Nauka biologii jest nie tylko dla tych, którzy aspirują do bycia lekarzami; jest to przedmiot, który przyciąga niezliczoną liczbę osób. Jednak pomimo oferowania fascynujących i czasami oszałamiających treści, wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, jak duży szereg ścieżek kariery może im otworzyć ta dziedzina.

Biologia, określana jako „nauka o życiu”, jest nauką, która bada wszystkie żywe istoty, w tym ludzi, zwierzęta i rośliny. W związku z tym, praca biologa niekoniecznie musi dotyczyć ludzkiego ciała i jego dolegliwości.

Jeśli jednak jest to coś co Was interesuje, to zdanie matury z wysokim wynikiem z biologii, matematyki, fizyki lub chemii, może umożliwić Wam ubieganie się o dostanie się na kierunek medyczny na Waszą wymarzoną uczelnię.

Ale, aby uzyskać wysoki wynik na maturze z tych przedmiotów najpierw musicie skupić się na nauce.

Jak wspomniano, biologia niekoniecznie oznacza badanie ludzkiego ciała, może również odnosić się do wszystkich innych żywych organizmów na naszej planecie. Dlatego jeśli lubicie przyrodę, ogrodnictwo i naukę o tym jak funkcjonujące jest życie na Ziemi to z pewnością powinniście zacząć naukę tego przedmiotu. Co więcej, biologia może pomóc Wam odpowiedzieć na wiele nurtujących Was pytań oraz niezwykle rozwinąć Waszą wiedzę.

Żółty motyl
Biologia jest przede wszystkim nauką o żywych organizmach. (Źródło: Unsplash)

Biologia może nie tylko poszerzyć wiedzę o środowisku, ale również może sprawić, że zaczniecie inaczej myśleć o swoim otoczeniu i docenicie jak fascynujące jest życie.

Dodatkowo, nauczyciele w szkołach skupiają się na gatunkach zwierząt, ucząc uczniów ich ewolucji, dzieląc je na kategorie, szczegółowo wyjaśniając, w jaki sposób struktura ich komórek odróżnia je od innych organizmów, a także wyjaśnia, w jaki sposób się odżywiają. Jeśli interesują Cię inne dziedziny biologii wyszukaj na Superprof prywatnego korepetytora (np. korepetycje biologia Lublin) i ucz się tego, czego chcesz.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Biologia
Monika
5
5 (21 oceny)
Monika
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Damian
5
5 (22 oceny)
Damian
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karol
5
5 (20 oceny)
Karol
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Aniela
5
5 (4 oceny)
Aniela
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Klaudia
5
5 (10 oceny)
Klaudia
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Maks
5
5 (8 oceny)
Maks
zł55
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Izabela
5
5 (5 oceny)
Izabela
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Michalina
5
5 (1 oceny)
Michalina
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Monika
5
5 (21 oceny)
Monika
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Damian
5
5 (22 oceny)
Damian
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karol
5
5 (20 oceny)
Karol
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Aniela
5
5 (4 oceny)
Aniela
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Klaudia
5
5 (10 oceny)
Klaudia
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Maks
5
5 (8 oceny)
Maks
zł55
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Izabela
5
5 (5 oceny)
Izabela
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Michalina
5
5 (1 oceny)
Michalina
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

10 powodów, dla których warto zacząć uczyć się biologii

Oto kilka z wielu zalet nauki biologii.

1. Możecie maksymalnie wykorzystać naukę praktyczną

Uczniowie, którzy lubią wyzwania, mogą wziąć udział w praktycznych lekcjach, podczas których będą w stanie, na przykład przeprowadzać eksperymenty lub brać udział w wycieczkach terenowych i doświadczyć tego wszystkiego na własnej skórze!

Trzej mężczyźni na wycieczce w Indonezji
Lekcje biologii są zwykle bardzo praktyczne i dają możliwość wyjazdu na inspirujące i niezapomniane wycieczki. (Źródło: Unsplash)

2. Możecie poznać najnowsze metody badawcze

Uczniowie biologii mogą nie tylko znajdować się w trakcie praktycznej nauki, ale także dowiedzieć się o najbardziej innowacyjnych metodach badawczych stosowanych w organizacjach naukowych na całym świecie. Jest to szczególnie interesujące dla tych, którzy sami chcą zająć się badaniami naukowymi.

3. Możecie wykorzystać reguły nauk biologicznych, aby odpowiedzieć na ważne pytania

Jak już wspomniano, biologia, podobnie jak inne nauki, opiera się na faktach i liczbach, co sprawia, że uczniowie uczą się konkretnych i potwierdzonych informacji. Ten zawiły poziom szczegółowości może spowodować, że młodzi ludzie zaczną myśleć o swoim miejscu w świecie i zaczną kwestionować szereg teorii i koncepcji. Biologia może również pomóc odpowiedzieć na bardzo ważne pytania, dotyczące na przykład rozwoju płodu w łonie matki czy działania naszego DNA.

4. Możecie zaplanować swoją ścieżkę kariery

Naturalnie, biologia prowadzi do kariery w medycynie (wraz z innymi przedmiotami opartymi na naukach ścisłych), a także do pracy jako naukowiec. Istnieją jednak różne odgałęzienia tej nauki, takie jak ekologia, biologia morska, zoologia i wiele innych, które mogą otworzyć wiele alternatywnych drzwi zawodowych.

5. Możecie odkryć podstawowe koncepcje życia

Wszystkie istoty żywe wiedzą jak przetrwać, ponieważ jest to dla nich instynktowne. Biologia szczegółowo wyjaśnia podstawowe procesy, które utrzymują wszystkie żywe organizmy przy życiu.

6. Możecie dowiedzieć się o ludzkim ciele i sposobach leczenia

Oprócz poznania rozwoju płodu w łonie matki, biolodzy mogą dowiedzieć się o innych czynnikach, które zmieniają komórki w naszym ciele, takich jak choroby, oraz o tym, w jaki sposób można je leczyć.

7. Możecie zbadać wpływ organizmów na środowisko naturalne

Dzięki tej nauce możecie odkryć biologiczne interakcje świata przyrody; żaden żywy organizm nie może przetrwać bez interakcji ze środowiskiem i innymi organizmami.

8. Możecie lepiej zrozumieć, jak dbać o środowisko

Dowiadując się, jak rozwija się roślinność, możecie dowiedzieć się, jak dbać o środowisko wokół siebie.

9. Otrzymacie świadectwa Waszej wiedzy

Ci, którzy studiują biologię na studiach, otrzymają dyplom świadczący o ich kwalifikacji i wiedzy. Absolwenci nauk ścisłych otrzymują tytuł licencjata, co może prowadzić do uzyskania tytułu magistra w przypadku absolwentów studiów podyplomowych.

10. To jest kluczowe dla rozwoju społeczeństwa

Wiele z tego, co wiemy o ludziach, zwierzętach i roślinach, pochodzi z badań naukowych. Naukowcy są niezwykle ważni dla naszego społeczeństwa, a świat biologii potrzebuje pracy i wkładu młodych i utalentowanych biologów, aby ważne badania były przez nich kontynuowane oraz aby pomagali, na przykład przy opracowywaniu leków na śmiertelne choroby.

Jak znaleźć korepetytora biologii

Niezależnie od tego, czy macie trudności w zrozumieniu złożonych procesów biologicznych czy innych zagadnień, nauczyciel może pomóc Wam znacznie poprawić rozumienie pojęć, tym samym pomóc uzyskać znacznie wyższe stopnie niż przed korzystaniem z korepetycji.

A więc, gdzie znajdziecie korepetytora, który jest nie tylko wykwalifikowany i kompetentny, ale również zaznajomiony z Waszym programem i materiałami?

Przede wszystkim powinniście wiedzieć, że Wasi sąsiedzi, którzy zdali maturę z biologii być może będą w stanie pomóc Wam w prostych zadaniach, takich jak praca domowa. Warto jednak pamiętać, że tylko profesjonalny nauczyciel może naprawdę przyspieszyć proces Waszej nauki.

W związku z tym powinniście poszukać kogoś, kto posiada doświadczenie jako korepetytor w tej dziedzinie. W wielu przypadkach korepetytorzy to byli lub obecni nauczyciele nauczający danego przedmiotu, dlatego Wasza szkoła lub uczelnia może być dobrym miejscem do rozpoczęcia poszukiwań.

Skonsultujcie się ze swoim nauczycielem przedmiotów ścisłych, aby dowiedzieć się, czy zna jakichś prywatnych nauczycieli biologii, którzy mogliby pomóc Wam w nauce. Możecie także zapytać swoich rówieśników i ich rodziców, ponieważ mogą również znać odpowiednią osobę, która Wam polecą.

Poproszenie kogoś kogo znacie o zostanie Waszym korepetytorem może być dobrym pomysłem, jeśli macie pewność, że dana osoba ma odpowiednie kwalifikacje. Nauka z korepetytorem nie posiadającym kwalifikacji może nie przynieść zadowalających rezultatów, a co więcej może sprawić, że wydacie pieniądze, które lepiej byłoby wydać gdzie indziej!

Jeśli nikt Wam nikogo nie polecił i decydujecie się na szukanie korepetytora biologii przez Internet, pamiętajcie, aby przeglądać tylko oryginalne strony internetowe korepetytorów. Nasza strona, Superprof, zawiera długą listę wykształconych wykładowców, którzy specjalizując się szerokim zakresie przedmiotów, w tym oczywiście biologii i jej różnych podkategorii (biologia morska, zoologia, ekologia, a to tylko kilka przykładów!).

Nauczycielka ucząca dziecko
Superprof oferuje wybór wielu wykwalifikowanych korepetytorów nauczających wszystkich przedmiotów, w tym biologii. (Źródło: Unsplash)

Jak wybrać odpowiedniego korepetytora biologii

Jak zasugerowano powyżej, jedną z najważniejszych rzeczy do zapamiętania przed wyborem korepetytora jest to, że zawsze powinniście upewnić się, że korzystacie z usług doświadczonego korepetytora. Na przykład, jeśli znacie lub znajdziecie korepetytora, który specjalizuje się w chemii, najprawdopodobniej nie ma on odpowiednich umiejętności i wiedzy wymaganej do nauki biologii.

Oceny innych uczniów i ich rekomendacje to bardzo dobry sposób na wybranie pośród dostępnych usług odpowiedniej osoby. Większość doświadczonych tutorów naucza lub nauczało wystarczającą liczbę uczniów, aby móc udzielić informacji zwrotnej na temat swoich sposobów oraz podejścia do nauczania.

Jeśli ktoś polecił Wam korepetytora, zadajcie mu wszystkie nurtujące Was pytania pytania i dowiedzcie się, czy posiada on swoją stronę internetową lub profil, który możecie odwiedzić. Jeśli jednak trafiliście na nauczyciela przez Internet, który wydaje się być idealnym korepetytorem, przeczytajcie jego recenzje i skontaktujcie się z nim, aby zadać mu kilka pytań, zanim zawrzecie z nim jakiekolwiek umowy pieniężne.

Warto przeprowadzić rozmowę z wybranym kandydatem, aby upewnić się, że jego sposób nauczania jest odpowiedni dla Waszych potrzeb edukacyjnych.

Pamiętajcie, że aby utrzymać tempo, najlepiej byłoby odbywać co najmniej dwugodzinną sesję raz w tygodniu (lub godzinę, jeśli macie mniej niż 14 lat). Jeśli wybrany przez Was nauczyciel może jedynie nauczać Was dwa razy w miesiącu, to powinniście rozważyć wybranie kogoś, kto spełni Wasze wymagania. Jako, że biologia korepetycje są stosunkowo krótkotrwałym procesem, powinniście dążyć do maksymalnego wykorzystania tego czasu, aby zapewnić sobie długoterminowe korzyści. Oznacza to, że powinniście powtarzać materiał z korepetycji w czasie wolnym, aby nie zapomnieć tego czego się nauczyliście.

Co więcej, powinniście upewnić się, że Wasze stosunki z korepetytorem są dobre, ponieważ nie ma nic gorszego niż obawa przed następnym spotkaniem. Z tego powodu, osobiste spotkanie lub rozmowa telefoniczna z korepetytorem przed umówioną sesją może pozytywnie wpłynąć na Wasze podejście do nauczania.

Ile kosztują korepetycje z biologii?

Wbrew pozorom koszt korepetycji nie musi być wygórowany. Jest to szczególnie dobra wiadomość dla osób, których rodzice lub opiekunowie nie są w stanie wesprzeć finansowo lub jeśli sami decydują się opłacić dodatkowe zajęcia.

Zajęcia z prywatnym korepetytorem mogą kosztować około 40 złotych za godzinę.

Jeśli zdecydujecie się skonsultować się z agencją specjalizującą się w zatrudnianiu korepetytorów, możecie spodziewać się zapłaty od 40 złotych w górę. Zajęcia z niektórymi bardzo wykwalifikowanymi nauczycielami kosztują nawet 60 złotych za godzinę.

Dowiedzcie się więcej na temat kosztów korepetycji z biologii.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

4,00 (2 ocen(y))
Loading...

Aleksandra

Jestem kreatywną i ciekawą świata osobą, która lubi poznawać nowe osoby i miejsca. Interesuję się sportem, muzyką, sztuką oraz literaturą amerykańską. Na co dzień udzielam korepetycji z języka angielskiego, co również jest moim hobby. W czasie wolnym chętnie podróżuję i czytam książki.