O ile nam wiadomo, nikt nie zasiada przed telewizorem z miską popcornu, aby rozkoszować się ekscytującym filmem o wyczynach księgowych. Głównie dlatego, że prawdopodobieństwo adaptacji takiego scenariusza jest znikome.

Fakt ten reprezentuje powszechną opinię: w rachunkowości nie ma niczego lukratywnego.

Księgowi są bardziej zakulisowi; oferują swe usługi, aby zabłysnął lider, a mianowicie właściciel przedsiębiorstwa lub kierownictwo.

Jednak praca ekonomistów jest absolutnie niezbędna dla funkcjonowania gospodarki; tak naprawdę, gdyby nie księgowi, nie mielibyśmy pojęcia, jak się ma ekonomia, ile pieniędzy i aktywów krąży w obiegu!

Oczywiście, takie rejestrowanie i raportowanie to zadanie kierowników ds. finansów - stanowisko z dziedziny rachunkowości zarządczej, które odzwierciedla faktyczne działanie biznesu, zwłaszcza jeśli chodzi o informacje liczbowe, które przekazują.

Dziś twój Superprof nie zajmie się bardziej popularnym biegłym lub głównym księgowym, ani seksownie brzmiącym audytorem śledczym, ale zupełnie inną specjalizacją finansową: księgowym zarządzającym.

Termin ten nie opisuje księgowego na poziomie zarządzania!

Nazywani również specjalistami ds. rachunkowości zarządczej, ci zaklinacze liczb mają określoną funkcję w każdej firmie lub organizacji.

Jesteśmy teraz na najlepszej drodze, aby zbadać i dokładnie dowiedzieć się, co znajduje się w zakresie obowiązków tego stanowiska/zawodu/tytułu, oprócz księgowości, audytu i analizy sprawozdań budżetowych.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Rachunkowość
Sandra
5
5 (4 oceny)
Sandra
25 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wojciech
5
5 (4 oceny)
Wojciech
70 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (4 oceny)
Julia
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ania
5
5 (2 oceny)
Ania
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karolina
Karolina
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Klaudia
5
5 (3 oceny)
Klaudia
40 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Aneta
Aneta
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Patrycja
Patrycja
40 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sandra
5
5 (4 oceny)
Sandra
25 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wojciech
5
5 (4 oceny)
Wojciech
70 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (4 oceny)
Julia
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ania
5
5 (2 oceny)
Ania
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karolina
Karolina
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Klaudia
5
5 (3 oceny)
Klaudia
40 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Aneta
Aneta
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Patrycja
Patrycja
40 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Czym Zajmują Się Specjaliści Rachunkowości Zarządczej?

Kobieta przy biurku, wyglądająca za okno ze znudzonym wyrazem twarzy.
Rachunkowość ogólnie nie słynie z ekscytacji i blasku. | źródło: Unsplash - Johnny Cohen

Możemy spotkać się z innymi określeniami w ramach takiej działalności: księgowy ds. kosztów, kierownik ds. controllingu lub analityk finansowy.

Niezależnie od tytułu przypisanego do stanowiska, wszystkie spełniają tę samą funkcję w firmie: stosują koncepcje rachunkowe w celu przygotowania danych finansowych do wykorzystania w firmie, aby biznes kwitł.

Kontrastuje to z rachunkowością finansową, która polega na przygotowywaniu raportów do publikacji zewnętrznej, takich jak raporty giełdowe dla akcjonariuszy i raporty finansowe przedsiębiorstw.

Specjaliści rachunkowości zarządczej to budżetowcy, planiści, strategowie i menedżerowie ds. ryzyka. Ich główne zadanie to analiza kosztów i budowanie planu na podstawie informacji, które czerpią z raportów.

Może to zabrzmieć jak bardzo wymagające stanowisko i w większych korporacjach obowiązki wypełnia zdecydowanie więcej niż jedna osoba.

W rzeczywistości, jeśli pracujesz jako specjalista ds. controllingu, bardziej prawdopodobnym jest, że zostaniesz przydzielony do pracy nad projektem, a nawet zdobędziesz awans, w odróżnieniu od jakiegokolwiek innego stanowiska księgowego!

Aby wyjaśnić wiele aspektów tej działalności, nakreślimy scenariusz, w którym poznasz wartości potrzebne, jeśli chodzi o finanse.

  • Firma XYZ odniosła pewien sukces w sprzedaży produktów do salonów spa na szczeblu lokalnym i chce rozpocząć działalność na rynku krajowym; może nawet na całym świecie!
  • Zespół ds. rachunkowości zarządczej najpierw przyjrzy się rentowności pomysłu: ile pieniędzy będzie potrzebnych, aby wykonać ten ruch? Czy firma ma pieniądze na rozgałęzienie?
  • Czy istnieje wystarczająca ilość zasobów i zapasów, aby utrzymać wypłacalność przedsiębiorstwa, dopóki nowa lokalizacja nie zacznie przynosić zysków?
  • Kierownik księgowości wdrożyłby wówczas strategiczne myślenie: gdzie powinien znajdować się nowy sklep? Jaki procent inwestycji ma stanowić reklama?
  • Jakie strategie zachęcające można wykorzystać, aby przyciągnąć klientów w nowym regionie i jakie pociągną za sobą koszty?

W sprawie budżetowania: bez względu na to, jak bardzo szefowie firmy chcą wejść na nowe rynki, to zespół księgowości zarządczej powie im, czy dany ruch przyniesie profit, czy też powinni wstrzymać się, aż firma będzie miała bardziej stabilne perspektywy finansowe.

W tym celu z pewnością przygotowaliby sprawozdania finansowe, a także proponowany budżet w celu jak najszybszego zrealizowania planu.

Sformułowaliby rekomendacje na podstawie aktualnego profilu finansowego firmy i prognozowanych zysków.

I odwrotnie, w oparciu o informacje księgowe, jeśli przeprowadzka okaże się opłacalna, byliby odpowiedzialni za budżetowanie każdego jej aspektu, od wynajmu nieruchomości komercyjnych i zakupu regałów sklepowych, po reklamę i wynagrodzenie nowych pracowników.

Jeśli jesteś studentem aspirującym do kariery księgowej, te scenariusze mogą cię przerazić...

Czy któryś specjalista ds. controllingu źle poprowadził swoją firmę? Opowiadając się za rozwagą, a nie niekontrolowanym pędem do przodu? A co z przedwczesnymi inwestycjami, kiedy powinni lepiej rozważyć ryzyko?

Oba scenariusze zdarzają się cały czas. Dlatego ci, którzy pracują w finansach i księgowości, są uważani za ryzykantów.

Czy jako księgowy z przyjemnością doradzałbyś swojej firmie w zakresie takich decyzji? Niekoniecznie musisz zajmować się właśnie tym.

Bardziej niż w przypadku innych rodzajów księgowych, księgowi zarządzający pracują w zespołach, często o odrębnej hierarchii.

Na przykład możesz pracować w zespole ds. ekspansji firmy, ale pełnić obowiązki jedynie przy części projektu; być może przy budżetowaniu reklam lub listy płac pracowników i przygotowywaniu raportów finansowych dla przełożonego do kontroli.

Oczywiście nie każdy dzień roboczy księgowego firmy jest tak dramatyczny.

Możliwe, że w danym dniu będzie to analiza informacji zawartych w wynikach rozliczeniowych firmy w celu zwiększenia zysków lub zwiększenia wydajności.

Dowiedz się, co robią księgowi finansowi aby utrzymać biznes i profit na poziomie!

Dwa laptopy na biurku i ludzie pracujący nad dokumentami.
Twój standardowy dzień pracy w księgowości zarządczej będzie składał się z rozliczania kosztów, rzadziej zarządzania strategicznego. | źródło: Unsplash - Scott Graham

Standardowy Dzień Pracy Księgowego ds. Kosztów

Finanse i zarządzanie nimi, realizowane przez pracownika działu "rachunkowość zarządcza" obejmują rejestrowanie wydatków i śledzenie dochodów oraz ocenę zobowiązań podatkowych.

Dane te są następnie rutynowo zestawiane w raporty, zwane zestawieniami dochodów, bilansami lub rachunkami przepływów pieniężnych.

Te trafiają do twojego szefa, który analizuje je w celu sporządzenia prognoz kondycji finansowej firmy, zaproponowania zmian w budżecie i sporządzenia planów wydajności.

Wszystkie te informacje trafiają następnie do kierownictwa firmy, które jest w ten sposób lepiej poinformowane o podejmowaniu decyzji mających wpływ na profit firmy.

Księgowy ds. zarządzania określa możliwości poprawy w firmie: ograniczenie odpadów i usprawnienie produkcji to dwa sposoby na osiągnięcie tego celu.

Odpowiadają również za utrzymanie różnych działów w granicach budżetu lub nawet poniżej ich wartości, a jeśli obecne trendy wskazują na potencjalne przekroczenie budżetu, obowiązkiem jest zwrócenie się do kierownictwa operacyjnego z ich ustaleniami.

Wymagana Wiedza i Umiejętności

Jeśli, podobnie jak większość ludzi, wolisz nie zabierać głosu, gdy pojawiają się dyskusje na temat ekonomii, finansów, prawa i zarządzania, to oczywiście ta kariera nie jest dla ciebie.

Jeśli jednak posiadasz wiedzę na temat ugruntowanych umiejętności rachunkowych i umiejętności liczbowe, może to być praca dla ciebie!

Księgowi zarządzający potrzebują solidnych podstaw w zakresie podstawowej rachunkowości i gruntownej znajomości Krajowych Standardów Rachunkowości.

W naszym kraju księgowi muszą znać Krajowe Standardy Rachunkowości jak własną kieszeń.

Będziesz także musiał znać podstawowe zasady podatkowe i ich zastosowanie dla twojej gminy. Ze względu na odpowiedzialność, jaką niesie ze sobą omawiane stanowisko, prawo i podatki to nieodzowny element tego obszaru zatrudnienia.

Poza tym, znajomość praktyk księgowych i metody zdyskontowanych przepływów pieniężnych byłaby bardzo korzystna dla pracodawcy.

Gdyby to było wszystko co czyni pracownika dobrym księgowym, każdy komputer mógłby się tym zająć!

Ponieważ księgowi pracują w środowisku biznesowym, niezbędna jest umiejętność komunikowania się oraz umiejętności oratorskie i interpersonalne.

Co więcej, niezbędna jest umiejętność prezentacji informacji i materiałów przedstawiających controlling i finanse w taki sposób, aby podkreślały one wartość twoich ustaleń.

Ogólnie rzecz biorąc, kierownictwo niekoniecznie należy do ludzi poświęcających uwagę szczegółom; przeważnie patrzą na zagadnienie całościowo. Jego ocena sytuacja często będzie pobieżna. Ale, jak dobrze wiesz, czyż można docenić całokształt, nie będąc wtajemniczonym w szczegóły?

W związku z tym dochodzimy do wniosku, że perswazja idzie w parze z umiejętnościami prezentacji i mają one takie samo znaczenie dla księgowego zarządzania.

Czy znasz różnice między księgowymi zarządzającymi a księgowymi finansowymi?

Pełna sala konferencyjna podczas prezentacji.
W zawodzie specjalisty ds. finansów, ludzie powinni być biegli w prezentacji i wystąpieniach publicznych. | źródło: Unsplash - Campaign Creators

Na koniec, mogą być ci znajome ogólne praktyki biznesowe, ale musisz dodatkowo poznać wewnętrzne działania firmy, dla której prowadzisz rachunek.

Nawet jeśli opanowanie rachunku lokalnej lub krajowej firmy nie stanowiło problemu, doświadczenia z rachunkowością zarządczą w przypadku firmy międzynarodowej nie są porównywalne!

Nawet zasady rachunkowości nie byłyby takie same. Księgowi firm globalnych przestrzegają Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej.

A jeśli jesteś księgowym w firmie produkcyjnej, musisz dobrze znać standardy i procesy produkcyjne.

Podsumowując, musisz przyswoić masę informacji dotyczących przedsiębiorstwa, którego finanse prowadzisz, ale jak w przypadku każdej ścieżki kariery, im więcej się uczysz, tym więcej potrafisz i tym lepiej wygląda to w twoim CV!

Czy obecnie bierzesz udział w kursie rachunkowości? Czy znajdujesz się na etapie studiów o kierunku rachunkowych, a może chodzą ci po głowie studia magisterskie? A może chcesz poszerzyć zakres swoich kompetencji lokalnie (Warszawa, Gdańsk, Kraków, czy jakakolwiek inna lokacja w Polsce)?

Czytaj książki nawiązujące do tematów: controlling i rachunkowość zarządcza, których zarówno opinie, jak i cena zachęcają do nabycia. Każde wydawnictwo naukowe chętnie opisuje nowe procesy, w których bierze udział ekonomia, dlatego warto sprawdzać najnowsze publikacje, aby być na bieżąco z dynamicznie rozwijającym się rynkiem. Książka to zawsze trafny wybór, jeśli chodzi o utrzymanie poziomu oferowanej usługi.

Jaką teorię rachunkowości najbardziej chcesz zastosować w praktyce? Co powiesz na wykorzystanie swoich umiejętności analitycznych?

Jeśli zamierzasz rozpocząć działalność oferując usługi z zakresu rachunkowości zarządczej, prawdopodobnie dobrym pomysłem byłoby zdobycie oficjalnego certyfikatu.

Nawiasem mówiąc, zobacz kilka dobrych filmów z udziałem księgowych; być może już widziałeś kilka z nich:

  • Nietykalni - ten tytuł najlepiej przedstawia wyczyny pracownika księgowości
  • Lista Schindlera - certyfikowany księgowy wykazuje odwagę pod ostrzałem
  • Płytki Grób - historia dyplomowanego księgowego, który porzuca swoją etykę
  • Genialny Klan - kto wiedział, że Danny Glover może być tak cichy?
  • Przypadek Harolda Cricka - jedna z niewielu poważnych ról Willa Ferrella

Należy pamiętać, że w tych filmach księgowi są jedynie częścią fabuły; rachunkowość nie jest tematem przewodnim żadnego z tych tytułów.

Ale rachunkowość jest też głównym tematem w artykule: Czy Rachunkowość Finansowa i Zarządcza Znaczą To Samo?

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.