Wszystkie dzieci mają swoje preferencje i upodobania, jeśli chodzi o przedmioty, o których uczą się w szkole.

Na przykład niektóre dzieci mogą chętnie wziąć udział w zajęciach plastycznych, podczas gdy inne wolą historię lub naukę języków obcych. Niektóre dzieci mogą nawet preferować matematykę i przedmioty ścisłe zamiast innych przedmiotów.

Chociaż każde dziecko jest inne i w związku z tym polubi inne przedmioty w porównaniu z rówieśnikami, często bardziej naukowe przedmioty w programie nauczania mają reputację jako:

 • Niepopularne
 • Trudne
 • Nudne

Niestety chemia wydaje się należeć do tej kategorii, w wyniku czego wielu uważa ją za „trudny” przedmiot. To zrozumiałe, że niektóre dzieci mogą być niechętne względem nauk ścisłych - na przykład, jeśli ich umiejętności matematyczne nie są wystarczająco dobre - nie ma powodu, dla którego zdecydowana większość dzieci nie mogłaby dobrze sobie radzić na lekcjach chemii, bez względu na to, czy chcieliby kontynuować naukę na poziomie rozszerzonym w liceum czy studiach.

Jednym ze sposobów, dzięki którym nauki takie jak chemia mogą odzyskać reputację „fajnego przedmiotu”, jest zachęcanie dzieci, już od najmłodszych lat, do aktywnego zainteresowania się chemią, matematyką i innymi naukami. Powinno to, miejmy nadzieję, uczynić przedmiot bardziej dostępnym dla każdego dziecka i, miejmy nadzieję, zwiększyć szanse tego dziecka na dobre wyniki w nauce w szkole.

Mając to na uwadze, poniżej znajduje się kilka sposobów zachęcania dzieci do większego zaangażowania w świat chemii i, być może, innych nauk ścisłych.

Liczydło
Dobra znajomość matematyki może być bardzo pomocna podczas nauczania dzieci innych nauk ścisłych. (Źródło: Unsplash)
Dostępni najlepsi nauczyciele z: Chemia
Tomasz
5
5 (13 oceny)
Tomasz
80 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Robert
5
5 (13 oceny)
Robert
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Aniela
5
5 (9 oceny)
Aniela
65 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anna
5
5 (10 oceny)
Anna
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karolina
5
5 (11 oceny)
Karolina
70 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Katarzyna
5
5 (9 oceny)
Katarzyna
100 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ernest
5
5 (8 oceny)
Ernest
70 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Adam
5
5 (10 oceny)
Adam
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Tomasz
5
5 (13 oceny)
Tomasz
80 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Robert
5
5 (13 oceny)
Robert
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Aniela
5
5 (9 oceny)
Aniela
65 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anna
5
5 (10 oceny)
Anna
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karolina
5
5 (11 oceny)
Karolina
70 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Katarzyna
5
5 (9 oceny)
Katarzyna
100 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ernest
5
5 (8 oceny)
Ernest
70 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Adam
5
5 (10 oceny)
Adam
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Nauka Chemii wśród Dzieci: Każde Dziecko Ma Zdolności

Jednym z największych problemów w zwalczaniu postrzegania chemii jako trudnego przedmiotu jest fakt, że wielu rodziców i uczniów uważa, że ​​chemia, podobnie jak każdy przedmiot ścisły, jest z natury trudna i dlatego tylko uczniowie posiadający zdolności powinni być dobrzy z takich przedmiotów.

W rzeczywistości może istnieć wiele różnych powodów, dla których dzieci mają trudności z radzeniem sobie na lekcjach chemii, fizyki czy biologii.

Na przykład jednym z potencjalnych problemów może być fakt, że nauczyciel nie jest szczególnie skuteczny w komunikowaniu kluczowych zagadnień w programie nauczania albo ma trudności z radzeniem sobie z niesforną klasą, co z kolei ma negatywny wpływ na jakość nauki podczas lekcji.

Jednak nie zawsze jest to wina nauczyciela. Innym powodem, dla którego dzieci mogą mieć problemy z radzeniem sobie dobrze z chemią, może być posiadanie zaległości w podstawach.

Na przykład uczeń może mieć problemy z chemią, jeśli:

 • Nie zna przynajmniej najbardziej znanych pierwiastków układu okresowego
 • Nie opanował określonych obszarów matematyki, które są używane do rozwiązywania równań chemicznych
 • Nie nauczył się podstawowych pojęć, takich jak wiązanie chemiczne, stany chemiczne, różnice między kwasami i alkaliami lub różnica między cząsteczką a atomem.

Na szczęście takie problemy można łatwo naprawić, zwłaszcza jeśli dziecko uczy się tego typu tematów lub pojęć wcześnie.

Na przykład, jeśli zauważysz, że Twoje dziecko ma problemy z matematyką, może być dobrym pomysłem, aby zapewnić im korepetytora, na przykład nauczyciela z SuperProf, w celu dostosowania ich wiedzy do oczekiwań.

Równie dobrze możesz zachęcić swoje dziecko do poznania podstaw chemii za pośrednictwem bardziej interaktywnych mediów, czy to słuchając podcastu, czy czytając książkę edukacyjną o chemii skierowaną do dzieci, taką jak książka "Laboratorium w szufladzie. Chemia".

Materiały do nauki leżące na kanapie
Dzieci mogą się wiele nauczyć z chemii w zaciszu własnego domu. (Źródło: Unsplash)

6 Sposobów by Zachęcić Dzieci do Nauki Chemii w Domu

Oczywiście, innym świetnym sposobem na zainspirowanie dziecka do lepszego poznania świata chemii jest zachęcenie go do nauki w domu.

Takie podejście może pomóc bez względu na to, czy Twoje dziecko jest obecnie zbyt małe, aby chodzić do szkoły, czy też uczy się chemii w ramach szkolnego programu nauczania.

Pozwalając dziecku uczyć się chemii poza szkołą, możesz pomóc rozwinąć lub zaszczepić zainteresowanie tym tematem, co z kolei powinno pomóc:

 • Poprawić oceny na lekcjach chemii (jeśli obecnie mają lekcje chemii);
 • Wzmocnić pogląd, że nauki ścisłe nie muszą być nudne
 • Spraw, aby Twoje dziecko było bardziej otwarte na dalszą naukę w dziedzinie nauk ścisłych, takich jak fizyka, chemia lub biologia, a być może nawet podekscytowane potencjalną przyszłą karierą jako chemik lub naukowiec.

Ogólnie rzecz biorąc, sześć dobrych wskazówek, które pomogą rozwinąć zainteresowanie dziecka chemią poza szkołą, obejmują:

 • Spędzanie dodatkowego czasu na zadaniach domowych w domu - sprawdź chemia kurs na Superprof.
 • Oglądanie programów edukacyjnych, które pomagają dziecku zrozumieć zasady chemii
 • Zabawa z różnymi zestawami do doświadczeń w domu
 • Wypróbowanie bezpiecznego, domowego eksperymentu chemicznego lub dwóch przy użyciu domowych składników
 • Przeczytanie kilku książek o chemii opracowanych z myślą o młodszych czytelnikach
 • Zabranie dziecka do centrum nauki lub na wydarzenie, takie jak targi nauki.

Jeśli chcesz zorganizować zestaw chemiczny dla swojego dziecka, pamiętaj, że nie musisz koniecznie kupować wielu zlewek pomiarowych, probówek, a nawet mikroskopu, ponieważ celem nie jest odtworzenie pełnego laboratorium naukowego. Podobnie możesz znaleźć zestaw chemikaliów, który jest dostępny w sklepach, jeśli nie czujesz się na siłach by stworzyć własny.

Kilka pomysłów na zabawne eksperymenty edukacyjne, które możesz przedstawić swojemu dziecku, można znaleźć poprzez szybkie wyszukiwanie w Internecie lub oglądając odpowiednie programy.

Filmy te są również dostępne w różnych długościach. Na przykład TVP ABC ma kilka krótkich filmów, które mogą pomóc w poznaniu podstaw chemii. Z drugiej strony programy takie jak Discovery Science oferują bardziej zaawansowane i dłuższe filmy.

Niezależnie od tego, czy Twoje dziecko lubi oglądać pokazy naukowe, które uczą go podstaw chemii, jak definicji atomu i struktury atomowej, czy też woli oglądać bardziej aktywny eksperyment naukowy z gazowanymi napojami, bąbelkami czy żarówiastymi kolorami, istnieje duża szansa, że ​​istnieje program, który zaspokoi ich ciekawość.

Hodowanie roślin
Istnieje wiele różnych zabawnych eksperymentów chemicznych! (Źródło: Unsplash)

Ciekawe Eksperymenty Chemiczne dla Dzieci

Wreszcie jednym z najlepszych sposobów nauczania dzieci o świecie chemii i, miejmy nadzieję, rozwijania ich zainteresowań jest zastosowanie eksperymentów chemicznych.

Spójrzmy prawdzie w oczy - eksperymenty chemiczne są interesujące. Często wiążą się z nimi różnorodne reakcje chemiczne, które zwykle wyglądają całkiem fajnie lub są nieco dramatyczne pod względem wizualnym.

Z tego powodu eksperymenty chemiczne są świetnym sposobem na zapoznanie dziecka ze światem chemii lub pomoc w dalszym nauczaniu go o określonych zagadnieniach, takich jak stany materii, czyli ciało stałe, ciecz i gaz.

Istnieje wiele różnych eksperymentów naukowych, które możesz wypróbować z dzieckiem, uwzględniając sugestie poniżej:

 • Wulkan z mentosów i coca-coli lub wulkan z sody oczyszczonej i octu
 • Tworzenie i testowanie niewidocznego atramentu
 • Wytwarzanie szlamu, rakiety lub kryształów cukru
 • Eksperymentowanie z elektrycznością statyczną lub magnesami

Jednak zanim podejmiesz jakiekolwiek eksperymenty naukowe z dzieckiem, upewnij się, że:

 • Można bezpiecznie korzystać z danego obszaru podczas eksperymentów (na przykład nie chcesz robić wulkanu z mentosów i coca-coli w pomieszczeniu, chyba że chcesz zatopić pokój!)
 • Materiały użyte w eksperymencie naukowym są bezpieczne zarówno dla ciebie, jak i Twojego dziecka
 • Eksperyment jest odpowiedni dla Twojego dziecka i że ma odpowiedni nadzór.

Oczywiście lista ta nie jest wyczerpująca, ale jej celem jest upewnienie się, że Ty i Twoje dziecko doświadczycie dobrej zabawy poprzez naukę, jednocześnie zachowując bezpieczeństwo podczas prowadzenia i obserwowania eksperymentu.

Jeśli potrzebujesz pomocy w nauczeniu dziecka, pamiętaj, że zasięgnięcie pomocy jest również całkowicie dopuszczalne. Na przykład rozmowa z nauczycielem chemii w sprawie pomysłów na zabawne eksperymenty może być świetnym źródłem inspiracji, bo być może o czymś nie pomyślałeś lub nie znalazłeś tego w Internecie.

Podobnie, zawsze możesz skontaktować się z korepetytorem chemii przez SuperProf, jeśli chcesz również pomóc swojemu dziecku w nauce w bardziej uporządkowany sposób. Wypróbuj Chemia korepetycje online, lub korepetycje ,,twarzą w twarz'', które możesz znaleźć na naszej stronie - więc jest to tylko kwestia decyzji, która metoda nauki będzie najlepsza dla Ciebie i Twojego dziecka.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Joanna

Jestem ciekawą świata i bezpośrednią osobą. Moim chlebem powszednim są informacje. Dobry research to podstawa i zawsze znajdę coś ciekawego, niezależnie czy to na temat makijażu brwi, tresury psów, czy fizyki kwantowej.