Najwięksi pianiści wszech czasów to pianiści klasyczni. Dobrze znamy nazwiska, takie jak:

 • Maurice Ravel,

 • Franz Schubert,

 • Ludwig van Beethoven,

 • Wolfgang Amadeusz Mozart,

 • Franz Liszt,

 • Claude Debussy,

 • Robert Schumann,

 • Sergei Rachmaninoff,

 • Felix Mendelssohn,

 • Igor Fiodorowicz Strawinski,

 • Wilhelm Richard Wagner.

Największe autorytety, z których przykład biorą współcześni pianiści!

Każdy, kto naprawdę kocha fortepian marzył kiedyś o perfekcyjnym wykonaniu nokturnu Fryderyka Chopina lub preludium Bacha! Nawet jeśli recital, kwartet czy koncert nie znajduje się w ich najbliższych planach.

Współcześni wielcy pianiści szukają inspiracji w mistrzowskich wykonaniach utworów pozostawionych dla potomności przez ich cudownych poprzedników.

Dla kogoś, kto gra na pianinie na wysokim poziomie lub dla przyjemności, ważne jest znalezienie wzoru doskonałości o podobnej wrażliwości muzycznej, odtwarzanie znanych lub nieznanych utworów oraz rozumienie sztuki muzycznej, aby móc stworzyć swój własny indywidualny styl.

W gatunkach muzycznych, które czasami są bardzo różne, każdy pianista, którego tu przedstawimy, ma swój własny talent.

Od Arethy Franklin po Hansa Zimmera czy Eltona Johna - wszyscy wyrażają wrażliwość i obdarowują publiczność emocjami za pomocą tego wspaniałego instrumentu, którym jest fortepian.

Ustanowienie ścisłej i rygorystycznej klasyfikacji nie miałoby znaczenia, ponieważ wszyscy oni ewoluowali w zupełnie innych wszechświatach, a ich talent nie dotyka tych samych kręgów.

Od ogółu społeczeństwa po niewielką publiczność koneserów, po raz kolejny możesz ustalić swój własny ranking, uwzględniając własną wrażliwość muzyczną.

Artystów można jednak podzielić na: pianistów muzyki filmowej, tych, którzy uwzględniają fortepian w swoich kompozycjach muzycznych i wreszcie wirtuozów i purystów fortepianu, którzy próbują ożywić zapomniane dźwięki.

Gotowy na odkrycie największych wirtuozów fortepianu na świecie?

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów
1-sza lekcja za darmo!
Tomasz
5
5 (3 oceny)
Tomasz
Pianino
zł45
/h
1-sza lekcja za darmo!
Mateusz
5
5 (2 oceny)
Mateusz
Pianino
zł90
/h
1-sza lekcja za darmo!
Dominika
5
5 (7 oceny)
Dominika
Pianino
zł50
/h
1-sza lekcja za darmo!
Monika
Monika
Pianino
zł85
/h
1-sza lekcja za darmo!
Emilia
5
5 (6 oceny)
Emilia
Pianino
zł60
/h
1-sza lekcja za darmo!
Lukasz
Lukasz
Pianino
zł50
/h
1-sza lekcja za darmo!
Anna
Anna
Pianino
zł60
/h
1-sza lekcja za darmo!
Oleh
5
5 (5 oceny)
Oleh
Pianino
zł60
/h
1-sza lekcja za darmo!
Tomasz
5
5 (3 oceny)
Tomasz
Pianino
zł45
/h
1-sza lekcja za darmo!
Mateusz
5
5 (2 oceny)
Mateusz
Pianino
zł90
/h
1-sza lekcja za darmo!
Dominika
5
5 (7 oceny)
Dominika
Pianino
zł50
/h
1-sza lekcja za darmo!
Monika
Monika
Pianino
zł85
/h
1-sza lekcja za darmo!
Emilia
5
5 (6 oceny)
Emilia
Pianino
zł60
/h
1-sza lekcja za darmo!
Lukasz
Lukasz
Pianino
zł50
/h
1-sza lekcja za darmo!
Anna
Anna
Pianino
zł60
/h
1-sza lekcja za darmo!
Oleh
5
5 (5 oceny)
Oleh
Pianino
zł60
/h
Zobacz wszystkich nauczycieli>

Kompozytorzy muzyki filmowej

Wielu wybitnych kompozytorów kultowych ścieżek dźwiękowych wielkiego ekranu to pianiści.

Ich muzyka podróżuje po całym świecie i zapisuje się na kartach historii lekcji gry na pianinie co najmniej w takim samym stopniu, jak filmy, w których pojawiają się same kompozycje.

Lew na skale przy zachodzącym słońcu.
Czy Król Lew odniósłby tak piorunujący sukces bez towarzyszącej mu niesamowitej ścieżki dźwiękowej? | źródło: Pixabay - mohamed Hassan

Hans Zimmer (ur. 12 września 1957 r.)

Hans Zimmer jest prawdopodobnie najbardziej znanym kompozytorem początku XXI wieku, a jego muzykę można określić mianem legendarnej w porównaniu ze współczesnymi mu twórcami.

Hans Zimmer rozpoczął swoją karierę jako kompozytor muzyki electro (nie oceniaj książki po okłądce!). Następnie został zauważony przez hollywoodzkiego producenta. To zapoczątkowało jego drogę do chwały. Założył własne studio muzyczne Media Ventures i skomponował swoją pierwszą ścieżkę dźwiękową do filmu Czarny deszcz, w reżyserii Ridleya Scotta, w 1989 roku.

Kontynuował pracę przy różnych projektach do 1994 roku, który był momentem uhonorowania twórczości kompozytora, kiedy zdobył Oscara, Złoty Glob i nagrodę Grammy za ścieżkę dźwiękową do filmu animowanego Król Lew. Pomimo wszystkich sukcesów w przyszłości, ten rok pozostaje punktem kulminacyjnym kariery twórcy. Mimo lawiny nominacje do wielu nagród, autorowi utworów filmowych udało się zdobyć tylko dwie kolejne: nagrodę Grammy za Karmazynowy przypływ z 1996 roku i Złoty Glob za film Gladiator z 2001 roku.

Od tego czasu nazwisko Zimmer posiada niepodważalną renomę w środowisku muzycznym i filmowym, czemu nie da się w żaden sposób zaprzeczyć.

Incepcja i jej długa lista nazwisk znanych aktorów, USS Alabama, legendarna muzyka Piratów z Karaibów, Sherlock Holmes, Interstellar i wielki Matthew McConaughey, ale przede wszystkim Gladiator, który pozostaje największym sukcesem amerykańskiego kompozytora z ponad 50 milionami sprzedanych albumów ze ścieżką dźwiękową.

Dziś Hans Zimmer ma na swoim koncie ponad 55 filmów, czyniąc go jednym z najbardziej twórczych kompozytorów w historii.

Jego sława i aura pozwalają mu otaczać się najlepszymi muzykami podczas kreowania swoich projektów, podróżować po świecie i rozszerzać horyzonty, na przykład występując z Orkiestrą Filharmonii Praskiej.

Hans Zimmer odbywa światową trasę koncertową, biorąc udział w ponad dwu i pół godzinnym koncercie, podczas którego można odkryć lub ponownie doświadczyć jego największych hitów. W Polsce będzie można udać się na ten fenomenalny koncert w 2022 roku: 7 marca w Krakowie i 8 marca w Łodzi.

Odkryj także historię fortepianu...

John Williams (ur. 8 lutego 1932 r.)

Jeśli Hans Zimmer dał się poznać jako jeden z największych kompozytorów oryginalnych ścieżek dźwiękowych wielkiego kranu od końca lat 90, mistrzem gatunku pozostaje John Williams.

Jego dorobek muzyczny jest ogromny, zawiera cztery Oscary za najlepszą ścieżkę dźwiękową z ponad pięćdziesięcioma nominacjami (najwyższy wynik w historii muzycznej, zaraz za Waltem Disneyem) i karierę trwającą sześć dekad.

Zwróć uwagę, że John Williams jest również wirtuozem, jeśli chodzi o skrzypce i wiolonczelę! Prawdziwy artysta multidyscyplinarny!

Williams jest znany z tego, że jest ulubionym kompozytorem Stevena Spielberga: skomponował oryginalne ścieżki dźwiękowe do ET, przygód Indiany Jonesa, serii filmów Park Jurajski, Supermana i niepokojącej ekranizacji filmu o rekinie, Szczęki.

Pozostanie we wspomnieniach z młodości za sprawą skomponowania hipnotyzującej i urzekającej ścieżki muzycznej do trzech pierwszych części Harry'ego Pottera, ale przede wszystkim całej ścieżce dźwiękowej do kultowej sagi Gwiezdnych Wojen (w tym najnowsze odcinki) z nutami i melodiami, które są i pozostaną epickie.

John Williams na scenie.
John Williams to prawdopodobnie największy kompozytor muzyki filmowej wszech czasów! | źródło: Visualhunt - MargaretNapier (CC BY-ND)

Aura Johna Williamsa wykracza poza ramy kina, ponieważ skomponował także hymn trzech igrzysk olimpijskich i sztukę, która była wystawiana przed inauguracją Baracka Obamy w 2008 roku.

Mówiąc prościej, legenda muzyki filmowej, to on. Niestety jest to często pomijane na lekcjach klasycznego fortepianu.

Osoby, które chcą się nauczyć gry na pianinie, mogą nie doceniać wartości, jaką niosą ze sobą lekcje gry na pianinie online: dlaczego nie zobaczyć, jak Superprof może nauczyć cię gry na pianinie przez kamerę internetową?

Yann Tiersen (ur. 23 czerwca 1970 r.)

Nie mogliśmy napisać tego artykułu nie wspominając o Yannie Tiersenie. Ale jego talent, w naszej opinii, też zasługuje na swoje miejsce w tym rankingu! Yann Tiersen to francuski kompozytor, który zaistniał na świecie, dzięki filmowi Amelia.

Dziś wielu początkujących pianistów marzy o tym, żeby bezbłędnie wykonać Comptine d'un autre été: l'après-midi lub nie mniej sławną Valse d'Amélie?

Dla przypomnienia, to on gra na wszystkich instrumentach z albumu filmu. Oprócz tego, że jest wspaniałym pianistą, Yann Tiersen jest także skrzypkiem i akordeonistą, co czyni go bardzo utalentowanym muzykiem.

Skomponował całą muzykę do filmów Jean-Pierre'a Jeuneta Bardzo długie zaręczyny ale także ścieżki dźwiękowe do Good Bye Lenin i Tabarly.

Chociaż nie bije imponującego rekordu Johna Williamsa czy Hansa Zimmera, możemy się założyć, że upływający czas przyniesie mu dalsze sukcesy!

Yann Tiersen ma również tę szczególną cechę, jest leworęczny, co sprawia, że jego kompozycje na fortepian są jeszcze trudniejsze.

Czy można usunąć ograniczenia leworęcznych muzyków w nauce gry na pianinie? Taką mamy taką nadzieję!

Czarno-biała ściana z kolorowym zdjęciem Amélie.
Amelia to fantastyczna komedia romantyczna z niesamowitą muzyką. | źródło: Visualhunt - Alice Barigelli (CC BY)

Ludovico Einaudi (ur. 23 listopada 1955)

Wspominanie nierozerwalnego mariażu kina i muzyki, bez przywoływania tego włoskiego kompozytora, byłoby zbrodnią przeciwko tym dwóm sztukom.

Ludovico Einaudi urodził się 23 listopada 1955 roku w pięknym mieście Turyn.

Nazwisko Einaudi koneserom niewątpliwie przywodzi na myśl wspaniałe kompozycje, ale dla innych w kilku wierszach przedstawimy krótkie podsumowanie podejmowanej współpracy, która przyczyniła się do dodania włoskiego pianisty w szeregi postaci historycznych wielkiego ekranu:

Nietykalni, Olivier Nakache i Eric Toledano (2011)
J. Edgar, reżyser: Clint Eastwood (2011),
Samba, Olivier Nakache i Eric Toledano (2014),
To tylko koniec świata autorstwa Xaviera Dolana (2016),
Mama, w reżyserii Xaviera Dolana (2014)...

Najnowsze ekranizacje i mocne filmy fabularne, w których Ludovico Einaudi zdołał zaimponować swoim wyjątkowym artystycznym talentem, są naznaczone minimalizmem i prostotą.

Ale przecież Leonardo da Vinci sam powiedział:

"Prostota jest szczytem wyrafinowania"

Należy zaznaczyć, że twórczość muzyczną Ludovico odnajdujemy głównie w kinie włoskim, francuskim i amerykańskim...

Czy potrafisz zagrać dziesięć najtrudniejszych utworów napisanych na fortepian?

Jesteś zainteresowany rozpoczęciem nauki?. Na stronie Superprof po wpisaniu przykładowej frazy (np. nauka gry na pianinie Gdańsk) w kilka chwil znajdziesz odpowiedniego dla siebie korepetytora.

Wielcy wirtuozi

To właśnie oni są mistrzami gry na fortepianie. Często służą jako inspiracja dla młodych muzyków, którzy decydują się na naukę gry na pianinie.

Ich palce przemieszczają się po klawiaturze z imponującą szybkością i szaloną dokładnością. Ich zręczność na fortepianie nie ma miary. Grają najtrudniejsze utwory z czystością i łatwością niedostępną dla większości pianistów.

Są godnymi spadkobiercami najsłynniejszych kompozytorów muzyki klasycznej, takich jak Bach, Czajkowski, Rossini, Brahms czy Mozart, którym najlepiej oddają hołd.

Dla nich fortepian jest instrumentem prestiżu. Posiadając nienaganną technikę, są w stanie tworzyć oszałamiające kompozycje lub zapierające dech w piersiach improwizacje! Poznaj nazwiska wybitnych współczesnych wirtuozów, którzy zasłużenie zapisali swoje nazwiska w kartach historii muzycznej.

Lang Lang (ur. 14 czerwca 1982 r.)

Przez bezcenny moment grał solowy repertuar Mozarta w Sali Lustrzanej w Wersalu. Młodzik w porównaniu do wspomnianych powyżej twórców, chiński pianista już zdążył osiągnąć ogromny sukces!

Znany ze swojej „teatralnej” sztuki (krytycy powiedzą, że czasami przesadza ze swoimi występami), Lang Lang został doceniony przez większość najważniejszych instytucji muzycznych świata.

Na swoje trzydzieste urodziny wirtuoz zagrał w Niemczech w berlińskiej Arenie O2 World przed 10 000 widzów.

Pojawił się także na rozdaniu nagród Grammy z zespołem Metallica za niesamowite 6-minutowe solo. Dla miłośników mieszania gatunków muzycznych to klasyka, której radzimy słuchać z zamkniętymi oczami! A dla tych, którzy boją się „mocnego” brzmienia Metalliki, One to jedna z najspokojniejszych piosenek zespołu, posłuchaj koniecznie!

Jego talent to prawdziwy fenomen, to także jeden z emblematów marki Adidas, która w ramach inspiracji stworzyła model butów oznaczony jego nazwiskiem.

Lang Lang to nowy mały książę fortepianu, który zaczynał w wieku 3 i pół lat w konserwatorium w Pekinie. Niesamowicie utalentowany pianista światowej sławy.

Odkryj najlepsze lekcje nauki gry na pianinie online!

Ievgeni Kissine (ur. 23 czerwca 1970 r.)

Rosja to kraj, w którym fortepian to szlachetny instrument zarezerwowany dla elit. Rosyjscy pianiści są ogólnie bardzo znani i nie można sie temu dziwić. Ievgeni Kissine jest jednym z najlepszych pianistów obok Alexandra Skriabina. Władimir Putin określił go jako „reprezentanta rosyjskiego dziedzictwa muzycznego”.

Potrafi zagrać wszystko z wyjątkową wirtuozerią, preferując utwory Bacha, które studiował w prestiżowej Rosyjskiej Akademii Sztuk Pięknych w Moskwie podczas lekcji gry na fortepianie.

Po regularnych występach w Teatrze Bolszoj, teraz występuje w najpiękniejszych salach świata. Był nawet obecny na ceremonii wręczenia nagród Grammy w 1992 roku.

Radu Lupu (ur. 30 listopada 1945 r.)

Radu Lupu na okładce płyty winylowej.
Radu Lupu już za młody był docenianym pianistą, a jego utwory wydawane był na płytach winylowych. | źródło: Visualhunt - iClassicalCom (CC BY)

Rumuński Radu Lupu, również wykształcony w Rosyjskiej Akademii Sztuk Pięknych, jest prawdopodobnie najbardziej dyskretnym z wielkich współczesnych pianistów. Mimo koncertów, jak świat długi i szeroki, z najlepszymi orkiestrami symfonicznymi, regularnie odmawia udzielania wywiadów, co wzmacnia jego tajemniczą stronę.

Lupu to nietypowy pianista. Na przykład nie używa przy instrumencie stołka, ale zwyczajnego krzesła.

Radu Lupu otrzymał wiele nagród, takich jak Grammy za najlepsze solo instrumentalne w 1996 roku. Uważa się za „malarza fortepianu”. Bez wątpienia słusznie, biorąc pod uwagę jego talent!

Yiruma (ur. 15 lutego 1978 r.)

Kolejny wirtuoz młodszego pokolenia, który wybił się na światowej scenie swoim niewiarygodnym talentem. Rozpoczął przygodę z pianinem w wieku 5 lat, a następnie ukończył dwie prestiżowe londyńskie szkoły muzyczne. Koreański artysta bardzo wcześnie wykazał prawdziwy talent kompozytorski.

Dziś jest znany i rozpoznawalny na całym świecie z interpretacji dwóch najsłynniejszych utworów: River flows in you i Kiss the Rain.

Regularnie gra na scenach całego świata, co świadczy o autentycznym publicznym zainteresowaniu jego talentem.

Miękkie, techniczne doskonałe, czasem romantyczne melodie jego kompozycji przenoszą słuchacza w inny świat. Yiruma czerpie wiele inspiracji z romantycznej muzyki Paryża.

Sonya Belousova (ur. 4 lutego 1990 r.)

Często zapomniane w rankingach kobiety nie skąpią talentu! Sonya Belousova to bardzo dobry przykład! Jest także przodowniczką „nowej fali”.

Urodzona w St. Petersburgu, jest zwyciężczynią kilku międzynarodowych konkursów i od 13 roku życia jest odznaczana przez Ministerstwo Kultury Rosyjskiej za swój przedwcześnie rozwinięty i wyjątkowy talent.

Kompozytorka, ale przede wszystkim mistrzyni improwizacji, potrafi stworzyć kompozycję na podstawie utworu, który słyszała tylko raz!

Występuje regularnie w teatrach całego świata, zwłaszcza w domu w Rosji i Stanach Zjednoczonych. Jej interpretacje wielkich przebojów kinematograficznych czy gier wideo, z rzadkim bogactwem melodycznym, cieszą się ogromną popularnością wśród młodszej widowni.

Jest także odpowiedzialna za kompozycje muzyczne kilku baletów w Stanach Zjednoczonych i znana jest ze współpracy z artystą o nazwisku Jorge Calandrelli, słynnym argentyńskim kompozytorem, sześciokrotnym zdobywcą nagrody Grammy.

Znajdziesz jego kompozycje na jej stronie internetowej: belousova-ostinelli.com, ale oto cover słynnej piosenki Queen, Bohemian Raposdy, który rozbudzi twoje zainteresowanie pianistką:

Yeol Eum Son (ur. 2 maja 1986 r.)

Kolejna przedstawicielka młodszego pokolenia, Yeol Eum Son jest już gwiazdą muzyki klasycznej w swoim kraju.

Rozpoczynając swoją muzyczną przygodę pierwszą lekcją fortepianu w wieku trzech i pół lat i oszlifowaniu swojego talentu, wstąpiła do Koreańskiego Narodowego Uniwersytetu Sztuk Pięknych w wieku 16 lat. W wieku 18 lat nagrała najważniejsze etiudy Fryderyka Chopina (op. 10 i op. 25).

Współpracowała z najwybitniejszymi solistami Filharmonii Nowojorskiej pod batutą Lorina Maazela z Rosyjską Orkiestrą Symfoniczną w Pradze i Rotterdamie.

W swojej świeżej, ale już bogatej karierze otrzymała wiele nagród - zwłaszcza za II miejsce na bardzo prestiżowym Międzynarodowym Konkursie im. Piotra Czajkowskiego w 2011 roku.

Opisując siebie jako uczuciową, wrażliwą, ale mimo to potężną i energiczną pianistką, Yeol Eum Son jest bezwarunkowym wielbicielem twórczości Chopina i Mozarta. Wiele czasu poświęca studiowaniu obu mistrzów.

Oscar Peterson (1925-2007)

W 2015 roku świat fortepianów jazzowych obchodził 90 rocznicę urodzin legendarnego Oscara Petersona. Z tej okazji wydany został album z nie słyszanymi nigdy wcześniej kompozycjami jazzowymi („Oscar, with love”), jako dar z nieba dla jego fanów.

Fani, którzy mieli przecież zaledwie kilkadziesiąt albumów i winyli, aby zaspokoić swoje pragnienie pianistów jazzowych, wśród których Art Tatum jest również jednym z największych...

Ale przed za tym twórczym ewenementem stoi cała historia. Zaczyna się w czarnych dzielnicach Montrealu. Bardzo młody Oscar Peterson zajął się muzyką, w wieku 5 lat - najpierw trąbką. Ale szybko okazuje się, że to instrument klawiszowy skradł jego serce. Mając niespełna 10 lat, miał już za sobą wiele godzin spędzonych nad czarno-białymi nutami, nawet do tego stopnia, że zdobył przydomek: brązowy bombowiec Boogie-Woogie.

Jego wirtuozeria została również prędko doceniona, ponieważ już w wieku 14 lat został zawodowym muzykiem. Geniusz, który przez całe życie pracował nad swoim kunsztem, kultywując swoją muzykalność, pomysłowość i zmysł melodii, poprzez ciężką pracę: 6 godzin ćwiczeń (lekcje fortepianowe) dziennie.

Fani wciąż mogą zachować jego zdjęcie na pamiątkę, pozując obok pomnika Oscara Petersona w Ottawie, stolicy Kanady.

Odkryj wszystko, co trzeba wiedzieć o fortepianie. Na stronie Superprof po wpisaniu przykładowej frazy "nauka gry na pianinie Kraków" znajdziesz bogatą ofertę profesjonalnych nauczycieli w każdym mieście w Polsce.

Gwiazdy muzyki, które są jednocześnie pianistami

Mówimy więcej o ich głosie, a nawet o ich pozamuzycznych zdolnościach, ale ci pianiści-śpiewacy również naznaczyli swoją epokę zapadającymi w pamięć melodiami, ich charyzmą i wpływem na zawartość naszego muzycznego środowiska.

Są prawdziwymi wirtuozami i mają wpływ na historię fortepianu, instrumentu związanego z ich sukcesami.

Chris Martin (ur. 2 marca 1977r.)

Miliony sprzedanych albumów, głos rozpoznawalny wśród tysięcy i melodie, które sprawiły, że cały świat tańczył, lider Coldplay, który jest duszą zespołu, nie potrzebuje dodatkowego przedstawienia!

Jest twórcą dziesiątek hitów z list przebojów: The Scientist, Paradise, Fix you, Lovers in Japan a także A Sky Full of Stars, Adventure for a Lifetime i Hymn for the Weekend wykonany wraze ze słynną piosenkarką Beyoncé. Jego występy sceniczne przeszły do historii, jako legendarne.

Chris Martin trenował jako samouk i założył swoją pierwszą grupę muzyczną w wieku 14 lat w Anglii. Dziś Coldplay to grupa światowej sławy, która wzięła udział w koncercie na przerwie finału Superbowl w lutym 2016 roku przed ponad 700 milionami widzów.

A dla Chrisa Martina, który zainwestował w wiele akcji charytatywnych, jest jeszcze wiele do zrobienia.

Matthew Bellamy (ur. 9 czerwca 1978 r.)

Podobnie jak Chris Martin, Matthew Bellamy praktycznie uosabia wizerunek swojego zespołu Muse.

Autor, kompozytor i wokalista największych hitów grupy: Psycho, Hysteria, Supermassive Black Hole lub Starlight wyróżnia się wszechstronnością.

Oprócz gry na pianinie, której naukę rozpoczął w wieku 5 lat, jest także gitarzystą i gra na mandolinie.

Jego talent wokalny jest rozpoznawany i obejmuje 3 oktawy. Magazyn Bilboard przyznał mu w 2014 r. 9 miejsce najlepszego lidera zespołu muzycznego w historii.

Lider zespołu Muse, Matthew Bellamy, przy fortepianie.
Muse, obywające światową trasę koncertową trwającą od końca 2015 roku, ogromną część swojeho sukcesu zawdzięcza swojemu wyjątkowemu piosenkarzowi-pianiście. | źródło: Visualhunt - mayeesherr. (CC BY)

Elton John (ur. 25 marca 1947 r.)

Kolejny Brytyjczyk! Na wyspach nie brakuje utalentowanych twórców! Piąty Beatles (był częścią zespołu w latach 1962-1963) to legenda popu.

Z ponad 200 milionami sprzedanych albumów na światowym rynku i ponad 3000 koncertami, Elton John jest częścią naszego muzycznego dziedzictwa.

Aktor Królewskiej Akademii Muzycznej w Londynie i urzędnik ds. sztuki i literatury we Francji, Elton John jest nierozerwalnie związany z wybranym przez siebie instrumentem: fortepianem.

Z 41 nagrodami, w tym 6 nagrodami Grammy i Oscarem za piosenkę Can You Feel The Love Tonight, oryginalna ścieżka dźwiękowa arcydzieła Walta Disneya, Król Lew, Elton John jest znaną inspiracją dla artystów, takich jak Kanye Westa, Joe Cockera i Queen.

Elton John wydał swój 33 album w 2016 roku, zatytułowany Wonderful Crazy Night i oczywiście 80% utworów uwzględnia fortepian. Artysta uwielbia bazować swoje utwory na tym instrumencie!

Aretha Franklin (1942-2018)

Jak stworzyć listę gwiazd muzyki, które są jednocześnie pianistami, nie wspominając o nazwisku Aretha Franklin?

Amerykańska piosenkarka jazzu, gospel czy rhythm and blues jest światową ikoną. Jest także trzecią najbardziej znaną osobowością afroamerykańską w historii, za Martinem Lutherem Kingiem i Barackiem Obamą!

Sprzedała ponad 75 milionów płyt na światowym runku muzycznym i była najbardziej opłacalną artystką w historii!

Renomowany magazyn Rolling Stones stawia ją jako pierwszą wśród największych śpiewaczek (zarówno mężczyzn, jak i kobiet) w historii. To ogromne osiągnięcie!

W ciągu 45 lat kariery zgromadziła aż 18 nagród Grammy.

Jej życiorys jest długi i niesamowicie bogaty. Tym, którzy chcą posłuchać lub odkryć Arethę Franklin przy fortepianie, radzimy posłuchać You Send Me lub I Say a Little Prayer for You.

Złoty głos i bajkowe palce na pianinie! Wiele Respect-u dla Arethy!

Alicia Keys (ur. 25 stycznia 1981)

Łącząc potężny i inspirujący głos, bardzo rytmiczną melodię z doskonałą harmonią dźwięku fortepianu, Alicia Keys jest zarówno doskonałą śpiewaczką, jak i uznaną pianistką.

Dzięki szkoleniu w muzyce klasycznej w wieku 7 lat i bardziej miejskiej kulturze Nowego Jorku otrzymujesz wybuchową mieszankę!

Jej pierwszy album, Song in A Minor, odniósł zdumiewający sukces, sprzedając się w ponad 12 milionach egzemplarzy.

Szczególnie polecamy album The Diary of Alicia Keys, który łączy fortepian, rytm oraz blues, jazz i soul. Specjalne wyróżnienie dla słynnej piosenki If I Ain't Got You lub Harlem's Nocturne, to prawdziwe arcydzieła.

Jeśli jesteś miłośnikiem pianina i lubisz koncerty w amerykańskim stylu, nawet nie wahaj się wybrać się na występ artystki!

Podsumowanie

Podanie prawdziwego rankingu najlepszych lub największych pianistów jest oczywiście trudne lub niemożliwe! Ponieważ nauka gry (sprawdź, nauka gry na pianinie Wrocław ) nie jest ograniczona do kategorii czy minimalnego wieku, mówienie o dziesiątym lub dwudziestym najlepszym pianiście na świecie nie ma sensu.

Wszystko zależy od twojego muzycznego wpływu, twojej wrażliwości, artystów, którzy porwali cię do innego świata w określonych momentach twojego życia.

Wszyscy są prawdziwymi muzycznymi geniuszami, każdy w swojej dziedzinie, od muzyki filmowej po muzykę klasyczną lub fortepianową.

Nawet jeśli niektórzy z tych artystów nie poruszą cię swoim wykonaniem, nie sposób nie rozpoznać w nich pewnego talentu do tego pięknego instrumentu, jakim jest fortepian.

Można tylko patrzeć i podziwiać. Nawet anonimowi ludzie mogą być prawdziwymi utalentowanymi pianistami. Dlaczego nie ty?

Znajdź prywatnego korepetytora na lekcje pianina w całej Polsce na Superprof. Doświadczeni nauczyciele czekają na ciebie: nauka gry na pianinie Warszawa, Kraków, Łódź, Rzeszów, Wrocław czy w innej miejscowości, w której mieszkasz.

Potrzebujesz nauczyciela z przedmiotu: Pianino ?

Oceń czy nasz artykuł był pomocny 😊

5,00/5 - 2 głos(y)
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.