Powinniśmy od razu powiedzieć, że nie ma łatwego sposobu na śpiewanie niskim głosem! Każdy, kto obiecuje Ci (zwłaszcza szkoły muzyczne i nauczyciele), że śpiewanie niskim głosem jest czymś, co możesz rozwinąć z łatwością, jest kłamcą. Musisz włożyć dużo pracy w swój głos, z asystą swojego nauczyciela śpiewu, jeśli chcesz się doskonalić i rozwinąć swój głos i technikę wokalną.

Obecny trend wśród wokalistów o niskim głosie skłania się ku stylom muzycznym, takim jak blues, soul czy jazz. Jak już wiemy, nawet z największym talentem na świecie, ładnej barwie i fantastycznej prezencji na scenie, dotarcie do pewnych oktaw i dźwięków może być trudne. Specjalnie dla początkujących!

Niezależnie od tego, jak brzmią, są dobrzy śpiewacy i są źli śpiewacy. Dobry śpiewak to taki, który jest w pełni świadomy tego, czego wymaga śpiew zarówno pod względem ciała, jak i postawy. Są to śpiewacy, którzy chętnie uczą się nowych technik wokalnych i słuchają rad od pierwszej lekcji, aż do wejścia na scenę przed tysiącami widzów.

W tym artykule zebraliśmy wskazówki dotyczące śpiewania, które pomogą Ci nauczyć się śpiewu w niższych oktawach.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Śpiew
Maja
5
5 (12 oceny)
Maja
zł120
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Iwona
5
5 (3 oceny)
Iwona
zł55
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kasia
5
5 (7 oceny)
Kasia
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Yuliya
5
5 (11 oceny)
Yuliya
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Angelika
5
5 (7 oceny)
Angelika
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (11 oceny)
Agata
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Stanisław
5
5 (4 oceny)
Stanisław
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ksenia
5
5 (2 oceny)
Ksenia
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Maja
5
5 (12 oceny)
Maja
zł120
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Iwona
5
5 (3 oceny)
Iwona
zł55
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kasia
5
5 (7 oceny)
Kasia
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Yuliya
5
5 (11 oceny)
Yuliya
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Angelika
5
5 (7 oceny)
Angelika
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (11 oceny)
Agata
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Stanisław
5
5 (4 oceny)
Stanisław
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ksenia
5
5 (2 oceny)
Ksenia
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

4 rzeczy, których warto unikać, jeśli chcesz pracować nad niskimi nutami

1. Próba zmiany swoich strun głosowych

Bez operacji nie można zmienić długości strun głosowych. To jest to, co ogólnie definiuje skale głosową śpiewaka.

Mężczyzna śpiewający niskie tony do mikrofonu.
Jest wiele dobrych ćwiczeń na wydobycie niższych nut. | źródło: Unsplash - Rogelio Gonzalez

Na przykład niektórym współczesnym śpiewakom, zarówno amatorskim, jak i profesjonalnym, łatwiej będzie śpiewać wysokimi dźwiękami niż niskimi i vice versa.

Dużo łatwiej jest pracować ze swoją biologią niż próbować przeciwstawić się jej, zmieniając zakres głosu. Mimo wszystko, trening wokalny może pomóc poszerzyć Twoją skalę głosu.

2. Wymuszanie głosu

W prawie każdym przypadku forsowanie głosu to naprawdę zły pomysł. Niezależnie od tego, czy próbujesz wyciszyć całą klasę, dać się usłyszeć w debacie, czy krzyczeć do swojego ulubionego artysty podczas występu, od czasu do czasu nadwyrężamy nasz głos.

Niezależnie od tego, czy jesteś piosenkarzem w zespole, chórze czy artystą solowym, wymuszanie dźwięków może doprowadzić do utraty głosu na co najmniej kilka dni.

Znajdź lekcje śpiewu Poznań.

3. Brak odpoczynku dla głosu

W naszym codziennym życiu przepracowanie może mieć na nas bardzo negatywny wpływ. To samo może się stać z naszym głosem, jeśli nie traktujesz go z szacunkiem.

Ważne jest, aby wokalista szanował swój głos, dając mu odpowiednią ilość odpoczynku po ciężkiej pracy podczas ćwiczenia repertuaru.

Śpiewanie piosenki po piosence bez żadnego odpoczynku może być naprawdę szkodliwe dla głosu i może spowodować, że kolejne występy będą gorsze, niż gdybyś odpoczywał. Upewnij się, że zawsze odpoczywasz po każdej lekcji głosu.

4. Spuszczanie głowy, aby wydobyć niskie nuty

Chociaż jest to ogólna ludzka reakcja, warto tego unikać za wszelką cenę, ponieważ nie ułatwi to życia. Opuszczenie głowy nie ułatwi wydobycia niskich tonów!

Powinieneś także nauczyć się opanować vibrato, jedną z najważniejszych technik śpiewania dla śpiewaków operowych.

5 kroków, które warto wykonać, aby śpiewać niskim głosem

Śpiewanie niskim głosem to nie bułka z masłem. Zabiera dużo czasu, poświęcenia, a w niektórych przypadkach pieniędzy. Osiągnięcie celu wymaga pracy nad postawą, ćwiczeniami oddechowymi i głosowymi.

1. Odblokuj swoją twarz

Aby lepiej śpiewać, musisz rozluźnić twarz.

Chociaż jest to najbardziej napięta część ciała wielu ludzi, odblokowanie twarzy może pomóc Ci wyprodukować zarówno niższe, jak i wyższe dźwięki.

Joga, pomoc w oddychaniu przy śpiewaniu niskich tonów.
Nie zapominaj, że to Twój oddech może dać Twojemu głosowi większość mocy. | źródło: Unsplash - Lutchenca Medeiros

Istnieje kilka technik, które można w tym celu wykorzystać. Istnieje kilka złych nawyków, których należy również unikać:

 • Rozluźnij szczękę. Ten obszar wywiera największą siłę na twarz. Aby to zrobić, nie zaciskaj zębów i pozwól, aby szczęka lekko opadła. To powinno złagodzić napięcie na twojej twarzy.
 • Rozluźnij oczy i czoło. Skoncentruj się na brwiach i powiekach. Celem jest zrelaksowanie naszych rysów twarzy z upływem czasu.
 • Pracuj nad językiem i ustami. To są podstawowe elementy, jeśli chodzi o śpiewanie. Wibrując ustami i dumnie pokazując zęby, możesz poprawić swoją wymówkę i produkcję niskich tonów. Na koniec połóż język płasko czubkiem języka na dolnym zestawie zębów.

2. Wokaliza

To jest metoda klasyczna. Wykonanie kilku niskich „ochów” to dobry sposób na poszerzenie zakresu głosu bez konieczności używania technologii, takiej jak wokoder.

Chociaż niektórzy uczniowie nienawidzą tego ćwiczenia, jest ono lubiane przez większość nauczycieli śpiewu i trenerów głosu, ponieważ:

 • Sprawi, że struny głosowe będą bardziej elastyczne,

 • Poprawi Twój głos,

 • Pomoże uczniom zaśpiewać każdą nutę w Twoim zasięgu,

 • Poprawi skalę głosu.

Warto istnieją inne ćwiczenia, które pomogą Ci w śpiewaniu niskim głosem, takie jak używanie rejestru piersiowego podczas wykonania nut, które potrafisz już śpiewać rejestrem głowowym bez zmiany tessitury.

3. Oddychaj przeponą

Aby rozwijać swój głos, podkreślić swoją obecność na scenie lub po prostu sprawić, by Twój głos był przyjemniejszy, musisz popracować nad oddychaniem przeponowym.

Aby to zrobić, musisz:

 • Wypychać brzuch podczas wdechu,

 • Stopniowo cofać brzuch podczas wydechu,

 • Lekko napinaj mięśnie skośne brzucha,

 • Spraw, aby przepona spoczywała nisko tak długo, jak to możliwe,

 • Cofaj brzuch tak wolno, jak to możliwe,

 • Rozszerz swoją klatkę piersiową tak bardzo, jak możesz.

4. Pracuj nad przemieszczaniem powietrza wokół ciała, aby poprawić oddech

Tak jak w sztukach walki i tai chi, oddech odgrywa ważną rolę w śpiewaniu i może określać jakość Twojego głosu i wykonanie repertuaru.

Powietrze, które staje się Twoim oddechem, musi pochodzić z dna brzucha i musi być całkowicie kontrolowane. Świadomość swojego oddechu to pierwszy krok w kierunku poprawy śpiewu.

5. Weź udział w lekcjach śpiewu z nauczycielem śpiewu

Nie będziemy kłamać, podczas gdy w Internecie jest mnóstwo zasobów do nauki śpiewu, lekcje śpiewu oraz filmy na YouTube na ten temat, żaden z nich nie może zastąpić prywatnego trenera wokalnego, który zapewnia informacje zwrotne w zaciszu własnego domu.

Chociaż możesz sam nauczyć się śpiewu, uzyskasz lepsze wyniki z prywatnym nauczycielem głosu, który dostosuje swoje lekcje do Ciebie i popracuje nad technikami wokalnymi, których potrzebujesz, aby poprawić Twoje umiejętności wokalisty.

Jeśli uważasz, że jest to opcja dla Ciebie, powinieneś udać się bezpośrednio na stronę główną Superprof i zacząć szukać nauczycieli śpiewu, którzy mieszkają w pobliżu.

Jest to prawdopodobnie jedna z najbardziej opłacalnych metod nauki śpiewu, każda godzina poświęcona jest pracy dokładnie nad tym, nad czym musisz popracować. Twój nauczyciel również wybierze dla Ciebie najlepsze ćwiczenia śpiewu, pomoże ci pracować nad kontrolą oddechu, poprawi zdrowie głosu i pokaże ćwiczenia rozgrzewające głos, które powinieneś wykonywać przed każdą sesją treningu głosu.

Jeśli nie masz pewności, możesz przejrzeć różnych dostępnych korepetytorów, zobaczyć, ile mają lat doświadczenia, jakie zdobyli kwalifikacje, jakie mają podejście do nauczania. Dodatkowo, zawsze możesz rzucić okiem na opinie ich byłych i obecnych uczniów, aby sprawdzić, czy korepetytor jest dla Ciebie odpowiedni.

Znajdź lekcje śpiewu Gdańsk.

Wokaliści o niskiej skali głosowej

Podczas gdy zakresy wokalne mogą pokrywać bas, baryton, tenor, alt, mezzosopran i sopran, jest coś naprawdę wyjątkowego w słuchaniu niskich tonów.

Śpiewanie niskich nut w akompaniamencie ukulele.
Nawet jeśli masz instrument do wsparcia, powinieneś szczególnie zadbać o swój głos. | źródło: Unsplash - Oksana Manych

Poszukiwanie „najgłębszego głosu na świecie” prawdopodobnie zniechęci cię do obniżenia skali głosu. Jest jednak wielu popularnych artystów, którzy również śpiewają w niższym zakresie.

Artyści z niskim głosem

 • Nick Cave

 • Leonard Cohen

 • Barry White

 • Tom Waits

 • Jim Morrison

 • Howlin’ Wolf

 • Willie Dixon

 • BB King

 • Bruce Springsteen

 • Elvis Presley

Wokalistki z niskimi głosami

 • Tina Turner

 • Whitney Houston

 • Tracy Chapman

 • Lauryn Hill

 • Amy Winehouse

 • Adele

 • Cher

 • Christina Aguilera

 • Toni Braxton

 • Indila

Nauczyciel śpiewu nauczy wydobywać niskie tony.
Jeśli chcesz jak najlepiej wykorzystać swój głos, powinieneś rozważyć zatrudnienie prywatnego nauczyciela śpiewu. | źródło: Unsplash - Alekon pictures

Najlepsze piosenki do śpiewania niskim głosem

 • Fiver Finger Death Punch – House of the Rising Sun (Cover)

 • Bill Withers – Ain’t No Sunshine

 • Conway Twitty – Slow Hand

 • Darius Rucker – Don’t Think I Don’t Think About It

 • Josh Turner – Your Man

 • Toby Keith – I Love This Bar

 • War – Low Rider

 • Lips of an Angel – Hinder

 • The Calling – Wherever You Will Go

 • The Big Bopper – Chantilly Lace

 • Johnny Cash – Hurt

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.