„Jeśli naciśniesz klawisz pianina, zagrasz nutę. Dźwięk jest czysty. Ale jeśli spróbujesz tego samego ze skrzypcami, może się uda, może nie. Sam musisz to ocenić.” - Itzhak Perlman

Ponieważ większość instrumentów strunowych (gitara, skrzypce, wiolonczela) jest przeznaczona dla muzyków praworęcznych, to co zrobić, jeśli jesteś leworęczny?

Skrzypce leworęczne to lustrzana wersja swojego praworęcznego odpowiednika; struny są w odwrotnej kolejności, a mostek, dusza i belka basowa są również odwrócone.

Aby poprawnie grać na skrzypcach, będziesz musiał włożyć dużo wysiłku w naukę i kupić akcesoria (futerał, stroik, kalafonia itp.), których potrzebujesz, aby grać.

Około 1 na 10 osób jest leworęczna.

Jak grać na skrzypcach, gdy jesteś leworęczny?

To właśnie omówimy w tym artykule.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Skrzypce
Anna
5
5 (3 oceny)
Anna
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marta
5
5 (3 oceny)
Marta
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Renata
5
5 (7 oceny)
Renata
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Alona
5
5 (6 oceny)
Alona
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Maciej
5
5 (5 oceny)
Maciej
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marta
5
5 (6 oceny)
Marta
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jagoda
5
5 (3 oceny)
Jagoda
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Katarzyna
Katarzyna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anna
5
5 (3 oceny)
Anna
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marta
5
5 (3 oceny)
Marta
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Renata
5
5 (7 oceny)
Renata
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Alona
5
5 (6 oceny)
Alona
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Maciej
5
5 (5 oceny)
Maciej
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marta
5
5 (6 oceny)
Marta
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jagoda
5
5 (3 oceny)
Jagoda
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Katarzyna
Katarzyna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Jak trzymać skrzypce, jeśli jesteś leworęczny?

Skrzypce słyną z tego, że są jednym z najtrudniejszych instrumentów do nauki gry.

Stare drzewo.
Wybierając materiał na klasyczne skrzypce skup się na jakości i predyspozycjach drewna. | źródło: Unsplash - Dmitry Antropov

Aby być dobrym skrzypkiem, potrzebujesz determinacji, dyscypliny i wytrwałości.

Jeśli znasz inne instrumenty smyczkowe, jedną z pierwszych rzeczy, które zauważysz, jest brak progów na gryfie. To sprawia, że wydobywanie z instrumentu nieczystej intonacji jest o wiele łatwiejsze.

Nawet jeśli masz Stradivariusa, nie będzie brzmiał dobrze, jeśli nie wiesz, jak grać poprawnie.Aby naprawdę tworzyć poezję muzyczną i wydobyć ze skrzypiec czyste dźwięki, musisz przyjąć odpowiednią pozycję.

Musisz stać prosto i rozluźnić ramiona, przedramiona i dłonie.

Na skrzypcach praworęcznych lewa ręka będzie na szyjce dociskała struny, a prawa ręka będzie odpowiedzialna za smyczek. Dlatego musisz być w stanie skoordynować obie kończyny, aby zagrać utwór. Twoja lewa ręka musi być zgięta z przedramieniem skierowanym na zewnątrz.

Po umieszczeniu brody na podbródku i skrzypcach na ramieniu (bez naciągania mięśni), twoje skrzypce powinny pozostać na miejscu, nawet jeśli rozluźniasz lewą rękę.

W konwencjonalnej praworęcznej pozycji, najczęściej umieścisz szyjkę między kciukiem a palcem wskazującym lewej ręki.

Po opanowaniu techniki gry na skrzypcach musisz położyć cztery palce na szyjce.

Każdy palec musi być wyprostowany, a kostki zgięte nad szyjką, jednocześnie zachowując elastyczność i zwinność dłoni. Twoja ręka powinna znajdować się w pozycji równoległej do gryfu, dzięki temu zwiększysz zręczność palców.

Wszystkie powyższe elementy należy odwrócić w przypadku osób leworęcznych!

Istnieje zestaw zasad dotyczących sposobu umieszczania palców na podstrunnicy.

Teraz możesz zacząć grać kilka prostych utworów. Zanim się zorientujesz, zagrasz kilka interesujących utworów jazzowych.

Jak ustawić palce prawej ręki?

Co mam zrobić, jeśli moje palce są za duże?

Mycie rąk w umywalce.
Przed rozpoczęciem gry upewnij się, że masz czyste ręce. | źródło: Pixabay - Pezibear

To jedna z najczęstszych wymówek, by nie grać na skrzypcach. Przecież nie liczy się rozmiar twoich palców, liczy się ich dokładność.

Podobnie jak w przypadku gitary, prawa ręka (dla leworęcznych) dociska struny na podstrunnicy, aby zmienić długość struny, zmieniając w ten sposób wysokość nuty, gdy struna wibruje.

Podstawa palca wskazującego jest podstawowym punktem kontaktu, który zapewnia stabilność dłoni. Aby ręka znajdowała się w poprawnej pozycji musisz znać podstawowe ułożenie skrzypiec.

Pozycje będą determinować palcowanie skrzypka podczas grania piosenki lub improwizacji. Co więcej, stabilne ułożenie palców pozwoli ci zagrać czyste nuty. To oznacza, że twój łokieć musi być skierowany do wewnątrz.

Jeśli twoja ręka jest zbyt nisko na podstrunnicy, nie będziesz w stanie umieścić palca wskazującego we właściwym miejscu, a nuty, które zagrasz, nie będą czyste.

Twoje palce są ponumerowane od jednego do czterech dla tradycyjnych instrumentów kwartetu smyczkowego (skrzypce, altówka, wiolonczela i kontrabas). Biorąc pod uwagę, że twój kciuk trzyma szyjkę, twoja pierwsza cyfra to zawsze palec wskazujący.

Twoja druga cyfra to środkowy palec, trzecia to serdeczny, a ostatnia to mały palec. Kiedy zobaczysz 0 na partyturze skrzypiec, oznacza to, że struna jest odtwarzana na otwartej pozycji (bez palców), 1 to palec wskazujący, 2 - palec środkowy, 3 - palec serdeczny i 4 - mały palec.

Jak poruszać palcami po strunie?

Aby przesunąć palcami po podstrunnicy, palec wskazujący i środkowy przesunie się w lewo (w kierunku niższych nut), a palec serdeczny i mały w prawo (w kierunku wyższych dźwięków).

Możesz dowiedzieć się więcej o tej technice z pomocą prywatnych nauczycieli skrzypiec na Superprof.

Techniki skrzypcowe dla skrzypków leworęcznych

„Kiedy grasz na skrzypcach, jesteś gawędziarzem i opowiadasz historię.” - Joshua Bell

Płyty winylowe w pudełkach.
W sklepie z płytami można znaleźć wiele inspiracji. | źródło: Unsplash - Federico Scarionati

Czy jesteś zainteresowany graniem muzyki jazzowej lub klasycznej na skrzypcach?

Tak czy inaczej, technika gry na skrzypcach jest naprawdę ważna, aby muzyka brzmiała dobrze.

Kiedy nauczysz się czytać nuty i zaczniesz odróżniać klucz basowy od klucza wiolinowego, istnieje kilka głównych technik gry na skrzypcach, których powinieneś się nauczyć:

  • Flażolet,
  • Vibrato,
  • Dwudźwięki,
  • Pizzicato,
  • Glissando.

Flażolet to sposób wydobywania dźwięku (np. z instrumentu strunowego) polegający na tym, że jedna składowa harmoniczna dominuje nad innymi, w szczególności nad tonem podstawowym.

Flażolety na skrzypcach dzielą się na:

  • naturalne – uzyskiwane przez przyłożenie palca w punktach węzłowych na pustej strunie;
  • sztuczne – uzyskiwane przez skrócenie struny jednym palcem, podczas gdy inny przykłada się do struny w punkcie węzłowym.

Vibrato uzyskuje się za pomocą nadgarstka, przedramienia i czubka palca, przesuwając go do tyłu i do przodu na strunie. Zmienia to wysokość nuty.

Dwudźwięki występuję tedy, gdy skrzypek gra różne dźwięki jednocześnie na dwóch strunach; technika, która wymaga, aby obie nuty były doskonałe.

Pizzicato to szarpanie strun dłonią, bez użycia smyczka. Jednak, zdarza się, że skrzypkowie wykonują tę technikę, z drugiej strony używając małego palca, z drugiej strony naciskając na struny poprzednim palcem.

Glissando wykonuje się przesuwając palcem po strunie, jednocześnie naciskając ją. Prawdopodobnie już widziałeś tę technikę, jeśli grasz na gitarze. Pozwala na przesuwanie palców w górę lub w dół na podstrunnicy.

Jest to sposób na szybkie przejście od jednej nuty do drugiej, która jest daleko od oryginału.

Poszukaj lekcji gry na skrzypcach w okolicy.

Nauka teorii muzyki

Kolejną podstawową częścią nauki gry na skrzypcach są skale i nauka czytania nut.

arkusz z nutami koło skrzypiec
Aby czerpać ze skrzypiec wszystko, co najlepsze, powinieneś nauczyć się czytać nuty. | źródło: Unsplash - Joshua Woroniecki

Chociaż możesz grać ze słuchu, zrozumienie skal durowych, mollowych, harmonicznych i pentatonicznych pomoże ci drastycznie poprawić grę na skrzypcach.

Skala to rosnąca lub malejąca seria nut. Skale są przydatne do improwizacji melodii.

D-dur jest jedną z najłatwiejszych skal dla początkujących do nauki gry ponieważ zaczyna się od otwartego ciągu d. Musisz zagrać D, E, F#, G, A, B, C#, D.

Oczywiście zawsze możesz też odwiedzić niektóre strony internetowe. Najważniejsze jest prawidłowe granie na instrumencie muzycznym.

Możesz także pobierać prywatne lekcje gry na skrzypcach w swoim domu! W Superprof jest wielu nauczycieli skrzypiec z całej Polski. Wielu korepetytorów w Superprof oferuje pierwszą godzinę za darmo, dzięki czemu możesz sprawdzić, czy na zajęciach panuje sympatyczna atmosfera, jaki rodzaj nauczania oferuje nauczyciel i omówić szczegóły swoich lekcji, takie jak stawki, harmonogram i techniki, na których chcesz się skupić.

Szkoły muzyczne najczęściej prowadzą zajęcia dla dzieci i młodzieży, ale możesz również rozpocząć naukę muzyczną jako dorosły. Wpisz w przeglądarkę lekcje gry na skrzypcach dla początkujących.

Dzięki korepetycjom prywatnym jesteś jedynym uczniem w klasie. To znaczy, że lekcje są dostosowane do ciebie i tego, czego chcesz (lub potrzebujesz) się nauczyć. Jeśli grasz tylko dla przyjemności, twój nauczyciel może nauczyć cię twoich ulubionych piosenek. Jeśli przygotowujesz się do przesłuchania do szkoły muzycznej lub konserwatorium, korepetytor pomoże ci skupić się na technikach, które zrobią wrażenie na komisji!

Poza tym nie zapominaj o tym, że oprócz lekcji skrzypiec w pobliżu, dostępne są również zajęcia online za pośrednictwem kamery internetowej, jeśli mieszkasz na wsi lub nie możesz zaplanować korepetycji z lokalnymi nauczycielami!

Kiedy zaczynasz naukę gry na instrumencie od zera, powinieneś rozważyć skrzypce elektryczne lub spróbować poćwiczyć z tłumikami do wyciszenia skrzypiec, abyś nie denerwował sąsiadów swoją grą.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (2 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.