Nasze codzienne życie jest pełne dźwięków. Niemal wszędzie słyszymy muzykę, zdobywamy informacje słuchając i wytwarzamy dźwięki za pomocą naszych strun głosowych, aby rozmawiać z ludźmi. Kiedy nie rozmawiamy z ludźmi, słuchamy rozmów innych ludzi. Podczas gdy język mówiony jest sercem ludzkiej komunikacji, to także sposób na wyrażanie emocji poprzez poezję, teatr i pieśń.

Nauka śpiewu w szkole muzycznej.
Szkoła muzyczna może Ci pomóc w nauce śpiewu. | źródło: Unsplash - Harry Shelton

Ta ostatnia jest bez wątpienia częścią ludzkości od początku naszej historii i towarzyszy nam zarówno w naszych najsmutniejszych, jak i najszczęśliwszych dniach. Śpiew jest uniwersalny, za każdym razem, gdy cywilizacja, płeć i rasa mają swój własny rodzaj śpiewu i tworzenia muzyki.

Przyjrzyjmy się różnym sposobom śpiewania, od najniższych skal głosowych do najwyższych, a także rzućmy okiem na najważniejsze techniki wokalne, których powinieneś się uczyć.

Wyszukaj trener wokalny Warszawa lub trener głosu w dowolnym miejscu w Polsce.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Śpiew
Maja
5
5 (12 oceny)
Maja
zł120
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Iwona
5
5 (3 oceny)
Iwona
zł55
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kasia
5
5 (7 oceny)
Kasia
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Yuliya
5
5 (11 oceny)
Yuliya
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Angelika
5
5 (7 oceny)
Angelika
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (11 oceny)
Agata
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Stanisław
5
5 (4 oceny)
Stanisław
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ksenia
5
5 (2 oceny)
Ksenia
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Maja
5
5 (12 oceny)
Maja
zł120
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Iwona
5
5 (3 oceny)
Iwona
zł55
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kasia
5
5 (7 oceny)
Kasia
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Yuliya
5
5 (11 oceny)
Yuliya
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Angelika
5
5 (7 oceny)
Angelika
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (11 oceny)
Agata
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Stanisław
5
5 (4 oceny)
Stanisław
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ksenia
5
5 (2 oceny)
Ksenia
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Jak śpiewać barytonem?

W dzisiejszych czasach, gdy myślimy o śpiewakach operowych, w każdej rozmowie pojawia się kilka słów. Wśród tych słów moglibyśmy wymienić wokalizy, zakresy głosu i vibrato.

Vibrato jest istotną częścią bycia śpiewakiem operowym, doda głębi i przyjemnej jakości głosu wokalisty. W rzeczywistości, vibrato jest istotną częścią barwy każdego głosu.

Ogólnie rzecz biorąc, aby ułatwić zrozumienie tej koncepcji nowicjuszom, możemy porównać vibrato do trylu na pianinie (lub jakimkolwiek innym zdolnym do tego instrumencie), czyli szybka zmiana między półtonem a pełną nutą.

Jednak vibrato różni się od trylu na kilka sposobów. Po pierwsze, zmiana wysokości vibrato jest mniejsza niż półton. Po drugie, vibrato pojawia się w tempie znacznie szybszym, niż większość muzyków byłaby w stanie odtworzyć na jakimkolwiek instrumencie.

Oczywiście, śpiewacy mogą użyć trylu, ale dzieje się to na znacznie bardziej świadomym poziomie niż vibrato, ponieważ szybko zmienia się między nutami, a nie wokół jednej nuty.

Spiewający ptak, vibrato i tryl.
Ptaki są bardzo znane ze swojego śpiewu. Jednak nigdy nie uczęszczają na lekcje śpiewu. | źródło: Pixabay - TheOtherKev

Można powiedzieć, że wibrato osoby jest wrodzone. Jeśli są młodzi i w formie, ich vibrato może przyjść do nich naturalnie, bez potrzeby brania udziału w lekcjach (jeśli też mają niesamowite szczęście!).

Z drugiej strony, struny głosowe mają tendencję do napinania się z czasem, czego nie można zatrzymać poprzez trening wokalny (choć można to spowolnić). Im jesteś starszy, tym trudniej będzie Ci znaleźć swoje vibrato lub naśladować je z wiekiem. Dlatego śpiewacy operowi, podobnie jak zawodowi sportowcy, mają krótkie kariery, ponieważ ich ciała nieustannie działają przeciwko nim.

Jeśli chodzi o śpiew, vibrato wymaga relaksu i wykonywania tysięcy ćwiczeń oddechowych. Jeśli chcesz opanować vibrato, musisz umieć to zrobić bez forsowania i przemęczania się. Musisz unikać zachrypnięcia!

Vibrato jest w stanie dobrze umiejscowić Twój głos bez perfekcyjnego umieszczania go i śpiewania perfekcyjnie w tonacji. Ta technika może pomóc Ci uniknąć próby odtworzenia czystego i trudnego recto tono, które brzmi jeszcze gorzej, jeśli nie trafisz w ton.

Każdy śpiewak będzie miał moment, w którym ta modulacja jest przytłaczająca i wydaje się przesadzona, jak stereotypowy śpiewak operowy w popularnych mediach. Jednak każdy piosenkarz przez to przechodzi, więc nie musisz się tego wstydzić. Nawet znani piosenkarze zaczynają od śpiewania pod prysznicem, a potem śpiewają w studiu nagraniowym.

Jak produkować wysokie nuty?

Na Zachodzie śpiewanie rejestrem głowowym lub falsetem jest jedną z najstarszych dostępnych technik śpiewania. Bez względu na to, do jakiej szkoły muzycznej chodzisz lub którego nauczyciela muzyki wybierzesz, Twój opiekun będzie znał te pojęcia.

Co to jest rejestr głowowy?

Są to dźwięki, bez krzyku, które są wydawane samodzielnie przez głowę lub usta, w przeciwieństwie do głosu w klatce piersiowej, który wymaga udziału oddychania przeponowego. Dla lepszej koloratury, jakości i objętości, nie ma nic lepszego niż rejestr piersiowy, oczywiście.

To tutaj dokonała się operowa rewolucja XIX wieku wraz z pojawieniem się tenora. W dużej mierze dzięki Rossiniemu operowe wysokie C zaczęło być częściej śpiewane głosem piersiowym, co Verdi nadal wykorzystywał. Przeznaczone jest to jednak dla bardzo szczególnej skali głosowej i dla bardzo szczególnego typu wokalisty i zakresu.Rejestr piersiowy jest bardzo powszechny wśród barytonów i basów.

Koncert muzyczny, techniki wokalne.
Od współczesnych muzyków oczekuje się obecności na scenie podczas występu. | źródło: Unsplash - Tyler Clemmensen

Z drugiej strony, jeśli chodzi o wyższe zakresy, aby mieć zwinność na piękny głos i zdrową intonację, prawdopodobnie będziesz musiał pozostać w rejestrze głowowym. Jamy nosowe, które są wykorzystywane jako rezonatory, są w pełni wykorzystywane wraz z krtanią, głośnią i gardłem.

Dlatego ważne jest, aby dbać o nie przez picie dużej ilości wody oraz unikanie produktów, które mogą im zaszkodzić (takich jak produkty mleczne, wino i tytoń). Jest to zakres, do którego powinni dotrzeć kontratenorowie.

Styl barokowy, do którego zaliczają się kompozytorzy tacy jak Handel, często wykorzystywał ten rodzaj zakresu wokalnego. Wybranie się do patologa języka mówionego lub foniatry, oprócz coachingu wokalnego, często może przynieść wiele korzyści dla piosenkarzy po okresie dojrzewania, którzy chcą dołączyć do ekskluzywnego klubu kontratenorów XXI wieku.

Chociaż zmiana głosu nie jest łatwa, większość śpiewaków może śpiewać wysokie dźwięki bez konieczności uciekania się do operacji. Każdy wokalista w końcu będzie próbował wydawać coraz wyższe dźwięki z pomocą swojego trenera wokalnego (oczywiście po opanowaniu niższych dźwięków).

Zwykle pojawiają się one jako część rejestru głowowego, chociaż przy odrobinie pracy mogą później stać się częścią rejestru piersiowego. Najwięksi śpiewacy mogą mieć bardzo szeroką tessiturę, jak Luciano Pavarotti, który był w dużej mierze samoukiem.

Nasi nauczyciele mogą pomóc Ci dotrzeć do sedna głosu mieszanego, trzeciego głosu, który znajduje się na styku rejestru głowowego i piersiowego, ale w niektórych kręgach jest uważany za technikę młodocianą.

Naucz się wszystkich sztuczek, biorąc lekcje śpiewu online. Znajdź lekcje śpiewu Gdańsk lub lekcje śpiewu Kraków.

Jak śpiewać głębszym głosem?

Jeśli nie jesteś fanem wysokich dźwięków i rejestru głowowego, tutaj możesz znaleźć niskie, potężne dźwięki. Znalezienie swojego głosu wśród niskich tonów oznacza, że jesteś w stanie odtworzyć wiele różnych piosenek.

W przypadku śpiewaczek kontraltami są te, które śpiewają najniższymi głosami. W przypadku wokalistów płci męskiej to basy śpiewają w najniższych zakresach. Ich barwa głosu jest często określana jako „heroiczna” i jest niezbędna w muzyce romantycznej, a tym bardziej przy wykonywaniu szeregu utworów Wagnera.

Organy wokół klatki piersiowej rezonują z niesamowitą siłą. Nie trzeba dodawać, że jeśli chcesz śpiewać w tych zakresach głosu, zdecydowanie powinieneś wcześniej wykonać kilka ćwiczeń rozgrzewkowych. Niższe zakresy głosu mają tendencję do pracy prawie wyłącznie z głosem piersiowym.

Oddychanie przeponowe jest ważniejsze niż kiedykolwiek, co oznacza, że prawdopodobnie będziesz potrzebować pomocy trenera śpiewu lub nauczyciela śpiewu. Dodatkowo będziesz musiał popracować nad dbaniem o gardło i wszystkie towarzyszące mu narządy.

W dzisiejszych czasach coaching wokalny można uzyskać niemal wszędzie i nauczyć się niezbędnych umiejętności na prywatnych korepetycjach lub zajęciach grupowych. Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to nauczyć się śpiewać w tonacji. Nie ma sensu próbować rozszerzać swojego zakresu lub zmieniać swojej tessitury, jeśli jeszcze nie opanowałeś nut w swoim zakresie. Przede wszystkim nie forsuj się i nigdy nie opuszczaj głowy, gdy próbujesz śpiewać niższe nuty.

Nie myl też śpiewu z krzykiem. Powinieneś raczej starać się, aby twój głos niósł się dalej, zamiast wydzierać się. Wyobraź sobie, że przesyłasz swój głos komuś daleko, a nie tylko zwiększasz głośność.

Mając to wszystko na uwadze, zalecamy znalezienie edukatora, który pomoże Ci nauczyć się śpiewać, popraw swój dolny zasięg, jednocześnie upewniając się, że nie nauczysz się złych nawyków.

Nauka śpiewania, techniki wokalne.
Ćwiczenia techniki wokalnej mogą pomóc Ci poszerzyć zakres głosu. | źródło: Unsplash - Jessica Lewis

Twój głos jest przecież instrumentem i musisz o niego dbać i pracować nad nim, na przykład śpiewając w grupie lub występując.

Rozgrzewka wokalna i praca nad wymową to dla śpiewaków świetne sposoby na uniknięcie utraty głosu i zrobienie dobrych postępów. Nie zapomnij też regularnie odpoczywać i pamiętaj, że korepetycje z teorii muzyki są zawsze przydatne zarówno dla śpiewaków, jak i tych, którzy chcą nauczyć się grać na saksofonie, gitarze akustycznej, pianinie itp.

Musisz tylko upewnić się, że po lekcjach śpiewu nadążasz za ćwiczeniami i, co najważniejsze, dobrze się bawisz!

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.