Pianino jest instrumentem uniwersalnym (i magicznym).

Mówimy to, ponieważ pianino znajdziesz wszędzie - jest cenione na całym świecie. Ponadto prawie wszystkie utwory z globalnego repertuaru muzycznego - bez względu na gatunek, pochodzenie czy brzmienie - można przepisać na klawisze!

Ale musimy zadać następujące pytanie: w dzisiejszej cyfrowej erze Internetu i nowoczesnej muzyki, czy nadal możemy dostosować wszystkie style muzyczne do fortepianu? Czytaj dalej, a zobaczysz, że pytanie nie jest tak proste, jak myślisz…

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Pianino
Emilia
5
5 (15 oceny)
Emilia
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Piotr
5
5 (9 oceny)
Piotr
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Gabriel
5
5 (2 oceny)
Gabriel
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Tomasz
5
5 (3 oceny)
Tomasz
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Waldemar
5
5 (7 oceny)
Waldemar
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (11 oceny)
Agata
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Oliwia
5
5 (5 oceny)
Oliwia
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mateusz
5
5 (2 oceny)
Mateusz
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Emilia
5
5 (15 oceny)
Emilia
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Piotr
5
5 (9 oceny)
Piotr
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Gabriel
5
5 (2 oceny)
Gabriel
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Tomasz
5
5 (3 oceny)
Tomasz
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Waldemar
5
5 (7 oceny)
Waldemar
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (11 oceny)
Agata
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Oliwia
5
5 (5 oceny)
Oliwia
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mateusz
5
5 (2 oceny)
Mateusz
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Dlaczego możesz grać (prawie) wszystko na pianinie?

Jak powiedzieliśmy powyżej, pianino jest instrumentem uniwersalnym. To jeden z powodów, dla których polecamy grę na pianinie dzieciom, które chcą się uczyć muzyki! Znasz „Wlazł kotek na płotek”?

Mężczyzna przy pianinie i ludzie wokół.
Pianino jest najbardziej uniwersalne spośród wszystkich instrumentów muzycznych. | źródło: Unsplash - Man Chung

W miarę podrastania i rozpoczynania szkoły podstawowej i średniej flet staje się coraz bardziej popularny. Z drugiej strony znacznie trudniej jest przetransportować pianino z twojego domu do domu, w którym pobierasz lekcje gry na pianinie! (Aby uniknąć noszenia instrumentu, dlaczego nie znaleźć prywatnego nauczyciela gry na pianinie lub kursu fortepianowego w Superprof, dzięki któremu uczyłbyś się w swoim domu?).

Zdaniem specjalistów pianino to wciąż najczęściej ogrywany instrument, który pomoże ci rozwinąć wszystkie umiejętności niezbędne do każdej praktyki muzycznej! Po opanowaniu gry na pianinie o wiele łatwiej jest grać na wielu instrumentach (znasz już teorię muzyki, solfeż, czytanie nut itp.). Jest to także instrument optymalny zarówno dla „muzycznego przebudzenia” dzieci, jak i do „odświeżenia” gustu muzycznego dorosłych.

Pianino jest trochę jak piłka nożna muzyki…

Zagorzali fani rugby, mogą nie być zadowoleni z tego porównania, ale to prawda…

W cokolwiek grasz, okrągła piłka (a nie zakrzywiona piłka do rugby) jest kluczowa w większości sportów. Ta idea „sportu uniwersalnego” znajduje również zastosowanie w muzyce. Style i trendy mogą pojawiać się i odchodzić, ale wartości pozostają takie same.

Pianino można śmiało uznać za wartość stałą. Dzieje się tak, ponieważ jest to instrument muzyczny dostępny dla każdego (nawet w przypadku małych dzieci odkrywających muzykę za pomocą zabawkowej klawiatury). Gdziekolwiek jesteś i dokądkolwiek się udasz, znajdziesz fortepiany i pianina oraz ludzi, którzy potrafią na nich grać lub chcą się tego nauczyć, nie wspominając nawet o licznych wirtuozach fortepianu.

Niezależnie od tego, czy ćwiczysz na pianinie, czy na klawiaturze, czarne klawisze pozostają niezmienne i sprawiają, że możesz zagrać na pianinie utwór z większości gatunków muzycznych. Pianino jest stworzone dla większości twoich ulubionych melodii, więc naucz się grać na pianinie już dziś, na lokalnych zajęciach (np. lekcje pianina Warszawa)!

Pianino ma swoje własne zasady i kulturę 

W rozległej rodzinie i świecie muzyki pianino bardzo się wyróżnia. W związku z tym jest trochę jak Watykan, oddzielony od reszty Rzymu.

Historia fortepianu jest naznaczona bogactwem i różnorodnością gatunków i osiągnięć. Z czasem fortepian stał się samodzielnym bytem muzycznym, nie ginie już w orkiestrowym tłumie, jak instrumenty dęte czy perkusyjne. (no cóż, jest też harfa…)

Jedynym instrumentem, który jest tak samo atrakcyjny i cechuje się niemal mityczną popularnością, jest gitara. W rzeczywistości są to dwa najczęściej wybierane instrumenty na świecie. Jeśli chcesz opanować je do perfekcji poszukaj prywatnego nauczyciela, wpisując np. nauka gry na pianinie Wrocław na Superprof.

Pomnik Johanna Sebastiana Bacha.
Johann Sebastian Bach był utalentowanym pianistą, zanim skomponował swoją pierwszą sonatę. | źródło: Visualhunt - seabamirum (CC BY 2.0)

Co ciekawe, większość z największych kompozytorów to pianiści! Które utwory wielkich kompozytorów należą do twoich ulubionych?

Jakie kultowe style muzyczne na pianino znamy?

Jesteśmy ciekawi, czy na pianinie można grać we wszystkich gatunkach muzycznych świata. Zanim przejdziemy do gatunków, których nie jesteśmy pewni, zaczniemy od pewniaków granych przez  wszystkich amatorów klawiatury - niezależnie od tego, czy jesteś pianistą jazzowym czy klasycznym!

Muzyka klasyczna

To oczywiście „szlachetna sztuka” gry na fortepianie i niemal obowiązkowy repertuar dla wszystkich pianistów. Klasyczny fortepian to najznamienitszy styl fortepianowy.

Orkiestra na scenie.
Muzyka klasyczna jest głęboko zakorzeniona w popkulturze. | źródło: Pixabay - artesitalia

Kilka lat temu (nawet kilkadziesiąt lat temu) nauka gry na fortepianie opierała się wyłącznie na muzyce klasycznej. Dziś nadal istnieją „oldschoolowi” nauczyciele gry na pianinie, którzy pracują według tej metody. Ale przy dzisiejszej pasji do wszystkiego, co „vintage”, jesteśmy pewni, że styl klasyczny pozostanie ważnym punktem odniesienia. A kto wie, może wróci do roli głównej na każdej lekcji gry na fortepianie?

Kto jest twoim ulubionym muzykiem klasycznym?

Pop i muzyka rozrywkowa XX wieku

Zaletą grania różnorodnej muzyki jest to, że można ją łatwo dostosować do fortepianu, a także do poziomów większości pianistów. Nauka gry na fortepianie w tych gatunkach muzycznych pozwala również uczniowi urozmaicić swoje umiejętności gry na pianinie.

W naszych czasach każdego dnia powstaje tak dużo utworów muzycznych - szczególnie w przypadku platform do ściągania w Internecie. Wszystko to daje pianiście szeroki wybór. Dzięki muzyce rozrywkowej możesz zachować ducha oryginalnej muzyki, jednocześnie dodając swój osobisty akcent w sposób, na jaki pozwala twój poziom gry.

Jeszcze jedna uwaga: kompozytorzy muzyki pop i muzyki rozrywkowej są znani i cenieni na całym świecie. Słyszałeś kiedyś o Eltonie Johnie? Elton John i jemu podobni są ponadczasowymi ikonami muzyki i słusznie.

Ścieżki dźwiękowe do filmów i telewizji

W XX i XXI wieku ten styl muzyczny stał się popularny wśród wielu kultur. To sprawia, że jego kompozytorzy (tacy jak John Williams, kompozytor Gwiezdnych Wojen) są prawdziwymi legendami muzyki.

Dziewięć na dziesięć przypadków pisania muzyki i komponowania muzyki przeznaczonej do filmów lub telewizji odbywa się na fortepianie. Tak więc również w tym gatunku pianino jest niezastąpionym instrumentem. Jakie są twoje ulubione ścieżki filmowe?

Jakie style muzyczne są mniej „godne” pianina

Chociaż jesteśmy w 100% pewni, że wspomniane wyżej gatunki muzyczne można odtwarzać na pianinie, poniższe style budzą wątpliwości. Jak myślisz: możliwe czy niemożliwe?

Możesz zauważyć, że stare powiedzenie „dla chcącego nic trudnego” niekoniecznie jest zawsze prawdziwe!

Rap i R&B: tabu dla pianina?

Znasz muzykę, o której mówimy - po prostu nie możesz sobie wyobrazić jej wykonania na pianinie.

Ale musisz wiedzieć jedno... Większość raperów i piosenkarzy R&B to melomani z szeroką wiedzą na temat muzyki i kultury muzycznej. Często dzielą się i używają tych samych technik muzycznych do tworzenia własnych oryginalnych dźwięków, co muzycy innych gatunków.

Mężczyzna ze słuchawkami przy keyboardzie i komputerze.
Instrumenty klawiszowe to podstawa kompozycji muzyki w wielu stylach. | źródło: Unsplash - Vadim Artyukhin

Ponadto wspólnymi korzeniami rapu i R&B jest również jazz. Fortepian jazzowy jest prawie tak samo praktykowany w konserwatoriach muzycznych, jak styl klasyczny. Jeśli jesteś fanem improwizacji w muzyce, to styl dla ciebie!

Tak więc, w przeciwieństwie do tego, co mogłoby się wydawać, fortepian zdecydowanie pasuje do rapu i R&B. Możesz grać na pianinie i rapować, jeśli chcesz!

Muzyka elektroniczna: czy ma melodię, czy to tylko hałas?

Kiedy pojawiła się w latach siedemdziesiątych, niektórzy uważali muzykę elektroniczną za „anty-muzykę”, uprawianą przez „nie-muzyków”, którzy czuli się bardziej komfortowo na komputerze niż z prawdziwym instrumentem. A jednak…

Dziś zaadaptowanie utworu muzyki elektronicznej na fortepian jest całkowicie możliwe. Możesz odtwarzać utwory muzyki elektronicznej na pianinie! Należy zauważyć, że utwór muzyki elektronicznej ma taką samą strukturę muzyczną jak muzyka klasyczna. Nuty fortepianowe są tak wszechstronne… Czy wiesz, jak czytać nuty? Naucz się czytania nut, aby zrozumieć różnicę między środkowym C a ćwierćnutami!

DJ przy stanowisku pracy.
DJ-e często komponują swoją muzykę na pianinie! | źródło: Unsplash - Heri Mulyana

Jest to więc styl muzyczny „godny pianina”! W rzeczywistości większość DJ-ów komponuje swoje utwory na prawdziwych lub wirtualnych klawiszach fortepianu (jak na przykład David Guetta).

Niszowe style muzyczne: czy są wyjątkiem dla pianin?

Istnieją style muzyczne, których nie da się zaadaptować do gry na pianinie. I nie bez powodu! W tych gatunkach bardziej chodzi o hałas i nieustanny „umcyk-umcyk” niż o melodię. A „umcyk-umcyk” na pianinie po prostu nie brzmi zbyt dobrze…

Mówimy między innymi o gatunkach takich jak hard-tech, trans i minimal techno. Pianistom bardzo trudno jest dostosować technikę fortepianową lub skalę (w przeciwieństwie do muzyki house).

Nawet przy całej determinacji na świecie, solidnym wyszkoleniu fortepianowym i zaawansowanej znajomości czytania a vista, skal durowych, utworów fortepianowych i cokolwiek jeszcze wymyślisz, jest to po prostu niemożliwe.

Czy możesz więc zagrać wszystko na pianinie?

Jak w każdym dobrym eksperymencie, jest wyjątek potwierdzający regułę! Zatem na pytanie „czy można nauczyć się grać na pianinie wszystkimi stylami muzycznymi”, odpowiedź brzmi: nie. Ale musieliśmy się napracować, żeby znaleźć style, których prawie nie da się grać na klawiaturze. Możemy śmiało powiedzieć, że muzycy mogą eksplorować 90%, a nawet 95% globalnego muzycznego wszechświata na fortepianie.

Podczas poszukiwań zdaliśmy sobie sprawę, że fortepian jest niezwykle bogatym instrumentem do nauki gry. Opanowanie pianina ma wiele zalet. Fortepian jazzowy, fortepian klasyczny, muzyka rozrywkowa, rock, tango… różne style wpływają na treść nauczania gry na pianinie.

Bez względu na gatunek lub poziom muzyczny, musisz poćwiczyć grę na pianinie, aby przejść na poziom bardziej zaawansowany. Lepiej jest pracować intensywnie przez 30 minut przy klawiaturze niż przez godzinę bez koncentracji. Aby osiągnąć optymalną koncentrację organizuj sesje ćwiczeniowe trwające co najmniej 30 minut. To minimum, abyś mógł utrwalić to, nad czym pracujesz, niezależnie od tego, czy jest to oktawa, arpeggio, progresja akordów czy koncert!

Od prywatnych lekcji po zajęcia grupowe, internetowe kursy gry na fortepianie po naukę gry na pianinie w szkole muzycznej - wybór metod edukacyjnych jest ogromny. Jest to szczególnie prawdziwe w dzisiejszej erze cyfrowej, w której łatwo jest znaleźć samouczki i bezpłatne lekcje online, aby nauczyć się grać na pianinie.

W Superprof uważamy, że to fantastyczny pomysł, aby zapisać się na lekcje gry na pianinie dla początkujących (np. nauka gry na pianinie Gdańsk), aby grać poprawnie. Nauczyciel fortepianu jest również po to, aby odpowiedzieć na pytania uczniów, rozwiać wątpliwości lub pomóc z motywacją! Powinien uczyć wszystkich aspektów gry na pianinie, takich jak:

  • Praca z postawą, aby nauczyć się prawidłowej postawy,
  • Nauka solfeżu, jak czytać nuty na pianinie,
  • Ćwiczenie piosenek na klawiaturze fortepianu,
  • Skale fortepianowe, sekwencje akordów, oktawy i arpeggia,
  • Czytanie muzyki i teorii muzyki.

Wkrótce dowiesz się, co zrobić z lewą ręką na klawiszach fortepianu. Po lekcji pianina będziesz mógł spełnić swoje muzyczne marzenia, niezależnie od tego, czy chcesz grać jak Mozart czy Little Richard!

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.