Jeśli chcesz rozwinąć w swoim dziecku zamiłowanie do poezji, istnieje wiele wierszyków, od których można zacząć.

Przede wszystkim, warto pomyśleć o kilku czynnikach:

 • Rodzaj wierszyków, którymi dziecko się interesuje,
 • Czy jacyś konkretni poeci lub ich utwory znajdują się w programie nauczania języka polskiego twojego dziecka w szkole, na przykład Jan Brzechwa,
 • Czy twoje dziecko lubi wiersze na określone tematy,
 • Czy twoje dziecko woli czytać krótkie lub zabawne wiersze, akrostychy czy wiersze rymowane.

Kiedy już wiesz, jakie wierszyki najbardziej zainteresowałyby twoje dziecko i które pomogłyby mu w zrozumieniu poezji, zarówno pisanej, jak i mówionej, możesz znaleźć szereg łatwych do przeczytania wierszy, które będą bawić pociechę przez wiele godzin.

Zwróć uwagę, że nawet sięgnięcie po inne gatunki związane z poezją, takie jak kołysanki, może być również świetnym punktem wyjściowym do poszukiwania dzieł, które spodobają się najmłodszym podczas ich literackiej podróży.

Poniżej znajdziesz listę wierszyków, które mogą spodobać się twojemu dziecku. Zobacz krótkie wiersze, zabawne wiersze i słynne wiersze, które twoje dziecko może znać ze szkoły.

Mężczyzna w garniturze i niebieskich okularach z lupą przed twarzą.
Poezja dla dzieci musi być prosta i czytelna, a jej wybór może być trudny. | źródło: Unsplash - Marten Newhall
Dostępni najlepsi nauczyciele z: Poezja
Irena
5
5 (16 oceny)
Irena
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Gabriela
5
5 (6 oceny)
Gabriela
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marta
5
5 (6 oceny)
Marta
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jakub
5
5 (3 oceny)
Jakub
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wojciech
5
5 (3 oceny)
Wojciech
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Magdalena
5
5 (1 oceny)
Magdalena
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marta
5
5 (2 oceny)
Marta
zł25
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (2 oceny)
Julia
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Irena
5
5 (16 oceny)
Irena
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Gabriela
5
5 (6 oceny)
Gabriela
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marta
5
5 (6 oceny)
Marta
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jakub
5
5 (3 oceny)
Jakub
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wojciech
5
5 (3 oceny)
Wojciech
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Magdalena
5
5 (1 oceny)
Magdalena
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marta
5
5 (2 oceny)
Marta
zł25
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (2 oceny)
Julia
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Śmieszne Wiersze dla Dzieci

Dzieci uwielbiają zabawne wiersze i trudno się im dziwić! Dzieci kochają humor (a któż go nie kocha), więc śmieszne wiersze to świetny sposób, aby zachęcić dziecko do czytania poezji, a czytanie na głos może być wyjątkowo satysfakcjonujące.

Chociaż każde wydawnictwo ma w swojej ofercie zbiór poezji w postaci książki, którą można kupić online lub wypożyczyć w lokalnej bibliotece, zakres polskiej literatury dziecięcej obejmuje wachlarz szerszy niż książki, tomiki poezji i bajki. Przykładowo, napotkać można zestawienia zabawnych wierszy oraz masę pojedynczych wierszyków, które rozśmieszą najmłodszych.

Nawet jeśli twoje dziecko preferuje haiku, kołysanki lub rymowanki, dostępnych jest wiele wierszy, które mogą je zainspirować.

Na przykład, wiersz „Kaczka Dziwaczka” autorstwa Jana Brzechwy. Jan Brzechwa był polskim pisarzem odnoszącym ogromne sukcesy, znanym między innymi ze swoich wierszy i prozy dla młodych czytelników, książka z jego licznymi utworami to dobry pomysł na rozpoczęcie poetyckiej przygody.

Inne śmieszne polskie wiersze obejmują takie utwory jak:

 • „Okulary” - Julian Tuwim,
 • „Stefek Burczymucha” - Maria Konopnicka,
 • „Pchła” -  Hanna Niewiadomska,
 • „Komputer zachorował” - Agnieszka Galica.

Śmieszne wiersze są zawsze świetnym sposobem na zaangażowanie najmłodszych odbiorców, a przynajmniej jeden z powyższych wierszy z pewnością zachwyci i ożywi twoje dziecko.

Krótkie Wiersze dla Dzieci

Krótkie wiersze mogą być równie wspaniałym sposobem na wprowadzenie dziecka w świat poezji lub pogłębienie zamiłowania do niej.

Dzieje się tak, ponieważ krótkie wiersze są z natury dość szybkie do przeczytania. Oznacza to, że dzieci nie muszą poświęcać dużo czasu na czytanie takich wierszy, co jest idealne dla dzieci, które nie potrafią skoncentrować się przez dłuższy okres czasu lub nie wykazują dużego zainteresowania czytaniem. Ich skromna długość oznacza również, że łatwo je recytować.

Mając to na uwadze, kilka dobrych polskich krótkich wierszy, które przedstawią dzieciom, obejmują:

 • „Zła zima” - Maria Konopnicka,
 • „Abecadło” - Julian Tuwim,
 • „Skarżypyta” - Jan Brzechwa,
 • „W nocy” - Józef Czechowicz,
 • „Katechizm polskiego dziecka” - Władysław Bełza.

Jeśli twoje dziecko jest szczególnie podekscytowane krótkimi wierszykami oraz książkami z poezją i jest na etapie, na którym może ćwiczyć swoje umiejętności pisania, dobrym pomysłem może być poproszenie dziecka o ponowne napisanie tych krótkich wierszy lub próbę stworzenia własnych.

Nauka pisania to kluczowa umiejętność, a tworzenie poezji może być zabawnym sposobem na nauczenie dziecka znaczenia i roli rytmu w słowach, a także pojęć gramatycznych, takich jak sylaby i wersety.

Jeśli potrzebujesz pomocy w wymyślaniu ćwiczeń pisemnych lub chcesz, aby twoje dziecko zaczęło pisać wiersze, możesz również zwrócić się do korepetytora języka polskiego, aby uzyskać wskazówki, jak rozwijać umiejętności językowe swoich dzieci. Znajdziesz wielu nauczycieli, którzy mają doświadczenie w nauczaniu języka polskiego najmłodszych i mogą zapewnić indywidualną pomoc.

Inne Znane Wierszyki dla Dzieci

Oprócz zabawnych lub krótkich wierszy, istnieją również słynne wierszy, które są znane same z siebie i inspirują zarówno dzieci, jak i dorosłych od wielu lat, jeśli nie dziesięcioleci.

Poniżej znajduje się tylko kilka słynnych wierszy, które mogą spodobać się twojemu dziecku.

Śpiący kotek w białej pościeli.
„Chory kotek” to słynny polski wiersz dla dzieci. | źródło: Unsplash - Kate Stone Matheson

Chory Kotek, autor Stanisław Jachowicz

Ten wiersz, jak sugeruje tytuł, dotyczy chorego kotka, którego odwiedza lekarz. Po rozmowie z pacjentem, doktor dochodzi do wniosku, że koteczek się zwyczajnie przejadł. Wiersz kończy się morałem przestrzegającym dzieci przed łakomstwem.

Na Straganie, autor Jan Brzechw

Niczym dzień na prawdziwym targowisku, warzywa dyskutują i przekomarzają się. Seler, burak, groch, seler, każdy ma coś do powiedzenia. Może ten wierszyk sprawi, że twoje dziecko zacznie patrzeć przychylniejszym okiem na zielone warzywa?

Paweł i Gaweł, autor Aleksander Fredro

Kolejny wiersz moralizatorki. Opowiada o przygodach dwóch sąsiadów, każdy z nich o skrajnie innym temperamencie. Jak ogień i woda! Woda rzeczywiście bierze udział w ich waśniach. Wierszyk ma na celu uczyć dzieci szacunku dla innych ludzi. Jeśli my będziemy złośliwi dla nich, odpłacą się nam pięknym za nadobne.

Lokomotywa, autor Julian Tuwim

A któż za młodu nie odbył podróży po wszystkich wagonach opisanego w tym wierszu pociągu? Dzielna i silna lokomotywa poradziła sobie z całym niesamowitym ładunkiem! Rytmiczny i onomatopeiczny wiersz na pewno spodoba się najmłodszym, a zapał jaki w niego można włożyć równać się będzie tylko najlepszym przygodom.

Pociąg jadący wśród drzew.
Lokomotywa to jeden z najbardziej znanych wierszyków Juliana Tuwima. | źródło: Unsplash - Denis Chick

Znajdź Najpiękniejsze Wiersze dla Swojego Dziecka

Oczywiście, chociaż twoje dziecko mogło już przeczytać niektóre z powyższych wierszy lub może się ich uczyć w szkole w ciągu najbliższych kilku lat, jest tak wiele wierszy, że nie sposób nie trafić na styl poezji, w którym zakocha się twoje dziecko. To do ciebie należy obowiązek udostępnienia najmłodszym kontaktu z takimi dziełami.

Poezja dziecięca to rozległa dziedzina, obejmująca szeroki wachlarz dzieł i stylów pisania, od limeryków po haiku, sonety i nie tylko. Co więcej, poezja wykorzystuje różne emocje, od szczęścia i miłości do żalu i straty, więc wiersze dla dzieci mogą być potężnym narzędziem do nauki, a jednocześnie wzbudzać u najmłodszych szereg uczuć.

Oznacza to, że razem zdecydujecie jak długa lub krótka ma być podróż poetycka twojego dziecka. Jeśli twoje dziecko szczególnie kocha poezję, to dobra wiadomość jest taka, że ​​znajdziecie wielu poetów i laureatów nagród, którzy zapewnią dzieciom rozrywkę na długie lata.

Bardzo pomocne może być również poproszenie dzieci o pisanie wierszy w ich ulubionym stylu, niezależnie od tego, czy wiersz ten zawiera dużo aliteracji, czy ma formę limeryku. Samo pisanie to świetny sposób na rozwijanie podstawowych umiejętności w języku polskim, a układanie wierszy może naprawdę pomóc zaangażować kreatywną stronę dziecka.

Jeśli język polski, albo literatura polska nie są twoją mocną stroną i nie czujesz się na siłach, aby pomóc dzieciom w nauce poezji, dodaj wiersze do swojego repertuaru śpiewanego i wykonuj wierszyki jako piosenki lub jeśli chciałbyś uzyskać dodatkowe wskazówki, które nowe wiersze warto przeczytać, zawsze możesz zwrócić się do korepetytora po dodatkową pomoc.

Nauczyciel języka polskiego może pomóc określić, które utwory poetyckie mogą zainteresować twoje dziecko, a także może wyznaczyć im zadania, które pomogą rozwinąć umiejętności pisania. Oczywiście nauczyciele języka polskiego specjalizują się nie tylko w poezji, więc mogą również pomóc twojemu dziecku we wszystkich aspektach programu nauczania języka polskiego, takich jak:

 • Struktura zdań i gramatyka,
 • Definicje terminów, takich jak zaimki, rzeczowniki, przymiotniki, przysłówki i czasowniki,
 • Dowolna lektura, niezależnie od tego, czy to beletrystyka, czy literatura faktu.

Jeśli chcesz znaleźć korepetytora języka polskiego dla swojego dziecka, możesz skorzystać z witryn takich jak Superprof, aby znaleźć nauczyciela języka polskiego w pobliżu. Podobnie, jeśli wolisz, aby lekcje poezji były prowadzone przez Internet, jest wielu nauczycieli, którzy chętnie udzielają lekcji zdalnie. Oznacza to, że masz swobodę decydowania, czy nauka indywidualna czy zdalna byłaby najlepszym sposobem nauki twojego dziecka.

Więc porównaj ofertę licznych nauczycieli (doświadczenie, cena, lokalizacja) już dziś i przekonaj się, czy korepetycje mogą ci pomóc! A jeśli wciąż jesteś niezdecydowany, następnym razem będąc na zakupach, dodaj do koszyka książki z poezją dla dzieci i sprawdź, czy twoja pociecha będzie chciała więcej.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.