Poezja może być trudnym tematem do zgłębienia. Chociaż wiersze są wspaniałą formą ekspresji, zarówno pisemnej, jak i werbalnej, z jakiegoś powodu jest to dziedzina nauki języka polskiego, która znajduje się na uboczu.

Jednak, nie powinno tak być, ponieważ poezja może mieć tak wiele korzyści i może naprawdę pomóc rozwinąć umiejętności językowe dziecka. Co więcej, przy tak wielu książkach zawierających utwory poetyckie, które są skierowane do dzieci, nie ma powodu, dla którego dziecko nie mogłoby nauczyć się doceniać ten często pomijany temat od najmłodszych lat.

Poniżej znajdziesz wyjaśnienie, dlaczego nauka poezji jest ważna dla dzieci, a także listę książek z wierszami odpowiednimi dla dzieci. Na koniec podano sugestie, do kogo można zwrócić się o dodatkowe informacje na temat książek zawierających poezję dla dzieci.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Poezja
Irena
5
5 (16 oceny)
Irena
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marta
5
5 (6 oceny)
Marta
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Magdalena
5
5 (1 oceny)
Magdalena
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (3 oceny)
Julia
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marta
5
5 (2 oceny)
Marta
zł25
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (3 oceny)
Julia
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Paulina
Paulina
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Urszula
5
5 (4 oceny)
Urszula
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Irena
5
5 (16 oceny)
Irena
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marta
5
5 (6 oceny)
Marta
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Magdalena
5
5 (1 oceny)
Magdalena
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (3 oceny)
Julia
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marta
5
5 (2 oceny)
Marta
zł25
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (3 oceny)
Julia
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Paulina
Paulina
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Urszula
5
5 (4 oceny)
Urszula
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Dlaczego Poezja dla Dzieci Jest Ważna?

Chociaż, według dzieci, poezja niekoniecznie cieszy się najlepszą reputacją wśród przedmiotów przeznaczonych do nauki, często wynika to ze sposobu, w jaki naucza się poezji dzieci i młodzież, a nie z jakichkolwiek problemów z samą dziedziną.

Często poezja jest pomijana w innych aspektach programu nauczania języka polskiego, podczas gdy w rzeczywistości może być zarówno niezwykle interesująca, jak i satysfakcjonująca.

Poezja może pomóc dzieciom zapoznać się z różnymi stylami pisania i zapewnić im szerszy wybór utworów do czytania. Nauka o istotności poezji zapewnia dzieciom wiele innych korzyści:

  • Może pomóc rozwinąć umiejętności czytania i mówienia dzieci, ponieważ książki z wierszami dla dzieci często wzbogacone są ujmującymi ilustracjami, które podkreślają, co się dzieje w opowiadanej historii,
  • Uczy dzieci budowy zdań i może wprowadzić je w pojęcia gramatyczne, od czasowników i przymiotników po rzeczowniki,
  • Wiersze są na ogół krótsze niż inne prace pisane, więc mogą być świetnym narzędziem do nauki, jeśli dziecko ma problemy z koncentracją lub denerwuje się pisaniem dłuższych prac pisemnych.
Szklana kula i książka na łóżku oswietlonym przez małe żaróweczki.
Książki poetyckie dla dzieci mogą być świetnym narzędziem do nauki. | źródło: Unsplash - Dollar Gill

Książki z Poezją dla Dzieci - Na Co Zwrócić Uwagę

Jest wiele różnych rzeczy, które wpływają na to, które książki z wierszykami będą najbardziej odpowiednie dla dziecka, w tym:

  • Wiek dziecka i czy książka jest przeznaczona dla dzieci w tym przedziale wiekowym,
  • Długość książki, co jest ważne, jeśli dziecko woli długie lub krótkie lektury,
  • Czy dziecko ma preferencje co do stylu poezji lub typów poetów.

Poniższa literatura jest ogólnie uważana za odpowiednią dla dzieci w wieku szkolnym i często zajmuje dobre miejsca na listach najlepszych pozycji poetyckich, które można przeczytać dzieciom.

Oczywiście, jeśli kiedykolwiek będziesz mieć wątpliwości, warto najpierw przeczytać książkę samodzielnie, sprawdzić zawartość książki i upewnić się, że jest to coś, co jest odpowiednie dla dziecka i coś, co by mu się podobało.

Bez zbędnych ceregieli, niektóre z najlepszych polskich i zagranicznych książek z wierszami dla dzieci to:

Kot Prot, Dr Seuss (tłumaczenie polskie: Stanisław Barańczak - oryginalny język: angielski)

„Kot Prot” autorstwa Dr Seussa to łatwy wstęp do poezji dla dzieci. Dziecko odczyta go na głos samodzielnie równie łatwo, jak z opiekunem. Można też śpiewać tekst wierszyka, co naprawdę pomoże zaangażować wyobraźnię dziecka i pobudzić jego kreatywność.

Utwory autora popularnych rymowanek dla dzieci to seria wielu innych tytułów.

Cena: ok. 20 PLN. Oprawa: Twarda. Wydanie: Media Rodzina.

Wiersze, wierszyki, rymowanki dla dzieci

Polska pozycja - wybór najpiękniejszych, tych najbardziej znanych i mniej znanych wierszy, wierszyków, wyliczanek i rymowanek dla dzieci. W środku znajdziecie utwory najbardziej znanych autorów - Aleksandra Fredry, Stanisława Jachowicza, Marii Konopnickiej, Ignacego Krasickiego, Władysława Bełzy.

Książka jest podzielona na części z wierszami dostosowanymi do konkretnej grupy wiekowej. Pierwsza część to proste rymowanki, wyliczanki i wierszyki dla 2-lata, potem dłuższe wierszyki dla 3-latka, następnie 4-latka i dla 5-latka. Książka będzie jakby „rosła” z dzieckiem – od maluszków do 5-latków.

Cena: ok. 25 PLN. Oprawa: Twarda. Wydanie: Wydawnictwo Zielona Sowa.

Brzechwa dzieciom, Jan Brzechwa

Zapoznaj swoje dziecko z prawdziwą klasyką literatury dziecięcej. Wspólne czytaj najpiękniejsze wiersze Jana Brzechwy znajdujące się w książce. Przyniosą wiele radości i dadzą okazję do ćwiczenia pamięci poprzez recytowanie ulubionych utworów.

Przyjemne w odbiorze, a przy tym pouczające teksty humorystycznych wierszy, zachęcą najmłodszych do poznawania kolejnych utworów poetyckich. Ta książka to pozycja, która powinna trafić do każdej biblioteczki dla najmłodszych.

Oprócz najbardziej znanych wierszyków Jana Brzechwy dla najmłodszych w publikacji znajdują się również mniej popularne, ale równie piękne utwory, które warto poznać.

Cena: 10-45 PLN. Oprawa: Miękka lub twarda.

Dziewczynka siedząca na trawie, czytająca książkę.
Niektóre książki z poezją dla dzieci są bardzo popularne. | źródło: Unsplash - MI PHAM

Wiersze dla dzieci, Julian Tuwim

Szeroki wybór nieśmiertelnych wierszy należących do ścisłej klasyki literatury dziecięcej. Z całą pewnością utwory te zna każdy dorosły, powinno je też poznać każde dziecko. Są obecne w szkołach, w przedszkolach i w domowych biblioteczkach.

Ciepłe i pełne humoru wiersze Juliana Tuwima takie, jak Rzepka, Lokomotywa, Słoń Trąbalski, Spóźniony słowik, Okulary czy Ptasie radio od lat bawią kolejne pokolenia czytelników. Towarzyszą im przepiękne, barwne, nowoczesne ilustracje, które uprzyjemnią lekturę i sprawią, że zarówno dzieci, jak i dorośli na długo zapamiętają tę książkę.

Cena: 5-30 PLN. Oprawa: Miękka lub twarda.

Idzie niebo i inne wiersze, Ewa Szelburg-Zarembina

Najpiękniejsze i najbardziej znane polskie wiersze dla dzieci Ewy Szelburg-Zarembiny. Bohaterowie, których historie pamięta się przez całe życie. W zbiorze między innymi: Idzie niebo, Jak słonko szło spać, Baśń o kocie w butach, Szara godzina. To książka, która będzie towarzyszyć dzieciom przez całe dzieciństwo.

Cena: ok. 10 PLN. Oprawa: Twarda. Wydanie: Wydawnictwo Ibis.

Symfonia zwierząt, Dan Brown (tłumaczenie polskie: Michał Rusinek - oryginalny język: angielski)

Autor przedstawia maestro Mysz, z batutą w ręku, która zabiera czytelników w odwiedziny do różnych zwierząt. Spotyka między innymi gepardy, kangury, słonie i płetwale błękitne. Każda historia niesie ważne przesłanie dla czytelnika.

Czytaniu książki towarzyszyć może muzyka, odtwarzana przy pomocy darmowej, interaktywnej aplikacji, wykorzystującej rzeczywistość rozszerzoną. By cieszyć się znakomitymi melodiami, wystarczy przytrzymać kamerę urządzenia mobilnego nad daną stroną.

Cena: ok. 30 PLN. Oprawa: Twarda. Wydanie: Wydawnictwo Debit.

Oczywiście, jeśli szukasz dalszych inspiracji przy wyborze książeczki z rymowanymi historiami, która będzie odpowiednia dla najmłodszych czytelników, zawsze możesz skontaktować się z nauczycielem szkoły podstawowej, w celu uzyskania zaleceń lub porozmawiać z korepetytorem języka polskiego, aby poznać pozostałe popularne wśród dzieci tytuły.

Superprof ma wielu nauczycieli języka polskiego, więc można się skupić na poszukiwaniu korepetytora, który ma doświadczenie w edukacji podstawowej i zwrócić się do niego o pomoc.

Dziecko trzymające książkę z rozdziawioną buzią.
Wypróbuj różne książki z wierszami dla dzieci, aby zobaczyć, które z nich najbardziej spodobają się twojemu dziecku. | źródło: Unsplash - Ben White

Doświadczeni Nauczyciele Potrafią Wskazać Najlepsze Wiersze dla Dzieci

Jak wspomniano powyżej, w razie wątpliwości najlepiej zapytać eksperta o radę, jakie wiersze mogą zainteresować twoje dziecko.

Do poezji można sięgać w każdym wieku, a dziecko może zacząć czytać poezję, gdy tylko zacznie czytać inne formy dzieł pisanych.

Jeśli twoje dziecko jest jeszcze maluchem, warto porozmawiać z pracownikiem żłobka tego dziecka, jeśli dziecko do takiego uczęszcza, aby sprawdzić, czy mają pod ręką jakieś książki z rymowankami do przeczytania dla dzieci i czy są jakieś, które poleciliby najmłodszym czytelnikom do domu.

Podobnie, jeśli twoje dziecko uczęszcza do szkoły podstawowej, zapytaj nauczyciela, które utwory poetyckie znajdują się w programie nauczania szkoły i czy są jakieś prace, które mógłbyś pożyczyć lub kupić dla swojego dziecka, aby uzupełnić jego naukę.

Jest wielu popularnych poetów, których klasyka literatury omawiana jest zwykle w szkołach, na przykład Julian Tuwim, Jan Brzechwa, Konstanty Ildefons Gałczyński, Zbigniew Herbert, Adam Mickiewicz, Czesław Miłosz, Tadeusz Różewicz, Juliusz Słowacki, Julian Przyboś, Leopold Staff czy Jan Twardowski. Nie unika jednak wątpliwości, że szkoła nie jest w stanie objąć pracy każdego znanego poety i laureata nagród, więc można docenić zewnętrzny wkład nauczycieli i wychowawców.

Oczywiście, zawsze możesz poprosić dziecko, aby samo sprawdziło, jaką poezję lubi. Na przykład mogą preferować sonet od innych form pisania poezji, takich jak kołysanki, bajki, haiku, limeryki, nonsensowną poezję lub wiersz nieregularny.

Charakter wiersza może mieć również wpływ na to, jak dobrze dziecko na niego zareaguje. Na przykład niektóre dzieci wolą czytać na głos głupie lub zabawne wiersze, podczas gdy inne wolą czytać cały zbiór poezji, który zawiera szereg wierszy w różnych stylach.

Wreszcie, jeśli chcesz pomóc dziecku poprawić rozumienie poezji lub chcesz dalej rozwijać jego umiejętności twórczego pisania, możesz zatrudnić osobistego nauczyciela, który pomoże mu w czytaniu i pisaniu poezji, wprowadzając w świat literatury.

Pisanie poezji i redagowanie nowych wierszy może pomóc rozwinąć kreatywność dziecka, a także nauczyć je ważnych pojęć, takich jak rym i rytm, podkreślić wpływ głośnego czytania słowa pisanego i wyposażyć w inne umiejętności literackie, które mogą być przydatne podczas pisania twórczego opowiadania, bajki lub literatury faktu.

Na Superprof znajdziesz nauczycieli języka polskiego z doświadczeniem w nauczaniu dzieci zarówno pisania, jak i czytania poezji. Jeśli więc jest to dziedzina języka polskiego, którą chciałbyś, aby twoje dziecko doceniło głębiej, niezależnie od tego, czy jest to obszar, który mu się podoba czy dlatego, że poezji nie poświęca się wystarczającej uwagi w programie nauczania, korepetytor może być świetnym pomocnikiem podczas rozwijania w dziecku zrozumienia technik i środków poetyckich.

Podobnie, korepetytor może również pomóc rozwinąć wiedzę i świadomość dziecka w temacie języka polskiego i literatury w szerszym zakresie. W tym aspekcie, nauczyciel może zapewnić szeroką gamę bieżącej pomocy, jeśli chodzi o edukację dzieci i młodzieży w języku polskim.

Po prostu wprowadź swój kod pocztowy w Superprof, aby znaleźć lokalnych nauczycieli, których specjalizacją jest język polski, w twojej okolicy lub zobacz ofertę korepetytora, który może zapewnić naukę online. Następnym razem będąc w księgarni, dodaj do koszyka kilka pozycji literatury dziecięcej i pokaż dziecku magiczny świat poezji!

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.