"Język jest stworzony do wyrażania na nowo na swój sposób tego, co zostało zrozumiane duszą’’. - Johann Wolfgang von Goethe (1749-1832)

 

Wielu międzynarodowych studentów marzy o nauce języka polskiego: polski język i kultura cieszą się pozytywną aurą, która uwodzi i przyciąga.

 

Jednak nauka polskiego jako języka obcego wymaga czasu, motywacji i budżetu, zwłaszcza jeśli przyjeżdżasz uczyć się polskiego w Polsce. Największa liczba zagranicznych studentów języka polskiego to osoby pochodzące z Ukrainy, ale znajdą się również Białorusini, Litwini, Rosjanie, a nawet Hiszpanie czy Amerykanie.

 

Jak zapisać się na kurs języka polskiego jako obcego dla studentów zagranicznych? Oto kilka wskazówek.

Jaki jest budżet, którego potrzebujesz do nauki języka polskiego jako obcego? 

Budżet na zajęcia z języka polskiego jako obcego | Źródło Pixabay
Budżet na zajęcia z języka polskiego jako obcego | Źródło Pixabay

Kiedy wyjeżdżasz na studia za granicę, kwestia budżetu jest zawsze podstawowym pytaniem dla wszystkich studentów.

 

Jednak nauka w Polsce, oprócz kosztów szkoły językowej lub opłat rekrutacyjnych na polskim uniwersytecie, będzie wiązał się z wieloma innymi wydatkami takimi jak koszty utrzymania.

 

Oto kilka rzeczy, które warto rozważyć, jeśli zdecydujesz się na naukę języka w Polsce:

 

 • Opłaty za zapisy do szkoły językowej.
 • Zakwaterowanie.
 • Rachunki za energię.
 • Komunikacja miejska: metro, autobus, tramwaj, taksówka.
 • Żywność.
 • Ubezpieczenie społeczne (w zależności od kraju pochodzenia).
 • Dodatkowe wydatki i zajęcia rekreacyjne.

 

W poprzednim artykule na temat cen nauki języka polskiego, wspomnieliśmy o niektórych miejscach, w których można uczęszczać na zajęcia z języka polskiego w Polsce. Niezależnie od miasta, które wybierzesz, znajdziesz w nim co najmniej kilka ośrodków uczących polskiego jako języka obcego.

 

Takie szkoły znajdziesz między innymi w Gdańsku, Warszawie, Poznaniu, Gdyni, Szczecinie, Łodzi, Krakowie, Wrocławiu i wielu innych.  

 

Zakres oferowanych kursów w tych miastach jest dość szeroki: wypowiedzi ustne, wypowiedzi pisemne, rozumienie tekstów pisanych, rozumienie ze słuchu, przygotowanie do oficjalnych egzaminów z języka polskiego, itp. Do ich bogatej oferty należą również zajęcia z polskiego w biznesie, turystyce i itp. W tym artykule znajdziesz więcej szczegółów na ten temat, ale miej na uwadze, że zajęcia będą kosztowały od kilkuset do kilku tysięcy złotych za semestr.

 

Oprócz zajęć grupowych w szkołach językowych, możesz również uczęszczać na zajęcia indywidualne z Superprof. Cechy różnią się w zależności od intensywności zajęć, kwalifikacji nauczyciela oraz miasta. Możesz spodziewać się średnio takich cen: 

 

Gdańsk - od 30 PLN do 60 PLN 

Warszawa - od 30 PLN do 100 PLN 

Poznań - od 30 PLN do 80 PLN 

Kraków - od 20 PLN do 50 PLN 

Rzeszów - od 25 PLN do 65 PLN 

Łódź - od 20 PLN do 100 PLN

 

Jeśli chciałbyś studiować na uniwersytecie w Polsce, musiałbyś posiadać już minimalny poziom języka polskiego B2 zgodnie z Europejskim Systemem Opisu Kształcenia Językowego. W celu szybkiego uzyskania pożądanego poziomu, warto rozważyć zajęcia prywatne oferowane przez naszą platformę Superprof.

 

Dlaczego? Ponieważ z prywatnym nauczycielem, można wziąć udział w intensywnym kursie indywidualnym, aby skorzystać z wysokiej jakości zajęć językowych, które skutecznie pozwolą Ci uzyskać poziom uniwersytecki.

 

Co więcej, jeśli czytasz i rozumiesz ten artykuł to dlatego, że masz już dobre rozumienie języka polskiego i nie będziesz potrzebował tak wielu tygodni zajęć prywatnych!

 

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Polski jako język obcy
Hanna
5
5 (8 oceny)
Hanna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Adriana
5
5 (5 oceny)
Adriana
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agnieszka
5
5 (2 oceny)
Agnieszka
zł65
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Maria
5
5 (1 oceny)
Maria
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ewa
Ewa
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Daria
5
5 (5 oceny)
Daria
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anna
5
5 (3 oceny)
Anna
zł65
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Aleksandra
5
5 (3 oceny)
Aleksandra
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Hanna
5
5 (8 oceny)
Hanna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Adriana
5
5 (5 oceny)
Adriana
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agnieszka
5
5 (2 oceny)
Agnieszka
zł65
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Maria
5
5 (1 oceny)
Maria
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ewa
Ewa
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Daria
5
5 (5 oceny)
Daria
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anna
5
5 (3 oceny)
Anna
zł65
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Aleksandra
5
5 (3 oceny)
Aleksandra
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Jaki poziom języka polskiego jest zalecany do życia w Polsce?

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Krakowie | Źródło Pixabay
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Krakowie | Źródło Pixabay

Aby zostać zrozumianym przez rodowitych Polaków, pójść na studia lub być komunikatywnym z rodziną goszczącą, wymagany jest pewien poziom. Więcej na ten temat dowiesz się tutaj.

 

Nie jest konieczny poziom zaawansowany, ale musisz szybko porzucić poziom początkujący, ponieważ Polacy mówią szybko i zazwyczaj nie wkładają wiele wysiłku w to, aby zostać zrozumianym w sklepach, na ulicy lub w administracji publicznej.

 

W zależności od tego z jakiego kraju przyjeżdżasz do Polski, będziesz musiał ubiegać się o pewne pozwolenia lub nie. Warto odnieść się tu do strony Rządu Polskiego, gdzie wszystko wytłumaczone jest ze szczegółami. 

 

Oto pierwsze kroki, które musisz wykonać żeby przyjechać do Polski w celu nauki na uniwersytecie:

 

 • Zapisać się do instytucji szkolnictwa wyższego.
 • Przygotować się i zdać ewentualne testy (test biegłości językowej w języku polskim jako obcym).
 • Sprawdzić warunki, jeśli jest to staż dla studentów zagranicznych.

 

Istnieją sytuacje, w których poziom średniozaawansowany B2 jest wystarczający, jednak na niektórych uniwersytetach wymagany jest nawet poziom C1. 

 

Aby to osiągnąć, masz kilka rozwiązań:

 

 • Program wymiany językowej, z zakwaterowaniem u rodziny goszczącej: to początek całkowitego zanurzenia w języku.
 • Szkoły językowe oferujące zajęcia z języka polskiego jako obcego.
 • Uniwersytety oferujące zajęcia w języku obcym np. języku angielskim, dzięki czemu zapoznasz się z polskimi studentami oraz będziesz mógł uczęszczać na kursy języka polskiego jako obcego dla obcokrajowców oferowanych przez Twoją uczelnię.
 • Zajęcia prywatne z Superprof.

 

W ten sposób w ciągu semestru lub dwóch polska gramatyka, koniugacja, słownictwo i wymowa nie będą miały przed Tobą żadnych tajemnic! 

 

Jak długo trwa doskonalenie języka polskiego?

 

Ile właściwie potrzeba czasu, aby osiągnąć poziom B1, B2 lub C1 w języku polskim? Czy można szybko osiągnąć płynność w języku polskim?

 

Trudno jest określić liczbę godzin zajęć potrzebnych do nauki języka polskiego. Dlaczego tak jest? Ponieważ czas potrzebny na naukę polskiego nie jest stały i różni się w zależności od osoby. Na przykład jeśli Twoim językiem ojczystym jest chiński czy arabski, będzie Ci dużo trudniej nauczyć się polskiego niż w przypadku osób anglojęzycznych. Rodzimym użytkownikom języka słowiańskiego będzie najłatwiej nauczyć się polskiego przez duże podobieństwa lingwistyczne. 

 

Jednak można w pewien sposób skategoryzować trudność języka polskiego w porównaniu do innych języków na świecie. Według amerykańskiego instytutu specjalizującego się w szkoleniach językowych dla dyplomatów i personelu wojskowego w Stanach Zjednoczonych Polski jest językiem kategorii 4. Oznacza to, że potrzeba około 44 tygodni lub 1100 godzin nauki, aby go opanować. Żadne oficjalne szacunki nie uwzględniają indywidualnych predyspozycji, tego  jak bardzo jesteś zmotywowany i z jakich zasobów korzystasz.

 

Według badań potrzebujesz około 200 godzin nauki, aby osiągnąć poziom A2. Poziom B1 oznacza dodatkowe 200 godzin oprócz czasu, który już poświęciłeś na osiągnięcie A1 i A2. Natomiast poziom B2 będzie wymagał kolejnych 150 godzin nauki, w sumie 550 godzin. 

 

Aby osiągnąć poziom C1, będziesz potrzebował około 900 godzin pracy. Istnieje również poziom C2, który reprezentuje wyższy poziom znajomości języka niż przeciętny rodzimy użytkownik języka. Poziom C2 jest trudniejszy do oceny, ponieważ wymaga umiejętności akademickich oprócz ogólnej płynności językowej.

 

Jednakże, liczba ta może się różnić w zależności od osobistego zaangażowania i dostępności czasowej każdej osoby: nie wszyscy uczniowie mogą poświęcić ponad 20 godzin lekcji tygodniowo na naukę języka.

 

Czas nauki może się różnić również w zależności od rodzaju pamięci jaką posiadasz (wzrokowa, słuchowa, kinestetyczna) oraz motywacji indywidualnych: im większa determinacja, tym większy sukces!

 

Co więcej, eksperymenty naukowe w dziedzinie neurobiologii wykazały, że z socjolingwistycznego punktu widzenia uczniowie, którzy znają już jeden lub dwa języki obce, szybciej nabywają umiejętności językowe kolejnych języków niż inni, którzy nie znają żadnego języka obcego.

 

Dlatego też stałe ćwiczenie języka jest niezbędne do jego nauki: jak mawiają Anglicy, use it or loose it.

 

W grę wchodzi również mechanizm przycinania synaptycznego, który sprawia, że ludzkie komórki mózgowe niszczą mniej przydatne synapsy, aby inne, bardziej istotne, mogły się wzmocnić: jest to rodzaj neuronalnego darwinizmu (koncepcja, której teoretykiem był amerykański biolog Gerald Edelman (1929-2014)).

 

Dlatego uczeń straciłby możliwość mówienia jak rodzimy użytkownik języka polskiego, jeśli nie jest w stałej immersji językowej. W związku z tym lepiej uczyć się polskiego od najmłodszych lat! Jednak nie oznacza to, że będąc osobą dorosłą nie będziesz w stanie nauczyć się polskiego na świetnym poziomie. Tak jak już wspominaliśmy powyżej, większość zależy od Twojego zaangażowania, immersji językowej oraz kulturowej i oczywiście dobrego nauczyciela! 

 

Jak pracować nad swoim polskim akcentem?

 

Czy Twój poziom języka polskiego jest już na zadowalającym poziomie? W takim razie czas na inną kwestię. Jak stymulować ucho i mówić z akcentem polskim?

 

W Polsce, pomimo faktu, że jest to dość jednolity akcentowo kraj, istnieją różne akcenty regionalne. Oczywiście, polski jest językiem urzędowym całego kraju i dlatego jest językiem ojczystym we wszystkich województwach, jednak istnieją pewne dialekty, które możesz napotkać.

 

 • dialekt wielkopolski
 • dialekt małopolski
 • dialekt mazowiecki
 • dialekt śląski
 • dialekt kaszubski
 • dialekt północnokresowy
 • dialekt południowokresowy

 

Jednakże, jeśli chodzi o samo mówienie po polsku, różnice opierają się na akcencie. Ale aby mówić bardzo dobrze na szczęście nie musisz się uczyć ich wszystkich, które i tak są bardzo mocno zbliżone, wystarczy  mieć dobrą komunikację ustną. Akcent w języku składa się z wymowy, akcentuacji i intonacji. Praca nad polskim akcentem jest więc trio, które musisz opanować.

 

I nie ma cudownych lekarstw: powinieneś uczyć się w Polsce, ćwiczyć z polskimi użytkownikami i zanurzyć się w ich środowisku. Oprócz uczestnictwa w zajęciach języka polskiego jako obcego, masz do dyspozycji kilka rozwiązań uzupełniających:

 

 • Oglądaj filmy i seriale w języku polskim.
 • Słuchanie audycji radiowych w języku polskim.
 • Naśladowanie polskiego akcentu.
 • Rozmawianie z native speakerami z Polski.

 

Przeżyj przygodę w Polsce!

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (2 ocen(y))
Loading...

Maria

Jestem bardzo otwartą i ciekawą świata osobą. Moje pasje, a jednocześnie styl życia to podróżowanie oraz języki obce. Moim faworytem jest język hiszpański, natomiast aktualnie uczę się holenderskiego. Uwielbiam być zanurzona w różnych kulturach oraz otoczona różnymi językami. Najlepiej czuje się gdy jestem w towarzystwie międzynarodowym. Oprócz tego zajmuje się fotografią, edycją video, sportem oraz nauką o otaczającym nas świecie.