Chemia, podobnie jak inne przedmioty z dziedziny matematyki lub nauki, często ma złą reputację jako szczególnie trudny przedmiot do opanowania.

Pomimo tej reputacji faktem jest, że chemia nie jest tak trudna do nauczenia się, jak niektórzy mogą myśleć, a w rzeczywistości przedmiot ten jest tak samo przystępny jak każdy inny, jak historia, sztuka czy wiedza o społeczeństwie.

 

Gaśnica wisząca na ścianie
Jeśli szukasz zestawu do doświadczeń chemicznych dla dzieci, zawsze staraj się również myśleć o aspektach bezpieczeństwa. (Źródło: Unsplash)

Jednym z najlepszych sposobów na pozbycie się piętna ciążącego na chemii jest zachęcenie uczniów do angażowania się w naukę tej dyscypliny od najmłodszych lat.

Jeśli na przykład małe dzieci mogą rozwinąć zainteresowanie chemią lub innymi przedmiotami naukowymi, takimi jak fizyka, gdy są jeszcze małe, rozsądnie byłoby założyć, że szanse tych dzieci na zainteresowanie tematem w okresie nastoletnim, będą większe, niż u dzieci, które nie miały styczności ani zainteresowania tematem, gdy były młodsze.

W tym artykule opisano, w jaki sposób można uczynić chemię bardziej zabawną i angażującą dla dzieci, w szczególności poprzez eksperymenty. Doświadczenia naukowe to świetny sposób na wzbudzenie zainteresowania dzieci, ponieważ można je przeprowadzać w domu lub w szkole i mogą naprawdę poprawić „czynnik zabawy” podczas każdej lekcji chemii.

 

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Przed przeprowadzeniem eksperymentów, samodzielnie lub z dziećmi, należy pamiętać, że eksperymenty należy zawsze przeprowadzać w bezpieczny sposób.

Chociaż wszelkie obawy dotyczące bezpieczeństwa byłyby prawdopodobnie przemyślane i zminimalizowane, jeśli chodzi o chemię lub inne eksperymenty naukowe przeprowadzane podczas godzin szkolnych w klasie, tak samo ważne jest zapewnienie, aby wszelkie eksperymenty przeprowadzane w domu były równie bezpieczne.

Sposoby zapewnienia bezpiecznego środowiska do przeprowadzenia eksperymentu obejmują między innymi następujące kwestie:

  • Przedział wiekowy dzieci wykonujących eksperyment; młodsze dzieci często wymagają większego nadzoru, jeśli chodzi o zadania takie jak odmierzanie płynów
  • Rodzaje materiałów wymaganych do przeprowadzenia eksperymentu oraz to, czy materiały te są uważane za bezpieczne dla dzieci lub dorosłych, jeśli chodzi o obchodzenie się z nimi lub przebywanie w pobliżu (na przykład wysoce reaktywne eksperymenty mogą nie być najlepszym pomysłem)
  • Czy w domu dostępna jest wystarczająca przestrzeń i wentylacja do przeprowadzenia eksperymentu.

Dobrym przykładem rozważania bezpieczeństwa podczas eksperymentów i działań naukowych byłby fakt, że podczas przeprowadzania eksperymentu z rakietą / wulkanem z wykorzystaniem mentosów i dietetycznej coli (przedstawione poniżej) powinieneś wykonać na zewnątrz, ponieważ jest to znacznie bezpieczniejsze (nie wspominając o sprzątaniu) aby zobaczyć, jak bąbelki wytworzone w tym eksperymencie lecą w powietrze, zamiast w zamkniętej przestrzeni.

Dlaczego Zestawy do Doświadczeń Chemicznych są Warte Uwagi?

Jednym z najlepszych sposobów na zwrócenie uwagi dziecka na lekcje chemii jest wprowadzenie jednego lub dwóch eksperymentów podczas lekcji przedmiotów ścisłych. Podobnie, jeśli próbujesz wzbudzić zainteresowanie dziecka tą dyscypliną, ale w domu, zestaw chemiczny może mieć podobny efekt.

Istnieje wiele powodów, dla których praca z zestawami do doświadczeń i przeprowadzanie eksperymentów dla dzieci może być świetną zabawą:

  • Eksperymenty dla dzieci wprowadzają chemię w życie jako przedmiot i pomagają dzieciom w wizualizacji niektórych procesów i reakcji chemicznych
  • Oglądanie lub przeprowadzanie zabawnych eksperymentów naukowych pomaga zakwestionować pogląd, że nauki ścisłe są „nudnymi” przedmiotami, ponieważ eksperymenty są zazwyczaj dość zabawne, a jednocześnie interaktywne.

Zestawy chemiczne mogą być również świetnym sposobem na przetestowanie projektu Twojego dziecka, jeśli planuje ono wziąć udział w targach naukowych i zapewnić środowisko zachęcające dzieci do przeprowadzania eksperymentów naukowych.

Mając to na uwadze, rzućmy okiem na niektóre eksperymenty chemiczne, które są łatwe i przyjemne do wykonania.

Wykonywanie doświadczenia chemicznego
Istnieje wiele różnych zestawów chemicznych dla dzieci - możesz nawet stworzyć własne. (Źródło: Unsplash)

Łatwo Znaleźć Ciekawe Eksperymenty Chemiczne

Eksperymenty chemiczne można na ogół przeprowadzać w wielu różnych miejscach, pod warunkiem obecności właściwych materiałów, przestrzeni i sprzętu. Jednak dwa najczęstsze miejsca, w których dziecko może zobaczyć eksperyment, znajdują się w domu lub w szkole.

Zazwyczaj dzieci, które są wystarczająco duże, aby chodzić do szkoły, szczególnie te w szkole średniej, powinny były widzieć eksperymenty prowadzone w ramach zajęć z chemii. Jednak młodsze dzieci mogą mieć kontakt z eksperymentami w domu - oglądając eksperymenty przeprowadzane w telewizji lub w Internecie, albo przeprowadzając własne doświadczenia z pomocą opiekuna sprawującego nadzór.

Wspaniałą rzeczą w uczeniu się w erze cyfrowej jest to, że istnieje wiele różnych źródeł i materiałów, z których możesz skorzystać, jeśli chcesz znaleźć inspirację, jeśli chodzi o eksperymenty, których możesz się podjąć wspólnie z dzieckiem.

Poniżej znajduje się tylko kilka przykładów łatwych eksperymentów naukowych, które możesz wypróbować z dzieckiem w domu, aby nauczyć pokazać mu różne aspekty chemii. Podobnie, jeśli nie masz zestawu do doświadczeń w domu, możesz oglądać filmy osób, które je przeprowadzają, wyszukując w Internecie ten konkretny eksperyment.

Erupcja Wulkanu / Wulkan z Mentosami

Wybuchający wulkan jest od lat podstawowym eksperymentem chemicznym i łatwo zrozumieć, dlaczego. Nie wymaga wielu domowych składników (główne składniki to soda oczyszczona, ocet i barwniki do lawy), czas przygotowania jest szybki i pomaga nauczyć dzieci więcej o tym, jak działają wulkany, a także jak chemikalia mogą reagować ze sobą.

Link do tego eksperymentu można znaleźć tutaj.

Inną odmianą tego domowego eksperymentu naukowego, który okazał się popularny wśród dzieci, jest odmiana, w której umieszcza się około połowy paczki dropsów Mentos w dużej butelce gazowanego napoju (zwykle Coca-Coli). Im więcej mentosów dodasz, tym silniejsza i szybsza jest reakcja.

Istnieje jednak kilka różnic w tym eksperymencie, o których warto pamiętać:

  • Reakcja chemiczna i powstałe bąbelki są zwykle silniejsze niż to, co widać w tradycyjnym projekcie wulkanu chemicznego
  • Ten eksperyment najlepiej przeprowadzić na zewnątrz - idealny byłby ogród lub park - ponieważ w przeciwnym razie możesz się spodziewać, że w pomieszczeniu, w którym przeprowadzasz eksperyment, będzie bardzo mokro i brudno, ponieważ reakcja chemiczna zachodzi bardzo szybko!

Kryształy Cukru

Innym popularnym eksperymentem chemicznym, który podkreśla właściwości strukturalne kryształów, jest hodowanie własnych kryształów cukru, znanych również jako cukierki skalne. Eksperyment ten można przeprowadzić przy użyciu składników i materiałów, które można znaleźć w każdym domu, więc nie jest to wcale trudne.

Podczas formowania kryształów skalnych należy pamiętać, że kryształy nie utworzą się natychmiast, więc potrzeba trochę cierpliwości (przez kilka dni lub dłużej), zanim zobaczysz wyniki swojej pracy.

Przewodnik na temat przeprowadzania eksperymentu można znaleźć tutaj.

Nauczyciel z dziećmi obserwuje przebieg eksperymentu z colą i mentosami
Jest wiele zabawnych eksperymentów chemicznych, które dzieci mogą wypróbować - na przykład wulkan. (Źródło: Visual Hunt)

Powyższe eksperymenty nie są jedynymi, które możesz wypróbować w domu. Na przykład możesz zrobić własny niewidzialny atrament, bawić się szlamem, dowiedzieć się więcej o elektryczności statycznej za pomocą balonu lub dowiedzieć się więcej o falach dźwiękowych, magnetyzmie czy grawitacji.

Istnieje wiele ciekawych eksperymentów i projektów naukowych dla dzieci, które można znaleźć w Internecie, z poradami i wskazówkami dotyczącymi ich przeprowadzania, więc nie martw się, jeśli żaden z powyższych eksperymentów nie spodoba się wewnętrznemu naukowcowi, który drzemie w Twoim dziecku.

Można również znaleźć mnóstwo zabawnych eksperymentów naukowych dla dzieci z dala od tradycyjnych zestawów chemicznych.

Na przykład pieczenie to świetny sposób na nauczenie prostych zasad nauki z chemii, takich jak temperatura topnienia i wrzenia (na przykład spróbuj stopić piankę). Podczas pieczenia nie tylko możesz zrobić coś do jedzenia (pod warunkiem, że produkt końcowy jest rzeczywiście jadalny), ale możesz także pomóc dziecku uczestniczyć w prostych eksperymentach naukowych pod Twoim nadzorem.

Nauczanie chemii może być również świetnym sposobem na zapoznanie dzieci z cudami tej nauki!

Nie Bój się Poprosić o Pomoc

Jeśli znajdziesz doświadczenie naukowe, które Twoim zdaniem może zainteresować Twoje dziecko lub chciałoby spróbować wykonać je samemu, ale nie jesteś pewien, czy możesz lub powinieneś przeprowadzić ten eksperyment w domu, nie bój się zapytać nauczyciela od chemii, aby uzyskać porady dotyczące najlepszego sposobu postępowania.

Zawsze lepiej jest być bezpiecznym przed zrobieniem czegoś takiego jak szlam albo sodowo-octowy wulkan i nikt nie powinien mieć przed tym zastrzeżeń.

Jeśli Twoje dziecko jest już w szkole, być może nauczyciel może włączyć ten eksperyment do lekcji, by uczniowie nabrali praktycznego doświadczenia. W przeciwnym razie, jeśli nie będzie to możliwe lub Twoje dziecko nie uczy się jeszcze chemii w szkole, możesz również obejrzeć z nim film wideo z udziałem eksperta i przedyskutować to, co zobaczyliście na ekranie.

Podobnie, jeśli chcesz, aby Twoje dziecko poszerzyło swoją wiedzę na temat chemii lub wyraziło entuzjazm do nauki, równie dobrze jest skontaktować się z osobą trzecią w celu uzyskania pomocy, jeśli chodzi o uczenie dziecka zasad i pojęć chemicznych, szczególnie jeśli sam nie uczyłeś się tego przedmiotu od dłuższego czasu.

Istnieją strony internetowe, takie jak SuperProf, które mają duży wybór korepetytorów, którzy chętnie udzielają indywidualnych, grupowych, warsztatowych lub zdalnych sesji lekcyjnych dzieciom i studentom, którzy szukają pomocy w zakresie konkretnego przedmiotu.

Jeśli wpiszesz swój kod pocztowy na stronie SuperProf i wybierzesz chemię jako przedmiot, dla którego chciałbyś znaleźć korepetytora, zobaczysz, ilu nauczycieli w Twojej okolicy ma doświadczenie w prowadzeniu lekcji, a także tych, którzy są chętni udzielać lekcji na odległość.

Potrzebujesz nauczyciela z przedmiotu: Chemia ?

Oceń czy nasz artykuł był pomocny 😊

5,00/5, 2 votes
Loading...

Joanna

Jestem spokojną i szczerą osobą. Uwielbiam relaksować się czytając książki lub oglądając ulubione anime. Lubię uczyć się języków- szczególnie angielskiego i japońskiego. Mogłabym godzinami rozmawiać o regułach gramatycznych.