Nauka mówienia po japońsku to coś więcej niż znajomość kilku podstawowych zwrotów i sposobu wymawiania słów. Podobnie jak w przypadku innych języków, ucząc się japońskiego, musisz także umieć czytać.

Kiedy uczysz się rosyjskiego, arabskiego, koreańskiego lub japońskiego, pierwszym problemem, z którym się spotkasz, jest nauczenie się nowego alfabetu i kaligrafii.

Język japoński jest pisany przy użyciu trzech głównych systemów pisania: kanji, hiragana i katakana. Oprócz nich istnieje jeszcze romaji, system do pisania japońskich słów za pomocą liter alfabetu łacińskiego.

Kanji to kompozycja japońskich znaków, który faktycznie powstał w IV wieku w Chinach. Były one używane w chińskich pismach, które zostały wówczas przywiezione do Japonii przez buddystów. W języku japońskim termin „kanji” dosłownie oznacza „znaki Hanów”.

Kana została spopularyzowana w IX wieku, kiedy Japonia zerwała więzi z Chinami. Zmusiło to japońskie społeczeństwo do przyjęcia nowego systemu pisania; sylabariusze hiragana i katakana.

Kaligrafia, wymowa, struktury gramatyczne i posługiwanie się językiem to wszystko, z czym musisz się zmierzyć, jeśli chcesz nauczyć się płynnie mówić po japońsku.

Różnice między językami europejskimi, takimi jak francuski, hiszpański i portugalski, są oczywiste, dlatego samodzielna nauka japońskiego wymaga pełnego poświęcenia i motywacji.

Jak więc uczysz się mówić po japońsku?

Nie ma miliona różnych sposobów na naukę podstaw języka japońskiego, ale którykolwiek wybierzesz, będziesz potrzebować odpowiedniego nastawienia do nauki.

Gdy to zrobisz, będziesz w stanie odkryć japońską kulturę, a nawet pracować w Japonii.

Chociaż trzęsienie ziemi i tsunami 11 marca 2011 roku mogły spowodować upadek w tym roku, turystyka w Japonii rozwijała się dopiero w kolejnych latach. Japońska Narodowa Organizacja Turystyczna (JNTO) stwierdziła, że ​​w 2017 roku Odwiedziło Japonię 28 690 900 osób, co oznacza wzrost o 19,3% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Oto kilka najlepszych książek, które pomogą Ci rozpocząć naukę japońskiego...

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Japoński
Anita
5
5 (9 oceny)
Anita
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (5 oceny)
Julia
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Krzysztof
Krzysztof
zł75
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Magdalena
5
5 (4 oceny)
Magdalena
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Martyna
5
5 (3 oceny)
Martyna
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zuzanna
5
5 (4 oceny)
Zuzanna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (4 oceny)
Agata
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Łukasz
5
5 (4 oceny)
Łukasz
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anita
5
5 (9 oceny)
Anita
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (5 oceny)
Julia
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Krzysztof
Krzysztof
zł75
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Magdalena
5
5 (4 oceny)
Magdalena
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Martyna
5
5 (3 oceny)
Martyna
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zuzanna
5
5 (4 oceny)
Zuzanna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (4 oceny)
Agata
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Łukasz
5
5 (4 oceny)
Łukasz
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Najpopularniejsze Metody Nauki Języka Japońskiego

Po wysłuchaniu rozmowy Japończyków i zobaczeniu kanji prawdopodobnie zadałeś sobie pytanie, czy osoba polskojęzyczna może się uczyć japońskiego. Prawda jest taka, że ​​kiedy znajdziesz odpowiednie materiały, zobaczysz, że mówienie po japońsku wcale nie jest takie trudne.

Decydując się na naukę nowego języka, musisz zdecydować, jaki jest najlepszy sposób na naukę. Gdy wpiszesz w Google hasło jak „Chcę nauczyć się japońskiego”, „jak nauczyć się japońskiego” lub „kurs japońskiego Warszawazobaczysz tysiące wyników, w tym wiele różnych rodzajów źródeł: aplikacje, książki, programy, strony internetowe. Więc która opcja jest najlepsza?

Każda z tych możliwości ma swoje zalety. W tym artykule skupimy się na różnych książkach i materiałach pisanych, które są dostępne, aby pomóc Ci uczyć się samodzielnie lub będzie Ci służyć jako narzędzie wsparcia podczas lekcji japońskiego.

znicze wiszące przed świątynią w Japonii
Istnieje tyle różnych znaków kanji, ile jest sposobów na naukę japońskiego. (Źródło: Unsplash)

EDGARD: Japoński nie gryzie! Ekstrapakiet (2 książki + płyta audio CD)

Jest to prawdopodobnie jeden z najpopularniejszych źródeł do nauki japońskiego. W rzeczywistości jest to kurs języka japońskiego dla początkujących i średnio zaawansowanych.

Te książki obejmują wszystko, czego można oczekiwać na kursie językowym: czytanie, pisanie, słuchanie i mówienie. Ponadto zestaw jest wyposażony w dysk CD audio, dzięki czemu możesz ćwiczyć słuchanie. Kurs polecany jest również osobom, które przygotowują się do zdobycia certyfikatu na poziomie 5 i 4.

Zalety:

 • Gramatyka w pigułce
 • Interesujące ćwiczenia z kluczem odpowiedzi
 • Praktyczne dialogi i ciekawostki o kulturze japońskiej
 • Blisko 50 minut nagrań native speakerów
 • Pakiet jest stosunkowo tani
 • Idealny zarówno do samodzielnej nauki, jak i pracy z japońskim nauczycielem.

Wady:

 • Używanie pisma romaji, co jest często uważane jako szkodliwe podczas nauki języka japońskiego

Blondynka na językach. Japoński + płyta CD audio

Bardzo ciekawa propozycja Beaty Pawlikowskiej. Powstała ona w oparciu doświadczenia autorki książki związane z nauką języków obcych. „Języka obcego można się uczyć na zasadzie logicznej układanki” – uważa podróżniczka. Jest to kurs rozmawiania w języku obcym. Polega to na tym, że uczymy się zwrotów powtarzając je na głos, a później instynktownie jesteśmy w stanie sami układać różne zdania. W książce można się uczyć na pięciu poziomach trudności – im wyższy, tym bardziej rozbudowane zwroty.

miasto z góry Japonia
Niezależnie od tego, czy wybierasz się do Tokio czy Osaki, warto byś nauczył się zwrotów z książki Beaty Pawlikowskiej (Źródło: Unsplash)

Na przykład nauczysz się mówić „dziękuję”, okazywać szacunek (dodając „gozaimasu”) i przepraszać. W końcu kultura japońska ma niezwykle skomplikowane i surowe zasady dotyczące etykiety.

Zalety:

 • Metoda umożliwia samodzielną naukę japońskiego w zaciszu własnego domu we własnym tempie.
 • Instynktowna nauka najbardziej potrzebnych zwrotów
 • Na końcu książki znajduje się niezbędnik gramatyczny

Wady:

 • Brak sylabariuszy do nauki kaligrafii

Kana na Wesoło

To ciekawe podejście do nauki pisma japońskiego. Znaki kany i kanji są przedstawione w humorystyczny sposób i docelowo mamy je zapamiętać na zasadzie skojarzeń.

świątynia i ogród w Japonii
Japonia ma również bogaty krajobraz medialny. (Źródło: Unsplash)

Jako odniesienie, ta książka jest naprawdę przydatna dla początkujących i średnio zaawansowanych uczniów. Każdy początkujący wiele się z tego nauczy, a ci, którzy są bardziej doświadczeni, mogą przechowywać kopię na półkach, w celu przypomnienia lub utrwalenia.

Zawsze warto widzieć język używany w kontekście, a nie jak zwykle w tradycyjnych podręcznikach akademickich. Jest to również jedna z bardziej ekonomicznych książek dostępnych na rynku i ponownie może być wykorzystana do uzupełnienia kursu japońskiego (pod warunkiem, że będziemy pisać ołówkiem).

Wspaniałą rzeczą w tej książce jest to, że łączy ona naukę języka z poczuciem humoru, dzięki czemu możesz nauczyć się więcej, gdy słowo lub dany znak będzie kojarzył Ci się z czymś zabawnym.

Mniej Znane Metody Nauki Języka Japońskiego

Planowanie podróży do Japonii może zająć trochę czasu. Zanim kupisz bilety do Osaki, Kioto lub Tokio, powinieneś przynajmniej nauczyć się kilku zwrotów po japońsku.

Niezależnie od tego, czy potrzebujesz posługiwać się językiem na poziomie komunikatywnym, czy bardziej zaawansowanym, który pokazuje, jak pisać po japońsku, możesz znaleźć wiele porad na temat nauki japońskiego online.

Oto niektóre z naszych ulubionych metod, o których być może nie słyszałeś.

PONS Japoński w 1 miesiąc.

Jak sugeruje tytuł, jest to książka na początek, jeśli absolutnie nic nie wiesz o języku japońskim, i jest świetna dla każdego, kto ma zamiar udać się do Japonii do pracy lub nauki.

Książka zawiera takie rzeczy jak:

 • Dialogi
 • Słowniczki do dialogów
 • Płytę CD audio, dzięki której możesz wysłuchać czytany dialog

Zalety:

 • Doskonały materiał na szybki początek lub powtórkę
 • Informacje kulturowe o Japonii; idealne, jeśli tam podróżujesz.
 • Poznasz podstawy gramatyki, objaśnianej po polsku

Wady:

 • Nauka poprzez romaji, brak kany i kanji.

Benkyō

Ta strona internetowa jest nieocenionym źródłem, jeśli chodzi o naukę języka japońskiego. Można na niej znaleźć recenzje podręczników oraz lekcje krok po kroku. Być może na pierwszy rzut oka, strona nie wygląda zachęcająco, ale jest to najlepiej rozbudowana, która obejmuje rzeczy takie jak:

 • Japońskie wyrażenia
 • Czasowniki i przysłówki
 • Zaimki
 • Kolory
 • Liczby
 • Czytanki

Kanji. Kurs skutecznego zapamiętywania znaków japońskich

Co jest jedną z najtrudniejszych rzeczy w nauce japońskiego? Jeśli powiedziałeś „kanji”, masz rację! Na szczęście istnieje wiele książek na ten temat, a ta okazuje się być jedną z najlepszych.

Ta książka to pierwsze wydanie w języku polskim wyjątkowo skutecznej metody opartej na wiedzy z zakresu psychologii nauczania, wykorzystującej mnemotechniki. Skierowana zarówno do samouków, jak i do studentów języka japońskiego na uczelniach wyższych.

KLEJKI – japoński

Zestaw 96 naklejek pozwala szybko i bez wysiłku opanować przydatne słówka z najbliższego otoczenia. Polecany jest osobom, które rozpoczynają naukę języka japońskiego lub tym, które chciałyby utrwalić słownictwo związane z wyposażeniem domu. Na każdej naklejce znajduje się słowo zapisane pismem japońskim, romaji oraz po polsku. Wystarczy je przykleić na odpowiednich przedmiotach domowego użytku (klej nie pozostawia śladów), a przy każdej styczności z nimi będziemy utrwalać sobie słownictwo. Oprócz naklejek w zestawie znajdziemy poradnik, w którym zawarte są wskazówki dotyczące nauki języków obcych oraz ćwiczenia sprawdzające poziom opanowania materiału.

japońskie danie yakitori
Jak większość ludzi na Zachodzie wie, kuchnia japońska jest niesamowita. (Źródło: Unsplash)

Więc na co czekasz? Rozpocznij naukę już dziś, a będziesz mógł zaimponować Japończykom swoją biegłością, zanim się zorientujesz. Dwujęzyczność w języku japońskim i angielskim to świetny sposób na dalszą karierę i otwieranie furtek na różnych jej ścieżkach zarówno w Polsce, jak i w Japonii. Nie zapominaj, że możesz nauczyć się japońskiego poprzez kontakt z rodowitymi Japończykami...

Przed wyjazdem do Japonii powinieneś rozważyć znalezienie prywatnego nauczyciela, który pomógłby ci w nauce podstaw języka japońskiego, abyś mógł odbyć przynajmniej kilka prostych rozmów po wylądowaniu. Jeśli zdecydujesz się na korepetytora, Superprof jest miejscem, w którym należy szukać!

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Joanna

Jestem zabawną i bezpośrednią osobą. Uwielbiam relaksować się czytając książki lub spędzając czas z przyjaciółmi. Tłumacz języka angielskiego, z ambicjami do nauki kolejnych czterech języków obcych.