Ta wojna, która miała miejsce niespełna 100 lat temu i nieodwołalnie zmieniła społeczno-polityczne nastawienie praktycznie każdego narodu, czego skutki odczuwalne są do dziś, jest jednym z najlepiej zbadanych wydarzeń w historii ludzkości.

Co ciekawe, pomimo tego, jak koncentrujemy swoją uwagę na analizie drugiej wojny światowej, istnieje zasadniczy spór co do tego, które wydarzenie faktycznie rozpoczęło globalny konflikt i kiedy.

Jeden z wybitnych brytyjskich historyków, Alan J.P. Taylor uważa, że ​​wojna europejska i chińsko-japońska rozpoczęła się w tym samym czasie i połączyła się w 1941 roku.

Inny brytyjski historyk, Antony Beevor, przypisuje faktyczną datę rozpoczęcia tego globalnego konfliktu do bitew toczonych przez Japonię z siłami mongolskimi i rosyjskimi wzdłuż granicy rosyjskiej, pod Chałchin Goł, które rozpoczęły się w maju 1939 roku.

Inny, znaczący postulat datuje początek drugiej wojny światowej na drugą rundę walk między Włochami a Etiopią, która rozpoczęła się 3 października 1935 roku.

W tym czasie wiele krajów nadal odczuwało skutki Wielkiego Kryzysu, a myśli o wojnie najprawdopodobniej zajęły drugie miejsce po przetrwaniu i odbudowie gospodarek.

Patrząc z tej perspektywy, niektórym może wydawać się dziwne, że jedyny kraj europejski, który najbardziej ucierpiał w wyniku kryzysu, był autorem najkrwawszej wojny wszechczasów.

Ostatnią datą, którą przyjmuje się, że była początkiem wojny, przyjmuje się 1 września 1939 roku – agresję Niemiec na Polskę. 3 września 1939, po zignorowaniu przez III Rzeszę ultimatum w sprawie bezzwłocznego wycofania wojsk z Polski, Wielka Brytania i Francja wypowiedziały wojnę III Rzeszy.

To wydarzenie i data będą naszą trampoliną, gdy zaczniemy badać taktykę i broń, sojusze i innowacje, które kosztowały tyle istnień i na zawsze zmieniły ludzkość.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Historia
Grzegorz
5
5 (11 oceny)
Grzegorz
zł29
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karol
5
5 (6 oceny)
Karol
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kacper
5
5 (10 oceny)
Kacper
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Bartłomiej
5
5 (8 oceny)
Bartłomiej
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Arkadiusz
5
5 (10 oceny)
Arkadiusz
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mariusz
5
5 (6 oceny)
Mariusz
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jakub
5
5 (4 oceny)
Jakub
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Arkadiusz
5
5 (6 oceny)
Arkadiusz
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Grzegorz
5
5 (11 oceny)
Grzegorz
zł29
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karol
5
5 (6 oceny)
Karol
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kacper
5
5 (10 oceny)
Kacper
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Bartłomiej
5
5 (8 oceny)
Bartłomiej
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Arkadiusz
5
5 (10 oceny)
Arkadiusz
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mariusz
5
5 (6 oceny)
Mariusz
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jakub
5
5 (4 oceny)
Jakub
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Arkadiusz
5
5 (6 oceny)
Arkadiusz
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Preludium do Drugiej Wojny Światowej

zdjęcie ze spotkania ligii narodów podczas konferencji pokojowej w paryżu
Aby zapobiec kolejnej wojnie światowej, Liga Narodów zebrała się w 1930 roku, aby omówić rozbrojenie i zbiorowe bezpieczeństwo. Źródło: Visual Hunt

Koniec pierwszej wojny światowej pozostawił Niemcy w izolacji taktycznej, ponieważ wszyscy ich sojusznicy poddali się lub skapitulowali. Co więcej, prawie każdy naród na Ziemi wypowiedział wojnę Niemcom przed zakończeniem wszelkich działań wojennych.

Możemy więc sobie wyobrazić, że nikt nie spieszył się, aby sprzymierzyć się z siłami niemieckimi. Poza tym wszyscy byli zbyt zajęci wychodzeniem z kryzysu gospodarczego i pierwszej wojnie.

Pozostawiony samemu sobie, prezydent Niemiec umieścił w kancelarii człowieka, który był wcześniej skazany za zdradę, kogoś, kto miał radykalne poglądy i zamierzał je głosić - niezależnie od tego czy światu się to podobało, czy nie.

Adolf Hitler wyciągnął swój kraj z Wielkiego Kryzysu, stosując trójstopniowe podejście, które obejmowało przezbrojenie - największy ekonomiczny zastrzyk do skarbca kraju.

Najwyraźniej już to powinno budzić zastrzeżenia, jeśli chodzi o jego zamiary!

Również „zaprogramował” dzieci w wieku 10 lat na nazistowską ideologię poprzez obowiązkowe członkostwo w grupach Hitlerjugend. Później mieli zostać powołani do służby wojskowej.

W żadnym wypadku nikt nie powinien wierzyć, że świat był wolny od konfliktów między wojnami światowymi; mniejsze potyczki wybuchały z zadziwiającą regularnością w ciągu tych 11 lat.

Tak więc jest to zrozumiałe, że podczas gdy Niemcy były czarną owcą, świat niekoniecznie zawsze skupiał się na ich zamiarach czy manewrach.

Jest to krytyczny aspekt rozwoju wojny w Europie, który kształtował powojenną politykę na nadchodzące lata.

Tymczasem, w innym miejscu na świecie...

  • Rosyjska wojna domowa, szalejąca przez pięć lat (1917-22)
  • Fińska wojna domowa trwała niecały rok (1918)
  • Polski konflikt z Czechami o granice trwał przez dziesięciolecia
  • Wojna szaleńców w Indochinach pochłonęła większość potęgi militarnej i pieniędzy Francji, a wkrótce potem wojna francusko-syryjska (1920)

W żadnym wypadku nie tylko stosunki europejskie były tak zagmatwane. Jednak nasza skrócona lista pokazuje, że wszyscy sąsiedzi Niemiec byli zaangażowani w inny sposób; nikt nie miał środków, by monitorować niemieckie poczynania.

A co z Wielką Brytanią w okresie międzywojennym?

Mieli własne problemy: powstanie malabarskie, bunt Ikhwana, bunt cypryjski...

W sumie mało kto podniósł brew, kiedy Niemcy zaanektowały Austrię. Ta łagodna reakcja prawdopodobnie doprowadziła Hitlera do przekonania, że ​​może po prostu zająć dowolną ziemię, poprzez polityczne zastraszanie lub użycie siły.

Ta sama taktyka była widoczna, gdy Korona próbowała utrzymać kontrolę nad amerykańskimi koloniami, jakieś 300 lat wcześniej...

obóz koncentracyjny auchwitz-birkenau w oświęcimiu
Nawet po latach trudno jest sobie poradzić z piętnem pozostawionym przez wojny. Źródło: Visual Hunt

Teatr Europejski - Wydarzenia, które Wstrząsnęły Światem

Po kilku incydentach "pod fałszywą flagą" na granicy polsko-niemieckiej, faktyczna inwazja na Polskę miała miejsce w formie bitwy. Siły polskie przez siedem dni wytrzymywały wielotorowy atak, w tym bitwy morskie.

Wielka Brytania natychmiast podała Niemcom ultimatum nakazujące zaprzestanie wszelkiej działalności wojskowej; 48 godzin później Francja, Australia i Nowa Zelandia dołączyły do ​​Wielkiej Brytanii, wypowiadając wojnę Niemcom, ponieważ nie udzielono odpowiedzi na ultimatum.

Żaden z tych sojuszników nie udzielił jednak bezpośredniego wsparcia Polsce, ale utworzyli blokadę morską mającą na celu ograniczenie tras dostaw, a tym samym wojny. Niemcy odpowiedzieli atakując różne floty okrętami podwodnymi, rozpoczynając bitwę o Atlantyk.

Na lądzie, gdy Wehrmacht dotarł do Warszawy, Rosja wkroczyła do Polski od wschodu. Nie uważali tego za inwazję, argumentując, że Polska upadła i dlatego jest do wzięcia.

Po podzieleniu Polski z Rosją, Hitler skierował ofertę pokojową do Francji i Wielkiej Brytanii, ale nalegał, aby Polska pozostała pod niemiecką i sowiecką kontrolą. Francuzi i Brytyjczycy jednogłośnie odrzucili te warunki.

Gdyby warunki były bardziej dogodne, atak Hitlera na Francję byłby natychmiastowy.

Jego wojska ominęły linię Maginota w maju 1940 roku. Całkowita kapitulacja nastąpiła zaledwie sześć tygodni później.

Czy kiedykolwiek francuski duch walki był bardziej widoczny jak podczas bitwy pod Waterloo? Spytaj lokalnego nauczyciela, wpisują np. korepetycje z historii Warszawa” w wyszukiwarkę Superprof.

W międzyczasie Rosja, pozornie ośmielona nazistowską zuchwałością, szybko zaanektowała Łotwę, Litwę i Estonię. Finowie nie byli tak bierni, jeśli chodzi o rosyjską inwazję; walczyli potężnie i zakończyli konflikt z minimalnymi stratami.

Można by pomyśleć, że naśladowanie nazistowskiej taktyki przez Rosję doprowadziłoby do sojuszu, ale nie mogli dojść do porozumienia w najistotniejszych punktach i ostatecznie zwrócili się przeciwko sobie.

To sprawiło, że Niemcy toczyły wojnę na dwóch frontach z tylko jednym sojusznikiem.

Bromans Hitler-Mussolini powstał z ich wzajemnego pragnienia, aby cały świat podporządkował się ich przywództwu, więc wyobrazili sobie oś Berlin-Rzym, wokół której obracać się będzie polityka globalna.

Nazwa Państwa Osi pochodzi od tej wyimaginowanej linii.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak wyglądało życie w nazistowskich Niemczech? Skontaktuj się z nauczycielem wpisując na Superprof „historia korepetycje”.

Wojna na Pacyfiku

Z obawy przed kolonizacją przez mocarstwa zachodnie, tak jak Chiny, i z powodu zapotrzebowania na surowce niespotykane na jej archipelagu, Japonia zamierzała zdominować Pacyfik.

W tym celu siły japońskie najechały Chiny dwa lata przed rozpoczęciem wojny w Europie, chociaż żaden kraj nie wypowiedział formalnie wojny drugiemu.

Następnie Japończycy wyruszyli dalej za granicę, rozpoczynając niespodziewane ataki na europejskie kolonie: Malaje, Singapur, Hongkong i Filipiny.

Stamtąd, z ich lotniskowcami i flotami samolotów, nie było zbyt wielkiego wysiłku, by zaatakować Stany Zjednoczone poprzez niespodziewany atak na Pearl Harbor.

Japończykom udało się coś, czego nawet Winston Churchill nie potrafił...

Podczas gdy Amerykanie wspierali alianckie wysiłki wojenne poprzez datki cywilne i pieniężne, atak Japonii na ich przyczółek na Pacyfiku zmusił ich do wzięcia udziału w walce u boku mocarstw sprzymierzonych.

wielka trójka, winston churchill, harry truman i józef stalin na konferencji w poczdamie
Brytyjski premier Winston Churchill, obok amerykańskiego prezydenta Harry'ego Trumana i radzieckiego przywódcy Józefa Stalina w Poczdamie Źródło: Visual Hunt

II Wojna Światowa: Wnioski

Bitwa o Midway okazała się decydująca, ale koniec japońskiej agresji nastąpił dopiero po zbombardowaniu Hiroszimy i Nagasaki. Japończycy podpisali formalną kapitulację 2 września 1945 r.

Chociaż śmierć Hitlera 30 kwietnia 1945 roku jest ogólnie uważana za koniec działań wojennych w Europie, Niemcy poddali się w bezwarunkowej kapitulacji 8 maja.

A potem przez wiele lat wiele krajów żyło pod wpływem środków oszczędnościowych podczas odbudowy swoich miast i gospodarki; ich życia...

W gruncie rzeczy najkrwawsza wojna w historii sprowadza się do dwóch frakcji, aliantów i Państw Osi, składających się z Niemiec, Włoch i Japonii, którzy walczyli o dominację kosztem milionów ofiar.

Nie mówimy tylko o tych, którzy zginęli w nalotach bombowych i obozach koncentracyjnych, które pozostawiły ciemną plamę na ludzkości, ale także o tych, którzy ucierpieli pod faszystowskim reżimem Mussoliniego i tych, którzy zginęli w masakrze w Nankinie.

Wyciągnięte wnioski: Niemcy, które wywołały obie wojny światowe, nie mogły pozostać bez nadzoru.

Na konferencji poczdamskiej ustalono, że ​​siły zbrojne Francji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych zajmą kraj i będą sprawować pieczę przez następne 45 lat. Siedziba władzy, Berlin, również zostałaby podzielona na cztery sektory.

Sowieci, będący członkami tego sojuszu, zostali również oskarżeni o okupację terytorium niemieckiego.

Posunęli się jednak za daleko, zajmując w całości połowę Berlina wraz z częścią Niemiec przydzieloną im na konferencji w Jałcie i niezwłocznie zaanektowali miasto jako własne terytorium.

To spowodowało, że alianci zwrócili się przeciwko Sowietom, rozpoczynając Zimną Wojnę.

Również w wyniku drugiej wojny światowej mocarstwa sprzymierzone połączyły się, tworząc w 1949 roku Organizację Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO). Dziś ten pakt obronny obejmuje 29 państw. Poznaj proces jego rozwoju, wpisując korepetycje historia w wyszukiwarkę Superprof.

Jest to oczywiście bardzo uproszczony podział, wzdłuż linii władzy i regionów wpływów, który całkowicie pomija kampanię w Afryce Północnej, kampanię włoską, kampanię śródziemnomorską i na Bliskim Wschodzie...

Nie powiedzieliśmy też nic o gigantycznych skokach w nauce, technologii i zbieraniu informacji wojskowych.

  • Alan Turing, przy pomocy materiałów opracowanych przez Polaków, złamał Enigmę, maszynę do łamania kodów, która znacznie rozwinęła dziedzinę kryptoanalizy;
  • Czołg, będący przede wszystkim wsparciem oddziałów piechoty w I wojnie światowej, stał się głównym elementem walki naziemnej;
    • Oczywiście doprowadziło to do powstania potężniejszych dział, zdolnych do niszczenia czołgów.
  • Ernest Rutherford podzielił atom w 1917 roku, ale to Enrico Fermi jest uznawany za twórcę bomby atomowej.
  • Kobiety w dużym stopniu przyczyniły się do wysiłków wojennych; nawet dzisiaj Rosie the Riveter jest symbolem umocnienia pozycji kobiet.

Z tych popiołów urodziło się dużo dobrego... ale to okropne, że tą kupą popiołów była druga wojna światowa!

Przeczytaj więcej o wydarzeniach historycznych, które zmieniły klimat polityczny i gospodarczy na całym świecie...

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Joanna

Jestem ciekawą świata i bezpośrednią osobą. Moim chlebem powszednim są informacje. Dobry research to podstawa i zawsze znajdę coś ciekawego, niezależnie czy to na temat makijażu brwi, tresury psów, czy fizyki kwantowej.