"Nieszczęście drugiego człowieka jest zawsze językiem obcym.’’ - Michaël Jones (ur. 1952).

 

Pytanie, jak długo trwa nauka języka polskiego, opanowanie wszystkich jego umiejętności (słownictwo, gramatyka, koniugacja, fonetyka, wymowa, akcentowanie, pisanie i mówienie) jest pytaniem, na które nie ma stałej odpowiedzi.

 

 

Język polski raczej nie jest kojarzony jako język wszechstronnie używany, a tym bardziej nie międzynarodowy. Jednak aktualnie liczba użytkowników języka polskiego przekracza liczbę 45 milionów osób, co tworzy niemałą grupę osób. Prawdą jest też, że aż 38 milionów z nich mieszka w Polsce. Jednak pozostałe 7 milionów osób, czyli spora część użytkowników tego języka to liczne grupy Polaków lub osób polskiego pochodzenia mieszkające w różnych krajach na świecie. 

 

Ogromne polskie diaspory znajdują się przede wszystkim w Holandii, Wielkiej Brytanii, Niemczech oraz Stanach Zjednoczonych, jednak obszerne społeczności polskie można również spotkać we Francji, we Włoszech, w Kazachstanie czy w Australii. Potocznie mówi się nawet, że Polacy są wszędzie.

 

Jest to dobry powód dla osób nie mówiących po polsku, aby nauczyć się polskiego! Jednak jak długo trzeba czekać, aby zostać użytkownikiem tego języka?

 

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Polski jako język obcy
Hanna
5
5 (7 oceny)
Hanna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Adriana
5
5 (5 oceny)
Adriana
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agnieszka
5
5 (2 oceny)
Agnieszka
zł65
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Maria
5
5 (1 oceny)
Maria
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kinga
Kinga
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ewa
Ewa
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Magdalena
Magdalena
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anna
5
5 (3 oceny)
Anna
zł65
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Hanna
5
5 (7 oceny)
Hanna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Adriana
5
5 (5 oceny)
Adriana
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agnieszka
5
5 (2 oceny)
Agnieszka
zł65
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Maria
5
5 (1 oceny)
Maria
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kinga
Kinga
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ewa
Ewa
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Magdalena
Magdalena
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anna
5
5 (3 oceny)
Anna
zł65
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Liczba godzin potrzebnych do nauki polskiego

 

Po pierwsze, wyjaśnijmy sobie od początku: jest absolutnie niemożliwe, aby określić optymalny czas trwania nauki języka polskiego, ponieważ nie jest on jednorodny i różni się w zależności od osoby.

 

Jak długo trwa nauka języka i jak trudny jest język to dwa bardzo podobne pytania. Im trudniejszy jest język, tym dłużej trwa jego nauka. Dlatego też Instytut Służby Zagranicznej USA (FSI) najpierw uszeregował języki według stopnia trudności, a następnie przypisał im liczbę określającą, ile czasu zazwyczaj zajmuje nauka.

 

Dla tych z was, którzy zastanawiają się, ile czasu zajmuje nauka języka polskiego, FSI podaje następujące liczby: Polski jest językiem kategorii 4. Oznacza to, że potrzeba około 44 tygodni lub 1100 godzin nauki, aby go opanować. Proszę jednak traktować te liczby z przymrużeniem oka. Żadne oficjalne szacunki nie uwzględniają tego, jak bardzo jesteś zmotywowany i z jakich zasobów korzystasz.

 

Zawsze możesz nauczyć się polskiego szybciej z odpowiednimi zasobami lub wolniej jeśli nie jesteś w stu procentach skoncentrowany na nauce.

 

Jest to właściwie poziom 4 w skali Interagency Language Roundtable, standardowej skali oceny biegłości językowej stosowanej przez rząd federalny USA.

 

W Europie jego odpowiednikiem jest Europejski System Opisu Kształcenia Językowego (CEFR), który definiuje sześć poziomów językowych od poziomu początkującego (A1) do poziomu języka ojczystego C2 poprzez poziom B1 (poziom średniozaawansowany), lub poziom B2 (obecny lub zaawansowany) ogólnie wymagany do ukończenia studiów na polskich uniwersytetach.

 

Amerykański Instytut Służby Zagranicznej klasyfikuje żywe języki według czterech kategorii, od najłatwiejszych do najtrudniejszych do przyswojenia, odpowiadających czasowi nauki wymaganemu do osiągnięcia zaawansowanego poziomu znajomości języka:

 

  • Grupa 1, 23-24 tygodni szkolenia: francuski, duński, niderlandzki, włoski, norweski, portugalski, rumuński, hiszpański, szwedzki.
  • Grupa 2, 30 tygodni nauki: niemiecki, 
  • Grupa 3, 36 tygodni nauki: indonezyjski, malajski.
  • Grupa 4, 44 tygodnie nauki: ormiański, birmański, czeski, farsi, fiński, grecki, hebrajski, hindi, rosyjski, serbo-chorwacki, polski.
  • Grupa 5, 88 tygodni nauki: arabski, chiński, japoński, koreański.

 

Wiemy już ile godzin musisz spędzić łącznie na nauce języka polskiego, tak byś osiągnął zadowalający poziom. Jednak jak działa to w rozdzieleniu na poziomy? 

 

Według badań potrzebujesz około 200 godzin nauki, aby osiągnąć poziom A2. Jak szybko to osiągniesz, zależy od tego, ile czasu poświęcisz na naukę. Poziom B1 oznacza dodatkowe 200 godzin oprócz czasu, który już poświęciłeś na osiągnięcie A1 i A2. Oznacza to, że do tego momentu Twój całkowity czas nauki języka wyniesie ok. 400 godzin. Poziom B2 będzie wymagał kolejnych 150 godzin nauki, w sumie 550 godzin. 

 

Aby osiągnąć poziom C1, będziesz potrzebował około 900 godzin pracy. Istnieje również poziom C2, który reprezentuje wyższy poziom znajomości języka niż przeciętny rodzimy użytkownik języka. Na tym poziomie można wygłaszać przemówienia i pisać eseje po polsku. 

 

Poziom C2 jest trudniejszy do oceny, ponieważ wymaga umiejętności akademickich oprócz ogólnej płynności językowej. Oznacza to również, że rzadko popełniasz błędy. Aby przejść z poziomu średniozaawansowanego na zaawansowany, musisz skupić się na dwóch rzeczach: płynności i dokładności, a to może wymagać różnego nakładu godzinowego w zależności od sposobu nauki oraz indywidualnych predyspozycji.

 

Wykres potrzebnych do osiągnięcia pewnych poziomów godzin może różnić się w zależności od metody nauki oraz innych czynników. Co więcej, jest on przeznaczony dla osób posługujących się językiem angielskim, które mają dobrą zdolność do nauki języków obcych.

 

Osoba posługująca się zupełnie inną grupą językową, na przykład arabskim, będzie zapewne potrzebowała więcej godzin nauki języka: w Internecie niektórzy oferują od 900 do 1000 godzin dla międzynarodowych studentów, aby osiągnąć poziom B2 w języku polskim.

 

Z drugiej strony, osoby posługujące się językiem słowiańskim, będą miały znacznie ułatwioną sprawę, a ich nakład godzinowy będzie znacznie mniejszy. 

 

Czynniki wpływające na naukę języka polskiego 

Kobieta ucząca się języka polskiego | Źródło Pixabay
Kobieta ucząca się języka polskiego | Źródło Pixabay

Oczywiście, przyswojenie języka polskiego dla obcokrajowców zależy od poświęconego czasu i wytrwałości. Istnieje jednak kilka innych czynników, które wchodzą w grę.

 

  • Metoda 

 

Po pierwsze, praca metodologiczna: metoda, za pomocą której nabywa się umiejętności językowe, różni się w zależności od sposobu, w jaki uczy się języka. 

 

Nauka polskiego mówionego w szkole językowej lub na kursie uniwersyteckim będzie przebiegać znacznie szybciej niż samodzielna nauka języka polskiego.

 

Słuchanie i śledzenie zajęć prowadzonych przez polskiego nauczyciela (lub nauczycielkę) zapewni studentowi bardziej kompletne doświadczenie edukacyjne: o kulturze polskiej, historii Polski, sytuacji języka polskiego na świecie lub dydaktyce nauki języka polskiego jako obcego - podczas całego roku akademickiego.

 

Będziesz jednak musiał regularnie powtarzać Twoje lekcje, ponieważ nawet nauka języka w szkole językowej nie przyniesie postępów, jeśli nie będziesz konsekwentnie nad nią pracował i regularnie dedykował jej swój wolny czas. 

 

  • Poziom zanurzenia się w języku polskim

 

Konieczne jest codzienne ćwiczenie języka: zanurzenie się w języku pozwala na szybsze posługiwanie się polskim.

 

Z drugiej strony, jeśli uczeń spotyka się tylko z uczniami posługującymi się jego językiem ojczystym, to wysiłek ten może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego.

 

Wszystko zależy od ambicji: aby przygotować się do certyfikatu z polskiego jako obcego (testu znajomości języka polskiego), zdecydujemy się na intensywny kurs face-to-face; w rzeczywistości, mieszkanie lub studiowanie w Polsce staje się warunkiem sine qua non.

 

Kończy się drugi semestr, a Ty nadal masz problemy z wieloma słowami? Istnieje wiele stron internetowych oraz aplikacji, które pozwolą Ci na darmową korektę oraz naukę dodatkowej leksyki: Polonus, Duolingo, Babbel, itp.

 

Możesz też wziąć prywatne lekcje z naszymi nauczycielami Superprof, bez wychodzenia z domu!

 

  • Typ pamięci

 

Nauka polskiego zależy również od procesu zapamiętywania w mózgu, co jest równoznaczne z kwestionowaniem własnych motywacji.

 

Podczas pracy na miejscu, na przykład, będziemy uczyć się polskiego słownictwa charakterystycznego dla danego sektora działalności (hotele, restauracje, budownictwo, turystyka, itp.).

 

Z drugiej strony, jeśli nie poświęca się nauce polskiego lub poświęca się mu niewiele czasu, jeśli nie wykorzystuje się regularnie tego, co się czyta, widzi lub słyszy, nauka ma tendencję do mechanicznego zapominania: połączenia neuronowe nie są już stymulowane. Języki odpowiadają angielskiemu powiedzeniu: "use it or lose it".

 

Badanie neuropsychologiczne przeprowadzone przez Harry'ego P. Bahricka wykazało, że bez ćwiczeń uczący się języka obcego zapominają 60% słownictwa w ciągu 3 lat od rozpoczęcia nauki. Dlatego ważne jest, aby stymulować wyższe funkcje poznawcze, tak by stać się użytkownikiem języka polskiego!

 

Mieszkanie w Polsce, aby nauczyć się języka polskiego

Polska Stare Miasto w Krakowie | Źródło Pixabay
Polska Stare Miasto w Krakowie | Źródło Pixabay

„Język polski jest piękny, ponieważ szeleści jak jesienne liście, skrzypi jak mróz zimową porą, świszczy jak wiosenny wiatr, ale i tak rozgrzewa nas, niczym lato, ortografią i interpunkcją!”

 

Żeby zamieszkać w Poslce, warto posiadać pewien poziom języka polskiego. Według językoznawcy i neurologa Erica Lenneberga (1921-1975), który rozwinął pojęcie "wrodzoności", aby wesprzeć idee dotyczące przyswajania języka i psychologii poznawczej, nie jest możliwe przyswojenie sobie postawy rodzimego użytkownika języka po okresie dojrzewania, jeśli człowiek zanurzył się wyłącznie w fonemach języka ojczystego.

 

Przycinanie synaptyczne pozwala pozbyć się mało użytecznych połączeń, uwalniając w ten sposób zdolność mózgu do realizowania bardziej użytecznych i aktywnych funkcji. Krótko mówiąc, jest to proces, który przebudowuje mózg. W rezultacie zmniejsza się liczba istniejących połączeń mózgowych, a te, które pozostają, stają się silniejsze i wydajniejsze. Wspomniana regulacja zapewnia optymalne funkcjonowanie mózgu, a przede wszystkim sprawia, że jest on lepiej przystosowany do środowiska.

 

Innymi słowy, im bardziej jesteś zanurzony w środowisku polskojęzycznym od dzieciństwa, tym bardziej będziesz w stanie mówić jak rodowity Polak. Ważne jest więc żeby uczyć się polskiego od dzieciństwa!

 

Z neurologicznego punktu widzenia, język obcy jest uważany za przedłużenie języka ojczystego. W dziedzinie nauk o języku mówi się, że doświadczenie w danej dziedzinie zmniejsza obciążenie poznawcze wymagane do przyswojenia nowej lub pokrewnej dziedziny: im więcej języków znamy, tym mniej czasu potrzeba na ich naukę!

 

Ponadto, osoba ucząca się będzie miała wszelkie ułatwienia w nauce polskiego, jeśli jej własny język ojczysty jest wystarczająco blisko: rosyjski, słowacki, czeski czy ukraiński na przykład.

 

W związku z tym, czas trwania nauki będzie krótszy, jeśli osoba wyjeżdża do Polski, aby uczyć się języka, a tym bardziej, jeśli jest użytkownikiem języka słowiańskiego.

 

Jak więc długo trwa nauka polskiego w Polsce? Odpowiedź, w zasadzie, zależy od Ciebie!

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Maria

Jestem bardzo otwartą i ciekawą świata osobą. Moje pasje, a jednocześnie styl życia to podróżowanie oraz języki obce. Moim faworytem jest język hiszpański, natomiast aktualnie uczę się holenderskiego. Uwielbiam być zanurzona w różnych kulturach oraz otoczona różnymi językami. Najlepiej czuje się gdy jestem w towarzystwie międzynarodowym. Oprócz tego zajmuje się fotografią, edycją video, sportem oraz nauką o otaczającym nas świecie.