Matura zbliża się wielkimi krokami, więc nadszedł czas, aby pomyśleć o potrzebnych materiałach do nauki. Jeśli chodzicie do liceum, będziecie mieć wiele przedmiotów, które możecie wybrać, zarówno jako podstawę jak i rozszerzenie. Będziecie musieli mądrze zaplanować swój czas, aby zrównoważyć przedmioty do których się uczycie. Zarządzanie czasem jest tutaj bardzo ważne.

Na szczęście jesteśmy tutaj, aby Wam w tym pomóc, nieco ułatwiając cały proces nauki. W przypadku każdego przedmiotu bez wątpienia będziecie musieli znaleźć odpowiednie zasoby,a  jeśli to nie wystarczy, znaleźć korepetycje z biologii. Możecie mieć braki w notatkach, albo po prostu szukacie sposobów, aby zmienić strategie lub cały proces nauki.

Może to być dość czasochłonne zajęcie, ponieważ istnieje wiele informacji na które natknięcie się w Internecie i bibliotekach, i nigdy tak naprawdę nie wiadomo, czy informacje te są rzeczywiście warte przeczytania, czy nie.

Dlatego stworzyliśmy ten poradnik, w którym zapisaliśmy wszystkie potrzebne materiały, które pomogą Wam w poprawieniu swojej biologicznej wiedzy. Niezależnie od tego, czy preferujecie uczyć się z książek, czy wolicie najnowsze aplikacje, mamy coś dla każdego z Was.

Biblioteka na piętrze
Skorzystajcie z wielu różnych zasobów do powtórki z biologii. (Źródło: Unsplash)
Dostępni najlepsi nauczyciele z: Biologia
Karol
5
5 (22 oceny)
Karol
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Dominika
5
5 (6 oceny)
Dominika
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ola
5
5 (5 oceny)
Ola
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Aniela
5
5 (4 oceny)
Aniela
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Maks
5
5 (10 oceny)
Maks
55 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Klaudia
5
5 (10 oceny)
Klaudia
100 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sylwia
5
5 (3 oceny)
Sylwia
100 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Izabela
5
5 (5 oceny)
Izabela
40 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karol
5
5 (22 oceny)
Karol
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Dominika
5
5 (6 oceny)
Dominika
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ola
5
5 (5 oceny)
Ola
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Aniela
5
5 (4 oceny)
Aniela
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Maks
5
5 (10 oceny)
Maks
55 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Klaudia
5
5 (10 oceny)
Klaudia
100 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sylwia
5
5 (3 oceny)
Sylwia
100 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Izabela
5
5 (5 oceny)
Izabela
40 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Nauka biologii

Mówimy tutaj o biologii, tej wspaniałej dziedzinie, która rozciąga się od ekologii lub zoologii - które koncentrują się na interakcji poszczególnych organizmów z różnorodnością życia i ekosystemów - po genetykę i genomikę, które badają dziedziczenie DNA i cechy genetyczne rodziców i potomków.

Jest to fascynujący i obszerny przedmiot, który daje satysfakcję wielu uczniom. Biologia obejmuje wiele dziedzin i wymaga wielu różnych umiejętności. Musicie regularnie się uczyć, ponieważ trudno jest objąć tak wiele materiału na raz. Różne materiały sprawiają, że myślisz na różne sposoby, korzystając z różnych sposobów uczenia się.

Zastanówcie się więc, jakie zasoby będą dla Was najlepsze, a które najlepiej sprawdzą się w przypadku określonych tematów biologii. Chociaż może być łatwo przestudiować teorię ewolucji, czytając ją w książce biologicznej, łatwiejsze może być kliknięcie w link w Internecie poświęcony oddychaniu komórkowemu, osmozie lub syntezie białek (na przykład oglądając wideo lub diagram).

Znajdźcie nauczyciela biologii w Superprof, wyszukując np. „korepetycje biologia Rzeszów”, już dzisiaj.

Aplikacje i podcasty do nauki biologii

Aplikacje to obecnie jeden z najbardziej innowacyjnych sposobów poprawiania swojej wiedzy poprzez łączenie dostępnych treści i oglądania pomocnych ilustracji na telefonie komórkowym. Dzięki aplikacjom do powtarzania biologii nigdy nie ma wymówek, by się nie uczyć. Dodatkowo, aplikacje mogą sprawić, że cała nauka będzie o wiele bardziej wciągająca i interaktywna.

Ale nie zapominajmy o podcastach, ponieważ każdy kto posiada telefon, prawdopodobnie posiada także słuchawki. Te dwie rzeczy to wszystko, czego potrzebujecie, aby cieszyć się korzyściami płynącymi z podcastów. Dzięki nim możecie się wiele dowiedzieć, a w tym faktów dotyczących fotosyntezy, enzymów i rybosomów bezpośrednio do Waszych słuchawek. To może być świetna okazja, aby zamienić nudne spacery do szkoły w produktywnie spędzony czas, który poświęcicie na powtórkę do biologii.

Aplikacje do nauki biologii

W dzisiejszych czasach istnieje wiele świetnych aplikacji do powtórek - od tych zaprojektowanych do tworzenia fiszek po mapy myśli.

Pierwszą aplikacją, którą Wam polecamy to Anatomy Learning - Atlas Anatomii 3D. Jest to prawdziwa i w całości w 3D aplikacja do nauki anatomii człowieka, zbudowana na zaawansowanym, interaktywnym i dotykowym interfejsie 3D.

Kolejną świetną aplikacją jest Quizlet, która jest jedną z najczęściej używanych aplikacji edukacyjnych na świecie. Aplikacja ta tworzy fiszki, z którymi możecie ćwiczyć codziennie i przetestować swoją wiedzę (bez noszenia ze sobą ogromnego stosu papieru, jak za dawnych czasów!). Możecie także pobrać karty wykonane przez inne osoby; jest ich około trzystu milionów.

Podcasty naukowe i biologiczne

Podcasty są nieco mniej innowacyjne pod względem formatu, ponieważ to tylko nagrania dźwiękowe. Nie oznacza to, że są nudne lub nieprzydatne, wręcz przeciwnie. Jednakże są przeznaczone jedynie do słuchania i jest to jedyne ograniczenie, jakie mają.

Jeśli lubicie opowiadanie o teorii ewolucji w zabawny sposób, czy też wolicie poważny wykład o biochemii, znajdziecie wiele zróżnicowanych podcastów o różnej tematyce.

Głos nauki to cykl podcastów o charakterze popularnonaukowym współtworzony z naukowcami i ekspertami z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W poszczególnych odcinkach prezentowane są ciekawe zagadnienia z różnych dziedzin. Krótkie prelekcje i rozmowy pomogą każdemu zainteresowanemu poszerzyć horyzonty i dostarczą ciekawej wiedzy, która może zachęcić do dalszej nauki.

Chłopak słuchający muzyki lub podcastu przez słuchawki
Może ten chłopak właśnie uczy się na egzamin z biologii! (Źródło: Unsplash)

Książki, które pomogą Wam się przygotować do egzaminu z biologii

Książki są odwiecznym źródłem wiedzy, a wszystkie te wymyślne gadżety, takie jak aplikacje i strony internetowe, nigdy nie zdetronizują ich całkowicie ze względu na ich przydatność i rzetelność informacji.  Mimo, że wydrukowana strona w pewnym sensie odbiera interaktywność nauki, naprawdę musicie się zaangażować w czytanie, jeśli zamierzacie dobrze zrozumieć biologię, lub jakikolwiek inny przedmiot.

Na szczęście posiadacie wiele opcji, które można podzielić na trzy kategorie: podręczniki, książki biologów, które mogą być w połowie interesujące w połowie niezrozumiałe, i czasopisma, które są idealne do wgłębienia się w wiele różnych tematów. To zróżnicowanie źródeł informacji są potrzebne dla wielu osób, ponieważ wielka książka o tkankach trawiennych lub strukturze komórkowej roślin może okazać się dla wielu nieosiągalna.

Podręczniki

W zależności od twojego sposobu myślenia, podręcznik z biologii jest albo pierwszym, albo ostatnim punktem odniesienia Waszego powtórzenia do egzaminu. Po pierwsze, będzie zawierał wszystko, czego potrzebujecie do egzaminów - czy to do matury, czy czegokolwiek innego. Co więcej, podręczniki są napisane i zatwierdzone przez komisje egzaminacyjne, co oznacza, że ​​są stworzone z myślą do nauki do egzaminu.

Niezależnie od Waszego punktu widzenia, niektóre z najlepszych są publikowane przez Nową Erę i Greg. Obejmują one wszystkie najważniejsze zasoby  i gwarantują wysoką jakość treści.

Książki biologiczne napisane przez naukowców

Świat nauki jest pełen wspaniałych książek, które są dostępne dla wszystkich grup wiekowych. Aby uzyskać inspirację i trochę wglądu w świat biologii poza klasą lub salą wykładową, powinniście przeczytać te książki.

Ale gdzie zacząć? Spróbujcie z Charlesem Darwinem, brytyjskim naukowcem, który „odkrył” ewolucję, ideę, że żywe organizmy, całe życie na Ziemi, rozwinęły się i zmieniły na przestrzeni dziejów z powodu warunków panujących w ich środowisku. Albo spróbujcie przeczytać książki Richarda Dawkinsa, popularnego biologa, który kontynuuje dziś dzieło Darwina.

W przeciwnym razie, jeśli interesuje Was ochrona przyrody, polecamy autorkę Rachel Carson. Jeśli z drugiej strony pasjonujecie się bakteriami, przeczytajcie najnowszą książkę Eda Yonga „I Contain Multitudes”.

Jeśli nie ma wśród nich czegoś co Was zainteresuje, znajdźcie coś innego!

Rzeźba Darwina w muzeum
Darwin jest jednym z najbardziej znanych naukowców wszechczasów, a Wy możecie dowiedzieć się więcej na temat jego teorii, czytając jego książkę pt. O powstawaniu gatunków. (Źródło: VisualHunt)

Czasopisma, aby dalej rozwijać swoją wiedzę biologiczną

Czasopisma oferują krótsze artykuły niż książki, co oznacza, że ​​mogą być ciekawsze do rozpoczęcia nauki dla ludzi, którzy chcą szerszego, bardziej przystępnego spojrzenia na naukę.

Na początek przeczytajcie czasopismo Świat Nauki, które jest polską edycją Scientific American. Czasopismo posiada wiele pomocnych i ciekawych ilustracji, dlatego jest przystępne dla każdego. Dodatkowo, za pomocą czytelnie zaprojektowanej strony internetowej zapewnia omówienie wszystkich głównych badań i pomysłów w nauce. Niektóre artykuły są naprawdę fascynujące, więc czytajcie uważnie.

Znajdźcie kursy z biologii online na różnych poziomach w Superprof.

Witryny internetowe, które pomogą Wam przygotować się do egzaminu z biologii

Na koniec dowiedzcie się o przydatnych stronach internetowych - a jest ich więcej niż ktokolwiek mógłby sobie wyobrazić. Wspaniałą rzeczą w nich jest to, że mogą przedstawić różne spojrzenia na problemy, z którymi możecie się zetknąć. Biorąc pod uwagę dość demokratyczny charakter internetu, każdy może wnieść własne zasoby i materiały. Może się okazać, że czyjaś praca będzie bardziej przystępna lub interesująca niż praca innej osoby.

Doskonałą stroną internetową do nauki do matury jest kanał na YouTubie Powtórka z biologii. Jest to cykl filmików przygotowujących do matury, dzięki którym błyskawicznie powtórzycie wiedzę przyswajaną przez lata, oraz dowiecie się wielu innych interesujących informacji.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o niektórych z najlepszych miejsc, w których można znaleźć cenne informacje, zapoznajcie się z naszym artykułem na temat stron internetowych do nauki biologii online.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Aleksandra

Jestem kreatywną i ciekawą świata osobą, która lubi poznawać nowe osoby i miejsca. Interesuję się sportem, muzyką, sztuką oraz literaturą amerykańską. Na co dzień udzielam korepetycji z języka angielskiego, co również jest moim hobby. W czasie wolnym chętnie podróżuję i czytam książki.