Świat musi być różnorodny, żeby się kręcił... Istnieje wiele różnych powodów, dla których ludzie decydują się śpiewać. Od wielu lat śpiew jest zajęciem szlachetnym, docenianym zarówno przez elity społeczne, jak i klasę robotniczą. Istnieje również w prawie każdym języku!

Nawet dzisiaj, czy to w występach na żywo, reality TV, czy po prostu uliczny w metrze,śpiew nadal pozostaje modny.

Jeśli chodzi o naukę śpiewu, znajdzie się coś dla każdego rodzaju głosu. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się naukowo uczyć teorii muzyki i czytać nuty w szkole muzycznej, czy dołączyć do grupy lub chóru, podczas śpiewania możesz wyrazić swoją kreatywność.

W odróżnieniu od cudownych dzieci, takich jak Michael Jackson, będziesz musiał popracować nad opanowaniem pewnych technik wokalnych i użyciem głosu, rozwijając własny styl i ucząc się śpiewać publicznie.

Jeśli wytworzenie wysokich dźwięków wydaje się niemożliwe, nie martw się! Przygotowaliśmy mały przewodnik i kilka wskazówek dotyczących śpiewu dla tych, którzy postawili sobie za cel poszerzenie zakresu głosu.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Śpiew
Maja
5
5 (12 oceny)
Maja
zł150
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Iwona
5
5 (6 oceny)
Iwona
zł65
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kasia
5
5 (7 oceny)
Kasia
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karina
5
5 (6 oceny)
Karina
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ksenia
5
5 (3 oceny)
Ksenia
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Yuliya
5
5 (11 oceny)
Yuliya
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wiktoria
5
5 (5 oceny)
Wiktoria
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (11 oceny)
Agata
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Maja
5
5 (12 oceny)
Maja
zł150
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Iwona
5
5 (6 oceny)
Iwona
zł65
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kasia
5
5 (7 oceny)
Kasia
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karina
5
5 (6 oceny)
Karina
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ksenia
5
5 (3 oceny)
Ksenia
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Yuliya
5
5 (11 oceny)
Yuliya
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wiktoria
5
5 (5 oceny)
Wiktoria
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (11 oceny)
Agata
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Co to jest rejestr głowowy?

Definicja rejestru głowowego

Istnieje wiele różnych definicji wyjaśniających to szczególne użycie głosu.

Odpoczynak na plaży po śpiewaniu wysokich nut.
Upewnij się, że po śpiewaniu odpoczywasz. | źródło: Unsplash - Auskteez Tran

Mamy tendencję do rozumienia rejestru głowowego jako szczególnego sposobu śpiewania:

 • Dzieci w chórach przed okresem dojrzewania i mutacją.

 • Rodzaje efektów wokalnych, które usłyszysz, gdy ludzie jodłują.

 • Piękny śpiew niektórych afrykańskich plemion.

Jednak żadna z tych koncepcji nie jest tym, co nas interesuje. Interesują nas wokaliści płci męskiej, którzy próbują śpiewać wysokim tonem.

Chociaż czasami jest to błędnie uważane za śpiewanie jak dziewczyna, męski rejestr głowowy wykorzystuje ten sam zakres dźwięków, co kobiecy kontralt i mezzosopran i jest określany jako zakres kontratenoru dla mężczyzn.

Przykłady rejestru głowowego

Ten rodzaj śpiewu był bardzo popularny w latach 70. i 80. z grupami takimi jak Bee Gees, a ostatnio z takimi artystami jak Mika. Jest to również powszechne we współczesnym rocku z grupami takimi jak Muse.

Jeśli chodzi o śpiewaków operowych, świetnym przykładem jest peruwiański śpiewak Juan Diego Flórez. Ma niesamowitą umiejętność wytwarzania tych wysokich tonów. Udaje mu się to zrobić z inną barwą niż inne przykłady, o których właśnie wspomnieliśmy, i potrafi śpiewać z mocą, wydobywając te nuty.

Różne sposoby śpiewania rejestrem głowowym

Ponieważ istnieje tak wiele różnych sposobów rozumienia rejestrów głowowych, z pewnością znajdą się niektórzy profesorowie muzyki, którzy nie będą zadowoleni z tego, co tutaj mówimy.

Niemniej jednak przyjrzyjmy się trzem różnym typom rejestrów głowowych:

 1. Potężna wersja, która nie została jeszcze dopracowana i pozostawia wiele do życzenia. Można powiedzieć „brudna”. Dobrym przykładem może być Matt Bellamy z Muse.

 2. Wersja, która jest mniej wydajna niż poprzednia, ale jest bardziej wyrafinowana i „czystsza”. Bono z U2 jest tego dobrym przykładem.

 3. Wersja „barokowa”, która została doskonale dopracowana i pięknie brzmi dla ucha.

Śpiewanie rejestrem głowowym w trzech krokach

Śpiewanie rejestrem głowowym wymaga pewnego wysiłku, a także trochę pracy nad strunami głosowymi i postawą. Oto trzy główne sposoby na rozpoczęcie:

Nauka śpiewu wysokich tonów.
W końcu będziesz próbował zwiększyć zakres swojego głosu w rejestrze piersiowym dla tych wysokich dźwięków. | źródło: Unsplash - Umur Batur Kocak

1. Rozgrzej swój głos

Przede wszystkim ważne jest, aby przed przystąpieniem do jakiegokolwiek treningu wokalnego rozgrzać gardło. Podobnie jak sportowcy, wokalista zawsze powinien być rozgrzany przed występem.

Zrób tyle, aby się przygotować (około 3/4 godziny) i nie za dużo, aby ćwiczenia rozgrzewkowe Cię nie zmęczyły! Twój nauczyciel śpiewu może pomóc w rozgrzewce głosu.

2. Pracuj nad swoją postawą

Często można zobaczyć, jak popularni śpiewacy podnoszą i opuszczają głowę, gdy próbują wyprodukować wysokie i niskie dźwięki. Jednakże, należy tego unikać za wszelką cenę! Podnoszenie i opuszczanie głowy to sztuczka!

W rzeczywistości zmiana pozycji wiąże się z dodatkowym napięciem mięśni podtrzymujących szyję, kręgów szyjnych i krtani (mięsień mostkowo-obojczykowo-sutkowy, mięsień pochyły przedni i tylny oraz mięsień żuchwowo-gnykowy) i przekierowuje rejestr głowowy poprzez rozciąganie strun głosowych więcej niż potrzebujesz.

Aby dobrze śpiewać rejestrem głowowym, musisz:

 • Mieć dobrą postawę podczas stania z opuszczonymi ramionami, głową skierowaną do przodu, lekko ugiętymi kolanami, a miednicą wyrównaną z ramionami.
 • Oddychać za pomocą przepony z lekko wysuniętym brzuchem.
 • Utrzymywać krtań w najniższej możliwej naturalnej pozycji. Innymi słowy, nie cofaj szczęki. Pozwala to bezpiecznie zoptymalizować struny głosowe i rozszerzyć wyższy zakres głosu.
 • Zacznij śpiewać od nuty, która nie jest zbyt wysoka i powoli stukaj w mostek, próbując osiągnąć wyższy dźwięk.

3. Pracuj nad swoim rejestrem piersiowym

Aby szybko popracować nad rejestrem piersiowym, zaleca się śledzenie wykonawców takich jak Sting. Potrzebujesz śpiewać tak wysoko, jak to tylko możliwe, bez uciekania się do rejestru głowowego. Im więcej ćwiczysz, tym łatwiej będzie. Dzięki rejestrowi piersiowemu będziesz w stanie sięgać coraz wyższych dźwięków.

Powinieneś także nauczyć się robić vibrato. Wpisz np. lekcje śpiewu Poznań w wyszukiwarkę Superprof, aby znaleźć nauczyciela, który pomoże ze strona techniczną.

Jak bez problemu przejść od rejestru piersiowego do rejestru głowowego?

Czym jest rejestr mieszany? Podczas gdy mówiliśmy o rejestrze głowowym i piersiowym, jest inny głos, o którym jeszcze nie wspomnieliśmy.

Mężczyzna śpiewający wysokie nuty.
Większość ludzi ma raczej średniotonową tessyturę, nie jest w stanie wydawać wysokich tonów. | źródło: Unsplash - Sam Moqadam

Podczas gdy „jest inny głos” brzmi jak tandetny slogan dla amerykańskiej serii suspensu, krtań może technicznie wibrować tylko na dwa naturalne sposoby, aby wydobyć dźwięk ze strun głosowych:

 • Rejestr piersiowy

 • Rejestr głowowy

Głos mieszany jest zatem fałszywym rejestrem wytwarzanym przez „mechanizm światła”, w skład którego wchodzi krtań. Według nauki mieszany głos nie istnieje, zamiast tego jest iluzją stworzoną przez ucho i krtań, sztuczką głosową stworzoną przez przejście z jednego rejestru do drugiego bez przerwy.

Ta technika wokalna, po opanowaniu, pozwala śpiewakom wspinać się na wyższe nuty, jednocześnie uwzględniając maksymalną liczbę niższych nut. Głos mieszany można tworzyć na wiele różnych sposobów.

 • Rejestr piersiowy, który dociera do wyższych dźwięków z lekkim i delikatnym dźwiękiem, który jest stopniowo zastępowany przez rejestr głowowy.
 • Rejestr głowowy, który może zejść w kierunku niższych dźwięków z cięższym dźwiękiem, który będzie stopniowo zastępowany przez rejestr piersiowy.

Czym jest rejestr mieszany?

Osoby o skali barytonu często używają tego mieszanego głosu.

Modyfikacja rezonansu głosu w taki sposób pozwala śpiewakowi zrekompensować ograniczenia swojego rejestru piersiowego. W rzeczywistości, próbując śpiewać tak wysoko, jak to możliwe, głos może stać się niesłyszalny i niewygodny dla wokalisty.

Dlatego zamiast nagle zmieniać rejestr i jodłować, przechodząc od głosu piersiowego do głosu głowowego, możesz subtelnie zmienić barwę i moc.

Robienie tego jest wygodniejsze dla krtani i kończysz śpiewając w sposób, który brzmi przyjemniej.

Czy możesz wziąć prywatne lekcje głosu, aby poprawić swój rejestr głowowy?

Tak jak każdy człowiek jest inny, tak każdy głos jest inny. Bardzo ważne jest, abyś zaczął rozwijać swój głos w możliwie najprostszy sposób.

Mężczyzna śpiewający wysokie nuty.
Śpiewanie rejestrem głowowym może wymagać zaawansowanych technik śpiewania. | źródło: Unsplash - Zach Vessels

Aby to zrobić, powinieneś poszukać lekcji śpiewu. Możesz wybrać lekcje śpiewu online przez Skype lub przybycie do domu trenera wokalnego. Te lekcje są łatwe do znalezienia, mogą być dość przystępne i pozwalają uczniowi szybko się uczyć, doskonalić technikę wokalną oraz pracować nad swoimi występami i repertuarem.

Biorąc pod uwagę, że większość Twojego głosu pochodzi z ukrytych organów, które musisz odkryć, lekcje śpiewu są naprawdę dobrym sposobem dla początkujących, średnio zaawansowanych i zaawansowanych śpiewaków, aby poprawić swój śpiew z profesjonalną pomocą.

Możesz poszukać profesjonalnego trenera głosu z dyplomem muzycznym, doświadczonego prywatnego korepetytora śpiewu lub emerytowanego nauczyciela śpiewu, aspirujący śpiewak mają wiele różnych sposobów na naukę i istnieją opcje, które pasują do każdego budżetu.

Możesz dowiedzieć się więcej o fizycznych mechanizmach, które tworzą Twój głos, takich jak mięśnie, język, podniebienie twarde i miękkie, gardło, języczek, aby stać się lepszym śpiewakiem. Oczywiście na Superprof jest wielu korepetytorów, którzy chętnie dostosują swoje lekcje do Twojego stylu uczenia się i będą pracować z Twoimi mocnymi i słabymi stronami, aby jak najlepiej wykorzystać każdą spędzoną razem godzinę.

Powinieneś również dowiedzieć się więcej o pracy nad niższym zakresem głosu. Pomóc z tym może profesjonalny nauczyciel, wpisz np. nauka śpiewu Łódź w wyszukiwarkę Superprof.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.