"Ucieka z pracowni, w której rodzi się dzieło, które umrze w tym samym czasie, co jego twórca". - Leonardo da Vinci (1452-1519)

Często mówi się, że osoby nie posługujące się językiem polskim potrzebują od kilku miesięcy do kilku lat, aby nauczyć się polskiego w dobrym stopniu. Chociaż często zależy to od predyspozycji ucznia oraz tego czy jego język ojczysty należy do grupy języków słowiańskich czy też nie. 

 

Polski jest językiem urzędowym jedynie w Polsce jednak liczne diaspory polskie używają go w wielu krajach na całym świecie. Aż 44 miliony osób posługuje się językiem polskim jako językiem ojczystym, natomiast 6 milionów z tych osób mieszka poza granicami Polski.  

 

W rzeczywistości, nie jest to język szeroko nauczany, zdecydowanie popularniejszy jest język angielski, niemiecki, francuski czy hiszpański, jednak ostatnie lata pokazały znaczny wzrost liczby osób uczących się języka polskiego. Przede wszystkim są to osoby pochodzenia ukraińskiego.

 

Obcokrajowcy często zastanawiają się jaki jest budżet, którego potrzebują w celu stania się użytkownikami języka polskiego. To często zależy od okoliczności oraz miasta w Polsce, które wybierzesz do nauki. Oto nasz przewodnik po szacunkowych cenach kursów języka polskiego w Polsce.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Polski jako język obcy
Hanna
5
5 (8 oceny)
Hanna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Adriana
5
5 (5 oceny)
Adriana
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agnieszka
5
5 (2 oceny)
Agnieszka
zł65
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Maria
5
5 (1 oceny)
Maria
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ewa
Ewa
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Daria
5
5 (5 oceny)
Daria
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anna
5
5 (3 oceny)
Anna
zł65
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Aleksandra
5
5 (3 oceny)
Aleksandra
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Hanna
5
5 (8 oceny)
Hanna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Adriana
5
5 (5 oceny)
Adriana
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agnieszka
5
5 (2 oceny)
Agnieszka
zł65
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Maria
5
5 (1 oceny)
Maria
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ewa
Ewa
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Daria
5
5 (5 oceny)
Daria
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anna
5
5 (3 oceny)
Anna
zł65
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Aleksandra
5
5 (3 oceny)
Aleksandra
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Budżet, którego potrzebujesz by nauczyć się języka polskiego w szkole językowej

Szukasz szkoły językowej, w której nauczysz się języka polskiego? Żaden problem! W Polsce jest ich mnóstwo! Przypada ich co najmniej kilka na miasto, ze względu na to, że coraz więcej osób przybywa do Polski i decyduje się tu pozostać. Umiejętność posługiwania się językiem polskim jest niezwykle ważna jeśli chcesz tu mieszkać, pracować czy uczyć się.

 

A zatem wytłumaczyliśmy sobie, że zajęcia z języka polskiego są w Polsce popularne, a wybór jest spory. Jednak jaka jest ich cena? Na jaki budżet powinien być przygotowany przyszły użytkownik języka polskiego? 

 

To zależy. Musimy wziąć pod uwagę różne kwestie takie jak ilość zajęć na tydzień, intensywność kursu oraz miasto, w którym zdecydujemy się odbyć kurs. Stolica w tym wypadku jest zawsze najdroższa. 

 

Gdy wejdziesz na poszczególne strony różnych szkół językowych, zauważysz, że mają one w swojej ofercie przeróżne typy zajęć. Naprawdę jest z czego wybierać! A oto kilka przykładów. 

 

 • Język polski w pracy i w biznesie, 
 • Język polski na co dzień i na studia,
 • Kursy świąteczne, 
 • Kursy kilkumiesięczne, 
 • Polski dla turystów,
 • Przygotowanie do egzaminu,
 • Polski od podstaw itd.

 

Niektóre szkoły językowe, oprócz kursów, oferują również zakwaterowanie w domu rodziny goszczącej. Jest to świetny sposób na to by rozwijać umiejętności posługiwania się językiem polskim w życiu codziennym. 

 

Aby obliczyć budżet, który będzie potrzebny każdemu uczniowi, należy najpierw wybrać miasto i docelowy poziom języka. Są to poziomy językowe odpowiadające skali Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego (CEFR), dostosowane do systemu szkolnego.

 

Będziesz musiał również wybrać rodzaj języka polskiego, którego chcesz się uczyć: ogólny polski, akademicki polski, biznesowy polski, przygotowanie do egzaminu itd.

 

Wreszcie, będziesz musiał określić czas trwania kursu i pożądany program (tygodniowe lekcje, indywidualne kursy, kursy grupowe, kwartalne kursy intensywne).

 

Dla przykładu, porównajmy oferty dwóch wyrywkowych szkół językowych w Polsce, które oferują zajęcia z języka polskiego jako języka obcego. Jedna niech będzie w Trójmieście, a inna w Warszawie. W ten sposób będziesz wiedział mniej więcej czego się spodziewać, w zależności od miasta. 

 

Szkoła języka polskiego dla obcokrajowców w Trójmieście:

Gdansk Stare Miasto | Źródło Pixabay
Gdansk Stare Miasto | Źródło Pixabay

W Trójmieście masz do wyboru wiele różnych placówek oferujących zajęcia z języka polskiego. Dla przykładu weźmy najstarszą szkołę języka polskiego w Gdańsku, działającą pod nadzorem Kuratorium Oświaty i wydającą certyfikaty państwowe Akademię Języka Polskiego. Tutaj będziesz mógł między innymi przygotować się do certyfikatu ECL z języka polskiego.

 

Przed przystąpieniem do kursu, będzie sprawdzona Twoja wiedza z języka polskiego. Możesz zapisać się na kurs grupowy składający się z 120 godzin, spotkania 2 x 90 min tygodniowo. Kurs trwa dwa semestry, czyli 9 miesięcy. Cena za taki rodzaj kursu to 460 zł miesięcznie lub 1800 zł za semestr lub 3550 zł za dwa semestry. 

 

Kurs 60 godzin, spotkania 1 x 90 min tygodniowo trwający dwa semestry, czyli 9 miesięcy, będzie kosztował Cię 460 zł miesięcznie lub 900 zł za semestr lub 1750 zł za dwa semestry.

 

Jeśli jednak zdecydujesz się na kurs intensywny, podczas, którego przerobisz cały semestr w jeden miesiąc (30 x 90 min, zajęcia od poniedziałku do piątku) będzie Cię to kosztować 1800 zł.

 

W przypadku kursów indywidualnych, jest to cena 110 zł za 60 min zajęć lub 150 za 90 min. 

 

Oprócz tego, będziesz musiał zapłacić za opłatę rejestracyjną 100 zł.

 

Szkoła języka polskiego dla obcokrajowców w Warszawie:

Warszawa Centrum | Źródło Pixabay
Warszawa Centrum | Źródło Pixabay

Przykładem jednej z wielu szkół języka polskiego jako obcego w Warszawie jest Polish Language Institute, a oto ich oferta: 

 

Zajęcia grupowe - 44 godzin kosztuje 800 PLN

Zajęcia indywidualne – online - 2 godziny kosztują 140 PLN

Lekcje indywidualne – w polskim instytucie językowym - 2 godziny kosztują 160 PLN

Kurs "Lektorat multimedialny" - 66 godzin kosztuje 500 PLN

Kurs przygotowujący do państwowego egzaminu certyfikatowego z języka polskiego jako na poziomie B1

(UWAGA: CENA KURSU NIE OBEJMUJE OPŁATY EGZAMINACYJNEJ) - 44 godzin kosztuje 900 PLN

 

Kurs "Pisz po Polsku" - 22 godziny kosztują 550 PLN

Kurs "Polska w pigułce" - 22 godziny kosztują 500 PLN

Kurs Konserwacyjny - 22 godziny kosztują 500 PLN

Kurs dla dzieci - 22 godziny kosztują 500 PLN

PAŃSTWOWY EGZAMIN CERTYFIKATOWY Z JĘZYKA POLSKIEGO JAKO OBCEGO  

Egzamin państwowy na poziomie B1 + certyfikat - 44 kosztuje 170 euro

 

Szkoła oferuje również pomocne informacje dotyczące załatwienia spraw wizowych oraz karty pobytu w Polsce.

Cena zajęć z języka polskiego jako obcego w Superprof

Czy są to nauczyciele akademiccy, nauczyciele certyfikowani w nowoczesnych listach przez Ministerstwo Edukacji i Kształcenia Zawodowego, nadal studiujący na uniwersytecie lub inni, jest wielu nauczycieli chętnych do nauczania polskiego dla obcokrajowców w całej Polsce. Gdzie? Oczywiście mowa tu o platformie Superprof.

 

Jeśli chodzi o zajęcia z języka polskiego, nasza strona internetowa, która specjalizuje się w kontaktach między nauczycielami i studentami, zapewnia nam setki nauczycieli w Polsce.

 

Nie będzie Ci jednak trudno znaleźć osobę, która poznała dydaktykę języków obcych, co pozwoli jej uczyć polskiego dla początkujących (fonetyka, wymowa, akcent, rozumienie ze słuchu, rozumienie tekstu czytanego, gramatyka hiszpańska) lub profesjonalistę, który przeszedł wszelkie kursy i zawodowo uczy języka polskiego jako obcego. Wystarczy, że przejrzysz ich profile żeby wybrać tego, który jest dla Ciebie najlepszy i który mieszka w tym samym mieście co Ty.

 

A oto średnie ceny godzinowe za zajęcia w kilku głównych miastach w Polsce:

 

Gdańsk - od 30 PLN do 60 PLN 

Warszawa - od 30 PLN do 100 PLN 

Poznań - od 30 PLN do 80 PLN 

Kraków - od 20 PLN do 50 PLN 

Rzeszów - od 25 PLN do 65 PLN 

Łódź - od 20 PLN do 100 PLN 

 

Nauczyciele oferują kursy dla wszystkich poziomów i stosunkowo przystępne stawki w porównaniu do innych dyscyplin. Jest to idealna okazja, aby znaleźć nauczyciela wielojęzycznego i/lub kształcącego się w zawodzie nauczyciela, który wprowadzi odpowiednie narzędzia dydaktyki, aby promować naukę języka polskiego wśród uczniów.

 

Pobieranie prywatnych lekcji przez cały rok akademicki może być drogie, jednak w ostatecznym rozrachunku biorąc pod uwagę to jak znaczącą umiejętność oraz indywidualną pomoc językową otrzymasz, może to nie być aż tak dużo. Tutaj dowiesz się więcej o tym jak długo może zająć Ci nauka języka polskiego.

Nauka języka polskiego na uniwersytecie

Student zagraniczny na polskim uniwersytecie | Źródło Pixabay
Student zagraniczny na polskim uniwersytecie | Źródło Pixabay

Jeśli masz raczej niski budżet, możesz poprawić swoją znajomość języka polskiego za jeszcze niższą cenę. Jak? Na przykład na uniwersytecie! 

 

Wprawdzie uczelnie w Polsce nie otworzyły jeszcze kierunku język polski jako obcy, a jedynie nauczanie języka polskiego jako obcego. Różnica jest taka, że musisz już znać język polski bardzo dobrze, żeby podjąć się tych studiów. Niezależnie od tego co będziesz studiował, musisz posiadać pewną wiedzę z zakresu języka polskiego. Dobrą wiadomością jest to, że uniwersytety mogą oferować bezpłatne kursy języka polskiego. A zatem jeśli pójdziesz na studia na przykład anglojęzyczne w Polsce, będziesz mógł korzystać z takiego kursu. Studia w Polsce są również bezpłatne, jedyne opłaty, z którymi musisz się liczyć to cena mieszkania oraz wyżywienia. 

 

Co więcej, według oficjalnej strony Rządu Polskiego, obcokrajowcy przyjeżdżający do Polski w celu rozpoczęcia tu studiów lub pracy, mają prawo do bezpłatnych zajęć z języka polskiego w formie dodatkowych zajęć lekcyjnych z języka polskiego. Dodatkową naukę języka polskiego organizuje gmina lub powiat, w którym mieszka cudzoziemiec. Korzystanie z dodatkowych zajęć z języka polskiego nie jest ograniczone czasowo. 

Jaki budżet jest potrzebny do nauki polskiego w Polsce?

Budżet przeznaczony na naukę polskiego w Polsce | Źródło Pixabay
Budżet przeznaczony na naukę polskiego w Polsce | Źródło Pixabay

Polska jest dość ekonomicznym krajem porównując do innych krajów Europy. Jednak nauka w Polsce automatycznie generuje koszty związane z konsumpcją, wynajmem, podróżami i ogólnie z życiem codziennym. Koszty życia są wysokie głównie w wielkich miastach, przede wszystkim w Warszawie.

 

Oto kilka rzeczy, które powinieneś uwzględnić w swoim budżecie, aby poprawić swoje umiejętności językowe w Polsce:

 

 • Czynsz: W zależności od tego czy wynajmiesz pokój czy całe mieszkanie może to być minimum 500 PLN za pokój oraz od 1000- 1500 PLN za kawalerkę. W stolicy kraju może być znacznie drożej.
 • Rachunki za energię (prąd, woda, gaz).
 • Pakiety telefoniczne i internetowe.
 • Komunikacja miejska: metro, autobus, tramwaj, taksówka.
 • Żywność.
 • Dodatkowe wydatki i zajęcia rekreacyjne (wycieczki, imprezy kulturalne, restauracje, alkohol, tytoń itp.)

 

W mniejszych miastach w Polsce, życie jest tańsze, ale w miastach uniwersyteckich, gdzie popyt przewyższa podaż, ceny również mogą wzrosnąć. Dobra nowina jest taka, że w miastach uniwersytecki, studenci mają ogromne zniżki na żywność oraz transport publiczny.

 

Jeśli zależy Ci na nauce języka polskiego i nie ważne są dla Ciebie luksusy, wybierz wspólne mieszkanie z innymi studentami. Nie ma lepszego sposobu na ćwiczenia tego co nauczyłeś się podczas lekcji w życiu codziennym niż stały kontakt z rodzimymi użytkownikami języka polskiego.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Maria

Jestem bardzo otwartą i ciekawą świata osobą. Moje pasje, a jednocześnie styl życia to podróżowanie oraz języki obce. Moim faworytem jest język hiszpański, natomiast aktualnie uczę się holenderskiego. Uwielbiam być zanurzona w różnych kulturach oraz otoczona różnymi językami. Najlepiej czuje się gdy jestem w towarzystwie międzynarodowym. Oprócz tego zajmuje się fotografią, edycją video, sportem oraz nauką o otaczającym nas świecie.