„Jeśli coś można w ogóle zrozumieć, można to też zrozumiale wyłożyć.” - Albert Einstein

Złożone teorie i prawa fizyki nie powinny być trudne do zrozumienia, jeśli zostaną prawidłowo wyjaśnione.

Najlepsi i najbardziej doświadczeni nauczyciele potrafią wyjaśnić prawa powszechnego ciążenia, prawa ruchu, prawa termodynamiki oraz zachowania masy i energii w taki sposób, aby uczniowie na wszystkich poziomach nauczania rozumieli podstawowe prawa fizyki.

Niemniej jednak, nawet pod starannym przewodnictwem profesjonalnego nauczyciela lub korepetytora, fizyka jest jedną z najtrudniejszych do przyswojenia dyscyplin akademickich.

Uczniów całego świata, z różnych kultur, samo powtarzania materiału opisującego podstawy fizyki napawa trwogą. Piętno problematyczności, które dźwiga fizyka, wynika z tego, że uczniowie nie opanowali podstaw matematyki przed rozpoczęciem nauki fizyki na poziomie szkoły średniej lub wyższej.

W ostatnich latach obserwujemy rozwój dyscyplin naukowych, takich jak biologia, chemia i fizyka, aby dotrzymać kroku wymaganiom akademickim, zarówno uczniowie, jak i rodzice, aktywnie poszukują pomocy naukowych.

Niedawne badanie przeprowadzone przez The Times pokazuje, że od 2014 roku popularność przedmiotu Fizyka wzrosła o 22,9%; jest to znacząca różnica w stosunku do niemieckiego, którym od 2014 roku studenci interesują się mniej o 24,9%.

Dlatego też, wychodząc naprzeciw potrzebom polskich uczniów, Superprof jest tutaj, aby pokazać uczniom, którzy chcą utrwalić podstawy fizyki, że można je poprawnie zrozumieć przy właściwej pomocy książek, podręczników i przydatnych wskazówek doświadczonych osób.

Poszukaj korepetytora z fizyki i matematyki. Platforma Superprof po wpisaniu przykładowej frazy "fizyka korepetycje online" pomoże w kilka chwil znaleźć odpowiedniego dla ciebie nauczyciela w twoim mieście.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Fizyka
1-sza lekcja za darmo!
Mikołaj
5
5 (4 oceny)
Mikołaj
zł45
/h
1-sza lekcja za darmo!
Stanisław
5
5 (11 oceny)
Stanisław
zł100
/h
1-sza lekcja za darmo!
Szymon
5
5 (10 oceny)
Szymon
zł45
/h
1-sza lekcja za darmo!
Leszek
5
5 (4 oceny)
Leszek
zł60
/h
1-sza lekcja za darmo!
Łukasz
5
5 (3 oceny)
Łukasz
zł40
/h
1-sza lekcja za darmo!
Grzesiek
5
5 (5 oceny)
Grzesiek
zł30
/h
1-sza lekcja za darmo!
Kamil
Kamil
zł50
/h
1-sza lekcja za darmo!
Karolina
Karolina
zł45
/h
1-sza lekcja za darmo!
Mikołaj
5
5 (4 oceny)
Mikołaj
zł45
/h
1-sza lekcja za darmo!
Stanisław
5
5 (11 oceny)
Stanisław
zł100
/h
1-sza lekcja za darmo!
Szymon
5
5 (10 oceny)
Szymon
zł45
/h
1-sza lekcja za darmo!
Leszek
5
5 (4 oceny)
Leszek
zł60
/h
1-sza lekcja za darmo!
Łukasz
5
5 (3 oceny)
Łukasz
zł40
/h
1-sza lekcja za darmo!
Grzesiek
5
5 (5 oceny)
Grzesiek
zł30
/h
1-sza lekcja za darmo!
Kamil
Kamil
zł50
/h
1-sza lekcja za darmo!
Karolina
Karolina
zł45
/h
1-sza lekcje za darmo>

Studiowanie fizyki na uniwersytecie

Uniwersytet to nie jedyne miejsce, w którym możesz doskonalić swoje umiejętności w zakresie podstawowych pojęć fizyki. Fizyka może być również przedmiotem egzaminu maturalnego w szkole średniej, a od 2022 roku jednym z elementów egzaminu ósmoklasisty.

Sala wykładowa na uniwersytecie.
Wybranie akademickiej dyscypliny fizyki może stanowić wyzwanie, ale wzbudza zainteresowanie wielu uczniów w całej Polsce. | źródło: Pixabay - Nikolay Georgiev

Początkujący fizycy powinni wiedzieć, że podstawowe pojęcia z zakresu fizyki należy opanować jeszcze przed rozpoczęciem szkoły średniej. 

Chcesz rozpocząć naukę fizyki?. Na stronie Superprof po wpisaniu przykładowej frazy "fizyka kursy" w kilka chwil znajdziesz odpowiedniego dla siebie nauczyciela w swoim mieście.

Fizyka na poziomie szkoły podstawowej i średniej

W polskim systemie szkolnictwa nauka w szkole podstawowej uwieńczona jest egzaminem ósmoklasisty. Podstawowe i obowiązkowe przedmioty egzaminu ósmoklasisty do roku 2021 obejmują język angielski, matematykę i język obcy nowożytny, a od roku 2022 w skład egzaminów wchodzą: język polski, matematyka, język obcy nowożytny i jeden przedmiot do wyboru spośród przedmiotów: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia.

Dlatego wiele szkół w całej Polsce bierze pod uwagę przygotowanie uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej do tego typu wyzwania. Program nauczania fizyki w szkole podstawowej obejmuje następujące tematy: ruch i siła, energia, zjawiska cieplne, właściwości materii, elektryczność, magnetyzm, ruch drgający i fale oraz optyka.

Analizując wszystkie różne sekcje z wcześniej wymienionych tematów, uczniowie opanowują podstawowe zagadnienia fizyki, które przygotują ich do wyboru szkoły średniej o profilu fizycznym i podjęcia studiów wyższych lub kariery naukowej w dziedzinie fizyki.

Poziom uniwersytecki

Aby dostać się na studia na wydziale fizyki w szanowanym uniwersytecie, studenci muszą spełniać określone wymagania.

Na przykład większość uniwersytetów w Polsce wymaga, aby kandydaci na studia osiągnęli dobre wyniki na maturze z matematyki i fizyki.

Dyscypliny oparte na nauce na poziomie uniwersyteckim są bardzo konkurencyjne, a dostępna liczba miejsc na najpopularniejszych kierunkach powoduje, że dostają się tylko najlepsi; nie powinno to jednak zniechęcać studentów do realizacji swoich marzeń akademickich. 

Niektóre z najlepszych uniwersytetów w Polsce do studiowania fizyki to:

 • Uniwersytet Warszawski - Wydział Fizyki,
 • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie - Wydział Fizyki,
 • Astronomii i Informatyki Stosowanej, Uniwersytet Zielonogórski - Wydział Fizyki i Astronomii,
 • Uniwersytet Łódzki Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej.

Poszukaj korepetytora z fizyki i matematyk.

Dobry podręcznik do fizyki

Książki ułożone w rządku.
Na pewno znajdziesz książki do fizyki, które pomogą ci zrozumieć podstawy fizyki w ofercie pobliskiej księgarni lub biblioteki. | źródło: Unsplash - Jessica Ruscello

Na każdym poziomie, od szkoły podstawowej do uniwersytetu, można uczyć się fizyki pod okiem doświadczonego nauczyciela. Jednak w ostatnich latach niektóre osoby zdecydowały się na to samokształcenie w zakresie opanowania podstawy fizyki, wybierając dobre książki do nauki fizyki, które oferują dynamiczną naukę.

Poznaj dobre książki do nauki fizyki, dzięki którym szybko opanujesz zagadnienia tej dziedziny nauk ścisłych:

 • Fizyka wokół nas - Paul G. Hewitt: nareszcie fizyka zrozumiała dla wszystkich! Niezwykła opowieść, w której autor tłumaczy istotę zjawisk fizycznych, mówiąc czytelnikowi, dlaczego jest tak, a nie tylko informując, że tak jest. Dzięki przykładom z codziennego życia oraz bardzo dużej liczbie ilustracji, fotografii i wspaniałym rysunkom autora łatwiej jest zrozumieć prawa rządzące przyrodą. Książka stanowi rewolucję w stylu nauczania fizyki. Na każdej niemal stronie znajdują się przykłady i opisy doświadczeń, które doskonale pokazują związki fizyki z innymi naukami przyrodniczymi i techniką,
 • Feynmana wykłady z fizyki - Richard Feynman, Matthew Sands, Robert Leighton: dobry podręcznik do fizyki stworzony na podstawie pracy amerykańskiego fizyka teoretycznego i laureata nagrody Nobla Richarda Feynmana, książka ta przetrwała próbę czasu i nadal jest powszechnie uważana za jedną z najlepszych książek, które pozwalają poznać podstawowe pojęcia fizyki. Wydany w 1964 r.Wykład Feynmana z fizyki sprzedał się w nakładzie ponad 1,5 miliona egzemplarzy i został przetłumaczony na kilkanaście języków obcych. Feynman przyznaje, że „cały zamysł był eksperymentem”; jego eksperyment obejmuje najbardziej podstawowe zasady fizyki newtonowskiej, a także trudniejsze pojęcia, takie jak ogólna teoria względności i mechanika kwantowa. Wykłady przeznaczone są dla wszystkich typów uczniów, od początkujących do zaawansowanych fizyków, wszyscy mają okazję nauczyć się czegoś nowego. Polskie wydanie podzielone jest na tomy i części w zależności od tematu, można więc wybiórczo badać tematykę, która interesuje młodych fizyków,
 • Podstawy fizyki - David Halliday, Robert Resnick, Jearl Walker: nowoczesny, przejrzyście napisany, kompletny podręcznik podstaw fizyki, który powstał na podstawie legendarnej już książki Resnicka i Hallidaya. Przedstawia aktualny stan wiedzy, zarówno w rozdziałach związanych z fizyką współczesną, jak i w tych dotyczących fizyki klasycznej. Prezentowany materiał jest bogato ilustrowany i poparty wieloma przykładami, a aparat matematyczny ograniczony do niezbędnego minimum. W 2002 roku Amerykańskie Towarzystwo Fizyczne uznało książkę Podstawy fizyki najwybitniejszym tekstem wprowadzającym do fizyki w XX wieku. Pozycja wydana jest w pięciu tomach, więc w tym przypadku również można stopniowo rozszerzać wiedzę z wybranych tematów świata fizycznego,
 • What if? A co gdyby? - Randall Munroe: Naukowe odpowiedzi na absurdalne i hipotetyczne pytania zostały spisane przez amerykańskiego twórcę komiksów xkcd. Ilustracje z ludzikami Munroe, które mówią o nauce, technologii i języku, mają wielu zwolenników, a wielu czytelników zadaje pytania. Aby odpowiedzieć na zawiłe i absurdalne pytania swoich czytelników, Munroe tworzy symulacje komputerowe i rozwiązuje równania różniczkowe w sposób jasny i zabawny.

Wymienione powyżej przykłady to jedne z najciekawszych opcji dostępnych dla osób, które chcą opanować lub utrwalić podstawowe elementy fizyki dynamicznymi metodami.

Poszukaj korepetytora z fizyki i matematyki. Platforma Superprof po wpisaniu przykładowej frazy "kursy fizyka" pomoże w kilka chwil znaleźć odpowiedniego dla ciebie nauczyciela w twoim mieście.

Przydatne wskazówki, o których należy pamiętać podczas nauki fizyki

Ręka ze znakami zapytania i ręka z żarówkami.
Nie wstydź się podnosić ręki i zadawać pytania na lekcjach. Bycie aktywnym uczniem ma kluczowe znaczenie dla skutecznego przyswajania nowych pojęć. | źródło: Pixabay - mohamed Hassan

Aby odnieść sukces w jakiejkolwiek dyscyplinie akademickiej, potrzebna jest ciężka praca i determinacja; co jest szczególnie widoczne podczas studiowania przedmiotów ścisłych, takich jak fizyka, które w dużym stopniu opierają się na rozwiązywaniu problemów. Oznacza to, że fizyka bardziej polega na praktycznym zastosowaniu pomysłów i koncepcji do rozwiązywania problemów zamiast wkuwaniu definicji na pamięć.

Wielu studentów stosunkowo łatwo zapamiętuje pojęcia fizyki, jednak stosowanie ich do rozwiązywania problemów to zupełnie inna bajka. 

Należy zauważyć, że fizyka jest dziedziną nauki, która przyniesie korzyści w późniejszych okresach życia. Niemniej jednak sukces nie następuje z dnia na dzień. Niektórzy uczniowie szkół średnich mają więcej trudności w nauce niż inni i wymagają szczególnej uwagi. Dlatego uczniowie mający problemy z nauką fizyki, lepiej sobie poradzą z opanowaniem zagadnień fizycznych, jeśli zastosują następujące wskazówki:

 • Przeczytaj materiał: Wbrew powszechnemu przekonaniu humorzastych nastolatków, nauczyciele są po to, aby pomóc im odnieść sukces i zbudować pomyślną przyszłość. Dlatego mając to na uwadze, niezwykle ważne jest przeczytanie wszystkich materiałów, takich jak podręczniki, arkusze robocze i dodatkowe notatki. Przygotowanie się do egzaminu ósmoklasisty czy matury bez przeczytania książki do fizyki jest prawie niemożliwe. Jeśli nie odpowiada ci się programowy podręcznik, nie ma problemu, poszukaj takiego, który pasuje do twojego stylu uczenia się,
 • Bądź aktywnym uczniem: nie ma wstydu w zadawaniu pytań podczas zajęć. Aktywne uczestnictwo i zadawanie pytań to jeden z najlepszych sposobów uczenia się podstawowych pojęć z fizyki. Porozmawiaj z innymi studentami o fizyce podczas zajęć, a podczas przeglądania podręcznika lub ćwiczeń podczas odrabiania pracy domowej pomyśl o pytaniu, które można by zadać, aby poprawić ogólne zrozumienie. Jeśli przerażają cię krępujące reakcje kolegów z klasy, zapisz pytanie, które cię nurtuje i podziel się nim później z nauczycielem. Pamiętaj, że bycie aktywnym uczniem może wiązać się z poświęceniem czasu na znalezienie przydatnych materiałów internetowych do nauki fizyki,
 • Ćwicz rozwiązywanie problemów: ponieważ fizyka różni się od innych dyscyplin akademickich; wymaga od uczniów raczej rozwiązywania problemów niż aktywnego zapamiętywania dat i faktów. Jak wspomniano wcześniej, uczniowie stosunkowo łatwo rozpoznają podstawowe pojęcia z zakresu fizyki, jednak rozwiązywanie zadań jest odrębnym wyzwaniem. Szczerze mówiąc, jedynym sposobem na zostanie ekspertem w rozwiązywaniu problemów w fizyce jest praktyka. Kluczem do sukcesu jest pora obiadowa lub godziny pozaszkolne spędzone w bibliotece na rozwiązywaniu typowych zadań fizycznych. Jeśli biblioteka nie jest twoim ulubionym miejscem, zajrzyj na jedną z polecanych stron internetowych oferujących zadania fizyczne do rozwiązania,
 • Ucz się każdego dnia: opanowanie i utrwalanie podstawowych pojęć z fizyki każdego dnia jest niezbędne do uzyskania pozytywnych wyników podczas okresów egzaminacyjnych. Codzienna nauka fizyki może wymagać poświęcenia czasu, który w innym przypadku poświeciłbyś na zajęcia pozalekcyjne lub oglądanie ulubionych seriali (przepraszamy, doktorze Who!). Uczniowie, którzy mają trudności ze zrozumieniem podstawowych zasad fizyki, zwykle odnoszą sukcesy w innych dyscyplinach, takich jak język, sztuka czy historia. Dlatego poświęcanie większej ilości czasu na przeglądanie fizyki niż przedmiotu, w którym się wyróżniasz, zagwarantuje pomyślność w nauce we wszystkich dyscyplinach akademickich.

Fizyka jest podstawową dyscypliną akademicką, która uczy studentów, jak zachowuje się wszechświat. Cały proces nauki fizyki można ułatwić, otrzymując pomocne wskazówki od doświadczonych osób i znajdując ciekawe książki o fizyce, które są dostosowane do twoich unikalnych potrzeb edukacyjnych.

Nauka fizyki przy użyciu różnorodnych materiałów może być trudnym, ale satysfakcjonującym doświadczeniem, którego nie należy lekceważyć. Rozpocznij naukę już dziś, aby w przyszłości zostać doświadczonym fizykiem!

Potrzebujesz nauczyciela z przedmiotu: Fizyka ?

Oceń czy nasz artykuł był pomocny 😊

5,00/5 - 1 głos(y)
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.