Kiedy zaczynasz lekcje gry na pianinie (np. nauka gry na pianinie Warszawa), zazwyczaj celem kursu jest jak najszybszy i jak największy postęp.

Chcesz zdobyć solidne podstawy, a następnie grać dalej według swoich upodobań.

Powiedzmy sobie jasno: większość pianistów chce grać utwory, które słyszeli i chcieliby przerobić lub wybiera legendarną melodię, tak jak najlepsi pianiści.

Ale pianista ma ego i dumę. Aby udowodnić, że jest godny, sięgnie też po trudne kompozycje, nawet bardzo trudne. Niekoniecznie pasują one do jego osobistych upodobań. Ale nadadzą status, rangę temu, kto je gra. Co masz w repertuarze?

Te trudne utwory można podzielić na różne kategorie w świecie fortepianu. Aby nadać temu artykułowi życzliwą stronę, przejdziemy przez klasyczne elementy i odmiany, znane lub nieznane.

Zobaczysz, że potem nieuchronnie udasz się do klawiatury, aby nauczyć się jednego lub nawet wszystkich.

Czytając ten artykuł, lepiej zrozumiesz, jak zostać wirtuozem fortepianu!

Dołącz do dyskusji: kogo się uważasz za najlepszych pianistów na świecie?

Dłoń dorosłego i dziecka na klawiaturze fortepianu.
Zostaniesz wirtuozem pianistą?| źródło: Pixabay - StockSnap
Dostępni najlepsi nauczyciele z: Pianino
Piotr
5
5 (10 oceny)
Piotr
zł120
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mateusz
5
5 (5 oceny)
Mateusz
zł90
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Tomasz
5
5 (4 oceny)
Tomasz
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Emilia
5
5 (17 oceny)
Emilia
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karina
5
5 (6 oceny)
Karina
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Waldemar
5
5 (7 oceny)
Waldemar
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jakub
5
5 (6 oceny)
Jakub
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (11 oceny)
Agata
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Piotr
5
5 (10 oceny)
Piotr
zł120
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mateusz
5
5 (5 oceny)
Mateusz
zł90
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Tomasz
5
5 (4 oceny)
Tomasz
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Emilia
5
5 (17 oceny)
Emilia
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karina
5
5 (6 oceny)
Karina
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Waldemar
5
5 (7 oceny)
Waldemar
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jakub
5
5 (6 oceny)
Jakub
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (11 oceny)
Agata
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Muzyka klasyczna i jej utwory wirtuozowskie

Często mówi się, że utwory muzyki klasycznej skomponowane przez najlepszych pianistów świata są najtrudniejsze do wykonania. Na szczęście do nauki gry na fortepianie wykorzystuje się wiele takich kompozycji.

V Symfonia - Ludwig van Beethoven (1804-1808)

Legendarna symfonia, skomponowana przez genialnego wirtuoza. Prawdopodobnie znasz tą melodię z filmów Najdłuższy dzień lub Gorączka sobotniej nocy.

Piąta symfonia Beethovena, złożona z czterech części (Allegro con Brio, Andante con moto, Scherzo i Finale) i trwająca około czterdziestu minut, jest jednym z arcydzieł Austriaka.

Melodia została skomponowana w czasie wojen napoleońskich, podczas okupacji Austrii przez Francję.

Jeśli chodzi o Beethovena, to po trzydziestce rozwinęła się jego głuchota.

Kilka lat później symfonia ta została uznana za dzieło wzorcowe i jedną z najpopularniejszych w muzyce klasycznej.

John Travolta w filmie Grease.
Beethoven zainspirował wielu artystów. John Travolta może potwierdzić. | źródło: Visualhunt - Prayitno (CC BY)

XVIII Sonata fortepianowa D-dur - Wolfgang Amadeusz Mozart (1789)

Nie trzeba przedstawiać Mozarta, przez wielu uważanego za największego wirtuoza w historii fortepianu.

Ze względu na jego wczesny rozwój, a także z powodu trudności i złożoności jego kompozycji. Któż nie rozpoznałby jego słynnego Czarodziejskiego fletu, trwającej ponad dwie godziny opery.

Sonaty fortepianowe Mozarta należą do najtrudniejszych do wykonania.

XVII Sonata oferuje imponujący zakres techniczny. Wariacje rytmów, zmiany palcowania i szybkości.

Jeśli opanowujesz sonaty Mozarta, a dokładniej XVII Sonatę, możesz śmiało stwierdzić, że jesteś dobrym pianistą.

Odkryj długą historię fortepianu...

Bolero - Maurice Ravel (1928)

Niewątpliwie jeden z najpiękniejszych baletów XX wieku. Piękna i wpadająca w ucho melodia trwająca około 15 minut.

Melodia powtarza się regularnie w trakcie utworu, ale wariacje crescendo i orkiestracji nadają temu wyjątkowemu utworowi oryginalny, a nawet niepowtarzalny charakter.

Tak wyjątkowy, że do dziś jest najczęściej granym baletem w wielkich operach świata od lat trzydziestych XX wieku, a nawet podczas wydarzeń takich jak mistrzostwa świata w 1998 roku czy ceremonia zamknięcia igrzysk olimpijskich w Soczi w 2014 roku.

Toccata D-moll - Johann Sebastian Bach (1703-1707)

Wszyscy już słyszeli tę muzykę, muzykę referencyjną napisaną na organy przez Bacha. Zbudowana w trzech odcinkach, napisanie jej zajęło cztery lata. Na początku otaczały ją kontrowersje, zawistny kompozytor Ringck, a następnie Kelliner twierdzili, że są autorami ko pozycji, ale ostatecznie przypisuje się ją Bachowi, za młodu.

Bardzo szybko powrócił do kultury popularnej, XX wiek nadaje temu utworowi ponadczasowy wymiar. Zostaje uwzględniony w kinowych ekranizacjach przebojów, takich jak: Fantazja, Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi, Ojciec chrzestny lub nawet Aviator i Piraci z Karaibów.

Pierwsze nuty przeszły do historii, a melodia tak piękna, jak trudna przy akceleracjach i adaptacji fortepianu.

Muzyka pop: jak trudne utwory promują sukces

Piosenki pop są częścią kultury muzycznej. I wbrew temu, co się czasem wydaje, utwory komercyjne bywają bardzo trudne i mogą stanowić podstawę lekcji gry na fortepianie.

Wymagają umiejętności technicznych niezbędnych pianiście.

Diego - Michel Berger (1983)

We Francji Michel Berger jest punktem odniesienia w twórczości fortepianowej i muzycznej. Zawdzięczamy mu bardzo dużą liczbę świetnych hitów. Pisał piosenki dla siebie, ale także dla innych muzyków.

A gdybyśmy musieli wybrać piosenkę, która reprezentuje geniusz kompozytora, Diego jest doskonałym przykładem.

Perfekcyjnie skomponowana melodia, z akordami połączonymi płynnością. Trudna piosenka nie technicznie, ale w zarządzaniu rytmami i emocjami. Prawdziwie kompletna kompozycja do gry lub nauki gry na pianinie. Bardzo trudny do wykonania, tak piękny, jak oryginalny utwór autorstwa Michela Bergera.

Dowiedz się, jak pobierać lekcje gry na pianinie lub fortepianie online. Korepetytorzy Superprof mogą pomóc ci opanować głębię emocji, które może odzwierciedlać instrument.

Life on Mars - David Bowie (1971)

A co z tą piosenką, która obrała nową ścieżkę wraz ze śmiercią Davida Bowiego w 2016 roku. Jeden z jego największych sukcesów opiera się na prostej melodii fortepianowej, ale o rzadkiej intensywności.

Choć można ją uznać za powtarzalną, ta melodia (podobnie jak Michela Bergera) opiera się na intensywności, na podniesieniu intensywności crescendo.

Daje to w końcu kultową melodię, której emocje trudno opisać. Konieczny jest pewien czas ćwiczeń na pianinie, ponieważ ta muzyka jest trudna do zagrania.

Trzy zdjęcia Davida Bowie.
Najwięksi artyści XX wieku byli pianistami wysokiego poziomu. Przykładem jest David Bowie. | źródło: Visualhunt - New York + Philly Live! (CC BY-SA)

Georgia on My Mind - Ray Charles (1960)

Pianiści zainteresowani kulturą muzyczną otaczającą instrument wiedzą, że jazz to odrębny gatunek. Nie każdemu jest dane, aby móc go grać. A Ray Charles jest prawdopodobnie największym wirtuozem w tej dziedzinie.

I to nie tylko dlatego, że był ślepy. Jego muzyka jest kompletna, ponadczasowa, a także bardzo trudna do przełożenia.

To jedno z najwybitniejszych romantycznych dzieł Raya Charlesa. Trudność w tym utworze nie leży w rytmie, ale w samej melodii.

Aby zagrać tą piosenkę, trzeba ją poczuć i zrozumieć. Dobrze znać znaczenie i słowa. W twórczości Raya Charlesa the dwa aspekty są nierozerwalnie połączone. Na tym polega trudność.

Świetna i trudna muzyka filmowa

Chociaż w ostatnich latach muzyka filmowa nabrała nowego wymiaru, tak samo, jak filmy, w których możemy jej doświadczyć, oczywiście musi znaleźć się na tej liście.

Kompozycje filmowe znajdują się na bardzo wysokim poziomie technicznym i wymagają sporych zdolności pianistycznych. Nie nadają się do wczesnych lekcji gry na fortepianie.

Ludzie są bardzo podekscytowani grą na pianinie podczas słuchania tych piosenek, więc celem jest praca nad nauką gry na pianinie, aby móc zagrać te kompozycje tak szybko, jak to możliwe.

Znajdź najlepsze lekcje nauki gry na pianinie online!

Kot oglądające w telewizjo Aryskotratów.
Piosenki Aryskotratów są mityczne! Nie próbowałeś się ich nauczyć na pianinie? | źródło: Visualhunt - Stuart.Bassil (CC BY)

Comptine d’un autre été (Amelia) - Yann Tiersen (2001)

Nikt nie zapomni tej melodii fortepianowo-akordeonowej jednego z najpopularniejszych francuskich filmów początku XXI wieku: Amelia.

A melodia skomponowana przez jednego z najlepszych pianistów świata Yanna Tiersena jest bardzo trudna z konkretnego powodu: jest to utwór dla osoby leworęcznej.

A ponieważ 75% pianistów to pianiści praworęczni, ten utwór nabiera nowego wymiaru. Aby móc dostosować się do tego utworu, potrzeba specjalnego treningu palcowania. Trudność grania utworu dla osób leworęcznych oraz szybkość tego utworu sprawiają, że jest to podwójnie trudne.

Ten utwór pozostaje piękny i warto opanować jego wykonanie.

Fly (Nietykalni) - Ludovico Einaudi (2011)

Wszyscy roniliśmy łzy, słuchając tej wysublimowanej muzyki. Względnie szybka i bardzo rytmiczna melodia. Ten kawałek wymaga dużej zręczności i stosunkowo lekkiej ręki. Oczywiście nie każdemu jest dane.

To melodia oparta na szybkości, arpeggio i akordach. Ale wszystko w emocjach i słodyczy bardzo głośnego utworu, a to pozostanie jak wspaniały moment muzyki kinowej.

Ścieżka dźwiękowa ma duże znaczenie dla sukcesu filmu. Nietykalni są tego dowodem.

Ścieżka dźwiękowa Interstellar - Hans Zimmer (2014)

Ach, mistrz Hans Zimmer. Godny następca Johna Williamsa, ten Niemiec jest najważniejszym punktem odniesienia w muzyce filmowej.

Na pewno widać to na przykładzie ścieżki dźwiękowej do Interstellar, dał z siebie wszystko, co miał. Długi utwór z rytmicznymi i melodyjnymi przyspieszeniami.

Jest to wszechmocny kawałek całkowicie wykonany w crescendo.

Podobnie jak w przypadku wielu utworów Hansa Zimmera, podstawa utworu nie jest technicznie bardzo trudna. To właśnie rytmiczne zmiany i wariacje dźwięku sprawiają, że ten utwór jest wzorem filmowej muzyki.

Fortepian to prestiżowy instrument, więc uszanuj go!

Zajmij się trudniejszymi utworami, aby nauczyć się gry na pianinie

Gra na pianinie z trudnymi utworami pomaga nauczyć się muzycznych ograniczeń. A przede wszystkim daje okazję szybkiego robienia postępów w grze na pianinie.

Tutaj nie ma szkoły muzycznej ani teorii muzyki, ani arpeggio! To twoja motywacja będzie największym źródłem postępu w nauce gry na pianinie i zostaniu prawdziwym wykonawcą. Będziesz musiał wytrwać na lekcjach gry na fortepianie, znaleźć nuty na fortepian i nauczyć się grać ulubione utwory.

Więc ćwicz obie ręce, wybierz fortepian, zagraj w najpiękniejszy klucz wiolinowy i basowy, znajdź nauczyciela gry na pianinie, nieustannie trenuj to, czego potrzebujesz, aby zostać pianistą i spełnić swoje marzenie. Solfeggio, akordy i klasyka fortepianu nie będą miały dla ciebie żadnych tajemnic.

Odkryj wszystko, co trzeba wiedzieć o fortepianie...

Znajdź prywatnego korepetytora na lekcje gry na pianinie w całej Polsce na Superprof. Doświadczeni nauczyciele czekają na ciebie w miastach takich jak: Warszawa, Kraków, Łódź, Rzeszów, Wrocław czy w innej miejscowości, w której mieszkasz.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (3 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.