Wszyscy wiemy, że nauka języka obcego, takiego jak niemiecki nigdy nie należy do najłatwiejszych! Po pierwsze, wymowa w języku niemieckim nie przychodzi nam wszystkim naturalnie - gramatyka też potrafi sprawiać trudności.

Jeśli jednak napotkasz problemy, nie martw się. Obecnie istnieje wiele sposobów, aby rozwijać swoją wiedzę i podnieść stopień biegłości w języku germańskim. Najlepiej po prostu zatrudnić korepetytora lub złożyć subskrypcję na jednej z z witryn lub w aplikacji przeznaczonej do nauki języków obcych - ale nie są to jedyne metody.

Warto również poznać inne, ciekawe materiały, które pozwolą ci opanować niemiecki online. Rozumiemy przez to oswojenie się z dźwiękiem mówionego języka germańskiego, różnymi akcentami i odniesieniem kulturowym, które można znaleźć wśród społeczeństwa zamieszkującego kraje niemieckojęzyczne.

Słuchanie programów radiowych i internetowych to świetna technika, aby zaznajomić się ze wszystkimi aspektami języka germańskiego. Doszliśmy do wniosku, że pomoc w znalezieniu najlepszych źródeł może być pomocna.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Niemiecki
Adrian
4,9
4,9 (5 oceny)
Adrian
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marcin
5
5 (25 oceny)
Marcin
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anna
5
5 (10 oceny)
Anna
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anna
5
5 (32 oceny)
Anna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Joanna
5
5 (55 oceny)
Joanna
zł110
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Carina
5
5 (11 oceny)
Carina
zł120
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Bianka
5
5 (6 oceny)
Bianka
zł95
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Aleksandra
5
5 (5 oceny)
Aleksandra
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Adrian
4,9
4,9 (5 oceny)
Adrian
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marcin
5
5 (25 oceny)
Marcin
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anna
5
5 (10 oceny)
Anna
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anna
5
5 (32 oceny)
Anna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Joanna
5
5 (55 oceny)
Joanna
zł110
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Carina
5
5 (11 oceny)
Carina
zł120
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Bianka
5
5 (6 oceny)
Bianka
zł95
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Aleksandra
5
5 (5 oceny)
Aleksandra
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Dlaczego warto uczyć się niemieckiego słuchając podcastów?

Słuchanie audycji do nauki germańskiego - a właściwie każdego języka obcego - ma wiele zalet. Częścią problemu z nauką języków jest to, że ludzi nie zawsze stać na intensywny kurs językowy lub lekcje niemieckiego online. Może nie masz czasu w swoim harmonogramie na cotygodniowe zajęcia z germańskiego. Czasami życie jest na to zbyt skomplikowane - a przeglądanie podręczników nigdy nie było przyjemnym sposobem nauki mówienia w nowym języku.

Więc jakie są zalety tego typu programów?

  • Efektywność: słuchając regularnie audycji, przyzwyczaisz się do prawdziwej niemieckiej wymowy, jednocześnie w dużym stopniu poprawiając swoje umiejętności słuchania i rozumienia języka konwersacyjnego. W lingwistyce nazywa się to „umiejętnościami receptywnymi”: w przeciwieństwie do „umiejętności produktywnych” - takich jak mówienie - słuchanie jest ważne, w przeciwnym razie nic nie zrozumiesz.
  • Dostępność: możesz słuchać audycji wszędzie! Po ich pobraniu potrzebujesz tylko smartfona lub laptopa i słuchawek. Słuchaj programu podczas jazdy samochodem, w autobusie, maszerując do szkoły lub na uniwersytet lub podczas przerwy w pracy.
  • Oszczędność: większość z nich jest bezpłatna - wszyscy możemy się zgodzić, że to jedna z najlepszych korzyści! Słuchanie niemieckiego podcastu na YouTube lub w BBC jest całkowicie bezpłatne. Potrzebujesz tylko połączenia internetowego. Nie ma potrzeby wykupywania abonamentu ani opłacania co miesiąc drogiej subskrypcji.
  • To nie tylko gramatyka: audycje pokazują język w akcji. Zamiast przestarzałego standardu podręczników, uczenie się przez podcasty ujawnia całą prawdziwą dynamikę języka, gdy jest on przeżywany i doświadczany.

Bez zbędnych ceregieli przedstawimy ci jedne z najlepszych niemieckich audycji w Internecie, dzięki którym w mgnieniu oka lepiej zaznajomisz się z językiem germańskim. Są dostępne dla osób o wszystkich zainteresowaniach, na różnych poziomach i w każdym wieku - więc nie ma wymówki, aby nie korzystać z ich dobrodziejstw.

Dla tych z was, którzy nie mają czasu i oczekują wiadomości w pigułce, poniżej przygotowaliśmy prostą tabelę podsumowującą wszystkie informacje. Jeśli interesują cię szczegółowe opisy, znajdziesz je w dalszej części artykułu.

Najlepsze podcasty do nauki języka niemieckiego

Slow GermanPoziom średnio zaawansowanyDostępna transkrypcja.
German LingQPoziom początkujący i średnio zaawansowanyLingQ ma również aplikacje do nauki języków.
Survival Phrases - GermanWszystkie poziomyWiele różnych języków do wyboru.
Learn German by PodcastPoziom początkującyTowarzyszy podręcznik, ćwiczenia językowe i listy słownictwa.
German Pod 101Wszystkie poziomyZałożenie konta odblokowuje notatki do lekcji i forum.
Podcasty SBSPoziom średnio zaawansowany i zaawansowanyCały serwis informacyjny!
Coffee Break GermanWszystkie poziomyZawiera lekcje wideo i transkrypcje.
Radio DPoziom początkującyOdbierz podcast również w formacie tekstowym.
Marktplatz Business GermanPoziom średnio zaawansowanyĆwiczenia i pomocne diagramy.
News in Slow GermanPoziom średnio zaawansowanyGramatyka i słownictwo obok głównych treści dotyczących spraw bieżących.

Slow German

Slow German to świetny sposób na podniesienie poziomu znajomości niemieckiego, niezależnie od tego, czy jesteś twój poziom to zaawansowany, czy średniozaawansowany. Każdy odcinek jest prowadzony przez niemiecką dziennikarkę, Annikę, która mieszka w południowych Niemczech.

Autostrada ze znakiem zjazdu na Berlin.
Chcesz poprawić swój poziom w języku niemieckim? Oglądaj podcasty Slow German, aby lepiej rozumieć język. | źródło: Unsplash - Markus Spiske

Te audycje pomagają w sytuacjach, które możesz spotkać w Niemczech. Na przykład: jak zamówić posiłek w restauracji lub zapytać, gdzie jest toaleta po niemiecku. Każdy odcinek jest oparty na innych tematach - od sztuki i historii po jedzenie i picie, muzykę oraz zdrowie i kondycję.

Dla średnio zaawansowanych uczniów, każda lekcja odbywa się w całości w języku niemieckim w wolnym i spokojnym tempie. Dzięki temu będziesz mógł przyzwyczaić się do słyszenia germańskiego. Dostarczany jest również zapis każdej lekcji - za dodatkową opłatą.

Jeśli zaczniesz teraz, masz prawie dwieście odcinków do nadrobienia - a Annik zdobyła wiele nagród za swoją pracę, więc jest to świetne miejsce na rozpoczęcie.

Warum Nicht?

Jeśli w ogóle znasz jakieś niemieckie słowa, być może już wiesz, że ten konkretny podcast ma bardzo zachęcającą nazwę: Dlaczego nie?

Deutsch: Warum Nicht? jest idealny dla początkujących użytkowników germańskiego, bo gospodarze mówią wyraźnie i powoli; ich zrelaksowany sposób zachęca do śledzenia różnych zagadnień, w tym gramatyki niemieckiej.

Ale nie chodzi tylko o mechanikę językową. Włącz program, aby posłuchać ich ciekawych, zabawnych historii dotyczących życia w Niemczech.

Podczas każdej sesji - czasami na końcu, podsumowują wszystko, o czym rozmawiali, wraz ze skrótem historii z tego dnia.

Warum Nicht? jest dostępny w iTunes.

Wieso Nicht?

Jak Warum Nicht? podcast opisany powyżej, Wieso Nicht? - bardziej wyrafinowana forma „dlaczego nie?”, której dosłowne tłumaczenie brzmi „jak nie”? jest skierowany do osób  na poziomie średnio zaawansowanym.

Możesz znaleźć Wieso i Warum Nicht pod adresem dw.com.

LingQ

Czy kiedykolwiek siedziałeś w kawiarni, próbując podsłuchać, co mówią ludzie wokół ciebie? Tak? Cóż, każdemu się to zdarza! To musi być frustrujące, jeśli nie rozumiesz, co mówią, ponieważ mówią po niemiecku, ale nie martw się, to nie potrwa długo!

LingQ to wieloplatformowa aplikacja do nauki języków, która wykorzystuje treści multimedialne, aby proces mówienia po niemiecku był znacznie mniej bolesnym doświadczeniem. Masz do wyboru czternaście języków, a firma została zatwierdzona w wielu różnych publikacjach - więc wiesz, że będzie dobrze.

Pociąg jadący wśród drzew.
Niemiecki LingQ ma świetne programy, aby przygotować cię na wyjazd do Niemiec. | źródło: Unsplash - Jisun Han

Z niemieckim LingQ, możesz posłuchać Niemców, którzy rozmawiają na wspólne tematy, takie jak dzień na plaży lub w zoo, wyjście do restauracji. Możesz posłuchać profili krajów czy rozmów o zmianie czasu.

Ich audycje są specjalnie zaprojektowane dla początkujących i średnio zaawansowanych, więc nie poczujesz się zdezorientowany. Oznacza to, że uznasz je za szczególnie przydatne, jeśli przygotowujesz się do egzaminu ósmoklasisty lub matury w języku niemieckim.

Deutschtrainer

Podcast, dawniej nazywany Audio Trainer, zmienił się w serię wideo, ale nadal oferuje odcinki do pobrania na swojej stronie internetowej.

Nie oferują narracji seryjnych; pliki do pobrania składają się z zestawu wypowiedzi na konkretny temat - 100 słów, których potrzebujesz na urodziny, święta, do opisania swoich uczuć lub smutnych wydarzeń, podobnie jak w Pimsleur lub Rosetta Stone.

Jeśli nie masz czasu, aby usiąść przed komputerem lub jesteś poza zasięgiem WIFI, możesz pobrać każdą lekcję - średnio około trzech minut i słuchać w ruchu.

Po pobraniu i przejrzeniu ich serii audio/wideo, warto zapoznać się z resztą materiałów dostępnych na stronie; może zainteresujesz się opiniami, przepisami lub przemyśleniami na temat bieżących wydarzeń.

Survival Phrases

Jak sama nazwa wskazuje, Survival Phrases oferuje doskonałą serię odcinków wypełnioną wszystkimi niezbędnymi zwrotami podróżniczymi, których będziesz używać w Niemczech. Oferują niezwykle dynamiczne i edukacyjne audycje, które mają na celu przekazanie ci całej niezbędnej wiedzy podczas podróży po Niemczech, dzięki czemu wakacje sprawią o wiele więcej radości!

Obejrzyj ich audycje, aby urozmaicić naukę niemieckiego! Programy proponowane są w różnych językach, więc gdziekolwiek jesteś na świecie, możesz je oglądać, aby uczyć się języków obcych online! Audycje nie tylko nauczą cię zwrotów niezbędnych do spędzenia czasu w Niemczech, ale także dadzą wgląd w niemiecką kulturę, ponieważ gdziekolwiek się wybierasz, zawsze będziesz musiał stawić czoła różnicy kulturowej.

Jak to działa?

Survival Phrases zatrudniają tylko wykwalifikowanych nauczycieli języka niemieckiego do prowadzenia audycji, którzy albo dorastali w Niemczech, albo mieli doświadczenie w Niemczech, na przykład może tam wybrali się na wymianę zagraniczną na studiach. Podcast obejmuje nie tylko najważniejsze zwroty w języku niemieckim, ale także wiele ważnych informacji, o których zapomina się w podręcznikach.

Po obejrzeniu każdego podcastu można zadawać pytania dotyczące niemieckich zwrotów lub innych wątpliwości, które napotkałeś. Odpowiedzi na twoje pytania zostaną udzielone w następujących podcastach!

Odkryj strony internetowe do nauki języka niemieckiego online tutaj lub wyszukaj korepetycje niemiecki na Supeprof.

Learn German by Podcast

Jesteś początkującym i chcesz szybko nauczyć się niemieckiego? Learn German by Podcast oferuje początkującym podstawową znajomość języka niemieckiego. Programy prowadzą rodzimi użytkownicy języka niemieckiego, którzy odgrywają scenki sytuacyjne. Z każdą audycją otrzymasz pełną transkrypcję, listę słownictwa i nowe ćwiczenia do wypróbowania!

Żółta róża i napis "danke" na czarnej tabliczce.
Nauka niemieckiego staje się łatwiejsza z pomocą Learn German By Podcast! | źródło: Pixabay - Susan Cipriano

Niestety, te programy nie są darmowe. Zdecyduj się na odsłuchiwanie próbek, aby ocenić, czy te audycje są dla ciebie, czy nie. Jednak wszystkie dobre rzeczy mają swoją cenę, więc niech ta będzie tego warta!

German Pod 101

German Pod 101 dostosowany do twoich niemieckich potrzeb! Niezależnie od tego, czy zaczynasz od zera, czy jesteś średnio zaawansowanym użytkownikiem języka germańskiego, oglądaj podcasty odpowiednie dla swojego poziomu.

Oferują również różne kursy w zależności od tego, w jakim tempie chcesz uczyć się języka. Niezależnie od tego, czy szukasz niemieckiego biznesowego, czy też niemieckiego do nauki, znajdziesz kurs, który ci odpowiada.

Kartki z niemieckimi zdaniami.
Sprawdź te audycje, aby mieć wgląd w prawdziwe niemieckie zwroty. | źródło: Pixabay - pasja1000

Wyrzuć nudne, stare niemieckie podręczniki i ćwiczenia gramatyczne, German Pod 101 służy pomocą. Łatwo nauczysz się niemieckiego, dzięki zabawnym i interesującym podcastom, które prowadzone są przez native speakerów.

Te audycje są również związane z kulturą niemiecką. Są fajne i skuteczne. Zauważysz, że twoja znajomość niemieckiego szybko się poprawi. Jeśli jednak potrzebujesz dodatkowej pomocy wyszukaj korepetycje niemiecki na Superprof.

Audio Lingua

Audio-lingua.eu nie jest stroną wypełnioną podcastami w tradycyjnym sensie tego słowa; znajdziesz tam krótkie nagrania - przeważnie poniżej dwóch minut, które opisują interesujące miejsca - nie tylko kultury niemieckiej, ale ogólnie kultury.

Najlepsze w tej witrynie jest to, że native speakerzy, którzy przesyłają te nagrania, nie posługują się językiem podręcznikowym.

Z pewnością są skierowane do uczniów języka niemieckiego, ale nie odwzorowują mowy słowo w słowo, co usłyszysz w innych nagraniach przeznaczonych dla uczniów. Doświadczysz mowy niemieckiej, jaką powszechnie można usłyszeć na dowolnej ulicy w jakimkolwiek niemieckim mieście.

Ta witryna oferuje nawet opcje zasubskrybuj podcast.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Niemiecki
Adrian
4,9
4,9 (5 oceny)
Adrian
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marcin
5
5 (25 oceny)
Marcin
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anna
5
5 (10 oceny)
Anna
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anna
5
5 (32 oceny)
Anna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Joanna
5
5 (55 oceny)
Joanna
zł110
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Carina
5
5 (11 oceny)
Carina
zł120
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Bianka
5
5 (6 oceny)
Bianka
zł95
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Aleksandra
5
5 (5 oceny)
Aleksandra
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Adrian
4,9
4,9 (5 oceny)
Adrian
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marcin
5
5 (25 oceny)
Marcin
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anna
5
5 (10 oceny)
Anna
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anna
5
5 (32 oceny)
Anna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Joanna
5
5 (55 oceny)
Joanna
zł110
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Carina
5
5 (11 oceny)
Carina
zł120
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Bianka
5
5 (6 oceny)
Bianka
zł95
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Aleksandra
5
5 (5 oceny)
Aleksandra
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Podcasty SBS

SBS to australijski serwis medialny, który publikuje treści w telewizji, prasie i radiu. To całkiem fajna organizacja, ponieważ tworzą treści w wielu językach, dzięki czemu Australijczycy mają pojęcie, co dzieje się poza krajem.

I oczywiście dlatego znajdują się na tej liście. Nadają audycje w języku niemieckim - dla których istnieje archiwum internetowe - i mają programy na każdy temat, od książek dla dzieci po wspinaczkę skałkową.

Są naprawdę dobrym atutem do nauki języka.

Uzupełnij swoją naukę zajęciami z nauczycielem. Wpisz np. korepetycje niemiecki Rzeszów w wyszukiwarkę Superprof.

Coffee Break German

Coffee Break German oferuje serię audycji dostosowanych do tych, którzy chcą nauczyć się niemieckiego od podstaw, a także tych, którzy chcą tylko poprawić swój poziom w tym języku. Każdy program przedstawia niemieckich native speakerów, Thomasa i Marka. Podcast trwa około 30 minut i zawiera mnóstwo nowego słownictwa i szczegółowych wyjaśnień.

Niebieska filiżanka z kawą na drewnianym stole.
W programie Coffee Break German znajdziesz wiele ciekawych i zabawnych audycji, które pomogą ci zostać profesjonalistą z niemieckiego! | źródło: Unsplash - Fede de Rodt

Chodzi o to, że korzystanie z Coffee Break German sprawia wrażenie, jakbyś właśnie usiadł w kawiarni ze swoim niemieckim kolegą: program jest zrelaksowany, bezstresowy i swobodny, jak to tylko możliwe. Szczerze mówiąc, zaparz sobie kawę, podłącz słuchawki i ucz się języka podczas przerwy. To całkiem niezły sposób!

Chociaż dostępne są wersje audio każdego podcastu, Coffee Break German działa najlepiej, jeśli także oglądasz wersję wideo. Film zawiera fiszki i objaśnienia - a wizualna wskazówka jest zawsze mile widziana.

Flavour of German

Ci sami ludzie, którzy tworzą Coffee Break German, proponują też inny ciekawy podcast. Ten ma nieco krótsze odcinki i ma ten sam format, ale temat jest nieco odmienny.

Zamiast uczyć się niemieckiej gramatyki i struktury języka, będziesz raczej poznawał frazy kluczowe, wyrażenia idiomatyczne i odniesienia kulturowe.

Chodzi bardziej o zanurzenie się w kulturze Niemiec - i stronach języka, których prawdopodobnie nie nauczysz się nigdzie indziej.

Jeśli użyjesz go w połączeniu z Coffee Break German, jesteś zwycięzcą.

Radio D

Radio D przedstawia Paulę i Phillippa, którzy są dziennikarzami podróżującymi po Niemczech. Te programy nie przypominają innych. Raczej opowiadają historię, dzięki której poznajesz nowe kwestie językowe w języku niemieckim.

Historie są ciekawe i tajemnicze - a audycje mają wiele elementów humorystycznych i są niezwykle interaktywne. Nie tylko poprawisz swój poziom znajomości języka niemieckiego, ale także polubisz go.

Mężczyzna w lesie, ze słuchawkami na uszach.
Chcesz nauczyć się niemieckiego w przyjemny sposób? Sprawdź te bezpłatne podcasty w iTunes! | źródło: Unsplash - Free To Use Sounds

Te podcasty do nauki języka niemieckiego są dostępne do pobrania w iTunes, ale znajdziesz je również na stronach internetowych. Więc pobierz odcinki na swój smartfon lub tablet i zacznij szybko poprawiać swój poziom języka niemieckiego! Odkryj inne aplikacje do nauki języka niemieckiego tutaj.

Ucz się niemieckiego z tymi darmowymi audycjami! Jeśli s kolei chcesz poćwiczyć mówienie, wyszukaj korepetycje niemiecki na Superprof.

Kiraka

Nauka niemieckiego (lub jakiegokolwiek nowego języka) to poważne przedsięwzięcie, ale to nie znaczy, że po drodze ma być nudno.

Kiraka to skrót od Kinder Radiokanal lub kanału radiowego dla dzieci. Odpowiedni dla najmłodszych: dzieci i młodzieży, każdy młody duchem będzie zadowolony z radosnego nastroju prezentowanego podczas transmisji i interaktywnych działań związanych z filmami na stronie.

Jednak słowo ostrzeżenia: tylko dlatego, że audycje są przeznaczone dla dzieci, nie oznacza, że będą łatwe do zrozumienia. Po pierwsze, witryna (kinder.wdr.de) jest w całości w języku niemieckim - masz szansę poćwiczyć swoje umiejętności czytania po germańsku!

U góry strony znajduje się seria zakładek; druga to Posłuchaj i zobacz - Hören & Sehen, pod którą znajdziesz przeróżne pliki filmowe i dźwiękowe! A w trzeciej: Gry i zabawa - Spiel & Spaß, znajdziesz dodatkową metodę nauki! Poznaj również Aktuelle Themen , audycje o wszystkim, od troski o środowisko po obawy rodziców związane ze smartfonami.

Klikając trochę, zobaczysz filmy z muzykami opowiadającymi o swoim rzemiośle i życiu, grach i zajęciach dla dzieci.

Pod koniec zajęć zamknij swoje książki kilka minut wcześniej i poszperaj trochę w witrynie Kiraka. Daj nam znać, co było dla ciebie najciekawsze w komentarzach poniżej!

Marktplatz Business German

To jest miejsce dla tych, którzy chcą uczyć się niemieckiego w celach biznesowych. Jeśli próbujesz wejść na rynek niemiecki lub musisz wyjechać do pracy do Niemiec, Marktplatz Business German zapewni ci słownictwo nieodzowne dla wszystkich twoich potrzeb zawodowych.

Oprócz podcastu dostępny jest również obszerny materiał pisemny - wszystko opisane diagramami, jasno objaśnionymi punktami gramatycznymi i listami słownictwa - aby pomóc ci jak najlepiej wykorzystać swoją naukę.

Twórcy, Deutsche Welle, udostępniają też szereg różnych audycji. Jeśli więc nie jesteś biznesmenem, znajdziesz tam również wiele innych opcji.

Strajk z niemieckimi transparentami.
News in Slow German przedstawiają bieżące wydarzenia w tempie, które nawet początkujący mogą zrozumieć. | źródło: Unsplash - Christian Wiediger

News in Slow German

To jest niezwykle innowacyjny sposób nauki języka. Koniec ze słuchaniem, jak bohaterowie opowiadają coraz bardziej nieprawdopodobne scenariusze. News in Slow German robią coś zupełnie innego: skupiają bieżące wydarzenia w cotygodniowych audycjach, w których wyjaśniają wiadomości po niemiecku - mówionym powoli.

Jednak nie aż tak wolno, że zapomnisz o początku zdania, zanim dojdziesz do końca. Raczej cała treść jest wypowiadana bardzo naturalnie - ale w taki sposób, aby był poręczny dla słuchacza.

Dowiedz się o Wenezueli lub prezydencie Francji po niemiecku - i zobacz autentyczne treści, które nie są przeznaczone tylko dla uczących się języków.

Jeśli brzmi to nieco onieśmielająco, nie martw się. Po każdej serii znajduje się sekcja gramatyki i słownictwa, dzięki czemu nadrobisz wszystko, co przegapiłeś.

YouTube

Jeśli żaden z tych programów nie jest atrakcyjny, zawsze istnieje wspaniały zasób edukacyjny - YouTube, z którego można skorzystać.

Znajdziesz filmy na prawie każdy temat, jaki można sobie wyobrazić na tej największej na świecie witrynie do udostępniania filmów - nie wszystkie są filmami z kotami, prankami czy Rickiem Astleyem.

Niektóre z najlepszych kanałów do nauki niemieckiego to Deutsch lernen mit der DW, Lingster Academy i Hallo Deutschschule. Wszystkie te kanały oferują długie serie lekcji niemieckiego, obejmujących podstawy gramatyki niemieckiej, kluczowe słownictwo niemieckie oraz ćwiczenia ze słuchania, mówienia i czytania - wszystkie przeplatane odniesieniami kulturowymi, aby uczynić twoją naukę nieco bardziej ciekawą.

Chociaż YouTube z reguły nie obsługuje podcastów, w zasadzie, filmy wideo to tak naprawdę podcasty do nauki języka niemieckiego z grafiką - więc może się okazać, że będą one jeszcze bardziej przydatne!

Zeitsprung

Jeśli uczysz się niemieckiego od kilku lat - lub, jeśli jesteś szczególnie uzdolniony w nauce języków, około półtora roku, prawdopodobnie jesteś na tyle zaawansowany w nauce, że zafascynuje cię Zeitsprung.

Nazwa przekłada się na Skok w czasie, co daje wskazówkę dotyczącą tematów omawianych w tych podcastach.

Tematy przedstawione przez dwóch historyków analizują szeroko znane historie, takie jak Szczurołap z Hamelin lub Operacja Mincemeat i zagłęb się w historię kryjącą się za faktami.

Chyba że nie jesteś miłośnikiem historii i znajdujesz się jeszcze na niższym poziomie, wtedy ich program może wydawać się nudnym pomysłem. Być może dlatego dodali tak intrygujący zwrot akcji.

Z tygodnia na tydzień żaden prezenter nie ma pojęcia, jaki temat - (historyczny? fikcyjny?), zostanie poruszony. W ten sposób dochodzi do szalonego zamieszania, w którym nam, słuchaczom, ukazuje się zaskakująca spójność historii, oślepiona czynami niezwykłych osobowości i przypominająca o kluczowych wydarzeniach, które ukształtowały świat, jaki znamy.

Poważnie, kto w ogóle pamięta wszystko o Operacji Mincemeat?

Die Frage

Ta witryna (br.de) zawiera zbiór audycji na różne tematy, począwszy od psychologii do koronawirusa. Mają nawet kanał z podcastami dla dzieci!

Gdy wylądujesz na ich stronie głównej, zostaniesz powitany Najlepszymi Odcinkami (Neueste Episoden), wyborem niektórych z ostatnio przesłanych plików. Jeśli nic nie wpadnie ci w oko, zobacz Podcasts A-Z aby przeglądać według tytułów lub kliknij Kategorien, aby znaleźć interesujące cię tematy uporządkowane według kategorii.

Jeśli istnieje konkretny podkaster, którego pracę chcesz śledzić lub kanał, który chcesz subskrybować, znajdziesz je w zakładce Sender.

Znowu zastrzeżenie: ta strona jest w całości w języku niemieckim, a język używany w audycjach jest dość zaawansowany, z wyjątkiem opcji dla dzieci.

Mimo to nie ma nic złego w stawianiu sobie nowych wyzwań, zwłaszcza jeśli lubisz posłuchać czegoś w tle podczas biegania lub jazdy na rowerze - czy nawet sprzątania kuchni, te nagrania są cennym narzędziem dla treningu ucha, by rozumieć niemiecki.

Jeśli potrzebujesz więcej podpowiedzi dotyczących ciekawych źródeł do nauki języka, skontaktuj się z nauczycielem, wpisując np. korepetycje niemiecki Wrocław w wyszukiwarkę Superprof.

Świat w postaci formy przestrzennej przy fontannie.
Program Die Frage zawiera odpowiedzi na trudne pytania dotyczące problemów, przed którymi stoi ludzkość. | źródło: Unsplash - Clay LeConey

Dla profesjonalistów: podcasty, których słuchają native speakerzy.

W pewnym momencie prześcigniesz możliwości, jakie oferują podcasty do nauki języka niemieckiego. Będziesz musiał wtedy podnieść poprzeczkę i robić to, co robią Niemcy. (Nawiasem mówiąc, jest to słuchanie odpowiednich podcastów przeznaczonych dla niemieckich słuchaczy.)

Może to być trochę onieśmielające dla początkujących. Jednak tak samo jak ludzie sugerują słuchanie radia w obcym języku, oglądanie filmów lub telewizji - aby mieć kontakt z językiem germańskim używanym w autentycznych kontekstach - tak samo można myśleć o audycjach.

Łatwo jest je znaleźć, ponieważ wierzcie lub nie, Niemcy używają rzeczy takich jak iTunes, Spotify, SoundCloud i YouTube do pobierania lub streamowania własnych treści cyfrowych. Oto jedne z najpopularniejszych podcastów na iTunes:

  • Gemischtes Hack - program komediowy Felixa Lobrechta i Tommiego Schmitta. Ci goście nazywają to „najbardziej wpływowym podcastem w Europie”, ale może to ich własna mała hiperbola. Dyskutują o tym, co wydarzyło się w tym tygodniu w ich własnym życiu i polityce, i łączą humor z poważnymi tematami politycznymi. Trudny, ale zdecydowany niemiecki faworyt.
  • Verbrechen - przetłumaczone jako „przestępstwo” (ale prawdopodobnie o tym wiedziałeś), to podcast gazety, Die Zeit. Jak sama nazwa wskazuje, porusza temat przestępczości, zadając etyczne - i praktyczne - pytania o tych, którzy ją popełniają i tych, którzy zostają poszkodowani w wyniku przestępstw.
  • Hotel Matze- ten podcast opiera się na wywiadach z różnymi ludźmi, którzy opowiadają o swoim życiu, motywacji i osobistych historiach.
  • Lage der Nation - der Politik-Podcast aus Berlin - program tworzony jest przez dziennikarza Philipa Banse i działacza Ulfa Buermeyera, którzy omawiają wydarzenia polityczne tygodnia w swoim cotygodniowym programie. Jeden z najbardziej cenionych podcastów politycznych w Niemczech - i zdobywca wielu nagród - to naprawdę świetny sposób na opanowanie niemieckiego podczas poznawania otaczającego świata.
  • Steingart Morning Briefing - Der Podcast- Gabor Steingart jest dziennikarzem i autorem - a teraz podcasterem - który pisze i mówi o polityce i ekonomii. To kolejny bardzo popularny program, który jest wydawany codziennie.

Jeśli potrzebujesz dodatkowej pomocy, znajdź niemiecki kurs online.

Flaga niemiecka na tyle łodzi w wodzie.
Jeśli je rozumiesz, to znaczy, że perfekcyjnie opanowałeś język germański! | źródło: Unsplash - Clemens van Lay

Podsumowanie

W całym tym artykule podkreślaliśmy, że słuchanie niemieckich audycji to doskonały sposób na podniesienie poziomu znajomości języka w interaktywny sposób. Można zatrzymać podcast, kiedy masz na to ochotę i wznów później od miejsca, w którym przerwałeś.

Słuchanie podcastów prowadzonych przez niemieckich native speakerów da wgląd w to, czego możesz się spodziewać podczas wizyty lub, jeśli masz takie plany, przeprowadzki do Niemiec.

Niemiecki jest zdecydowanie jednym z najtrudniejszych języków, ale z pomocą podcastów będziesz w stanie podnieść swój poziom w mgnieniu oka!

Słuchaj ich wszędzie, bez presji, ucz się niemieckiego we własnym tempie, bez pracy domowej!

Nadszedł czas, aby nauka niemieckiego stała się twoim hobby, a nie obowiązkiem! Jeśli sam chcesz rozwijać swoje umiejętności językowe odkryj najlepsze narzędzia tłumaczeniowe online do nauki języka niemieckiego.

Dlaczego by nie poszukać indywidualnych lekcji niemieckiego z prywatnym nauczycielem, który pomoże ci szybciej robić postępy? Wpisz np. korepetycje niemiecki Gdynia w wyszukiwarkę Superprof.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (2 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.