Doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem polskim jest kluczową częścią rozwoju twojego dziecka. Chociaż wiele uwagi poświęca się nauce języka polskiego we wczesnych latach życia dziecka, istnieją pewne aspekty programu nauczania języka ojczystego, które często mogą zostać zaniedbane.

Jedną z tych dziedzin jest świat poezji i prozy. Poezja jest często sztuką niezrozumianą, błędnie postrzeganą jako nudna lub, po prostu, w programie nauczania brakuje czasu na zagłębienie się w jej walory, a znacznie większy nacisk kładzie się na czytanie i uczenie się z dłuższych opowiadań fabularnych lub literatury faktu.

Jednak, poezja ma wiele do zaoferowania, jeśli chodzi o naukę języka polskiego. Poniżej przedstawiamy niektóre z tych korzyści i zasugerujemy kilka wspaniałych dzieł, które możesz wykorzystać, aby wzbudzić w dziecku zamiłowanie i uznanie dla poezji.

Dziecko z pomarańczową książką z literą E.
Poezja dla dzieci może pomóc najmłodszym zdobywać nowe umiejętności językowe. | źródło: Unsplash - Paul Hanaoka
Dostępni najlepsi nauczyciele z: Poezja
Irena
5
5 (14 oceny)
Irena
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marta
5
5 (6 oceny)
Marta
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Magdalena
5
5 (1 oceny)
Magdalena
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marta
5
5 (2 oceny)
Marta
zł25
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (3 oceny)
Julia
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Paulina
Paulina
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Urszula
5
5 (4 oceny)
Urszula
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Franciszek
5
5 (2 oceny)
Franciszek
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Irena
5
5 (14 oceny)
Irena
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marta
5
5 (6 oceny)
Marta
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Magdalena
5
5 (1 oceny)
Magdalena
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marta
5
5 (2 oceny)
Marta
zł25
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (3 oceny)
Julia
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Paulina
Paulina
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Urszula
5
5 (4 oceny)
Urszula
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Franciszek
5
5 (2 oceny)
Franciszek
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Poezja dla Dzieci w Książkach

Książka z wierszykami może być fantastycznym sposobem na wprowadzenie dzieci w świat poezji i ilustracji. Dzieje się tak, ponieważ książki z utworami dziecięcymi wzbogacone o barwne ilustracje stanowią zbiór różnych wierszy dla dzieci, które czytelnicy mogą odkrywać i z których mogą się uczyć.

Co więcej, jeśli chodzi o nauczanie dzieci poezji, im więcej wierszy przedstawisz swojemu dziecku i przeczytasz mu na głos, tym lepiej!

Dzieje się tak, ponieważ poezja, jako całość, może przynieść dziecku szereg korzyści literackich. Na przykład:

 • Książki z wierszykami mogą być wspaniałym sposobem rozwijania umiejętności czytania i pisania dziecka, nawet od najmłodszych lat,
 • Poezja pomaga dzieciom zrozumieć reguły gramatyczne, które składają się na język polski, pomagając im nauczyć się pisać,
 • Czytanie wierszy zajmuje zwykle mniej czasu w porównaniu z literaturą beletrystyczną i literaturą faktu, więc jest świetnym narzędziem nauki dla dzieci, które mają trudności ze skupieniem się na dziełach wymagających więcej uwagi.

Biorąc pod uwagę wszystkie korzyści, jakie klasyka poezji może wnieść do nauki języka polskiego dziecka, pomijając samą poprawę umiejętności pisania poezji, warto poświęcić trochę czasu na znalezienie wierszy, które najbardziej przemawiają do twojego dziecka i najbardziej mu odpowiadają, niezależnie od tego, czy są to krótkie wierszyki, głupie lub śmieszne wiersze, haiku lub wiersze z dużą ilością rymowanych słów lub aliteracji.

Dzieje się tak, ponieważ kiedy dziecko skupia się na wierszu, opowiadanej przez niego historii i sympatycznych bohaterach, jest bardziej prawdopodobne, że zwróci uwagę na ogół wiersza i utrwali wymowę, sylaby, strukturę zdań i kolejność słów.

W rezultacie, szukając książek dziecięcych, staraj się pomyśleć o typach wierszy, które spodobałyby się twojemu dziecku, czy ma ulubionego poetę i czy woli krótsze czy dłuższe wiersze. Zastanów się też, czy z przyjemnością przeczytasz wiersz na głos.

Biorąc pod uwagę takie względy, możesz wybrać książkę ze zbiorem poezji lub fragment wiersza, który naprawdę spodoba się twojemu dziecku, niezależnie od tego, czy jest to długi tomik poezji Jana Brzechwy czyli krótki zbiór pięknie napisanych limeryków.

Podobnie, jeśli masz trudności ze znalezieniem inspiracji, szukając nowych lub znanych wierszy, albo chcesz wiedzieć, które książki z utworami poetyckimi byłyby odpowiednie dla twojego dziecka, zawsze możesz zwrócić się do wychowawcy przedszkolnego lub nauczyciela języka polskiego w szkole podstawowej dziecka, aby uzyskać porady i wskazówki (wydawnictwo, wydanie, autor, seria).

Dodatkowo możesz poprosić korepetytorów języka polskiego na stronach takich jak Superprof o ich wkład. Superprof ma wielu nauczycieli, którzy specjalizują się w różnych przedmiotach, w tym w języku polskim. Oznacza to, że jeśli szukasz specjalisty od języka polskiego, który ma doświadczenie w nauczaniu małych dzieci literatury i poezji, wyszukiwanie w witrynie Superprof powinno znaleźć odpowiedniego korepetytora.

Jeśli potrzebujesz wstępnych pomysłów na książki z wierszykami, które możesz przeczytać z dzieckiem, spróbuj następujących rozwiązań:

 • Brzechwa dzieciom”, autor Jan Brzechwa,
 • „Wiersze dla dzieci”, autor Julian Tuwim,
 • „Kot Prot”, autor Dr Seuss (tłumaczenie polskie: Stanisław Barańczak - oryginalny język: angielski).

Po przejrzeniu wstępnej selekcji książek możesz przejść do innych książek z wierszami. Seria książeczek „Najpiękniejsze wiersze dla dzieci” (wydawnictwo Sowa, oprawa twarda lub miękka) przedstawia wierszyki najlepszych polskich poetów.

Dwoje dzieci, siedzących na schodach z kartką.
Wiersze dla dzieci mogą pomóc rozwinąć świadomość gramatyczną dziecka. | źródło: Unsplash - Rachel

Wiersze dla Dzieci

Chociaż książki z wierszykami mogą być świetnym sposobem na wprowadzenie dzieci w poezję i poprawę ich umiejętności czytania i pisania, nie jest to jedyny sposób, aby to zrobić.

Rzeczywiście, jeśli nie masz pewności, czy twoje dziecko pokocha poezję lub chcesz wypróbować szereg wierszy, czasami lepiej jest po prostu przeczytać z dzieckiem jeden lub dwa pojedyncze wiersze lub bajki, zanim weźmiecie na warsztat całą książkę z barwnymi ilustracjami, co dla niektórych dzieci może być przytłaczające.

Jeśli chodzi o znajdowanie pojedynczych wierszyków, które mogą spodobać się twojemu dziecku, istnieje kilka sposobów, na dokonanie odpowiedniego wyboru:

 • Zastanów się, czy twoje dziecko lubi określone rodzaje wierszy, czy to śmieszne wiersze, krótkie wiersze, sonet lub dwa, limeryk czy wiersze haiku,
 • Weź pod uwagę, czy twojemu dziecku spodobałyby się wiersze na określony temat, na przykład dinozaury,
 • Zastanów się, czy twoje dziecko dobrze by zareagowało na szczególnie znane wiersze napisane przez znanych poetów.

Jeśli chodzi o poezję dla dzieci, warto dziecku przeczytać utwory, takie jak:

 • Okulary”, autor Julian Tuwim
 • Stefek Burczymucha”, autorka Maria Konopnicka,
 • Skarżypyta”, autor Jan Brzechwa,
 • Ptaszki w klatce”, autor Ignacy Krasicki,
 • Chory Kotek”, auto Stanisław Jachowicz,
 • Katechizm polskiego dziecka”, autor Władysław Bełza.

Oczywiście te wiersze są znane z jakiegoś powodu i często są wciągające, dobrze napisane i opowiadają ciekawą historię. Co więcej, niektóre z tych wierszy mogłeś przeczytać, gdy byłeś młody, co oznacza, że ​​powinna to stanowić dodatkową zachętę, by przekonać swoje dziecko do wiersza, gdy mu go recytujesz.

Ewentualnie, jeśli twoje dziecko preferuje określone typy wierszy, na przykład śmieszne wiersze, które bawią najmłodszych czytelników, warto wypróbować kilka dobrych wierszy, takich jak „Kaczka dziwaczka” Jana Brzechwy lub „Lokomotywa” autorstwa Juliana Tuwima.

Oczywiście, jeśli szukasz inspiracji do dalszych poszukiwań wierszy odpowiednich dla dzieci, możesz również skontaktować się z korepetytorem języka polskiego Superprof, aby uzyskać poradę, które wiersze najlepiej odpowiadałyby potrzebom twojego dziecka i które pomogą mu rozwinąć umiejętności językowe.

Para kaczek krzyżówek nad wodą.
„Kaczka dziwaczka” to jedna z najbardziej znanych rymowanek dla najmłodszych czytelników. | źródło: Unsplash - James Wainscoat

Kołysanki dla Dzieci

Alternatywą dla wierszyków jest świetny sposób na rozwijanie umiejętności słuchowych dziecka poprzez kołysanki.

Kołysanki, zwykle śpiewane małym dzieciom, to świetny sposób na promowanie nauki języka polskiego i sztuki gry słownej, a także zachęcanie do interakcji społecznej poprzez śpiewanie kołysanek zespołowo, czy to wieczorem w rodzinie, czy w dzień w grupie w przedszkolu.

Kołysanki były cechą wspólną naszego dzieciństwa i nie bez powodu. Kołysanki istnieją już od bardzo dawna, a niektóre sięgają nawet XIII wieku. Oczywiście istnieją bardziej nowoczesne kołysanki dziecięce, które stały się popularne w ciągu ostatniego stulecia.

W związku z tym śpiewanie kołysanek dzieciom może być świetnym sposobem na podzielenie się historią muzyczną i językową, a przekazanie najmłodszym wiedzy o kołysankach, które sam śpiewałeś jako dziecko, jest zawsze wspaniałym uczuciem.

Kołysanki przynoszą również własny zestaw korzyści edukacyjnych dla dzieci. Chociaż nadal mają niewielką długość i wyjątkową strukturę zdań, którą posiada wiele wierszy, kołysanki oferują również korzyści edukacyjne dzięki powtarzalności, która jest w nich obecna.

Powtarzanie może być dla dzieci świetnym sposobem na zapamiętanie określonych słów i fantastycznym sposobem na poszerzenie słownictwa dziecka.

Jeśli szukasz inspiracji, które kołysanki byłyby dobre do zaśpiewania najmłodszym, oto najpiękniejsze utwory:

 • Kotki Dwa,
 • „Był Sobie Król”,
 • „Ach Śpij Kochanie”,
 • „Iskiereczka”.

Możesz również znaleźć wiele popularnych kołysanek i rymowanek w Internecie, korzystając z szybkiego wyszukiwania w Google, co przysporzy wielu okazji do zapoznania dziecka z różnymi utworami.

Jeśli szukasz sposobów na poprawę umiejętności językowych swojego dziecka, niezależnie od tego, czy chodzi o czytanie, pisanie, słuchanie czy mówienie, warto skontaktować się z sympatycznymi korepetytorami języka polskiego w Superprof, aby uzyskać dodatkową pomoc. Superprof ma opiekunów z doświadczeniem w nauczaniu małych dzieci, którzy rozumieją potrzeby edukacyjne dzieci w wieku szkolnym i nie tylko.

Po prostu wprowadź swój kod pocztowy i temat, w którym chcesz uzyskać pomoc, aby dopasować go do lokalnych korepetytorów w twojej okolicy. Dlaczego więc nie spróbować dzisiaj?

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.