Istnieje wiele różnych powodów, dla których chemia jest postrzegana jako szczególnie trudny przedmiot do opanowania.

Niezależnie od tego, że istnieje wiele różnych związków i reakcji chemicznych, które powinieneś znać, czy czasami może się wydawać, że nie ma wystarczającej liczby nauczycieli przedmiotów ścisłych dobrej jakości, którzy zachęcają do pogłębiania wiedzy z tego przedmiotu, nie można zaprzeczyć, że chemię często uważa się za trudną do nauczenia.

To spostrzeżenie też nie jest nowe. Już od dawna bardzo duża część uczniów uważała, że zajęcia z chemii są nudne, trudne i przytłaczające. W skrócie, problemem jest sprawienie by dzieci bardziej zaangażowały się do nauki, biorąc pod uwagę istotny fakt, że ich umiejętności są na różnym poziomie.

Na szczęście ten problem nie musi się utrzymywać przez kolejną dekadę. Chociaż chemia, podobnie jak inne nauki ścisłe, takie jak fizyka i biologia, jest często postrzegana jako przedmiot, w którym odnajdą się tylko inteligentni uczniowie, początkujący chemicy i naukowcy. Faktem jest, że możliwe jest zaangażowanie dzieci o różnym poziomie umiejętności do nauki chemii.

Wyszukaj korepetycje chemia na Superprof.

W tym artykule rozważano, w jaki sposób dyscyplina ta może sprawić więcej radości wszystkim dzieciom. Nawet jeśli zastosuje się tylko kilka z tych podejść, może to pomóc zmienić postrzeganie chemii przez uczniów. Na przykład uczniowie mogą dowiedzieć się, że:

 • Nie muszą być najbardziej uzdolnionym naukowo uczniem, aby dobrze sobie radzić na zajęciach z chemii.
 • Chemia może być zabawna i interesująca jako przedmiot.
 • Zainteresowanie przedmiotem naukowym w szkole nie powoduje, że ktoś jest „maniakiem” lub „kujonem”.
Słuchawki na pastelowym tle
Podcasty mogą być dla dzieci wspaniałym sposobem, aby dowiedzieć się więcej o nauce. (Źródło: Unsplash)
Dostępni najlepsi nauczyciele z: Chemia
Tomasz
5
5 (11 oceny)
Tomasz
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Damian
5
5 (12 oceny)
Damian
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Robert
5
5 (13 oceny)
Robert
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Monika
5
5 (10 oceny)
Monika
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karol
5
5 (8 oceny)
Karol
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Aniela
5
5 (7 oceny)
Aniela
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anna
5
5 (10 oceny)
Anna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karolina
5
5 (11 oceny)
Karolina
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Tomasz
5
5 (11 oceny)
Tomasz
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Damian
5
5 (12 oceny)
Damian
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Robert
5
5 (13 oceny)
Robert
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Monika
5
5 (10 oceny)
Monika
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karol
5
5 (8 oceny)
Karol
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Aniela
5
5 (7 oceny)
Aniela
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anna
5
5 (10 oceny)
Anna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karolina
5
5 (11 oceny)
Karolina
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Zainteresowanie Dzieci Tematem Nauki

Często, ale nie zawsze, uczniowie w różnym wieku mogą stracić zainteresowanie określonym przedmiotem w szkole. Ten brak lub zmniejszenie zainteresowania może wynikać z różnych przyczyn. Na przykład:

 • Nauczyciel przedmiotu nie angażuje się szczególnie efektywnie w nauczanie podstawowych aspektów programu
 • Klasa ma zbyt wielu zakłócających spokój uczniów, co utrudnia reszcie klasy skoncentrowanie się na tym, co mówi nauczyciel
 • Sposób nauczania przedmiotu w szczególny sposób, który uczniowie mogą uznać za nudny lub bezbarwny.

Jednak dzieci lub starsi uczniowie nie muszą znosić „nudnych” lekcji, niezależnie od tego, czy lekcje te dotyczą chemii, czy innego przedmiotu. Przykładowo, jeśli okaże się, że trudno jest się uczyć z powodu przeszkadzających kolegów w klasie, nie bój się zadawać nauczycielowi pytań o materiały dotyczące tematu, gdy skończą się zajęcia.

Podobnie, jeśli wiesz, że interesujesz się konkretną dziedziną chemii, taką jak chemia fizyczna, nuklearna lub struktury atomowe, możesz również poprosić nauczyciela o sugestie, w jaki sposób możesz dowiedzieć się więcej na temat tych konkretnych dziedzin.

Wreszcie, nie lekceważ potęgi technologii. W dzisiejszej erze cyfrowej istnieje wiele różnych sposobów uczenia się chemii, nawet poza klasą.

Jeśli więc chcesz dowiedzieć się więcej o chemii, możesz to zrobić w wolnym czasie, na przykład:

 • Czytając książki dotyczące chemii
 • Oglądając programy edukacyjne na temat chemii, fizyki lub biologii
 • Słuchając podcastów

Chociaż rodzaj używanych materiałów będzie zależeć od wieku i posiadanej wiedzy chemicznej, uspokajające może być to, że istnieje wiele różnych sposobów, w jaki można dowiedzieć się więcej o chemii, niezależnie od tego, ile masz lat.

Co więcej, możesz nawet stworzyć swój własny zestaw chemiczny, który pomoże Ci w dowolnych eksperymentach z zakresu nauk domowych. Chociaż posiadanie zlewki, kolby, kilku probówek, a może nawet mikroskopu może pomóc w niektórych eksperymentach naukowych, istnieje szansa, że ​​możesz stworzyć stosunkowo prosty zestaw chemiczny w domu i nadal być w stanie przeprowadzić eksperymenty.

W końcu wysadzenie balonu i pocieranie go czyimiś włosami lub ścianą, aby zobaczyć, jak działa elektryczność statyczna, czy patrzenie na działanie magnesu, nie wymaga posiadania w domu pełnoprawnego laboratorium naukowego!

Nawet jeśli nie masz zestawu chemicznego, nadal możesz dowiedzieć się więcej o procesach chemicznych w domu, na przykład poprzez pieczenie, które polega na mieszaniu wielu składników, które w połączeniu powodują różne reakcje chemiczne.

dzieci eksperymentujące z chemią
Zabawne eksperymenty mogą zachęcić dzieci do dowiedzenia się więcej o chemii. (Źródło: Unsplash)

Przekonaj Dzieci by Spróbowały Fajnych Eksperymentów Chemicznych

Czasami uczniowie nie są szczególnie zainteresowani naukami ścisłymi, ponieważ postrzegają je jako „nudne” lub jako przedmioty wymagające zapamiętania niekończących się definicji i faktów.

Jednak jednym ze sposobów na zakwestionowanie tego postrzegania jest próba uczynienia przedmiotów ścisłych, w tym chemii, bardziej zabawnymi i angażującymi, co powinno wzbudzić ciekawość każdego ucznia. Można to łatwo osiągnąć poprzez wprowadzenie eksperymentów chemicznych na lekcjach w szkole.

Wykorzystywanie eksperymentów chemicznych na zajęciach - zarówno poprzez pokazanie uczniom podstawowych reakcji chemicznych, jak i przeprowadzenie większego eksperymentu - może być świetnym sposobem na ożywianie chemii poprzez podkreślenie efektów wzajemnych reakcji pierwiastków lub związków.

Inne powody, dla których podstawowe eksperymenty chemiczne są wspaniałym narzędziem do nauczania podczas zajęć, to:

 • Angażowanie uczniów na wszystkich poziomach umiejętności, ponieważ jest wiele rzeczy, które uczniowie mogą obserwować.
 • Eksperymenty to wizualny sposób nauczania, który może stanowić dobrą przerwę od przeglądania podręczników i zeszytów ćwiczeń.
 • Czasami łatwiej jest pokazać uczniom eksperyment naukowy poprzez demonstrację, niż opowiedzieć im o tym.

Nawet jeśli nie zobaczysz tyle eksperymentów w szkole, ile chcesz, nie ma powodu, dla którego nie możesz przeprowadzać eksperymentów naukowych lub chemicznych w domu (oczywiście pod warunkiem, że eksperymenty i materiały użyte w eksperymentach są bezpieczne).

Istnieje wiele różnych źródeł, których można użyć do znalezienia eksperymentu, a opis, jak wykonać typowe doświadczenia takie jak chemiczny wulkan, są stosunkowo łatwe do znalezienia poprzez szybkie wyszukiwanie w wyszukiwarce.

Często takie domowe eksperymenty są tanie i nie są szczególnie czasochłonne, nawet jeśli chodzi o odmierzanie składników, dzięki czemu są doskonałym sposobem na uzyskanie dodatkowych informacji na temat chemii poza zajęciami.

Niezależnie od tego, czy masz ochotę zrobić własny szlam, chcesz obserwować niewidzialny atrament w akcji, czy chcesz zrobić wulkan i zobaczyć wybuchające bąbelki, albo za pomocą sody oczyszczonej i octu, albo z dietetyczną colą i mentosami, nie jest to zbyt trudne zdobądź domowe składniki potrzebne do ożywienia tych zabawnych eksperymentów naukowych.

Po prostu upewnij się, że każdy przeprowadzany eksperyment naukowy jest bezpieczny, a najlepiej jeśli będziesz wykonywać je pod nadzorem dorosłych.

Zeszyt z równaniami matematycznymi
Poznanie różnych zagadnień chemicznych może być łatwiejsze, jeśli dziecko ma jakąkolwiek podstawową wiedzę z matematyki. (Źródło: Visual Hunt)

Zachęcanie Dzieci do Nauki Chemii Może Być Korzystne

Innym powodem, dla którego może istnieć przekonanie, że chemia jest trudnym przedmiotem do opanowania, a zatem jest tylko przedmiotem wartym dogłębnego zbadania, jeśli jesteś szczególnie uzdolnioną lub inteligentną osobą, jest fakt, że niektórzy uczniowie po prostu nie są wyposażeni w podstawową wiedzę potrzebną do dobrego radzenia sobie z przedmiotów związanych z naukami ścisłymi.

Często głównym winowajcą są zaległości z matematyki. Znajomość matematyki jest podstawową umiejętnością potrzebną w prawie każdej dyscyplinie nauki. Niezależnie czy potrzebujesz:

 • Użyć algebry lub geometrii, aby rozwiązać zadanie z fizyki.
 • Użyć matematyki, aby zrównoważyć równanie chemiczne podczas zajęć z chemii.
 • Jest tak wiele sposobów, by matematyka mogła wkraść się w przedmiot naukowy, taki jak chemia.

W rezultacie, jeśli uczeń nie jest szczególnie pewny swoich umiejętności matematycznych lub w przeszłości zmagał się z określonymi obszarami, takimi jak rachunek różniczkowy lub geometria, może nie wykazywać dużej chęci poważnego potraktowania przedmiotów, w których występują podobnie problematyczne tematy.

Chociaż nie każde dziecko będzie naturalnie obdarzone umysłem ścisłym, ważne jest, aby pamiętać, że niezależnie od poziomu umiejętności, uczeń może poprawić zrozumienie przedmiotu, takiego jak chemia, jeśli jego wiedza z matematyki ulegnie poprawie, nawet w niewielkim stopniu.

Może to oznaczać więcej ćwiczeń i zadań domowych w celu utrwalenia istniejącej wiedzy lub nawet powtórne zapoznanie się z obszarami matematyki, które mogły zostać zapomniane lub wykorzystane w przeszłości.

Podobnie, kolejny powód, dla którego uczeń może mieć problemy z osiągnięciem doskonałości w chemii, wynika z faktu, że uczeń ma braki w zakresie podstawowych zasad chemicznych.

W końcu trudno byłoby komuś ogarnąć związki i reakcje chemiczne, nie znając przynajmniej niektórych podstawowych pierwiastków, takich jak wodór, hel, tlen, potas itp.

Jeśli wiesz, że obecnie zmagasz się z podstawami chemii lub masz inne problemy, takie jak matematyczne elementy przedmiotu, dobrą wiadomością jest to, że istnieją sposoby na lepsze zrozumienie i pogłębienie wiedzy.

Nawet jeśli nie jesteś pewien różnicy między atomem a cząsteczką lub tego, co odróżnia kwasy od zasad, możesz spróbować poszerzyć swoją wiedzę, przeglądając w zeszycie tematy z poprzednich lekcji chemii, aby upewnić się, że zrozumiałeś wszystkie podjęte zagadnienia. Możesz także skontaktować się z osobą trzecią w celu uzyskania wsparcia.

SuperProf, ma szeroką sieć nauczycieli, w tym nauczycieli chemii, którzy chętnie podejmą z Tobą współpracę, aby uzupełnić wszelkie luki w wiedzy w tej dziedzinie. Czy chcesz się nauczyć:

 • Jak rozwiązywać równania chemiczne
 • Jak zapamiętać układ okresowy
 • Gdzie szukać więcej informacji na temat różnych eksperymentów chemicznych i tego, czego mogą cię nauczyć

Korepetytor SuperProf może Cię odpowiednio nakierować. Możesz albo poszukać nauczyciela lokalnie, wprowadzając swój kod pocztowy, albo zdecydować się na zdalną naukę online z doświadczonym korepetytorem chemii - wybór należy do Ciebie! Chemia nauka online - znajdziesz tutaj!

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Joanna

Jestem ciekawą świata i bezpośrednią osobą. Moim chlebem powszednim są informacje. Dobry research to podstawa i zawsze znajdę coś ciekawego, niezależnie czy to na temat makijażu brwi, tresury psów, czy fizyki kwantowej.