianinie.

Forma instrumentu jest tak samo różnorodna: jest fortepian, pianino elektryczne, pianino akustyczne i klawiatura elektroniczna, a wszystkie mają swoje odrębne dźwięki. Jednocześnie wszystkie nadają się do rozwijania nowych stylów, takich jak jazz, blues, rock, a nawet rap. Mimo że, pomysł zagrania popowej piosenki na fortepianie może wydawać się dziwny, instrumenty strunowe są wystarczająco elastyczne, aby odtworzyć każdy utwór.

Szkoda byłoby ograniczać pierwszych doświadczeń z fortepianem jedynie do klasycznej muzyki fortepianowej bez wypróbowania nowych stylów muzycznych.

Muzyk grający na czerwonym keyboardzie.
Początkujący i zaawansowani pianiści mogą wykorzystać swoją wiedzę, aby zająć się innymi stylami muzycznymi. | źródło: Unsplash - Luis Morera
Dostępni najlepsi nauczyciele z: Pianino
Tomasz
5
5 (9 oceny)
Tomasz
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Gosia
5
5 (11 oceny)
Gosia
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Piotr
5
5 (11 oceny)
Piotr
zł140
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Emilia
5
5 (17 oceny)
Emilia
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (9 oceny)
Agata
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Waldemar
5
5 (7 oceny)
Waldemar
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Justyna
5
5 (9 oceny)
Justyna
zł120
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Nesto
5
5 (6 oceny)
Nesto
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Tomasz
5
5 (9 oceny)
Tomasz
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Gosia
5
5 (11 oceny)
Gosia
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Piotr
5
5 (11 oceny)
Piotr
zł140
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Emilia
5
5 (17 oceny)
Emilia
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (9 oceny)
Agata
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Waldemar
5
5 (7 oceny)
Waldemar
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Justyna
5
5 (9 oceny)
Justyna
zł120
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Nesto
5
5 (6 oceny)
Nesto
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Co musisz wiedzieć, aby zacząć grać nowe style na swoim pianinie?

Powinieneś od samego początku wiedzieć, że gra na pianinie wymaga cierpliwości i poświęcenia. Nauka gry na pianinie może zająć lata, ale podróż może być świetną zabawą, gdy opanujesz podstawową wiedzę o instrumencie.

Aby zostać pianistą, musisz pobierać lekcje i uczyć się podstaw gry na pianinie, zachowując skupienie już od pierwszej lekcji. To, czego uczy twój nauczyciel gry na fortepianie na pierwszych lekcjach dla początkujących, stworzy podstawę wiedzy potrzebnej do zostania aktywnym pianistą. Ten okres nauki gry na fortepianie będzie wymagał dużo uwagi i zapamiętywania.

Akordy i ich progresja, triady, ćwierćnuty, nauka czytania nut, w tym klucze i inne formy notacji muzycznej, kształcenie słuchu muzycznego, rytm i ułożenie dłoni to tylko kilka rzeczy, które należy opanować, aby zdobyć możliwość wyrażania siebie elokwentnie za pomocą klawiszy fortepianu. Poszukaj nauczyciela w okolicy, wpisując w wyszukiwarkę Supeprof np. nauka gry na pianinie Wrocław.

Po co uczyć się grać na pianinie z rytmem i tonem?

Rytm (tempo, synchronizacja, metrum) jest sednem muzyki, a bez niego oczywiście usłyszysz kakofonię. Rytm to podstawa każdego utworu - najważniejszy element, bez którego dobra kompozycja po prostu nie może istnieć. Jeśli pragniesz zostać muzykiem, czy to hobbystycznie, czy zawodowo, musisz zawsze pamiętać o rytmie, ponieważ bez niego muzyka, którą tworzysz, nie zostanie doceniona.

Ton jest również ważnym czynnikiem w znalezieniu swojego stylu muzycznego, ponieważ służy do różnicowania fortepianowych gatunków muzycznych. Gra na pianinie w skali durowej wydobędzie radosny i energiczny dźwięk. Gra na fortepianie w skali molowej tworzy znacznie poważniejszą muzykę, smutne lub ciemne tony.

Jeśli często ćwiczysz i poważnie myślisz o postępach na lekcjach gry na fortepianie w rezultacie będziesz grać jak jeden z najlepszych muzyków. Pamiętaj, że wszyscy muzycy musieli nauczyć się grać na instrumencie i wszyscy podążali tą samą ścieżką, którą teraz sam podążasz.

Zachowaj motywację! Gdy już wypracujesz swoją technikę rytmiczną, możesz szukać swojego stylu muzycznego.

Kobieta grająca z nut na pianinie.
Nauka gry na pianinie może zająć lata. | źródło: Pixabay - Florence Park

Jak znaleźć swój styl muzyczny?

Muzyka klasyczna wykorzystuje różnorodne instrumenty i tworzy złożone, ale eleganckie brzmienie. Podczas gdy muzyka reggae tworzy zrelaksowany, regularny dźwięk, a jazz tworzy ekscentryczny rytm oparty na improwizacji. Lokalne zajęcia, np. lekcje pianina Warszawa, pomogą ci opracować ulubiony styl do perfekcji.

Tradycyjne style muzyczne na pianino

Muzyka klasyczna

To tradycyjny styl muzyczny, z którego najbardziej znany jest fortepian. Dźwięk utworu składa się z wielu instrumentów, ale na fortepianie można również grać w hipnotyzujących solówkach. Jeśli chodzisz do szkoły muzycznej, by nauczyć się grać na pianinie, opanujesz utwory klasyczne, ponieważ muzyka poważna stała się standardem, według którego mierzy się uczących się muzyków.

Niektórzy znani artyści klasyczni to:
 • Beethoven - dobrze znany ze swojego IV Koncertu fortepianowego G-dur,
 • Chopin - znany z Etiudy E-dur.

Gospel

Gospel jest grany na fortepianach w kościołach i na scenach religijnych na całym świecie. Stworzony w chrześcijańskich kościołach na głębokim południu USA jest muzyką złączoną z hymnami. Ten styl jest zbudowany jest na akordach w piosenkach, zainspirował również wiele współczesnych stylów muzycznych, takich jak blues, rock, jazz, R&B, a także wiele innych stylów muzycznych.

Niektórzy znani śpiewacy gospel to:
 • Mahalia Jackson - dobrze znana z popularnej piosenki Move on Up a Little Higher,
 • Aretha Franklin - dobrze znana z popularnej piosenki Respect.

Współczesne style muzyczne na pianino

Jazz

Jazz został zainspirowany stylem muzycznym gospel, a fortepianem jest w nim integralną częścią muzyki. Jazz to połączenie fantastycznej techniki, wykorzystuje stabilną melodię i całkowitą improwizację, która tworzy zupełnie inną melodię. Ręce nie współpracują ze sobą - metoda typowa dla jazzu, co stanowi ekscytujące wyzwanie dla muzyków lubiących kreatywność.

Niektórzy znani kompozytorzy jazzowi to:
 • Art Tatum - dobrze znany ze swojej piosenki Get Happy,
 • Miles Davis - jest dobrze znany ze swoich albumów Kind of Blue i Bitches Brew.

Blues

Powstały pod koniec XIX wieku, na południu USA, blues inspirował się muzyką gospel tak samo jak wiele innych stylów muzycznych. Muzyka wykorzystuje mocno pentatonikę molową i durową oraz dodaje dodatkowe nuty w miejscach, co nadaje jej niepowtarzalny dźwięk.

Akord jest centralnym elementem brzmienia bluesowego, wykorzystując progresję akordów jako podstawę dla piosenek. Typowymi instrumentami dla bluesa są harmonijka ustna, gitara i oczywiście fortepian. Niektórzy znani kompozytorzy bluesowi to:

 • Pinetop Perkins - dwukrotny laureat nagrody amerykańskiego przemysłu fonograficznego Grammy. Najbardziej znany ze swojego występu w Blues Brothers i piosenki How Long Blues,
 • Albert Ammons zasłynął w latach trzydziestych XX wieku dzięki swojemu wkładowi w popularyzację pianina jazzowego, a także podejmując się mieszanego gatunku bluesowo-jazzowego o nazwie Boogie Woogie. Znany z piosenki Swanee River,
 • Skip James użył wyjątkowej techniki palcowania, aby stworzyć swój własny, niepowtarzalny styl. Potrafił grać na pianinie, gitarze i pisał własną muzykę. Znany ze swojego albumu Devil Got My Woman,
 • Memphis Slim zyskał sławę współpracując z wieloma zespołami jako piosenkarz, kompozytor i pianista. Najbardziej znany jest ze swojej piosenki Every Day I Have the Blues,
 • Otis Span był piosenkarzem i pianistą, który zyskał sławę dzięki rodzajowi bluesa zwanemu bluesem chicagowskim (Chicago blues). Jest znany ze swojej piosenki It Must Have Been the Devil.

Podgatunki i inne godne uwagi style

 1. Boogie Woogie, jak wspomniano powyżej, to mieszanka jazzu i bluesowej muzyki fortepianowej. Podczas gdy blues bardziej wyraża smutek, Boogie Woogie to muzyka taneczna. Blues został również zaadoptowany do innych stylów, takich jak muzyka country i western, a także zapoczątkował odmiany bluesa chicagowskiego i bluesa zachodniego wybrzeża.
 2. Styl country i western został zainspirowany stylami rytmicznymi gospel i bluesa z mieszanką lokalnej muzyki ludowej. Ma prostą sekwencję akordów z optymistyczną melodią.
 3. Fortepian New Age używa wielodźwięków i ma mniejszą różnorodność akordów niż inne style.
 4. Ragtime na fortepianie używa nieregularnego rytmu, podkreślając uderzenia, które są podobne do jazzu, a nawet mogą być starsze od tego gatunku.
Biały fortepian na trawie.
Fortepian to fantastyczny instrument. | źródło: Pixabay - Hans Bijstra

Najbardziej niekonwencjonalne style muzyczne na pianino

Mimo że granie muzyki bluesowej lub jazzowej może się wydawać dziwnym wyborem repertuaru do nauki gry na pianinie, powinieneś wiedzieć, że te style mogą brzmieć świetnie, gdy są dobrze wykonywane przez kogoś, kto opanował grę na fortepianie. Pianiści nie mają ograniczeń, jeśli chodzi o styl muzyczny, każda muzyka ma swoje wyzwania, czy to utwór Chopina, czy utworu Coldplay.

Reggaeton

Reggaeton powstał w Puerto Rico w latach 90-tych. Jest to fuzja karaibskiego reggae, jak sama nazwa wskazuje, zmieszana z muzyką latynoamerykańską, jamajską muzyką Dancehall i muzyką hip hop. Z biegiem lat stał się bardzo popularny w krajach Ameryki Łacińskiej, takich jak Kolumbia, Kuba, Dominikana, a dzięki chwytliwym bitom staje się coraz bardziej znany na całym świecie.

Teksty, prawie zawsze wyłącznie w języku hiszpańskim, mówią o kulturze hip-hopowej obierając podobną tematykę jak rap i hip-hop.

Daddy Yankee, DJ z Puerto Rico, jest podobno królem Reggaeton i zaproponował ten termin w 94 roku dla jednego ze swoich albumów.

Niektóre utwory do zagrania na pianinie:

 1. Naucz się grać „Despacito” Luisa Fonsi.
 2. Naucz się grać „El Amante” Nicky Jam.

Inne niekonwencjonalne style muzyczne na pianino

 1. R&B - naucz się grać „Halo” Beyoncé.
 2. Rap i hip-hop - naucz się grać „Lose Yourself” Eminema.
 3. Muzyka elektroniczna - naucz się grać „Bangarang” Skrillexa.
 4. Reggae - naucz się grać „One Love” Boba Marleya.

Komponowanie piosenki reggae lub rapu na fortepianie, może wydawać się kontrowersyjne, ale każdy styl dobrze pasuje do tego instrumentu. Dźwięk pianina nada utworom wyjątkowy i nietuzinkowy styl.

Dodatkowo granie nowych dźwięków na fortepianie jest dla ciebie nowym wyzwaniem, ponieważ pianino nie jest zawsze postrzegane jako instrument elastyczny. Myślenie nieszablonowe przybliży cię do grania jak Mozart czy Bob Marley. Podczas nauki gry na pianinie, bez względu na wybrany styl, po prostu graj i ciesz się chwilą. Odkryj swoją kreatywność tworząc piękną muzykę.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.