Możliwe, że nie przypomnisz sobie wszystkich słów, ale istnieje duża szansa, że ​​gdy byłeś młodszy, śpiewano ci kilka różnych kołysanek. I jest ku temu dobry powód!

Kołysanki, często śpiewane niemowlętom i dzieciom, mają długą i bogatą historię w wielu krajach, od Polski, Francji, Niemiec po Wielką Brytanię i nie tylko. Niektóre z kołysanek dziecięcych powstały przed setkami lat, a nawet w XIII wieku.

Jednak wiele popularnych utworów dziecięcych, które są używane dzisiaj, powstało między XVI a XVIII wiekiem, chociaż niektóre popularne kołysanki powstały później w XIX wieku, a nowe kołysanki powstają do dziś.

Biorąc pod uwagę, że kołysanki istnieją od tak dawna, musi istnieć powód, dla którego są tak popularne na przestrzeni lat. Poniższy artykuł podkreśla:

  • dlaczego kołysanki mogą być korzystne dla twoich dzieci,
  •  kilka popularnych kołysanek, które możesz przedstawić swojemu dziecku.
Dwa małe kotki w wiklinowym koszyku.
Dwa szarobure kotki to bohaterowie jednej z najpopularniejszych kołysanek polskich. | źródło: Unsplash - Amy Baugess
Dostępni najlepsi nauczyciele z: Poezja
Irena
5
5 (14 oceny)
Irena
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marta
5
5 (6 oceny)
Marta
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Magdalena
5
5 (1 oceny)
Magdalena
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marta
5
5 (2 oceny)
Marta
zł25
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (3 oceny)
Julia
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Paulina
Paulina
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Urszula
5
5 (4 oceny)
Urszula
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Franciszek
5
5 (2 oceny)
Franciszek
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Irena
5
5 (14 oceny)
Irena
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marta
5
5 (6 oceny)
Marta
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Magdalena
5
5 (1 oceny)
Magdalena
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marta
5
5 (2 oceny)
Marta
zł25
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (3 oceny)
Julia
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Paulina
Paulina
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Urszula
5
5 (4 oceny)
Urszula
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Franciszek
5
5 (2 oceny)
Franciszek
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Kołysanki dla Dzieci Przynoszą Korzyści Edukacyjne

Jest tak wiele powodów, dla których kołysanki pozostają popularne wśród małych dzieci. Oto kilka powodów, dla których są one lubiane:

  • Długość - krótkie kołysanki nie zajmują dużo czasu i są łatwe do zapamiętania lub rozpoznania,
  • Powtarzanie - powtarzanie jest kluczowe dla wielu popularnych kołysanek, które pomagają dzieciom zapamiętać słowa i rozwijać ich umiejętności słuchowe,
  • Nauka umiejętności mówienia - w niektórych kołysankach dzieci są zachęcane do mówienia określonych części, co pomaga dzieciom w nauce prawidłowego wymawiania określonych słów i może poprawić ich słownictwo,
  • Historia - często rodzice pamiętają, jak śpiewano im kołysankę, gdy byli młodsi, więc są podekscytowani przekazaniem jej własnemu dziecku.

Co więcej, kołysanki mogą mieć aspekt społeczny, który może pomóc twojemu dziecku nawiązać więź z innymi dziećmi w grupie poprzez wspólne śpiewanie kołysanek i piosenek. Może to być szczególnie korzystne, gdy twoje dziecko jest w wieku przedszkolnym.

Wreszcie jedną z największych zalet rymowanek dziecięcych jest fakt, że mogą one stanowić pretekst do wprowadzenia dziecka w różne formy pracy pisemnej, zarówno krótkiej, jak i długiej. Na przykład, krótkie wiersze mogą być kolejnym krokiem, gdy dziecko przyzwyczai się do kołysanek, chociaż nie ma powodów, dla których nie możesz również przedstawić dziecku krótkich książek z prozą.

W zależności od umiejętności skupienia uwagi dziecka i poziomu zainteresowania, możesz także czytać mu dłuższe wiersze lub bajki, ale może być łatwiej skrócić czas opowiadania na początku i zwiększać jego długość w miarę upływu czasu.

Niektóre z Najpiękniejszych Kołysanek dla Dzieci

Mając na uwadze wszystkie korzyści płynące ze śpiewania lub mówienia kołysanek dzieciom, poniżej znajdziesz wybór popularnych kołysanek, którymi możesz się podzielić ze swoimi dziećmi. Nie myśl, że musisz znać każdy wierszyk dla dzieci. Warto przeczytać kilka wraz z dzieckiem, aby zobaczyć, na które najlepiej reaguje i określić, które kołysanki mogą stać się faworytami pociechy.

Kotki Dwa

Przykładowa zwrotka:

„Aaa, kotki dwa,
szarobure obydwa,
nic nie będą robiły,
tylko ciebie bawiły.”

Był Sobie Król

Przykładowa zwrotka:

„Był sobie król, był sobie paź,
i była też królewna.
Żyli wśród róż, nie znali burz,
Rzecz najzupełniej pewna.
żyli wśród róż, nie znali burz,
Rzecz najzupełniej pewna.”

Dorotka

Przykładowa zwrotka:

„Ta Dorotka, ta malusia, ta malusia,
tańcowała dokolusia, dokolusia,
tańcowała ranną rosą, ranną rosą,
i tupała nóżką bosą, nóżką bosą.”

Ach Śpij Kochanie

Przykładowa zwrotka:

„Ach śpij, Kochanie
Jeśli gwiazdki z nieba chcesz, dostaniesz
Czego pragniesz, daj mi znać
Ja Ci wszystko mogę dać
Więc dlaczego nie chcesz spać?”

Iskiereczka

Przykładowa zwrotka:

„Na Wojtusia z popielnika
Iskiereczka mruga
Choć opowiem Ci bajeczkę
Bajka będzie długa.”

Iskrzący zimny ogien na czarnym tle.
Iskiereczka obiecuje Wojtusiowi długą bajkę, ale cała kołysanka ma tylko dwie zwrotki. | źródło: Unsplash - Eric Han

Idzie Niebo Ciemną Nocą

Przykładowa zwrotka:

„Idzie niebo ciemną nocą,
ma w fartuszku pełno gwiazd.
Gwiazdki błyszczą i migocą,
aż wyjrzały ptaszki z gniazd.”

Kołysanka dla Okruszka

Przykładowa zwrotka:

„Królu mój, Ty śpij, Ty śpij, a ja,
Królu mój, nie będę dzisiaj spał.
Kiedyś tam będziesz miał dorosłą duszę,
kiedyś tam, kiedyś tam…
Ale dziś jesteś mały jak okruszek,
który los rzucił nam.”

Stary Niedźwiedź

Cały tekst:

„Stary niedźwiedź mocno śpi,
stary niedźwiedź mocno śpi.
My go nie zbudzimy, bo się go boimy,
jak się zbudzi, to nas zje.
jak się zbudzi, to nas zje.”

Jeśli znasz już wszystkie powyższe kołysanki i chcesz poznać więcej, zajrzyj do książki z literaturą dziecięcą bądź wyszukaj nowych tytułów w Internecie.

Poza kołysankami znajdziesz też rymowanki dla najmłodszych, takie jak: „Siała baba mak”, „W pokoiku na stoliku”, „Pieje kogut”, „Mam trzy latka”, „Idzie rak”, „Tańcowały dwa Michały”, „Kosi kosi łapci”, „Lata osa koło nosa”... Oczywiście w Internecie można znaleźć wiele więcej.

Jeśli chcesz uzyskać bardziej szczegółową listę utworów dziecięcych, na przykład listę dostosowaną do twojego dziecka i tego, co lubi, możesz również spróbować skontaktować się z korepetytorem języka polskiego w Superprof, aby dowiedzieć się, które kołysanki powinny zostać dobrze przyjęte przez twoje dziecko. Korepetytorzy Superprof mogą zapewnić pomoc zarówno osobiście, jak i online, więc informacje możesz zdobyć wysyłając kilka e-maili do wybranego korepetytora, aby mógł on przygotować plan nauki dostosowany do twojego dziecka.

Różowa kołyska dla dziecka.
Mamy mogą czytać wierszyki i śpiewać kołysanki swoim dzieciom będąc jeszcze w ciąży! | źródło: Unsplash - free stocks

Jak i Kiedy Śpiewać Kołysanki?

Aby zapewnić dziecku jak najwięcej korzyści z kołysanek dziecięcych, spróbuj regularnie poświęcić trochę czasu na zaśpiewanie dziecku jednej lub dwóch z nich. Świetny moment na śpiewanie dziecku to:

  • Zabawa,
  • Czas karmienia,
  • Pora snu.

Staraj się również śpiewać kołysanki tak wyraźnie i pewnie, jak to tylko możliwe, ponieważ pomoże to poprawić umiejętności słuchania twojego dziecka, a także pomoże utrzymać jego uwagę przez cały czas trwania piosenki.

Jeśli twoje dziecko nie reaguje zbyt dobrze na kołysanki, możesz użyć rekwizytów (chociażby zabawki), aby bardziej je zaangażować. Jeśli nie masz żadnych rekwizytów, skuteczne mogą być również zdjęcia, różne głosy lub odgrywanie niektórych części piosenki. Muzyka to świetny towarzysz kołysanek. Możesz skorzystać z serwisu YouTube (kategoria dla dzieci) lub włączyć radio, a pozytywka na dobranoc przyzwyczai dziecko do melodii.

Gdy maluch poczuje się dobrze z kołysankami, następnym wielkim krokiem może być zapoznanie go z krótkimi wierszami lub tomikami poetyckimi. Istnieje tak wiele uroczych zbiorów poezji, które zostały napisane z myślą o małych dzieciach i przedszkolakach, więc nie brakuje wyboru wciągających dzieł dobrej jakości.

Wszystkie wiersze dla dzieci, podobnie jak kołysanki, mogą być bardzo korzystne dla dziecka na etapie nauki języka, ponieważ mogą również uczyć pojęć, takich jak budowa zdań, użycie sylab, elastyczność kolejności słów w języku polskim i wielu innych zasad.

Niezależnie od tego, czy twoje dziecko polubi zabawne wiersze, autorstwa poetów takich jak Julian Tuwim czy Jan Brzechwa, czy też wolałoby coś krótkiego, jak utwory Władysława Bełzy lub Józefa Czechowicza, na pewno znajdziesz coś dla swojej pociechy. Jeśli chcesz zainteresować najmłodszych innymi formami poezji, haiku lub limeryk może być świetnym sposobem na poprawę umiejętności rozumienia języka polskiego twojego dziecka.

Oprócz kołysanek, słynnych wierszy i nowej poezji istnieje wiele różnych sposobów rozwijania umiejętności słuchania i mówienia dziecka w młodym wieku. Jeśli szukasz sposobów na poprawę umiejętności rozumienia języka polskiego twojego dziecka, możesz również zatrudnić korepetytora języka polskiego, który specjalizuje się w nauczaniu dzieci w wieku przedszkolnym i małych dzieci, aby udzielił kilku wskazówek i porad.

Jeśli wpiszesz swój kod pocztowy na stronie Superprof, możesz połączyć się z lokalnymi nauczycielami, a także z korepetytorami, którzy chętnie udzielają lekcji poezji online. Kwestią jest, czy wolisz naukę indywidualną, czy też naukę zdalną dla swojego dziecka, jeśli chodzi o znalezienie odpowiedniego korepetytora. Przeanalizuj swoje potrzeby i już dziś znajdź idealnego korepetytora!

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.