Według Japońskiej Narodowej Organizacji Turystycznej (JNTO) w 2017 roku ponad 28,5 mln osób odwiedziło Japonię, co stanowi wzrost o 19,3% w porównaniu z rokiem poprzednim. W rzeczywistości turystyka w Japonii  wciąż kwitnie od trzęsienia ziemi i tsunami w 2011 roku.

Każdy język, który nie używa alfabetu łacińskiego (arabski, chiński, koreański, japoński itp.), stwarza natychmiastowy problem dla każdego potencjalnego ucznia z Polski. Bez wcześniejszego doświadczenia w czytaniu i pisaniu po japońsku, kompletny początkujący będzie miał przytłaczające poczucie zagubienia i dezorientacji, ponieważ większość zagadnień w Japonii jest pisanych przy użyciu lokalnych systemów pisania, czyli hiragany, katakany i kanji.

Umiejętność porozumiewania się staje się jeszcze trudniejsza, jeśli weźmie się pod uwagę, że Japończycy mają problemy z nauką angielskiego, nie mówiąc już o języku polskim.

Dlatego umiejętność komunikacji po japońsku jest właściwie niezbędna podczas wizyty w Kraju Wschodzącego Słońca.

Jednak to nie znaczy, że wszystko musisz opanować przed wyjazdem, powinieneś tylko nauczyć się najważniejszych wyrażeń, aby móc się porozumieć.

Podobnie jak w innych krajach azjatyckich, takich jak Chiny, Tajwan i Korea Południowa, bardzo rzadko się zdarza, że mieszkańcy spoza dużych miast mówią po angielsku. Próba komunikacji po angielsku z kupcami na Okinawie, Fukuoce lub w Sapporo nie jest naprawdę warta Twojego czasu. Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to nauczyć się fonetycznie pierwszych słów po japońsku, zamiast próbować je pisać.

Kiedy już tam będziesz, możesz poprawić swój podstawowy japoński i być może stać się mistrzem w używaniu lokalnego dialektu.

Istnieje wiele przydatnych porad dotyczących nauki japońskiego w Internecie. W tym artykule Superprof skupi się na tym, jak możesz doskonalić swój japoński podczas pobytu w Japonii.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Japoński
Anita
5
5 (9 oceny)
Anita
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (5 oceny)
Julia
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Magdalena
5
5 (4 oceny)
Magdalena
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Krzysztof
Krzysztof
zł75
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Martyna
5
5 (3 oceny)
Martyna
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zuzanna
5
5 (4 oceny)
Zuzanna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (4 oceny)
Agata
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Łukasz
5
5 (4 oceny)
Łukasz
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anita
5
5 (9 oceny)
Anita
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (5 oceny)
Julia
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Magdalena
5
5 (4 oceny)
Magdalena
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Krzysztof
Krzysztof
zł75
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Martyna
5
5 (3 oceny)
Martyna
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zuzanna
5
5 (4 oceny)
Zuzanna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (4 oceny)
Agata
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Łukasz
5
5 (4 oceny)
Łukasz
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Nauka Japońskiego w Japonii na Kursach Językowych

Być może widziałeś film Sofii Coppoli „Między słowami” (2003), w którym Amerykanie grani przez Billa Murraya i Scarlett Johansson czują się osamotnieni w Tokio w Japonii z powodu barier językowych i kulturowych.

Film wyraźnie ilustruje trudności związane z przebywaniem w kraju takim jak Japonia, w którym nie znasz języka i niewiele wiesz o życiu w tym kraju. W takim wypadku lekcje japońskiego mogą być bardzo pomocne w opanowaniu wymowy, systemów pisania i słownictwa. Jeśli mieszkasz w stolicy, poszukaj lekcji japońskiego w Warszawie lub kurs japońskiego online.

Kontakt z osobami mówiącymi po japońsku w ojczystym języku i ich kulturą jest najlepszym sposobem nauki języka. Im więcej masz styczności z językiem, tym bardziej prawdopodobne jest, że nauczysz się go szybko. Jeśli będziesz uczyć się japońskiego w Japonii, będziesz otoczony znakami kanji i czymś więcej niż tylko osobliwymi tubylcami.

To da ci wiele okazji do ćwiczeń i pełnej kontroli swoich doświadczeń edukacyjnych.

W końcu, czy może być lepszy sposób na naukę japońskich znaków niż stały kontakt z nimi? To samo można powiedzieć o nauce japońskiego słownictwa. Znacznie częściej zapamiętujesz słowa, jeśli je widzisz, słyszysz i używasz ich codziennie.

Dla niektórych samodzielna nauka japońskiego jest idealną metodą nauki języka. W przypadku innych lepsze będzie nieco inna forma i będą musieli w to włożyć nieco więcej wysiłku. Obie opcje są możliwe w Japonii, ale jeśli chcesz wziąć udział w kursie językowym, oto kilka szkół językowych, które warto sprawdzić:

Shibuya Gaigo Gakuin

Ta szkoła uczy zarówno japońskich studentów języków obcych, jak i zagranicznych studentów języka japońskiego. Ponieważ zajęcia odbywają się wolniejszym tempie, są idealne dla każdego, kto planuje zostać w Japonii na jakiś czas. Jak sama nazwa wskazuje, szkołę tę można znaleźć w dzielnicy Shibuya w Tokio.

znudzona kobieta siedząca w oknie
Nauka języków w centrum językowym jest znacznie przyjemniejsza niż lekcje w szkole. (Źródło: Unsplash)

Ciało studenckie składa się z różnych narodowości i środowisk:

 • Włochy (35%)
 • Szwecja (12%)
 • Azja (12%)
 • USA (10%)
 • Ameryka Południowa i Środkowa (6%)

Istnieją dłuższe kursy (trwające 1 lub 2 lata), a także kursy w okresie letnim i kursy trwające jeden miesiąc lub 10 tygodni.

Dostępnych jest również 10 różnych poziomów, dzięki czemu możesz zacząć jako początkujący uczeń, zanim przejdziesz do poziomu pośredniego i ostatecznie osiągniesz bardziej zaawansowane poziomy.

Szkoła koncentruje się na zapewnieniu, że uczniowie są umieszczani w mniejszych klasach (z 6 do 12 uczniów w klasie) i cieszą się przytulniejszą atmosferą niż na uczelniach.

Istnieją również zajęcia pozalekcyjne dla studentów zainteresowanych poznaniem Japonii i kultury japońskiej. Jest to ważne, ponieważ język i kultura są w Japonii ze sobą powiązane, dlatego nauka jednego z nich może pomóc w jednoczesnym poznaniu drugiego.

Studenci mogą nauczyć się takich rzeczy jak:

 • Chińskie znaki (kanji) używane do pisania po japońsku
 • Kana: sylabariusze Hiragana i Katakana używane w Japonii.
 • Umiejętności czytania i kaligrafii
 • Japońska etykieta (która jest o wiele ważniejsza niż myślisz)
 • Wymowa
 • Gramatyka japońska

ISI Japanese Language School

Ta szkoła języka japońskiego znajduje się w tokijskiej dzielnicy Toshima, a także w miastach Kioto i Nagano.

W zależności od tego, dlaczego uczysz się japońskiego, dostępnych jest wiele różnych kursów: do pracy, nauki lub po prostu w podróży. Istnieją również zajęcia pozalekcyjne dla tych, którzy chcieliby zapoznać się z japońską kulturą i historią. To sprawia, że ​​proces uczenia się jest bardziej interaktywny i interesujący.

Szkoła języka japońskiego Kai

Ta szkoła znajduje się w dzielnicy Shinjuku w stolicy Japonii. Dostępne są 4 główne programy nauczania i możesz wybrać jeden z ich kursów językowych, który najbardziej Ci odpowiada.

Kurs ogólny to Twój tradycyjny kurs językowy, który obejmuje poziomy od początkującego do zaawansowanego.

Istnieje również krótszy kurs konwersacyjny dla tych, którzy chcą nauczyć się mówić po japońsku.

Jeśli chcesz nauczyć się języka w stopniu biegłym, aby móc pracować w Japonii, prawdopodobnie powinieneś rozważyć zrobienie biznesowego kursu języka japońskiego, który zawiera wyrażenia potrzebne do rozmów kwalifikacyjnych i spotkań. Strona Superprof po wpisaniu frazy np.; kurs japońskiego Warszawa, pomoże Ci w znalezieniu odpowiedniego nauczyciela w każdym mieście w Polsce.

Wreszcie są kursy letnie. Jak sama nazwa wskazuje, jest to kurs, który wykonasz, jeśli jesteś w Japonii tylko w szczycie sezonu.

Oprócz tych kursów dostępne są również prywatne korepetycje ze szkoły, które można wziąć na ich kampusie lub w innym miejscu. W takim przypadku Twój nauczyciel zapewni ci osobisty kurs języka japońskiego.

kobieta trzymająca książkę siedząca w bibliotece
Biblioteki powinny być pierwszym miejscem, które odwiedzisz na początku nauki japońskiego. (Źródło: Unsplash)

Shinjuku Nihongo Gakko

Instytut Języka Japońskiego w Shinjuku (Shinjuku Nihongo Gakko) to fundacja edukacyjna uznana przez rząd Japonii. Została utworzona w 1975 roku i gości studentów z całego świata.

Używają „metody Ezoe”, która wykorzystuje karty i gesty, aby pomóc uczniom uczyć się japońskiego bardziej efektywnie niż przy użyciu tradycyjnych metod. Dzięki temu uczniowie mogą kontynuować naukę poza klasą, gdy są w domu bez swojego nauczyciela.

Nauka Japońskiego poprzez Program Wymiany Mięszyszkolnej/Międzyuczelnianej

Co może być lepszego niż nauka japońskiego, by wziąć udział w programie wymiany międzykulturowej i wyjechać w podróż do Japonii?

Oczywiście oznacza to, że będziesz musiał porzucić swoje dotychczasowe życie i przyjąć styl życia Japończyków. Oto nasze porady, jak najlepiej wykorzystać codzienne absorbowanie języka.

dziewczyna zapisująca coś w notatniku
Jeśli będziesz się uczył, przekonasz się, że nauka japońskiego nie jest tak trudna, jak ci się wydawało. (Źródło: Unsplash)

Niektórzy naprawdę martwią się, czy osoba mówiąca po polsku może nauczyć się japońskiego. Spokojnie - poza japońskim systemem pisania nauka języka jest jak nauka angielskiego, hiszpańskiego czy francuskiego.

A więc jeśli chcesz uczyć się niemieckiego, włoskiego lub innego języka, przeprowadzka do tego kraju jest najlepszym sposobem, by to zrobić.

A co ze znalezieniem pracy w Japonii? To świetny pomysł! Znalezienie pracy w Japonii to świetny sposób na naukę słownictwa technicznego i nauczenie się rzeczy, których nie omawia się w klasie. Jeśli to jest Twój plan, warto zainwestować w specjalistyczne słowniki i fiszki, abyś mógł szybciej się uczyć.

Praca w Japonii nie jest tak łatwa, jak znalezienie pracy w anglojęzycznych krajach, takich jak Wielka Brytania, Stany Zjednoczone czy Australia. Nawet jeśli istnieje program wizy pracowniczej dla obcokrajowców, to jest mało prawdopodobne, że pracodawca, który nie wymaga żadnych kwalifikacji (np. praca w barach lub restauracjach), zasponsoruje Twoją wizę.

Jeśli jednak masz kwalifikacje lub jesteś nauczycielem języka angielskiego, otworzy się przed Tobą wiele drzwi. Jeśli nauczanie jest tym, co chcesz robić, powinieneś rozważyć sprawdzenie certyfikatu TEFL (Nauczanie języka angielskiego jako języka obcego).

Najlepszym Sposobem Na Samodzielną Naukę Japońskiego Jest Spędzanie Czasu z Japończykami

Jest wiele świetnych książek do nauki japońskiego, jeśli chcesz uczyć się sam. Mogą ci pomóc w pisaniu po japońsku, ale nadal będziesz potrzebować większego kontaktu z językiem, aby ćwiczyć i przyswajać więcej japońskich zwrotów.

Dzielenie mieszkania z Japończykami jest prawdopodobnie jednym z najlepszych sposobów nauki japońskiego.

sushi i pałeczki na talerzu
Oprócz nauki nowych słów, Twoi współlokatorzy mogą nawet nauczyć Cię przygotowywania japońskich potraw! (Źródło: Unsplash)

Dzielenie mieszkania w Japonii

Znalezienie mieszkania w Japonii może być szczególnie trudne, zwłaszcza w dużych miastach, takich jak Tokio, Jokohama, Osaka, Nagoya lub Sapporo. Jednak dzieląc mieszkanie z rodzimymi użytkownikami języka japońskiego, skorzystasz z bezpłatnej nauki języka, ćwicząc codziennie, bez konieczności wydawania nawet grosza.

Nie ma nic lepszego niż dzielenie mieszkania, aby poprawić swoją znajomość języka mówionego. Możesz odłożyć podręczniki i po prostu odbyć rozmowę po japońsku.

Powinieneś także rozważyć zapisywanie nowych słów, których się uczysz (fonetycznie, o ile to możliwe) i zrobienie krótkiej listy niezbędnych zwrotów, takich jak:

 • Dzień dobry: Ohayō gozaimasu (do południa), Konnichiwa (po południu)
 • Dobry wieczór: Konbanwa
 • Dziękuję bardzo: Arigatō gozaimasu
 • Przepraszam: Sumimasen lub Gomen nasai
 • Proszę: Onegaishimasu lub Kudasai
 • Dobranoc: Oyasumi nasai.

Japończycy są bardzo interesują się obcymi kulturami i z przyjemnością porozmawiają z Tobą o swojej kulturze, a także pomogą ci poznać ich język. Ponadto, jeśli uczysz dzieci angielskiego, nieuchronnie przyswoisz nieco japońskiego słownictwa podczas nauczania.

Twój współlokator pomoże ci również dowiedzieć się więcej o potocznym języku, o czym nie dowiesz się podczas lekcji japońskiego.

Używaj japońskiego tak często, jak to możliwe

Cokolwiek robisz w Japonii, powinieneś próbować używać tego języka tak często, jak to możliwe.

Jednym z najlepszych (i najbardziej zabawnych) sposobów na to jest pójście do japońskich barów, restauracji i klubów. Jednak, jak w przypadku każdego nowego języka, na początku możesz poczuć się trochę jak Bill Murray w filmie „Między słowami”.

Japoński to język, który używa sylabariuszy. Oznacza to, że język jest zbudowany wokół jednostek spółgłoska-samogłoska (ta, ma, go) lub jednostek spółgłoska-spółgłoska-samogłoska (gya, chi, shi). Gdy nauczysz się sylab używanych w języku japońskim, nie musisz już się martwić o wymowę. Z zaledwie 5 dźwiękami samogłosek w języku japońskim, jest ich znacznie mniej niż w języku angielskim. To powiedziawszy, powinieneś ćwiczyć wymowę tak często, jak to możliwe, ze swoimi przyjaciółmi z Japonii.

Karaoke też jest bardzo popularne! Dlaczego nie zaprosić swoich japońskich przyjaciół na wieczór karaoke? Spędzenie wieczoru w barze karaoke to świetny sposób na spotkanie z mieszkańcami, dobrą zabawę i naukę języka, nawet nie zdając sobie sprawy, że tak naprawdę cały czas się uczysz.

Zamiast spędzać czas z innymi obcokrajowcami, powinieneś poszukać Japończyków i poznać nowych przyjaciół. Wyjście ze strefy komfortu nigdy nie było jeszcze tak zabawne!

Innym świetnym sposobem na biegłość w języku są lekcje japońskiego online. Możesz też poszukać lekcji japońskiego w pobliżu swojego miejsca zamieszkania.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Joanna

Jestem zabawną i bezpośrednią osobą. Uwielbiam relaksować się czytając książki lub spędzając czas z przyjaciółmi. Tłumacz języka angielskiego, z ambicjami do nauki kolejnych czterech języków obcych.