„Uważam, że dzięki uczeniu się i stosowaniu zdobytej wiedzy możesz rozwiązać każdy problem, pokonać każdą przeszkodę i osiągnąć każdy cel jaki sobie postawisz.” - Brian Tracy

Uczenie się jest ciągłym doświadczeniem, w którym uczestniczymy od dzieciństwa do starości. Jako ludzie nigdy nie przestaniemy się uczyć i to jest zadziwiający fakt; radość z odkrywania nowej koncepcji nigdy nie przestanie istnieć!

Warto zwrócić uwagę na wiele dyscyplin akademickich, takich jak matematyka, językoznawstwo, ekonomia, biologia, chemia i fizyka. 

Wspomniane wcześniej dyscypliny naukowe pozwalają nam przyjrzeć się, jak funkcjonuje wszechświat, co jest fascynującą przygodą. Dlatego bez dalszych ceregieli Superprof skupi się na fizyce i na tym, jak można poszerzać wiedzę w jej zakresie za pomocą książek, witryn internetowych i zasobów internetowych, takich jak podcasty i aplikacje na telefony komórkowe.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Fizyka
1-sza lekcja za darmo!
Mikołaj
5
5 (4 oceny)
Mikołaj
zł45
/h
1-sza lekcja za darmo!
Stanisław
5
5 (11 oceny)
Stanisław
zł100
/h
1-sza lekcja za darmo!
Szymon
5
5 (10 oceny)
Szymon
zł45
/h
1-sza lekcja za darmo!
Leszek
5
5 (4 oceny)
Leszek
zł60
/h
1-sza lekcja za darmo!
Łukasz
5
5 (3 oceny)
Łukasz
zł40
/h
1-sza lekcja za darmo!
Grzesiek
5
5 (5 oceny)
Grzesiek
zł30
/h
1-sza lekcja za darmo!
Kamil
Kamil
zł50
/h
1-sza lekcja za darmo!
Karolina
Karolina
zł45
/h
1-sza lekcja za darmo!
Mikołaj
5
5 (4 oceny)
Mikołaj
zł45
/h
1-sza lekcja za darmo!
Stanisław
5
5 (11 oceny)
Stanisław
zł100
/h
1-sza lekcja za darmo!
Szymon
5
5 (10 oceny)
Szymon
zł45
/h
1-sza lekcja za darmo!
Leszek
5
5 (4 oceny)
Leszek
zł60
/h
1-sza lekcja za darmo!
Łukasz
5
5 (3 oceny)
Łukasz
zł40
/h
1-sza lekcja za darmo!
Grzesiek
5
5 (5 oceny)
Grzesiek
zł30
/h
1-sza lekcja za darmo!
Kamil
Kamil
zł50
/h
1-sza lekcja za darmo!
Karolina
Karolina
zł45
/h
1-sza lekcje za darmo>

Książki o fizyce

Mieszkanie pełne regałów z książkami.
Dla zainteresowanych studiowaniem fizyki dostępne są niezliczone ilości książek. Jedynym problemem jest znalezienie takiej, która będzie odpowiadać twojemu stylowi nauki! | źródło: Unsplash - Henar Langa

Nie owijajmy w bawełnę; fizyka to trudna dyscyplina akademicka. Złożone koncepcje i równania matematyczne wystarczą, aby przyprawić każdego o ból głowy. Niemniej jednak, stosując odpowiednie metody i zasoby nauczania, fizyka może być niezwykle satysfakcjonującym przedmiotem do przyswojenia.

Należy zauważyć, że w Polsce nauka fizyki jest ważna dla uczniów już na poziomie szkoły podstawowej i średniej. W wieku 15 lat uczniowie mieszkający w Polsce podchodzą do egzaminu ósmoklasisty, a nauki ścisłe są jego częścią od roku 2022. Przed podejściem do pierwszego obowiązkowego egzaminu uczniowie muszą wybrać jeden z określonych przedmiotów (biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia), obok trzech pozostałych części egzaminu, na które składa się matematyka, język polski i nowożytny język obcy.

Jeśli uczeń bardzo lubi fizykę, istnieje możliwość studiowania fizyki w ramach edukacji policealnej. Istnieje wiele prestiżowych uniwersytetów, na których można studiować fizykę.

Chociaż fizykę można przyswajać w klasie pod starannym okiem doświadczonego pedagoga, wiele osób w ostatnich latach zdecydowało się opanować podstawy fizyki poprzez samodzielną naukę, wybierając dynamiczny podręcznik. 

Wiele książek w cudownie wciągający sposób tłumaczy podstawy fizyki. Dobre książki do nauki fizyki obejmują następujące tytuły:

 • Fizyka wokół nas: podstawy fizyki wyłożone w interesujący i przejrzysty sposób, co najważniejsze w bardzo przystępnej formie tak, aby nawet laik potrafił opanować treści zawarte w książce. Na stronach znajdziemy mnóstwo ilustracji i fotografii oraz rysunków, które pomagają tym z uczniów, którzy lepiej przyswajają informacje, jeśli są one odpowiednio przedstawione. Przykłady z życia wzięte i opisy doświadczeń zachęcają do nauki w sposób praktyczny, tak, aby podstawowe wiadomości z fizyki wkomponowały się w życie ucznia,
 • Feynmana wykłady z fizyki: mimo, ze treści zaproponowane przez Richarda Feynmana opublikowane zostały w 1964, w dalszym ciągu stanowią podwaliny nauki zagadnień fizycznych dla uczniów na każdym poziomie. Feynman nigdy nie spodziewał się, że książka odniesie sukces i przyznaje, że był to zwykły „eksperyment”. Podstawowe pojęcia, takie jak prawa Newtona i skomplikowane koncepcje, takie jak ogólna teoria względności i mechanika kwantowa, są przedstawione w tym 1552-stronicowym podręczniku. Nie martw się, nie musisz od razu przerabiać całości! Polski przekład wydany jest w kilku tomach, dodatkowo podzielonych na części. Wybierz temat, który cię interesuje i zgłębiaj go z ekscentrycznym noblistą!
 • Podstawy fizyki: tytuł został przetłumaczony na ponad 47 języków i pozostaje jedną z najważniejszych książek pozwalających zrozumieć podstawy fizyki. Książka była kilkakrotnie poprawiana od czasu jej pierwszego wydania. Jednak ostatnia wersja, 10. edycja, jest powszechnie uważana za najlepszą, ponieważ opiera się na wcześniejszych recenzjach i zawiera ilustracje wideo, które ożywiają cały temat.

Wymienione wcześniej opcje są wysoce zalecane i można je kupić w różnych sklepach internetowych, takich jak Allegro, Empik i Internetowa Księgarnia PWN. Nie czekaj dłużej, kup lub wypożycz dobry podręcznik do fizyki, aby już dziś zacząć opanowywać koncepcje fizyczne!

Szukasz kurs maturalny fizyka? możesz znaleźć korepetytora fizyki online na Superprof.

Który portal do nauki fizyki jest najlepszy?

Fizyka to dyscyplina naukowa, która obejmuje badanie materii, jej ruchu i zachowania w czasie i przestrzeni. Należy zauważyć, że główny cel fizyki to zrozumienie, jak działa i zachowuje się wszechświat.

Fizyka jest jedną z najstarszych dyscyplin akademickich i jest badana od lat. Do najbardziej rozpoznawalnych fizyków należą Albert Einstein, Isaac Newton i Maria Skłodowska-Curie, których odkrycia ukształtowały świat naukowy.

Główne korzyści płynące ze studiowania świata fizycznego obejmują rozwinięcie umiejętności rozwiązywania problemów, wyjaśnianie złożonych pojęć w sposób logiczny, poznanie zasad funkcjonowania rzeczy, a osoby, które wcześniej uczyły się fizyki, łatwiej dostaną się na wybrane studia i są bardziej atrakcyjne dla przyszłych pracodawców.

Jak więc można opanować koncepcje fizyczne? 

Nie bój się, Internet przychodzi z pomocą! Istnieje wiele witryn internetowych zaprojektowanych w taki sposób, aby zapewnić zainteresowanym w każdym wieku dostęp do nauki podstaw fizyki. Nie ma znaczenia, czy jesteś w szkole średniej, na uniwersytecie, czy jesteś profesjonalistą, różnorodność dostępnych stron internetowych odpowiada potrzebom wszystkich stylów uczenia się.

Nie czekaj dłużej, poznaj strony do nauki fizyki polecane przez Superprof :

 • Media Nauka - Fizyka: wspaniała strona z szeroką gamą bezpłatnych, interaktywnych lekcji fizyki. Celem głównego twórcy treści jest uczynienie fizyki dostępną i angażującą dla wszystkich typów uczniów. Pomyśl o ich stronie internetowej jak o Duolingo, ale z punktu widzenia fizyki. Pojęcia fizyczne, takie jak wektory, konwersja jednostek, diagramy ruchu, siły i prawo Newtona są szczegółowo omówione na tej stronie. Portal powstał w 2008 roku i stale się rozwija Oprócz lekcji i ciekawych artykułów znajdziesz tam Kalkulator jednostek, Dynamiczny układ okresowy czy Tablice fizyczne. Odwiedź tę fantastyczną stronę internetową, nie będziesz rozczarowany,
 • Fizyka Khan Academy: witryna non-profit, której celem jest zapewnienie światowej klasy edukacji każdemu i wszędzie. Promuje przedmioty akademickie, takie jak biologia, chemia, matematyka, ekonomia, sztuka i nauki humanistyczne, informatyka i oczywiście fizyka. Ćwiczenia praktyczne, filmy edukacyjne i wyjątkowy pulpit nawigacyjny wyróżniają tę witrynę wśród innych. Sekcja fizyki zachęca uczniów, aby zaczęli od wprowadzenia do fizyki, by zdobyć solidne podstawy, zanim przejdą do bardziej skomplikowanych koncepcji. Podsumowanie kursu obejmuje takie tematy, jak ruch, grawitacja, praca, energia, fale, płyny, ładunek elektryczny i termodynamika. Wszystko, co jest zamieszczane na stronie Khan Academy jest godne zaufania i najwyższej jakości,
 • Fizyka Dla Każdego: intrygująca strona który ma na celu edukację zwykłych ludzi o świecie fizycznym. Wcześniejsza znajomość fizyki nie jest wymagana, ponieważ przykłady są oparte na powszechnie występujących sytuacjach z rzeczywistego świata. Jedna z najczęściej używanych sekcji w witrynie to Edukacja, która obejmuje podstawowe zagadnienia fizyki z wykorzystaniem wykresów informacyjnych i łatwego do zrozumienia stylu języka. Fizyka dla każdego to strona warta uwagi dla wszystkich zainteresowanych.

Nauka online np. korepetycje online fizyka przy użyciu pomysłowych stron internetowych zmodernizowała doświadczenie edukacyjne. Dzisiejsze pokolenia nie mogą wrócić do starych metod uczenia się z przeszłości. Dlatego strony omówione w dzisiejszym artykule są pouczające, angażujące i zaprojektowane tak, aby powtórka z fizyki była rozrywką dla wszystkich w dzisiejszej erze komputerów.

Chcesz rozpocząć naukę fizyki?. Na stronie Superprof po wpisaniu przykładowej frazy "fizyka kursy" w kilka chwil znajdziesz odpowiedniego dla siebie nauczyciela w swoim mieście.

Materiały do nauki fizyki online

„Nauczyciele muszą bezproblemowo zintegrować technologię z programem nauczania, zamiast traktować ją jako dodatek, refleksję lub wydarzenie.” - Heidi-Hayes Jacobs

Powyższy cytat nie może być bliższy prawdzie. Na nauczycielach spoczywa ogromna odpowiedzialność za wdrażanie technologii w klasie, aby utrzymać zaangażowanie uczniów w to, czego się uczą.

Żyjemy obecnie w epoce informacji, a młodzież urodzona w XXI wieku wykorzystuje nowoczesną technologię do zrozumienia nowych koncepcji akademickich. Nieodzowne narzędzia, takie jak strony internetowe, e-booki, aplikacje i podcasty, wprowadzają ekscytację między tradycyjne metody nauki i powinny być uwzględnione, kiedy przyswajasz podstawowe wiadomości z fizyki.

Superprof rozważy teraz najciekawsze aplikacje i podcasty na telefony komórkowe, dzięki którym opanujesz podstawy fizyki.

Podcasty to za mało? Poszukaj korepetytora z fizyki i matematyki.

Najlepsze aplikacje do nauki fizyki

Człowiek leżący na hamaku z telefonem w dłoni.
Dzięki aplikacjom mobilnym podstawowe wiadomości fizyki można opanować w dowolnym miejscu na telefonie lub tablecie. | źródło: Unsplash - laura adai

Według najnowszych statystyk, Sklep Google Play zawiera ponad 2,1 miliona aplikacji a Apple App Store ma ponad 2 miliony aplikacji dostępnych do pobrania. Popularne kategorie aplikacji to Zdrowie i fitness, Rozrywka, Zdjęcia i wideo, Jedzenie i napoje, Finanse i Edukacja.

W sekcji Edukacja w internetowych sklepach z aplikacjami znajdują się aplikacje dotyczące nauki fizyki dla zainteresowanych osób. 

Oto niektóre z najbardziej polecanych aplikacji dla uczniów utrwalających koncepcje fizyki:

 • Aplikacja mobilna Khan Academy: do pobrania za darmo w Google Play i Apple App Store, ta aplikacja edukacyjna zawsze stara się oferować doskonałość akademicką z szerokiej gamy przedmiotów. Po pobraniu możesz dowiedzieć się więcej o fizyce, korzystając z interaktywnych funkcji w podróży. Pytania praktyczne, które zawierają wskazówki krok po kroku, pomagają zrozumieć materiał, a filmy edukacyjne sprawiają, że powtarzanie wiadomości z fizyki jest bardziej dostępne dla wzrokowców,
 • Fizyka na 5!: fantastyczna aplikacja, która skupia się przede wszystkim na niezbędnych tematach. Jest całkowicie darmowy i zawiera cenne informacje na tematy fizyczne, takie jak ruch liniowy, siły, fale, grawitacja, elektryczność i astronomia. Pobranie tej aplikacji jest szczególnie zalecane dla uczniów szkół średnich i studentów potrzebujących pomocy wyrównawczej po zajęciach w akademickiej dyscyplinie fizyki.

Najlepsze podcasty o fizyce

Uśmiechnięta dziewczyna ze słuchawkami.
Każdy może słuchać podcastów w dowolnym miejscu. Podczas podcastów poruszanych jest wiele tematów i oczywiście fizyka jest jednym z nich. | źródło: Unsplash - Natan Yakobs

Popularność podcastów stale rośnie od 2004 roku. Słowo „podcast” pochodzi z połączenia słów iPod i broadcasting. Podcasty to pliki audio, skupiające się na szerokiej gamie intrygujących tematów, które można pobrać na urządzenia mobilne.

Popularne podcasty, których można słuchać podczas ćwiczeń, spacerów lub dojazdów do pracy, obejmują tematy związane ze sztuką, urodą, biznesem, zdrowiem, hobby i edukacją. 

Oto najlepsze podcasty zalecane do słuchania w celu uzyskania solidnego zrozumienia pojęć fizycznych:

 • Fizyka z Charakterem: Dr Bronisław Psiuk uważa, że każdy może zrozumieć fizykę. Dlatego stworzył angażujący podcast, który wyjaśnia pojęcia fizyki za pomocą zabawnych metafor, wyjaśnień i eksperymentów. Na Spotify znajduje się lista odcinków podcastu, które obejmują szeroki zakres tematów,
 • Nauka XXI wieku: Tutaj znajdziesz nieco szerzej pojętą wiedzę, ale zapewniamy, że odcinków o fizyce nie brakuje! Niezwykle pouczający podcast o fizyce przedstawia tematy takie jak: czarne dziury, magnetyzm ziemski, termoelektryczność czy elektrownia jądrowa. Szczególnie polecany są ich podcasty z fizyki, obejmujące szeroki wachlarz podstawowych zagadnień fizycznych.

Piękno podcastów polega na tym, że mają one charakter edukacyjny, informacyjny i można ich słuchać w dogodnym dla ciebie czasie i miejscu. Wymienione wcześniej opcje zasługują na subskrypcję, aby skutecznie nauczyć się podstaw fizyki.

Przydatne wskazówki, o których należy pamiętać podczas nauki fizyki

Podczas powtarzania materiału z dowolnego przedmiotu akademickiego pomocne wskazówki od bardziej doświadczonych uczonych są mile widziane. Fizyka nie odbiega od tej zasady. Uczniowie, którzy utrwalają zagadnienia fizyczne twierdzą, że jest to zbyt skomplikowane i wymaga wyższego umysłu; chociaż jest to trudny temat, podstawy fizyki można przyswoić z odpowiednią motywacją.

Oto niektóre z najbardziej przydatnych porad, o których należy pamiętać podczas powtarzania materiału z fizyki:

 • Opanuj podstawowe pojęcia matematyki: bez solidnych podstaw matematycznych fizyka będzie sprawiać problemy. Aby zrozumieć równania wymagane w fizyce, należy opanować podstawy algebry, trygonometrii i rachunku różniczkowego. Rozwinięcie umiejętności doceniania matematyki może wiele zmienić i uczynić fizykę bardziej interesującą,
 • Bądź aktywnym uczniem: nie ma wstydu w podnoszeniu ręki, aby zadać pytanie na lekcji fizyki. Ostatecznie jest to najlepszy sposób na poznanie nowych koncepcji. Porozmawiaj z innymi uczniami i nauczycielami na tematy, których nie rozumiesz dokładnie. Jeśli jesteś osobą nieśmiałą, zapisz pytania i podziel się nimi z profesorem po zajęciach,
 • Ucz się każdego dnia: opanowanie fizyki wymaga czasu i wysiłku, ale przy odrobinie determinacji każdego dnia uda ci się utrwalić wiedzę. Pamiętaj, że nauka 15 minut dziennie jest korzystniejsza niż nauka 3 godzin raz w tygodniu.

Fizykę można z powodzeniem opanować, korzystając z książek, stron internetowych, aplikacji i podcastów sugerowanych w dzisiejszym artykule. Początek przygody z fizyką może być bolesny, ale nagroda w postaci opanowania nowej dyscypliny akademickiej jest bezcenna.

Potrzebujesz nauczyciela z przedmiotu: Fizyka ?

Oceń czy nasz artykuł był pomocny 😊

5,00/5 - 1 głos(y)
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.