„Jeśli prawdą jest, że skrzypce są najdoskonalszym instrumentem muzycznym, to język grecki jest skrzypcami myśli ludzkiej.” - Helen Keller

Skrzypce, altówka i wiolonczela słyną z wymagającej techniki, którą trzeba opanować, aby grać na instrumentach.

Muzyka wydaje się grać w sercu naszego narodu. Wielu Polaków wzięło przynajmniej jedną lekcję gry na jakimś instrumencie w swoim życiu (szkoła muzyczna, zajęcia dodatkowe). Większość ludzi twierdzi, że gitara jest ich ulubionym instrumentem strunowym, podczas gdy niewielu wydaje się mieć słabość do skrzypiec.

To powiedziawszy, w rzeczywistości istnieje spora grupa ludzi zainteresowanych nauką gry na skrzypcach, jednak uważają, że jest to zbyt trudne lub zbyt drogie przedsięwzięcie. Szczególnie biorąc pod uwagę akcesoria do instrumentu, w które też musisz zainwestować.

Jest w tym trochę prawdy. Gra na skrzypcach może być naprawdę trudna i prawie niemożliwe jest nauczenie się jej za darmo. Jednak przy odpowiednich zasobach i planowaniu możesz uczynić naukę znacznie łatwiejszą i tańszą, niż początkowo sądziłeś.

W tym artykule przyjrzymy się dokładnie, jak grać na skrzypcach.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Skrzypce
Anna
5
5 (3 oceny)
Anna
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marta
5
5 (3 oceny)
Marta
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Renata
5
5 (7 oceny)
Renata
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Alona
5
5 (6 oceny)
Alona
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Maciej
5
5 (5 oceny)
Maciej
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marta
5
5 (6 oceny)
Marta
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jagoda
5
5 (3 oceny)
Jagoda
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Katarzyna
Katarzyna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anna
5
5 (3 oceny)
Anna
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marta
5
5 (3 oceny)
Marta
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Renata
5
5 (7 oceny)
Renata
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Alona
5
5 (6 oceny)
Alona
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Maciej
5
5 (5 oceny)
Maciej
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marta
5
5 (6 oceny)
Marta
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jagoda
5
5 (3 oceny)
Jagoda
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Katarzyna
Katarzyna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Wybór skrzypiec praworęcznych lub leworęcznych

Ogólnie mówiąc, jeśli jesteś praworęczny, położysz skrzypce na lewym ramieniu, a smyczek weźmiesz w prawą rękę. Lewa ręka dociska struny w celu wydobycia odpowiednich nut.

Orkiestra instrumentalna w trakcie próby.
Zauważ, że rzadko widzisz orkiestrę z wieloma leworęcznymi skrzypkami. | źródło: Unsplash - Manuel Nägeli

Potrzebujesz sprawnej prawej ręki i prawego przedramienia, aby poprawnie grać na strunach skrzypiec ze zręcznością, elastycznością i muzykalnością.

Nauka gry na skrzypcach to żmudne zadanie, zwłaszcza jeśli podejmujesz się go jako samouk. Zaleca się, abyś pobierał lekcje gry na skrzypcach, ponieważ początkujący skrzypek będzie musiał zrobić kilka rzeczy:

 • Unikać złych nawyków,
 • Przyjąć właściwą postawę,
 • Opanować teorię muzyki,
 • Nauczyć się czytać nuty,
 • Prawidłowo trzymać skrzypce itp.

Kiedy zaczynasz grać na skrzypcach, istnieje ryzyko utraty motywacji, ponieważ skrzypce są na początku bardzo trudne.

Głównym celem poradników gry na skrzypcach jest upewnienie się, że gra na skrzypcach sprawia ci przyjemność, a także zapewnienie szkolenia muzycznego dla początkujących. Twoja technika smyczkowania określi, jak dobrym skrzypkiem zostaniesz.

Oglądając orkiestry symfoniczne prawdopodobnie zauważyłeś, że wszystkie smyczki są skierowane w ten sam sposób. W rzeczywistości, orkiestry często odmawiają przyjęcia skrzypków leworęcznych, chyba że zgodzą się na grę praworęczną.

Skrzypce leworęczne to lustrzana wersja swojego praworęcznego odpowiednika; struny są w odwrotnej kolejności, a mostek, dusza i belka basowa są również odwrócone. W takim przypadku prywatni nauczyciele skrzypiec będą musieli dostosować swój styl nauczania do swoich leworęcznych uczniów (chyba że sami są leworęczni). Może to być trudne, ponieważ uczniowie będą musieli odwrócić każdy ruch, który zobaczą, aby uzyskać dobry dźwięk lub zagrać utwór na skrzypce.

O wiele bardziej prawdopodobne jest, że zobaczysz osobę leworęczną grającą na skrzypcach praworęcznych niż osobę praworęczną grającą na skrzypcach leworęcznych, ponieważ 1 osoba na 10 jest leworęczna. Mając mniej klientów leworęcznych, producenci i lutnicy wytwarzają mniej leworęcznych wersji swoich instrumentów.

To powiedziawszy, bycie leworęcznym nigdy nie powstrzymywało wirtuozów, a niektórzy z największych muzyków wszech czasów (w tym Schumann i Beethoven) byli leworęczni.

Aby poprawnie zagrać nutę, smyczek musi być prowadzony przez przedramię i nadgarstek. Będziesz także musiał ostrożnie trzymać smyczek skrzypcowy.

Możesz wziąć lekcje gry na skrzypcach osobiście lub online.

Jak trzymać smyczek do skrzypiec?

Po dostrojeniu instrumentu i zastosowaniu kalafonii na włosiu, będziesz musiał opanować techniki smyczkowe.

Skrzypce i smyczek skrzypcowy.
Prawidłowa technika smyczkowa to bardzo ważna część gry na skrzypcach. | źródło: Pixabay - Stephen Case

Warto zapamiętać, że prawidłowe trzymanie smyczka ma zasadnicze znaczenie dla wydobywania wysokiej jakości notatek. Sposób trzymania smyczka do skrzypiec jest zarówno nauką, jak i sztuką.

Samo trzymanie smyczka nie jest najtrudniejsze. Jednak trzymanie go podczas dokładnego przesuwania, w celu tworzenia nut jest dość skomplikowane.

Musisz trzymać smyczek środkiem palca wskazującego tuż na uchwycie obok śruby. Następnie umieść swój mały palec na płaskiej części u podstawy smyczka, trzymając palec zakrzywiony. Wskazujący i mały palec naturalnie otaczają górną część smyczka, a teraz możesz umieścić kciuk pod spodem. Twoja ręka musi być rozluźniona, ale sztywna, tak jakbyś trzymał mały kamień na ściance wspinaczkowej.

Osiągnięcie dobrego dźwięku i niuansów będzie wynikało z prędkości ruchu smyczka, nacisku, jaki wywiera się na struny za pomocą smyczka oraz tego, jak smyczek jest ułożony w stosunku do mostka.

To właśnie nazywamy rezonansem. Następnie musisz nauczyć się poruszać smyczkiem w powietrzu. Idealnym sposobem jest prześledzenie ósemek w powietrzu, a nie kół. Jest mnóstwo świetnych filmów na Youtube, wyjaśniających tę technikę.

Jak rozluźnić prawą rękę?

Przybrałeś właściwą pozycję, aby grać na skrzypcach, z instrumentem między obojczykiem a brodą. Musisz tylko zacząć grać prawą ręką.

Masaż pleców.
Fizjoterapeuta może pomóc zniwelować ból, powstały w wyniku intensywnej nauki gry na instrumencie muzycznym. | źródło: Pixabay - Mariolh

Zalecamy najpierw grać na pustych strunach, abyś mógł opanować trzymanie smyczka. Ponad wszystko, upewnij się zachowujesz właściwą pozycję.

Umieść włosie smyczka w połowie odległości między mostkiem a szyjką, tak aby smyczek znajdował się bezpośrednio nad pudłem rezonansowym. Poruszaj smyczkiem prosto po strunach płynnym i jednostajnym ruchem.

Nie zapominaj, że im bardziej dociskasz smyczek, tym głośniej będziesz grać. Będzie to przydatne przy grze z niuansami (fortissimo, forte, mezzo forte, piano, pianissimo itp.).

Zwykle nie zdejmujesz smyczka ze strun, aby wyprodukować ciągły dźwięk. Jeśli tak się nie dzieje, być może trzeba będzie dodać trochę kalafonii. Właściwe brzmienie zależy wyłącznie od sposobu poruszania smyczkiem.

Istnieje wiele ćwiczeń, które możesz wykonać przy użyciu samych pustych strun. Gdy już opanujesz jedną strunę, możesz przejść do kolejnej, aby upewnić się, że jesteś przyzwyczajony do różnych wysokości.

Następnie możesz zacząć grać nuty, wprowadzając do gry lewą rękę. Kiedy już potrafisz poprawnie zagrać nutę, możesz zacząć od umieszczenia środkowego palca nieco dalej od palca wskazującego, a następnie palca serdecznego, a wszystko to podczas gry smyczkiem na jednej strunie.

Jakie są techniki gry na skrzypcach?

Nie możesz po prostu poprzestać na podstawowych technikach. Podobnie jak w przypadku gry na gitarze lub pianinie, nie zostaniesz mistrzem w jeden dzień.

Kobieta grająca na skrzypcach w lesie.
Twoja technika będzie dyktować, jak brzmią twoje skrzypce.| źródło: Unsplash - Chumil Photo

Opanowanie techniki gry na skrzypcach może wymagać dużo praktyki.

Istnieje również wiele różnych technik gry smyczkiem:

 • Détaché,
 • Collé,
 • Legato,
 • Louré,
 • Martelé,
 • Staccato,
 • Jeté,
 • Sautillé,
 • Spiccato,
 • Vibrato.

Niezależnie od metod, które wybierasz, oto kilka porad:

 • Ustaw łokieć tak, jakbyś grał na strunie D,
 • Poruszaj prosto łokciem, kiedy przechodzisz z jednej struny na drugą,
 • Opuść łokieć, aby wykonać ruch wsteczny,
 • Sprawiaj wrażenie, że smyczek jest w poziomie,
 • Przesuń smyczek w dół, gdy przejdziesz do struny G,
 • Podczas gry na jednej strunie trzymaj łokieć na tej samej wysokości

Czy chciałbyś nauczyć się gry na skrzypcach w konserwatorium lub szkole muzycznej? A może szukasz nauczyciela skrzypiec w okolicy?

Możesz także pobierać prywatne lekcje gry na skrzypcach w swoim domu! W Superprof jest wielu nauczycieli skrzypiec z całej Polski. Wielu korepetytorów w Superprof oferuje pierwszą godzinę za darmo, dzięki czemu możesz sprawdzić, czy na zajęciach panuje sympatyczna atmosfera, jaki rodzaj nauczania oferuje nauczyciel i omówić szczegóły swoich lekcji, takie jak stawki, harmonogram i techniki, na których chcesz się skupić.

Dzięki korepetycjom prywatnym jesteś jedynym uczniem w klasie. To znaczy, że lekcje są dostosowane do ciebie i tego, czego chcesz (lub potrzebujesz) się nauczyć. Jeśli grasz tylko dla przyjemności, twój nauczyciel może nauczyć cię twoich ulubionych piosenek. Jeśli przygotowujesz się do przesłuchania do szkoły muzycznej lub konserwatorium, korepetytor pomoże ci skupić się na technikach, które zrobią wrażenie na komisji! Korepetycje pomogą upewnić się, że ocena w szkole muzycznej będzie wysoka.

Nie zapomnij o lekcjach online przez kamerę internetową, jeśli mieszkasz na wsi lub nie możesz zaplanować zajęć z lokalnymi nauczycielami!

Kiedy zaczynasz naukę gry na instrumencie od zera, niezależnie od tego czy zajęcia dotyczą dzieci czy dorosłych, powinieneś rozważyć skrzypce elektryczne lub spróbować poćwiczyć z tłumikami do wyciszenia skrzypiec, abyś nie denerwował sąsiadów swoją grą.

Szkoda by było wysłuchiwać narzekań w momencie, gdy dopiero zaczynasz grać na skrzypcach. Trzymaj się tego! Wkrótce zrobisz ogromne postępy.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (2 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.