„Stół, krzesło, miska owoców i skrzypce; czego jeszcze potrzebuje mężczyzna do szczęścia?” - Albert Einstein

Skrzypce to jeden z najmniejszych instrumentów smyczkowych. To oznacza, że gra na instrumencie wymaga przyjęcia niezbyt naturalnej pozycji, a ponieważ ćwiczenia są dość intensywną czynnością, zwłaszcza jeśli grasz w orkiestrze, prawdopodobnie zakończy się to bólem.

Aby uniknąć tego bólu i cieszyć się grą na instrumencie, polecamy dwa naprawdę przydatne akcesoria: podpórkę pod brodę (podbródek) i podpórkę na ramię (żeberko).

W całej Polsce jest mnóstwo szkół oferujących lekcje gry na skrzypcach zarówno dzieciom, jak i dorosłym, nie wspominając o wszystkich prywatnych nauczycielach.

Obecnie nauka gry na skrzypcach jest dla każdego. Chociaż ten instrument smyczkowy był kiedyś zarezerwowany dla wyższych klas (ponieważ potrzebowałeś dedykowanego lutnika, aby go stworzyć), dzięki nowoczesnym technikom produkcyjnym, które ułatwiły tworzenie części takich jak podstrunnica, strunociąg i stroik, dostępne są skrzypce na każdą kieszeń.

W rzeczywistości to samo dotyczy całej rodziny instrumentów skrzypcowych i innych instrumentów smyczkowych, takich jak altówka, wiolonczela, mandolina, kontrabas i gitara.

W tym artykule skupimy się na dwóch wspomnianych wcześniej akcesoriach: podbródku i żeberku.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Skrzypce
Anna
5
5 (3 oceny)
Anna
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marta
5
5 (3 oceny)
Marta
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Renata
5
5 (7 oceny)
Renata
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Alona
5
5 (6 oceny)
Alona
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Maciej
5
5 (5 oceny)
Maciej
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marta
5
5 (6 oceny)
Marta
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jagoda
5
5 (3 oceny)
Jagoda
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Katarzyna
Katarzyna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anna
5
5 (3 oceny)
Anna
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marta
5
5 (3 oceny)
Marta
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Renata
5
5 (7 oceny)
Renata
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Alona
5
5 (6 oceny)
Alona
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Maciej
5
5 (5 oceny)
Maciej
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marta
5
5 (6 oceny)
Marta
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jagoda
5
5 (3 oceny)
Jagoda
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Katarzyna
Katarzyna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Dlaczego warto korzystać z podbródka lub żeberka?

Skrzypce spoczywają na obojczyku muzyka. Podczas gdy drewno używane do produkcji skrzypiec jest często wysokiej jakości, ciągłe ocieranie się o kości i wibracje instrumentu mogą powodować dyskomfort lub ból.

Mężczyzna i pies śpiący w białej pościeli.
Nie tylko skrzypce powinny spoczywać w wygodnej pozycji. | źródło: Unsplash - Jamie Street

W końcu drewno jest ogólnie dość twardym materiałem i może sprawić, że gra będzie mniej przyjemna. Dlatego niektórzy skrzypkowie decydują się na umieszczenie żeberka między obojczykiem a instrumentem.

Dobre żeberko skrzypcowe będzie spoczywać na obojczyku muzyka, utrzymując skrzypce w pozycji, która nie przeszkadza smyczkowaniu.

Skrzypcowa podpórka na ramię to zakrzywiony i sztywny drążek, który obejmuje grzbiet skrzypiec i opiera się o obojczyk skrzypka.

Powinieneś wiedzieć, że oparcie na ramię może utrudnić grę na skrzypcach, ponieważ utrudnia dostęp do strun, a gra jest jeszcze trudniejsza.

Skrzypce bez podpórki na ramię mają głębszy, bogatszy i bardziej naturalny dźwięk oraz lepszą grywalność.

Niektórzy początkujący staną przed trudnym wyborem: pogodzić się z bólem, aby uzyskać lepszy dźwięk lub złagodzić ból ze szkodą dla ich gry.

Mocując żeberko do skrzypiec, wprowadzasz dodatkowe napięcie, co utrudnia wibrowanie i sięganie do strun.

Co to jest podbródek skrzypcowy?

Podbródek skrzypcowy znajduje się na dole instrumentu.

Jego zadaniem jest łagodzenie dolegliwości związanych z grą na skrzypcach. Jednak chroni również drewno przed potem i tarciem.

To powiedziawszy, jest to prawie część skrzypiec i istnieje od XIX wieku. Jednak przez ostatnie 300 lat większość skrzypków za wszelką cenę unikała używania go.

Możesz wziąć lekcje gry na skrzypcach osobiście lub online.

Wybór podbródka do skrzypiec

Podbródek skrzypcowy stał się tak powszechnym dodatkiem do skrzypiec, że prawie każde skrzypce są obecnie sprzedawane z nim.

Sprasowane plastikowe butelki.
W miarę możliwości należy unikać plastiku. | źródło: Unsplash - Nareeta Martin

Akcesoria są po to, aby uczynić grę na skrzypcach bardziej komfortową, łagodząc ból powodowany tarciem o drewno korpusu skrzypiec.

Chronią również sam instrument przed brudem, potem i ciągłym ocieraniem. Dlatego konieczne jest, aby podbródek skrzypcowy był idealnie dopasowany i ustawiony pod odpowiednim kątem.

Jak wybrać podbródek do skrzypiec?

Niezależnie od tego, czy grasz na skrzypcach muzykę jazzową, kameralną czy klasyczną, będziesz używać podbródka.

W rzeczywistości musisz wybrać taki, który ma odpowiedni dla ciebie rozmiar.

Podbródki są zwykle wykonane z tworzywa sztucznego, hebanu lub palisandru.

Materiał, który wybierzesz, wpłynie na grę twoich skrzypiec. Jeśli jesteś proekologiczny, nie będziesz czuł się komfortowo grając na skrzypcach, gdy twój podbródek skrzypcowy będzie wykonany z plastiku.

Wybór materiału jest prawie tak samo ważny jak wybór samego instrumentu.

Jak możesz osiągnąć dobre vibrato lub pizzicato, jeśli nie odpowiada ci wrażenie, jakie sprawia dotyk skrzypiec na brodzie?

Musisz również wziąć pod uwagę, jak podbródek przyczepia się do skrzypiec.

Oto niektóre kryteria, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze podbródka:

  • Kształt: mocowanie boczne lub środkowe,
  • Materiał: tworzywa sztuczne i plastik,
  • Wykończenie drewnianych podbródków: heban, palisander lub bukszpan,
  • Jak łączy się z twoimi skrzypcami.

Znajdziesz mnóstwo sklepów internetowych i stacjonarnych sklepów muzycznych sprzedających podbródki do skrzypiec. Możesz także odwiedzić sklep ze skrzypcami i spytać się o poradę sprzedawcy, gdy chcesz kupić akcesoria do swoich skrzypiec.

Ceny podbródków wahają się od 25 do 130 złotych w zależności od wybranego modelu. Generalnie im wyższa cena, tym lepszy model. Jeśli jednak grasz tylko dla zabawy, prawdopodobnie nie warto wydawać na nie fortuny.

Wybór żeberka do skrzypiec

Kupując skrzypce, należy również dokładnie przemyśleć dodatki i akcesoria.

Stare, drewniane deski.
Nie chcesz, żeby drewno, z którego wykonane są skrzypce, pękło. | źródło: Unsplash - jeremy J.

Oprócz metronomu, kalafonii, smyczka i zapasowych strun, możesz również rozważyć żeberko skrzypcowe, jeśli uważasz, że skrzypce są zbyt niewygodne, aby grać bez niego.

Aby złagodzić nacisk na obojczyk, odpowiedzią jest oparcie na ramię. Pamiętaj, że jeśli jest zbyt ciasno przymocowana do skrzypiec, wpłynie to negatywnie na ich dźwięk.

Potrzebujesz żeberka, które jest wygodne i wygodnie leży na obojczyku, a także nie ujmuje zbytnio dźwiękowi skrzypiec.

Zalecamy wypróbowanie instrumentu ze skrzypcową podpórką na ramię lub bez w sklepie muzycznym, aby móc samodzielnie ocenić, czy jest tego warta.

Jest mnóstwo różnych marek, materiałów i kolorów. Są metalowe, drewniane i węglowe, producentów takich jak Kun, Wolf, Wittner, Playonair itp.

Musisz także wziąć pod uwagę rozmiar swoich skrzypiec.

Jest to prawdopodobnie najważniejsze kryterium, które należy wziąć pod uwagę, ponieważ nie chcesz używać żeberka dla skrzypiec 1/4 na skrzypcach 1/2 lub 4/4. Musisz wybrać oparcie pasujące do twojego instrumentu.

Cena może wahać się od 30 do ponad 400 złotych za najlepsze żeberka. Pamiętaj, że istnieją również kompaktowe i składane podpórki, które zmieszczą się w futerale skrzypcowym.

Zasięgnij porady nauczyciela gry na skrzypcach, aby wybrać odpowiednie żeberko skrzypcowe...

Regulacja podbródka i żeberka

Posiadanie odpowiedniego podbródka i żeberka jest bardzo ważne. Jednak wielu skrzypków rezygnuje z tych akcesoriów.

Ręka z czerwonym śrubokrętem gwiazdkowym.
Upewnij się, że masz śrubokręty, aby wyregulować skrzypce. | źródło: Unsplash - Tekton

Jaki jest sens w graniu naprawdę dobrze, jeśli zawsze kończy się to ogromnym bólem?

Oto kilka porad dotyczących dostosowywania akcesoriów do skrzypiec.

Najpierw ustaw wysokość żeberka. Musi ono zapewnić, że skrzypce sięgają do dolnej szczęki.

Mówiąc prościej, skrzypce muszą być wygodnie ustawione. Jeśli tak się nie stanie, należy wyregulować podbródek skrzypcowy lub żeberko skrzypcowe.

Żeberko skrzypcowe musi również być dopasowane do samych skrzypiec. Musi być regulowane i dopasowane tam, gdzie chcesz je umieścić na skrzypcach.

Na koniec musisz dostosować kąt.

Kiedy kładziesz brodę na podbródku, twoje skrzypce muszą być osadzone poziomo i pozostawać na miejscu. Za pomocą żeberka można wyregulować ustawienie instrumentu i upewnić się, że jest prawie prostopadły do głowy.

Ćwiczysz w mieszkaniu lub masz sąsiadów, którzy nie przepadają za twoją muzyką?

Powinieneś rozważyć zainwestowanie w tłumik do skrzypiec lub skrzypce elektroniczne i pobieranie lekcji od świetnych nauczycieli w Superprof!

Jeśli nie jesteś przekonany do tego pomysłu, pamiętaj, że wielu nauczycieli oferuje pierwszą godzinę lekcji za darmo. To dobra okazja, aby dowiedzieć się, co mogą dla ciebie zrobić, jak nauczają, ile pobierają i kiedy mogą zaplanować dla ciebie korepetycje. Wypróbuj kilku różnych korepetytorów, zanim podejmiesz decyzję!

Nie zapominaj, że jeśli potrzebujesz zapasowych strun do skrzypiec D'addario, stroików, włosia końskiego do smyczka skrzypcowego, smyczków do skrzypiec, futerałów, części do skrzypiec, takich jak kołki do strojenia, lub innych akcesoriów do skrzypiec akustycznych lub elektrycznych, istnieje wiele sklepów internetowych i fizycznych sklepów muzycznych oferujących różne instrumenty muzyczne i akcesoria do nich. W tych miejscach prawdopodobnie będą również sprzedawane struny wiolonczelowe i struny do altówki dla innych członków kwartetu smyczkowego!

Wkrótce będziesz mógł nastroić skrzypce ze słuchu, staniesz się mistrzem teorii muzyki i wirtuozem skrzypiec!

Jeśli jesteś praworęcznym muzykiem oczywiście możesz nauczyć się grać w typowy sposób, ale jeśli jesteś skrzypkiem leworęcznym, nauka będzie wyglądać nieco inaczej. Możesz dowiedzieć się więcej na ten temat na naszych innych blogach o skrzypcach.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (2 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.