Nauka gry na pianinie ewoluuje w zależności od epoki. Metody nauki również. Podejście do nauki zmienia się, podobnie jak techniki.

W tym artykule przeanalizujemy nowe sposoby nauki gry na fortepianie, jak odróżniają się od „tradycyjnych” i „klasycznych” zajęć gry na pianinie oraz postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy w ogóle są skuteczne. To znaczy, czy są korzystne dla postępów ucznia.

Mimo rozwoju technologii, wielu uczniów trzyma się starych metod.

Z wielką przyjemnością grają na pianinie, tak jak robiło się to w XIX wieku. Uczą się gry na fortepianie u doświadczonych, starszych nauczycieli, co sprawia, że mogą zobaczyć skuteczność ich metod. Nie jest to jednak jedyna metoda nauki gry na pianinie. Dlatego przyjrzymy się innym sposobom uczenia się, mniej lub bardziej przyjemnym, bez stresu przesłuchań pod koniec roku...

Czy powinniśmy uwzględnić nowe technologie w planie nauki?

Nie zwolni to ucznia z uczestnictwa w zajęciach z teorii muzyki, aby nauczył się czytać nuty i rozszyfrować tabulatury. Ta umiejętność będzie również wymagana w przypadku wszystkich innych instrumentów: klarnet, obój, gitara klasyczna, saksofon, trąbka, harmonijka ustna, organy, skrzypce, flet prosty, akordeon, kontrabas, flet, róg angielski, klawesyn lub cokolwiek innego…

B-dur, klucz wiolinowy, klucz basowy, oktawa: te pojęcia i to słownictwo do zapamiętania nie może być tajemnicą dla doświadczonego pianisty, który nauczył się grać na pianinie! Lekcje muzyki online nie są rzadkością. Znajdziesz niejednego muzyka, który powie ci, że nauczył się solfeggio w ten sposób!

Słuchanie muzyki jest samo w sobie doskonałe dla mózgu i neuronów. Wspaniale jest zdobywać szczyty kunsztu muzycznego! Historia muzyki w naturalny sposób daje nam przykład Mozarta, małego geniusza, który dzięki ojcu Leopoldowi nauczył się rytmu w kołysce.

Nie ma nic lepszego niż muzyka klasyczna, aby rozwijać technikę i potencjał, ale także osobowość poprzez trening charakteru!

Kobieta przy pianinie, grająca z nut.
Gra na pianinie pomaga ćwiczyć pamięć. | źródło: Pixabay - wal_172619

Innym aspektem, niestety mniej cenionym w naszych czasach, jest to, że dyscyplina muzyczna uczy każdego człowieka ciężkiej pracy, poprawiania swoich błędów technicznych, dawania z siebie wszystkiego. To codzienna praca, która pozwala z powodzeniem udoskonalić umiejętności muzyczne...

I jak możemy zignorować pozytywne skutki gry na pianinie na pamięć ludzką, zwłaszcza gdy uczymy się na pamięć utworów, które preferujemy?

W każdym razie jasnym jest, że internet jest szkołą muzyczną samą w sobie, w której znajdziesz niejedną lekcję gry na fortepianie dla każdego, kto zada sobie trud przyjrzenia się tej kwestii z wolą okiełznania tego fascynującego instrumentu.

Znajdziesz to, czego potrzebujesz, aby rozwinąć progresywne podejście do nauki gry na pianinie, czasem nawet z wykorzystaniem gier do nauki! Świat pianina cyfrowego jest idealny - wyjdź z nudnej i skomplikowanej codzienności!

Twoja kolej!

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Pianino
1-sza lekcja za darmo!
Andrzej
5
5 (2 oceny)
Andrzej
zł100
/h
1-sza lekcja za darmo!
Gabriel
5
5 (2 oceny)
Gabriel
zł100
/h
1-sza lekcja za darmo!
Dominika
5
5 (7 oceny)
Dominika
zł100
/h
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (11 oceny)
Agata
zł60
/h
1-sza lekcja za darmo!
Tomasz
5
5 (3 oceny)
Tomasz
zł50
/h
1-sza lekcja za darmo!
Antek
Antek
zł60
/h
1-sza lekcja za darmo!
Emilia
5
5 (6 oceny)
Emilia
zł60
/h
1-sza lekcja za darmo!
Piotr
5
5 (6 oceny)
Piotr
zł100
/h
1-sza lekcja za darmo!
Andrzej
5
5 (2 oceny)
Andrzej
zł100
/h
1-sza lekcja za darmo!
Gabriel
5
5 (2 oceny)
Gabriel
zł100
/h
1-sza lekcja za darmo!
Dominika
5
5 (7 oceny)
Dominika
zł100
/h
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (11 oceny)
Agata
zł60
/h
1-sza lekcja za darmo!
Tomasz
5
5 (3 oceny)
Tomasz
zł50
/h
1-sza lekcja za darmo!
Antek
Antek
zł60
/h
1-sza lekcja za darmo!
Emilia
5
5 (6 oceny)
Emilia
zł60
/h
1-sza lekcja za darmo!
Piotr
5
5 (6 oceny)
Piotr
zł100
/h
1-sza lekcje za darmo>

Jak wyglądają lekcje nauki gry na pianinie online?

Lekcje gry na pianinie online to często film wyjaśniający określony temat. Wideo szczegółowo opisuje każdy etap nauki, aż do końca. W zależności od preferencji możesz wybrać krótkie 5 minutowe filmiki lub dłuższe odcinki, które trwają 20-30 minut..

Lekcje online różnią się od tego, co nazywamy witrynami e-learningowymi, prowadzonymi przez nauczycieli (np. nauka gry na pianinie Warszawa), którzy oferują zorganizowane kursy online, a czasem korepetycje zdalne uzupełniające bezpośrednie spotkania.

Lekcje online dostępne są głównie na platformach takich jak YouTube czy Dailymotion i coraz częściej można je znaleźć na głównych portalach społecznościowych: Twitterze lub Facebooku, udostępniane na stronach i grupach w kilku językach.

Odkryj także historię fortepianu...

Kto tworzy lekcje nauki gry na pianinie online?

Na tym właśnie polega złożoność podejścia do tego rodzaju „lekcji gry na fortepianie”. Każdy może tworzyć lekcje nauki gry na pianinie online. Dobre czy kiepskie! Nie łatwo dokonać właściwego wyboru!

Od zatwardziałego pianisty po najbardziej banalnego z anonimów, na tych platformach można znaleźć wszystko, na dobre i na złe. Nie polegaj na liczbie wyświetleń, ktoś może być dobry w marketingu, ale kiepski jako nauczyciel gry na fortepianie lub, co gorsza, sam może być kiepskim pianistą.

Dlatego ważne jest, aby umieć odróżnić dobre i kiepskie lekcje online. Aby to zrobić, mamy dla ciebie kilka sztuczek.

Dlaczego muzycy tworzą lekcje nauki gry na pianinie online?

Istnieje wiele powodów, dla których warto tworzyć tego typu poradniki. Bardzo niewielu autorów poradników muzycznych jest rzeczywiście zainteresowanych nauczaniem, w przeciwieństwie do wykwalifikowanych profesorów prowadzących tradycyjne zajęcia.

Pożytek z poradników typu „najlepszy sposób na naukę gry na pianinie” jest niewielki.

Dla większości ludzi publikowanie filmów na YouTube to okazja do zaprezentowania talentu, uzyskania rozgłosu. Motywacją jest też często ambicja, by zostać muzykiem lub piosenkarzem, co jest marzeniem wielu nastolatków XXI wieku.

Wielu artystów skorzystało z dobrodziejstw Internetu, aby wybić się wśród tłumów i zdobyć oddaną publiczność. Na przykład Grégoire (Boissenot to jego prawdziwe nazwisko), francuski kompozytor, autor tekstów i piosenkarz, ale także Justin Bieber (kto by pomyślał!).

Złote nuty i klucz wiolinowy.
Filmy Youtube, które uczą grać na pianinie. | źródło: Pixabay - Gerd Altmann

Musisz mieć świadomość, że ostatecznym celem publikacji filmów na Youtube jest zdobycie dużej liczby wyświetleń lub polubień oraz wygenerowanie subskrypcji. Ponieważ po zdobyciu 1000 subskrybentów kanał kwalifikuję się do monetyzacji. Filmy takiego twórcy zarabiają przez wyświetlanie reklam, które wplatane są w materiał zamieszczany na kanale.

Dlatego podejście edukacyjne może nie być głównym priorytetem przy wybieraniu treści i formy zajęć online. W każdym razie zrozumiałym jest, że działalność edukacyjna niekoniecznie skupia na nauczaniu, ale na pokazaniu się.

Samo w sobie nie jest to złe: można zamieszczać w sieci efektywne poradniki, nawet jeśli ich cel to generowanie majątku. Ale to oznacza, że nie wszystko, co znajdziesz w Internecie jest dobrym materiałem.

Czy wiesz kim są najlepsi pianiści na świecie?

Co można znaleźć w poradnikach online?

Poradnik gry na pianinie jest dokumentem audiowizualnym. Zaletą lekcji gry na fortepianie (w tej formie) jest to, że obraz jest dołączony do dźwięku. Tego typu lekcje są używane głównie do analizy utworu. Dlatego warto korzystać z poradników, gdy już osiągniesz pewien poziom w praktyce gry na pianinie. Gdy znajdziesz się odpowiednim poziomie, korzystanie z lekcji gry na pianinie online pomaga zaoszczędzić na kupnie partytur i sprawia, że piosenki są łatwiejsze do zrozumienia na wypadek, gdybyś miał trudności z danym utworem.

W dobrym poradniki na temat gry na fortepianie można znaleźć wszystkie wyjaśnienia niezbędne do gry na pianinie. Wszystkie akordy są wyraźnie zaznaczone, a materiał wideo pokazuje grę pianisty.

Na końcu utwór odtworzony jest w całej swej okazałości. Można więc podsumować taką formę poradników w następujący sposób: wyjaśnienie - utwór podzielony na akordy - utwór gotowy.

Oto przykład filmu na YouTube, który pomoże odtworzyć piosenkę Bohemian Rhapsody:

Jest to całkiem przyzwoity poradnik, który uczy wykonania piosenki bez zastosowania znajomości nut.

Kiedy należy skorzystać z poradników gry na pianinie online?

Najwięcej skorzystają na poradnikach gry na pianinie online uczniowie, którzy osiągnęli już odpowiednio wysoki poziom.

Początkujący pianista nie będzie w stanie wykorzystać potencjału lekcji podczas fazy nauki gry na instrumencie.

Przed skorzystaniem z tych narzędzi, lepiej jest pozostać na ścieżce „tradycyjnej” i „konwencjonalnej” edukacji i zdobyć wszystkie środki potrzebne do skorzystania z poradnika online.

Kiedy już opanujesz podstawy i zechcesz się dobrze bawić, te internetowe filmy doskonale uzupełnią twoje metody nauki.

Ćwiczenia uzupełniające pracę nauczyciela gry na fortepianie

Lekcje online są z reguły używane jako dodatek do nauki, którą uzyskujesz od nauczyciela.

Traktowanie filmów jako substytutu nauczyciela nie jest właściwą metodą nauki gry na fortepianie. Materiały an Youtube mogą być używane jako dodatek do wszelkich zajęć prowadzonych przez profesjonalnego profesora. W ten sposób możesz robić postępy szybko i efektywnie.

Powód jest prosty: tego typu filmy nie przedstawiają żadnej metody pracy. Pozwalają widzowi odtworzyć to, co widzi, ale nie wszystko można zobaczyć!

Kwiat bzu na klawiszach fortepianu.
Znajdź inspirację do nowych piosenek dzięki poradnikom gry na pianinie online. | źródło: Pixabay - Natalia Osipova

Dlatego znacznie lepiej jest skorzystać z internetu i zaawansowanej technologii po prostu dodatkowo, a najlepiej przed rozpoczęciem utworu.

Dzięki temu uczeń może używać klasycznej techniki, aby szybciej robić postępy. Połączenie tradycji z nowoczesnymi metodami bez wątpienia przyczyni się do szybszego osiągania postępów.

Czy potrafisz zagrać dziesięć najtrudniejszych utworów napisanych na fortepian?

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Pianino
1-sza lekcja za darmo!
Andrzej
5
5 (2 oceny)
Andrzej
zł100
/h
1-sza lekcja za darmo!
Gabriel
5
5 (2 oceny)
Gabriel
zł100
/h
1-sza lekcja za darmo!
Dominika
5
5 (7 oceny)
Dominika
zł100
/h
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (11 oceny)
Agata
zł60
/h
1-sza lekcja za darmo!
Tomasz
5
5 (3 oceny)
Tomasz
zł50
/h
1-sza lekcja za darmo!
Antek
Antek
zł60
/h
1-sza lekcja za darmo!
Emilia
5
5 (6 oceny)
Emilia
zł60
/h
1-sza lekcja za darmo!
Piotr
5
5 (6 oceny)
Piotr
zł100
/h
1-sza lekcja za darmo!
Andrzej
5
5 (2 oceny)
Andrzej
zł100
/h
1-sza lekcja za darmo!
Gabriel
5
5 (2 oceny)
Gabriel
zł100
/h
1-sza lekcja za darmo!
Dominika
5
5 (7 oceny)
Dominika
zł100
/h
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (11 oceny)
Agata
zł60
/h
1-sza lekcja za darmo!
Tomasz
5
5 (3 oceny)
Tomasz
zł50
/h
1-sza lekcja za darmo!
Antek
Antek
zł60
/h
1-sza lekcja za darmo!
Emilia
5
5 (6 oceny)
Emilia
zł60
/h
1-sza lekcja za darmo!
Piotr
5
5 (6 oceny)
Piotr
zł100
/h
1-sza lekcje za darmo>

Znaczenie wyboru poradnika gry na pianinie

Jeśli zadasz sobie trud, aby przeglądać YouTube lub Dailymotion, zobaczysz, że istnieją dziesiątki różnych poradników dla każdego znanego utworu muzycznego. Dlatego wybór filmu jest bardzo ważny, aby uzyskać szybkie i dobre wyniki.

Jakie elementy pozwalają wybrać dobry poradnik?

Znajdziesz odpowiednią lekcję kierując się tymi kryteriami:

  • Jakość obrazu i dźwięku: jeśli film jest źle skadrowany, złej jakości lub słabo zedytowany, lepiej nie brać go pod uwagę,
  • Następnie musisz spojrzeć na fortepian użyty w filmie, czy jakość dźwięku jest dobra, czy nuty brzmią dobrze,
  • Lepiej też sprawdzić, czy osoba wyjaśniająca dany temat w filmie używa prawidłowej terminologii i czy jej wyjaśnienia są trafne i przydatne,
  • Uwaga: liczba wyświetleń filmu niekoniecznie jest gwarancją jakości. Lepiej też sprawdzić, czy piosenka jest odtworzona poprawnie na końcu filmu.
Laptop i kubek na tacy.
Wybór poradnika online zależy od potrzeb ucznia. | źródło: Pixabay - Free-Photos

Ogólnie rzecz biorąc, dobry poradnik trwa od 10 do 15 minut. Dłuższy nie będzie skuteczny, a w przypadku krótszego możesz być pewien, że będzie niekompletny.

Oglądanie wielu filmów omawiających ten sam utwór, czy to dobry pomysł?

Jedno jest pewne, nie jest to zupełnie nietrafiony pomysł.

Obejrzenie kilku nagrań wideo dotyczących tego samego utworu może pozwolić uczniowi zapoznać się z różnymi technikami, odpowiednim tonem utworu, a także znaleźć osobę, której objaśnienia bardziej do nas trafiają.

Pod tym względem relacja między muzykiem nagranym na wideo a uczniem jest nieco podobna do klasycznej relacji uczeń-nauczyciel. Uczeń musi mieć zaufanie, a między nimi musi powstać „bliski” związek.

Co więcej, możesz odróżnić youtuberów, którzy opanowali kunszt fortepianu, od tych, którym brakuje wiedzy i doświadczenia, przez co tracą wiarygodność.

Przed wybraniem filmu lub filmów, które posłużą jako przykłady, konieczne jest przeprowadzenie ważnych i dokładnych badań. Jeśli student ma szansę uczęszczać na stacjonarne kursy z prywatnym nauczycielem, to pracę nad umiejętnościami muzycznymi można wykonać z nauczycielem, aby uzyskać skuteczne porady.

Filmy online mogą służyć jako pomoc w celu przyspieszenia postępów, ale nie powinny zastępować lekcji gry na pianinie. Trzeba znaleźć równowagę między różnymi metodami, stosowanymi w celu rozwijania swojego talentu. Skoro istnieją nowe technologie i pozwalają nam przyswoić całą tę wiedzę, to dlaczego nie skorzystać z dobrodziejstw Internetu? Zasadniczo, tak jak każde inne narzędzie, lekcje nauki gry na pianinie online wymagają od ciebie pracy.

Najlepsze lekcje nauki gry na pianinie online

Trudno wybrać z tak ogromnej oferty! Porównanie wszystkich istniejących lekcji na wszystkich platformach na całym świecie jest po prostu niemożliwe...

Niemniej jednak możemy polecić listę utworów, których warto nauczyć się z pomocą filmów w Internecie. Sam wybierz, który kanał proponujący te kompozycje będzie odpowiedni dla ciebie!

Warto rozpocząć od podstaw, początkujący będą mogli ćwiczyć umiejętności techniczne:

Często, gdy tylko zaczniesz uderzać w klawisze, nie chcesz się nudzić, więc wybierasz znane utwory, które chcesz włączyć do swojego skromnego repertuaru. I masz rację!

Niektóre utwory, są często wykonywanie w ramach ćwiczeń gry na instrumencie, ze względu na wielki sukces filmu lub powszechnie cenioną melodię... Któż nigdy nie próbował znaleźć pierwszych nut słynnej kompozycji Ludwiga von Beethovena dla Elizy?

Pomnik Chopina grającego na fortepianie.
Chopin grający na pianinie, pomnik w Paryżu. | źródło: Pixabay - 139904

Aby zejść z utartych szlaków, uzyskując dostęp do wysokiej jakości edukacji muzycznej, która pomoże ci robić postępy, można zainteresować się współczesnymi piosenkami i różnymi formami muzycznymi.

Otwierając się na nowe horyzonty i testując różne gatunki muzyki ćwiczenie gry na pianinie nigdy nie stanie się nudne.

Z tego punktu widzenia niektóre kanały YouTube są bardzo interesujące!

Znajdziesz tam setki filmów, z profesjonalnym montażem i doskonałą dynamiką dydaktyczną.

Nie będziesz mieć problemu ze znalezieniem melodii, której chcesz się nauczyć, od ścieżki dźwiękowej Tytanika do legendarnego utworu Hallelujah w wykonaniu Leonarda Cohena lub Jeffa Buckleya... Nie wspominając nawet o Imagine Johna Lennona lub motywie przewodnim z Gry o tron.

Kto powiedział, że fortepian to instrument staromodny? Na pewno nie my!

Utwory fortepianowe, które warto znać

Jeśli podejmiesz się nauki gry na pianinie, stosując metody, o których już wspomnieliśmy, szybko zaczniesz rozwijać swój repertuar op kolejne znane utwory.

Jeśli chcesz zagrać partyturę, nadszedł czas, aby popracować - lub przerobić - łatwą, ale znaną partyturę fortepianową. Albo przejść do zupełnie nowego wszechświata...

Tradycyjne utwory: Marsz pogrzebowy Chopina, Marsz Turecki Wolfganga Amadeusza Mozarta, Dla Elizy i Oda do radości Beethovena lub Preludium Bacha, a także nieskończona ilość produkcji Brahmsa, Debussy'ego czy Liszta.

Jeśli wolisz muzykę filmową, nie będziesz miał problemu ze znalezieniem pięknych melodii w filmach, takich jak Amelia, Nietykalni lub Ludwig.

Gdzie znaleźć partyturę na fortepian?

Dobra muzyka, jak wszystko inne, jest przedmiotem mniej lub bardziej lukratywnego handlu.

Wielkie wydawnictwa od lat, a nawet dziesięcioleci słyną z jakości adnotacji do ich partytur.

Jeśli chodzi o popularne utwory, Noviscore jest bez wątpienia najbardziej znaną platformą. Utwory można przeglądać pod kątem stopnia trudności, ale także popularności, co jest ogromną zaletą dla tych, którzy chcą grać dla bliskich znajome im melodie.

Jeśli chcesz cofnąć się w czasie, każda księgarnia internetowa - zarówno ogólna, jak i specjalistyczna - oferuje poradniki gry na fortepianie i zeszyty muzyczne w formie drukowanej.

Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest dobrym tradycyjnym wyborem.

Blogi muzyczne często klasyfikują partytury według instrumentów muzycznych, stylu (walc, adagio, tarantella, sonata, andante, paso doble...) lub autora (Haydn, Purcell, Czajkowski, Schumann...).

Pobranie pliku często wymaga zaledwie kilku kliknięć - od czasu do czasu trzeba użyć karty płatniczej!

Do, re, mi... i gotowe!

A co z darmowymi partyturami?

Wiele dziesiątek starożytnych pieśni weszło do domeny publicznej.

W niektórych przypadkach ich ocena będzie mniej więcej dobra. Ale ponieważ nie musisz za nie płacić, nie będzie żadnych przykrych niespodzianek.

To świetny pomysł, zwłaszcza jeśli szukasz materiałów dla dziecka lub młodej osoby. Darmowe partytury muzyczne często dotyczą kołysanek, kolęd, muzyki sakralnej lub utworów powstałych wieki temu...

Wystarczy wpisać „darmowe partytury fortepianowe” w dowolnej wyszukiwarce, a natychmiast znajdziesz bezpłatne nuty na fortepian.

Jednak przy tej metodzie zdobywania partytur często napotykamy dwie wady: witryny są pełne reklam... a transkrypcje na wszystkich stronach takie same.

Na marginesie: nie zapomnij zajrzeć do zakładki „Grafika” swojej wyszukiwarki, ponieważ często można tam znaleźć to, czego szukasz, a nawet inne cuda!

Chcesz rozpocząć lekcje gry na pianinie?. Na stronie Superprof po wpisaniu przykładowej frazy "nauka gry na pianinie Gdańsk" lub ,,nauka gry na pianinie Wrocław"  w kilka chwil znajdziesz idealnego dla siebie nauczyciela w swoim mieście.

Podsumowując, poradniki internetowe pozwalają doskonalić swoje umiejętności i robić postępy w grze na pianinie

Po namyśle widzimy, że korzystanie z tych filmów jest dobrym wyborem. Pod warunkiem, że uczeń będzie korzystał z nich inteligentnie i dokładnie.

Jako uzupełnienie lekcji udzielanych przez nauczyciela, lekcje nauki gry na pianinie online są doskonałe. Zasadniczo nie są one dobrym narzędziem do nauki gry na pianinie, ale jeśli już jesteś pianistą, mogą nauczyć cię nowych partytur i nowych technik do piosenek, których szukasz, bez konieczności gry ze słuchu. Filmy są użytecznie tylko do pewnego stopnia.

Same w sobie nie są wystarczającym źródłem wiedzy, żeby opanować grę na pianinie.

Jest to okazja, aby zapytać, czy w dłuższej perspektywie kursy wirtualne nie zastąpią ostatecznie kursów, w których nauczyciel jest fizycznie obecny.

Czy nauka wszystkich podstaw, ćwiczeń, skal, małych sztuczek, dzięki którym stajemy się genialnym wirtualnym pianistą, jest skuteczna, czy tylko możliwa?

To ważne pytanie w czasach, gdy nauka gry na fortepianie zmienia się, dostosowując się do czasów, w których żyjemy.

Czy historia fortepianu i jego nauka przybrałaby nowy obrót?

W każdym razie, jeśli interesują cię smyczki, na przykład skrzypce, zwróć uwagę, że poradniki dla fortepianu będą całkowicie bezużyteczne.

Musimy więc przyjrzeć się klasycznym kursom i procesom i jest pewne, że nie znajdziesz nic lepszego niż klasyczne metody nauki!

Odkryj wszystko, co trzeba wiedzieć o fortepianie...

Potrzebujesz nauczyciela z przedmiotu: Pianino ?

Oceń czy nasz artykuł był pomocny 😊

5,00/5 - 2 głos(y)
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.