Chemia, podobnie jak inne przedmioty z dziedziny matematyki lub nauk ścisłych, często ma złą reputację jako szczególnie trudny przedmiot do opanowania. Nie cieszy się dobrą renomą zwłaszcza wśród dzieci w wieku szkolnym, które kojarzą ją głównie ze skomplikowanymi zagadnieniami, wydają się po prostu nudne! Pora zatem przełamać ten stereotyp i otworzyć dzieciom drogę do zdobywania ciekawej i praktycznej wiedzy!

Pomimo tej znikomej popularności faktem jest, że chemia nie jest tak trudna do nauczenia się, jak niektórzy mogą myśleć, a w rzeczywistości przedmiot ten jest tak samo przystępny jak każdy inny, jak historia, sztuka czy wiedza o społeczeństwie. Wszystko zależy od sposobu jej nauczania! Ten artykuł pokaże ci, jak kreatywnie spędzić czas z dziećmi i w jaki sposób przemycić naukę do wspólnej, domowej zabawy.

Jeżeli boisz się, czy podołasz wyzwaniu - głowa do góry! Podołają jemu nawet twoje dzieci. To pewne! Ważne jest jednak, aby zapewnić im należytą opiekę i bacznie czuwać nad wszystkim, co tutaj proponujemy. Wszyscy przecież wiemy, że czasem chwila nieuwagi doprowadzić może do przykrych i niechcianych konsekwencji.

Superprof oferuje Ci Chemia Kurs na, którym Ty lub Twoje dziecko dowiecie się więcej ciekawostek lub doświadczeń chemicznych od profesjonalnego nauczyciela. Przejrzyj listę ogłoszeń i zacznij naukę już dziś!

 

Gaśnica wisząca na ścianie
Jeśli szukasz zestawu do doświadczeń chemicznych dla dzieci, zawsze staraj się również myśleć o aspektach bezpieczeństwa. (Źródło: Unsplash)

Jednym z najlepszych sposobów na pozbycie się piętna ciążącego na chemii jest zachęcenie uczniów do angażowania się w naukę tej dyscypliny od najmłodszych lat. Najlepszym sposobem na zaciekawienie dzieci jest umożliwienie im praktycznego doświadczania nauki.

Jeśli na przykład małe dzieci mogą rozwinąć zainteresowanie chemią lub innymi przedmiotami naukowymi, takimi jak fizyka, gdy są jeszcze małe, rozsądnie byłoby założyć, że szanse tych dzieci na zainteresowanie tematem w okresie nastoletnim, będą większe, niż u dzieci, które nie miały styczności ani zainteresowania tematem, gdy były młodsze.

W tym artykule opisano, w jaki sposób można uczynić chemię bardziej zabawną i angażującą dla dzieci, w szczególności poprzez eksperymenty. Doświadczenia naukowe to świetny sposób na wzbudzenie zainteresowania dzieci, ponieważ można je przeprowadzać w domu lub w szkole i mogą naprawdę poprawić „czynnik zabawy” podczas każdej lekcji chemii. Eksperymenty chemiczne z pewnością rozbudzą w dzieciach ciekawość i apetyt na więcej!

Superprof proponuje Ci także lekcje: chemia dla początkujących, dzięki którym Twoje dziecko z ciekowością zagłębi się w świat chemii.

 

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Przed przeprowadzeniem eksperymentów, samodzielnie lub z dziećmi, należy pamiętać, że eksperymenty należy zawsze przeprowadzać w bezpieczny sposób.

Chociaż wszelkie obawy dotyczące bezpieczeństwa byłyby prawdopodobnie przemyślane i zminimalizowane, jeśli chodzi o chemię lub inne eksperymenty naukowe przeprowadzane podczas godzin szkolnych w klasie, tak samo ważne jest zapewnienie, aby wszelkie eksperymenty przeprowadzane w domu były równie bezpieczne. Chodzi przecież o naukę i budowanie pozytywnego nastawienia dzieci do zgłębiania wiedzy, a nie o podejmowanie zbędnego ryzyka, które okazać się może brzemienne w skutkach. Z chemicznymi eksperymentami nie ma żartów!

Sposoby zapewnienia bezpiecznego środowiska do przeprowadzenia eksperymentu obejmują między innymi następujące kwestie:

 • Przedział wiekowy dzieci wykonujących eksperyment; młodsze dzieci często wymagają większego nadzoru, jeśli chodzi o zadania takie jak odmierzanie płynów czy te, które wymagają użycia ognia. Trzeba także dostosować poziom trudności do możliwości młodych naukowców
 • Rodzaje materiałów wymaganych do przeprowadzenia eksperymentu oraz to, czy materiały te są uważane za bezpieczne dla dzieci lub dorosłych, jeśli chodzi o obchodzenie się z nimi lub przebywanie w pobliżu (na przykład wysoce reaktywne eksperymenty mogą nie być najlepszym pomysłem)
 • Czy w domu dostępna jest wystarczająca przestrzeń i wentylacja do przeprowadzenia eksperymentu
 • Czy w domu znajduje się gaśnica (w przypadku eksperymentów z ogniem), apteczka (w razie nieszczęśliwego wypadku)

Dobrym przykładem rozważania bezpieczeństwa podczas eksperymentów i działań naukowych byłby fakt, że podczas przeprowadzania eksperymentu z rakietą / wulkanem z wykorzystaniem mentosów i dietetycznej coli (przedstawione poniżej) powinieneś wykonać na zewnątrz, ponieważ jest to znacznie bezpieczniejsze (nie wspominając o sprzątaniu) aby zobaczyć, jak bąbelki wytworzone w tym eksperymencie lecą w powietrze, zamiast w zamkniętej przestrzeni.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Chemia
Tomasz
5
5 (13 oceny)
Tomasz
80 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Robert
5
5 (13 oceny)
Robert
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Aniela
5
5 (9 oceny)
Aniela
65 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anna
5
5 (10 oceny)
Anna
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karolina
5
5 (11 oceny)
Karolina
70 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Katarzyna
5
5 (9 oceny)
Katarzyna
100 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ernest
5
5 (8 oceny)
Ernest
70 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Adam
5
5 (10 oceny)
Adam
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Tomasz
5
5 (13 oceny)
Tomasz
80 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Robert
5
5 (13 oceny)
Robert
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Aniela
5
5 (9 oceny)
Aniela
65 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anna
5
5 (10 oceny)
Anna
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karolina
5
5 (11 oceny)
Karolina
70 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Katarzyna
5
5 (9 oceny)
Katarzyna
100 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ernest
5
5 (8 oceny)
Ernest
70 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Adam
5
5 (10 oceny)
Adam
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Dlaczego Zestawy do Doświadczeń Chemicznych są Warte Uwagi?

Jednym z najlepszych sposobów na zwrócenie uwagi dziecka na lekcje chemii jest wprowadzenie jednego lub dwóch eksperymentów podczas lekcji przedmiotów ścisłych. Podobnie, jeśli próbujesz wzbudzić zainteresowanie dziecka tą dyscypliną, ale w domu, zestaw chemiczny może mieć podobny efekt. Zapoznaj się z zaletami takiego profesjonalnego przygotowania i zdecyduj, czy jest to coś, czego potrzebujesz!

Istnieje wiele powodów, dla których praca z zestawami do doświadczeń i przeprowadzanie eksperymentów dla dzieci może być świetną zabawą:

 • Eksperymenty dla dzieci wprowadzają chemię w życie jako przedmiot i pomagają dzieciom w wizualizacji niektórych procesów i reakcji chemicznych
 • Oglądanie lub przeprowadzanie zabawnych eksperymentów naukowych pomaga zakwestionować pogląd, że nauki ścisłe są „nudnymi” przedmiotami, ponieważ eksperymenty są zazwyczaj dość zabawne, a jednocześnie interaktywne.
 • Aktywny udział w nauce i ciekawe doświadczenia chemiczne sprzyjają trwałemu zapamiętywaniu informacji, dzięki przyjemnym skojarzeniom emocjonalnym i ekscytacji towarzyszącej niezwykłym doświadczeniom.

Zestawy chemiczne mogą być również świetnym sposobem na przetestowanie projektu Twojego dziecka, jeśli planuje ono wziąć udział w targach naukowych i drogą do zapewnienia dziecku środowiska zachęcającego dzieci do przeprowadzania eksperymentów naukowych.

Mając to na uwadze, rzućmy okiem na niektóre eksperymenty chemiczne, które są łatwe i przyjemne do wykonania. Nie wymagają dużego nakładu finansowego ani dużej ilości czasu, który należy poświęcić na ich wykonanie. Nie wierzysz? Przekonaj się i przeczytaj dalszą część artykułu.

Wykonywanie doświadczenia chemicznego
Istnieje wiele różnych zestawów chemicznych dla dzieci - możesz nawet stworzyć własne. (Źródło: Unsplash)

Łatwo Znaleźć Ciekawe Eksperymenty Chemiczne

Eksperymenty chemiczne można na ogół przeprowadzać w wielu różnych miejscach, pod warunkiem obecności właściwych materiałów, przestrzeni i sprzętu. Jednak dwa najczęstsze miejsca, w których dziecko może zobaczyć eksperyment, znajdują się w domu lub w szkole. Jednak nie jest wykluczone, aby móc eksperymentować  z profesjonalnym nauczycielem, biorąc udział w zajęciach chemia korepetycje online.

Zazwyczaj dzieci, które są wystarczająco duże, aby chodzić do szkoły, szczególnie te w szkole średniej, powinny były widzieć eksperymenty prowadzone w ramach zajęć z chemii. Jednak młodsze dzieci mogą mieć kontakt z eksperymentami w domu - oglądając eksperymenty przeprowadzane w telewizji lub w Internecie, albo przeprowadzając własne doświadczenia z pomocą opiekuna sprawującego nadzór.

Wspaniałą rzeczą w uczeniu się w erze cyfrowej jest to, że istnieje wiele różnych źródeł i materiałów, z których możesz skorzystać, jeśli chcesz znaleźć inspirację, jeśli chodzi o eksperymenty, których możesz się podjąć wspólnie z dzieckiem.

Poniżej znajduje się tylko kilka przykładów łatwych eksperymentów naukowych, które możesz wypróbować z dzieckiem w domu, aby nauczyć pokazać mu różne aspekty chemii. Podobnie, jeśli nie masz zestawu do doświadczeń w domu, możesz oglądać filmy osób, które je przeprowadzają, wyszukując w Internecie ten konkretny eksperyment. Gwarantowana jest nie tylko świetna zabawa i kreatywnie spędzony czas, ale także zdobycie wiedzy!

Erupcja Wulkanu / Wulkan z Mentosami

Wybuchający wulkan jest od lat podstawowym eksperymentem chemicznym i łatwo zrozumieć dlaczego triumfuje w kategorii: eksperymenty naukowe dla dzieci. Nie wymaga wielu domowych składników (główne składniki to soda oczyszczona, ocet i barwniki do lawy), czas przygotowania jest szybki i pomaga nauczyć dzieci więcej o tym, jak działają wulkany, a także jak chemikalia mogą reagować ze sobą. Zawiera także element zaskoczenia, bo przecież trudno go porównać do zwykłej zlewki z cieczą, która zmieni kolor.

Jak dokładnie przeprowadzić ten eksperyment?

 • Przygotuj: sodę oczyszczoną, ocet, wodę, barwnik, łyżkę, kubek, talerz folię aluminiową i tacę, na której zbudujesz swoje stanowisko chemiczne!
 • Upewnij się, że miejsce, w którym postawisz tacę jest właściwe. Najlepiej wykonać to doświadczenie na dworze lub w pomieszczeniu, w którym do dyspozycji masz duży stół lub blat - z dala od wszystkich sprzętów elektronicznych.
 • Teraz postaw szklankę na talerzu i używając klejącej taśmy, przymocuj ją do środka. Gdy ten etap będzie za tobą, owiń wszystko dokładnie folią aluminiową. Nie zakrywaj tylko całkowicie środka szklanki. Musisz zostawić mały otwór, bo właśnie tam umieszczać będziesz kolejne ingrediencje!
 • Wlej 4 łyżki wody, a następnie dosyp 2 łyżki sody oczyszczonej. Wymieszaj wszystko jak najdokładniej. Musisz uzyskać mieszaninę jednorodną! Teraz czas na dodanie barwników. Od ciebie zależy, jakiego koloru wulkan wybuchnie w twoim ogrodzie!
 • To teraz już właściwe eksperymentowanie. Potrzebujesz osobnego kubka, do którego nalejesz 4 łyżki octu, no i - rzecz jasna - dobrego refleksu! Przyszła pora na wlanie octu do wnętrza wulkanu.
 • Twój wulkan właśnie wybuchł! Musisz wiedzieć jednak, że można robić go na różne sposoby. Przeczytaj o tym poniżej.

Link do tego eksperymentu można znaleźć tutaj.

Inną odmianą tego domowego eksperymentu naukowego, który okazał się popularny wśród dzieci, jest odmiana, w której umieszcza się około połowy paczki dropsów Mentos w dużej butelce gazowanego napoju (zwykle Coca-Coli). Im więcej mentosów dodasz, tym silniejsza i szybsza jest reakcja. Tutaj także kieruj się zasadą: bezpieczeństwo przede wszystkim. Oczywiście im większy wybuch, tym większa radocha, ale lepiej do butelki wrzucić o jednego Mentosa za mało...

Istnieje jednak kilka różnic między tymi eksperymentami, o których warto pamiętać:

 • Reakcja chemiczna i powstałe bąbelki są zwykle silniejsze niż to, co widać w tradycyjnym projekcie wulkanu chemicznego. Dlatego ten drugi eksperyment przeprowadzamy ze szczególną ostrożnością.
 • Ten eksperyment najlepiej przeprowadzić na zewnątrz - idealny byłby ogród lub park - ponieważ w przeciwnym razie możesz się spodziewać, że w pomieszczeniu, w którym przeprowadzasz eksperyment, będzie bardzo mokro i brudno, ponieważ reakcja chemiczna zachodzi bardzo szybko! A chyba nie warto ryzykować zniszczeniem mieszkania i zmywaniem gazowanego napoju z każdego metra kwadratowego przestrzeni. Zaoszczędzony czas zdecydowanie lepiej przeznaczyć na inne ciekawe doświadczenia chemiczne.

Kryształy Cukru

Innym popularnym eksperymentem chemicznym, który podkreśla właściwości strukturalne kryształów, jest hodowanie własnych kryształów cukru, znanych również jako cukierki skalne. Eksperyment ten można przeprowadzić przy użyciu składników i materiałów, które można znaleźć w każdym domu, więc nie jest to wcale trudne.

Podczas formowania kryształów skalnych należy pamiętać, że kryształy nie utworzą się natychmiast, więc potrzeba trochę cierpliwości (przez kilka dni lub dłużej), zanim zobaczysz wyniki swojej pracy. Warto jednak podjąć wysiłek, w imię wyższego celu! A dzieci z całą pewnością będą bacznie i uważnie obserwować zachodzące zmiany!

Jak dokładnie wykonać ten eksperyment naukowy?

 • Przygotuj szklankę, lejek, gazę, barwnik, nitkę, sól, ołówek i gorącą wodę.
 • Do szklanki wlej ciepłą wodę i dosypuj do niej sól, cały czas mieszając. Potrzebujesz tyle soli, ile tylko da się rozpuścić w szklance.
 • Gdy udało ci się już stworzyć roztwór nasycony, a na dnie szklanki pozostała nierozpuszczona sól, użyj lejka, który owiniesz gazą, aby przelać zawartość do czystej szklanki.
 • Dodaj barwnik, aby twoje kryształy były kolorowe.
 • Do ołówka przywiąż nitkę tak, aby po umieszczeniu go na szklance nitka swobodnie zanurzyła się w wodzie.
 • Powstałą konstrukcję umieść w lodówce i cierpliwie czekaj na efekty!

Obrazowy przewodnik na temat przeprowadzania eksperymentu można znaleźć tutaj.

Nauczyciel z dziećmi obserwuje przebieg eksperymentu z colą i mentosami
Jest wiele zabawnych eksperymentów chemicznych, które dzieci mogą wypróbować - na przykład wulkan. (Źródło: Visual Hunt)

Barwione kwiaty

Jeżeli twoje dziecko jest miłośnikiem lub miłośniczką przyrody, oto co możecie wspólnie wykonać. To propozycja doskonała dla najmłodszych choć z pewnością cieszy oko nawet tych dojrzalszych lub dorosłych! Wszyscy uwielbiamy, gdy wnętrza, w których przebywamy, są estetyczne i piękne. Z przyjemnością dobieramy nowe dekoracje i dodatki do salonu czy sypialni.

Ten eksperyment chemiczny dowodzi, że można połączyć przyjemne z pożytecznym. Estetykę z nauką! W tym doświadczeniu także nie jest konieczne robienie wielkich zakupów. Wystarczy, że wyposażysz się w dobrej jakości barwniki spożywcze. Ich mieszanie jest kwestią twojej inwencji twórczej i pomysłowości twojego dziecka! Jak widzisz, eksperymenty dla dzieci w domu mogą być banalnie łatwe w przeprowadzeniu!

Jak się zabrać za wykonanie? Oto, co należy zrobić:

 • Przygotujcie białe róże lub białe tulipany. Nadadzą się także goździki lub inne rośliny z białymi płatkami.
 • Dopasuj kilka szklanek lub wazoników do wielkości kwiatów. Wybierz dowolne naczynia. Najlepiej, gdyby były przezroczyste. To tylko uczyni eksperyment ciekawszym w obserwacji!
 • Do szklanek lub wazoników wlej wodę, dodaj barwnik, wymieszaj i gotowe!
 • Pozostaje tylko umieścić w nich kwiaty i poczekać około doby.
kolorowe róże
Kto nie chciałby ozdobić swojego mieszkania takim pięknym bukietem? (Źródło: Unspash)

To niezwykle efektowne doświadczenie chemiczne może również stać się pretekstem do dyskusji z dziećmi na temat odżywiania. Wiele produktów spożywczych lubianych przez najmłodszych zawiera sztuczne, chemiczne barwniki. Czy twoje dzieci mają tego świadomość? Znajdź kolejne zastosowanie tego eksperymentu i edukuj swoje pociechy w sposób jak najbardziej praktyczny!

Uważamy, że nie tylko dzieci mogą czerpać radość w trakcie nauki chemii. Superprof oferuje także: kurs chemia matura, dla tych większych dzieci. Profesjonalny nauczyciel chemii przygotuje uczniów jak najlepiej, do każdego ważnego egzaminu, na każdym poziomie.

Sztuczny śnieg

Tym razem gratka dla wymagających młodych naukowców! Jeżeli wydawało ci się, że sztuczny śnieg to coś, co zobaczyć można jedynie w kinowych produkcjach o wysokim budżecie, byłeś w błędzie! Otóż możesz wytworzyć go w domowym zaciszu, angażując w pracę swoje dziecko. Doświadczenia chemiczne mogą być naprawdę fascynujące, zademonstruj to swojemu dziecku.

Niestety w dobie globalnego ocieplenia w naszym kraju prawdziwa, śnieżna zima staje się przeżytkiem. Jeżeli trudno o wyjście na sanki z dzieckiem lub śnieżną bitwę, warto przygotować choćby namiastkę zimowego szaleństwa!

śnieg trzymany w dłoniach
Przygotuj swoją własną wersję śniegu, a poczujesz chociaż namiastkę zimy w swoim domu! (Źródło: Unsplash)

Sposób wykonania eksperymentu:

 • Przygotuj pieluchy (najlepiej nadadzą się do tego te w typie Pampers, potrzebujesz około 10 sztuk), brokat i bibułę oraz miskę
 • Teraz musisz rozciąć pampersy i wydobyć z nich kulki, które niezwykle dobrze pochłaniają wodę
 • Tak przygotowane kuleczki należy teraz zalać wodą
 • Zalane wodą kulki mają konsystencję zbliżoną do śniegu
 • Pora na wykorzystanie bibuły i brokatu. Do szklanki włóż kolorową bibułę, zalej wodą i tak powstały barwnik wymieszaj ze śniegiem, dodaj brokat
 • Twoja domowa zima już nadeszła!

Atutem tego eksperymentu jest to, że dziecko może uczyć się z wykorzystaniem wielu zmysłów. Tobie, jako koordynatorowi zabawy, to doświadczenie także sprawi nie małą przyjemność!

Jeżeli natomiast szukasz czegoś innego, przeczytaj kolejny podrozdział tego artykułu. Ciekawe doświadczenia chemiczne mogą być także nieco... artystyczne!

Malowanie na mleku

Jeżeli twoje dziecko jest plastycznie uzdolnione i lubi artystyczne projekty, spraw mu niezwykłą niespodziankę! Odłóżcie w kąt zwykłe przybory papiernicze i kartki oraz zeszyty. Przyszedł czas na prawdziwie twórczą rozrywkę, która jednocześnie wprowadzi twoje dziecko w świat nauki!

Mało tego, prawdopodobnie wszystkie niezbędne składniki masz u siebie w domu.

 • Przygotuj: łyżeczki, duże talerze, patyczki kosmetyczne, barwniki spożywcze, mleko oraz płyn do mycia naczyń
 • Na talerz nalej mleko, tak aby przykryło jego powierzchnię
 • Stopniowo dodawaj spożywcze barwniki, w dowolnych konfiguracjach - to już zależy od ciebie
 • Namocz patyczki kosmetyczne w płynie do mycia naczyń
 • Tak przygotowanymi patyczkami dotykaj tafli mleka
 • Teraz działa już napięcie powierzchniowe, barwniki samoistnie zaczynają się mieszać, tworząc na talerzu obraz przypominający action painting!

PS Warto zadbać o to, by przygotować dużą ilość mleka! Jeśli zabawa spodoba się dziecku, proces trzeba będzie powtórzyć!

Eksperymenty, które zostały opisane w tym artykule dowodzą, że chemia może być pasjonująca! Warto otwierać dzieci na naukowe doświadczenia już od ich najmłodszych lat, by kształtować właściwą postawę wobec nauki i budować pozytywną ciekawość świata. Korzystaj z tej bazy pomysłów, gdy tylko twoje dziecko będzie chciało porobić coś innego niż zwykle lub gdy w pochmurny dzień wyczerpiesz inne alternatywy na ciekawe i kreatywne spędzanie czasu.

Powyższe eksperymenty nie są jedynymi, które możesz wypróbować w domu. Na przykład możesz zrobić własny niewidzialny atrament, bawić się szlamem, dowiedzieć się więcej o elektryczności statycznej za pomocą balonu lub poszerzyć swoją wiedzę o falach dźwiękowych, magnetyzmie czy grawitacji.

Istnieje wiele ciekawych eksperymentów i projektów naukowych dla dzieci, które można znaleźć w Internecie, z poradami i wskazówkami dotyczącymi ich przeprowadzania, więc nie martw się, jeśli żaden z powyższych eksperymentów nie spodoba się wewnętrznemu naukowcowi, który drzemie w twoim dziecku.

Można również znaleźć mnóstwo zabawnych eksperymentów naukowych dla dzieci z dala od tradycyjnych zestawów chemicznych.

Na przykład pieczenie to świetny sposób na nauczenie prostych zasad nauki z chemii, takich jak temperatura topnienia i wrzenia (na przykład spróbuj stopić piankę). Podczas pieczenia nie tylko możesz zrobić coś do jedzenia (pod warunkiem, że produkt końcowy jest rzeczywiście jadalny), ale możesz także pomóc dziecku uczestniczyć w prostych eksperymentach naukowych pod Twoim nadzorem.

Nauczanie chemii może być również świetnym sposobem na zapoznanie dzieci z cudami tej nauki! Wpisz np. korepetycje chemia Kraków” w wyszukiwarkę Superprof.

Nie Bój się Poprosić o Pomoc

Jeśli znajdziesz doświadczenie naukowe, które Twoim zdaniem może zainteresować Twoje dziecko lub chciałoby spróbować wykonać je samemu, ale nie jesteś pewien, czy możesz lub powinieneś przeprowadzić ten eksperyment w domu, nie bój się zapytać nauczyciela od chemii, aby uzyskać porady dotyczące najlepszego sposobu postępowania.

Jak to się mówi: "przezorny zawsze ubezpieczony"! Zawsze lepiej jest być dobrze przygotowanym do zrobienia czegoś takiego jak szlam albo sodowo-octowy wulkan i nikt nie powinien co do tego żywić choćby cienia wątpliwości!

Jeśli Twoje dziecko jest już w szkole, być może nauczyciel może włączyć ten eksperyment do lekcji, by uczniowie nabrali praktycznego doświadczenia. W przeciwnym razie, jeśli nie będzie to możliwe lub Twoje dziecko nie uczy się jeszcze chemii w szkole, możesz również obejrzeć z nim film wideo z udziałem eksperta i przedyskutować to, co zobaczyliście na ekranie.

Podobnie, jeśli chcesz, aby Twoje dziecko poszerzyło swoją wiedzę na temat chemii lub wyraziło entuzjazm do nauki, równie dobrze jest skontaktować się z osobą trzecią w celu uzyskania pomocy, jeśli chodzi o uczenie dziecka zasad i pojęć chemicznych, szczególnie jeśli sam nie uczyłeś się tego przedmiotu od dłuższego czasu.

Istnieją strony internetowe, takie jak SuperProf, które mają duży wybór korepetytorów, którzy chętnie udzielają indywidualnych, grupowych, warsztatowych lub zdalnych sesji lekcyjnych dzieciom i studentom, którzy szukają pomocy w zakresie konkretnego przedmiotu.

Jeśli wpiszesz swój kod pocztowy na stronie SuperProf i wybierzesz chemię jako przedmiot, dla którego chciałbyś znaleźć korepetytora, zobaczysz, ilu nauczycieli w Twojej okolicy ma doświadczenie w prowadzeniu lekcji, a także tych, którzy są chętni udzielać lekcji na odległość. Na przykład możesz także wyszukać konkretne zapytanie, jak: kursy maturalne chemia Warszawa, kursy maturalne chemia Gdańsk, a także wiele innych polskich miast. Znajdź profesjonalnego nauczyciela chemii w Twoim mieście (np. korepetycje chemia Lublin”).

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

4,00 (5 ocen(y))
Loading...

Joanna

Jestem ciekawą świata i bezpośrednią osobą. Moim chlebem powszednim są informacje. Dobry research to podstawa i zawsze znajdę coś ciekawego, niezależnie czy to na temat makijażu brwi, tresury psów, czy fizyki kwantowej.