Jeśli kochacie Naruto, Dragon Ball'a, One Piece i macie serce artysty, to pewnie myśleliście już o stworzeniu własnej mangi.

Nie jest to łatwe, ponieważ na początku należy nauczyć się wszystkich podstaw rysowania, z racji tego, że techniki mangaki w niczym nie przypominają technik zachodnich twórców komiksów. Przed Wami wiele do nauki; od charakterystycznej budowy ciała, po rysy twarzy postaci.

W tym artykule dowiecie się jak rysować mangę i poznacie podstawy, które będą Wam potrzebne, aby zacząć. Wkrótce będziecie na najlepszej drodze do rysowania jak znani mangakowie, tacy jak Kishimoto, Toriyama czy Matsumoto! Rysowanie mangi nie jest łatwe, ale oto jak możecie się tego nauczyć!

Znajdźcie zajęcia z rysunku dla siebie na stronie Superprof!

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Rysunek
Marta
5
5 (13 oceny)
Marta
zł65
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Veronika
5
5 (16 oceny)
Veronika
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sara
4,9
4,9 (10 oceny)
Sara
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Laura
5
5 (7 oceny)
Laura
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Iga
5
5 (5 oceny)
Iga
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ma
5
5 (8 oceny)
Ma
zł65
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (9 oceny)
Julia
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Katarzyna
5
5 (4 oceny)
Katarzyna
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marta
5
5 (13 oceny)
Marta
zł65
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Veronika
5
5 (16 oceny)
Veronika
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sara
4,9
4,9 (10 oceny)
Sara
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Laura
5
5 (7 oceny)
Laura
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Iga
5
5 (5 oceny)
Iga
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ma
5
5 (8 oceny)
Ma
zł65
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (9 oceny)
Julia
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Katarzyna
5
5 (4 oceny)
Katarzyna
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Charakterystyka mangi

Po pierwsze, musicie zrozumieć, czym jest manga i co ona oznacza dla kultury japońskiej. Jeśli nigdy nie czytaliście mangi, powinniście wiedzieć, że jest ona niezwykle popularna na całym świecie, nie tylko w Japonii.

Postacie anime narysowane na kartce
Postacie w mandze posiadają wiele charakterystycznych cech. (Źródło: Unsplash)

Co roku czytelnicy z niecierpliwością czekają na wydania każdych nowych części swoich ulubionych mang. Fabuły mogą się znacznie różnić w zależności od grupy wiekowej czytelników. Aczkolwiek, trzy główne typy mangi to Shōnen (dla chłopców), Shōjo (dla dziewcząt) i Seinen (dla dorosłych).

Style mang mogą się również różnić w zależności od mangaki. Na przykład dzieła mangaki Eiichiro Ody charakteryzują się innym stylem niż Jiro Taniguchiego; twórczość Ody charakteryzuje się dynamizmem i różnorodnością, natomiast, twórczość Taniguchiego spokojem i jednostajnością. Chociaż wiele mang posiada pewne cechy wspólne, które sprawiają, że oba dzieła są zaliczane do tej samej kategorii, każdy artysta pozostawia unikalny odcisk na swoim dziele.

Dodatkowo, anatomia postaci różni się od siebie w zależności od mangi. W mandze Shōjo postacie wydają się być delikatne i smukłe, podczas gdy w Shōnen mają one bardziej kwadratowe kształty i mocniejsze rysy (zarówno postacie mężczyzn, jak i kobiet).

Jeśli myślicie o rysowaniu postaci anime, musicie najpierw dowiedzieć się więcej na ten temat. Pamiętajcie, że większość Waszych prac powinna być szkicowana ołówkiem. Dobrym pomysłem będzie poćwiczenie nad rozmieszczeniem proporcji postaci bądź obiektu, które chcecie naszkicować na kartce.

Kiedy już to zrobicie, możecie rysować mangę na poważnie. Chwyćcie swoje przybory artystyczne, szkicownik i zabierzcie się do pracy!

Rysowanie twarzy i ciała

Narysowanie postaci z japońskiej gry Final Fantasy lub japońskiej mangi City Hunter nie będzie łatwym zadaniem, ale musicie od czegoś zacząć. Powinniście wiedzieć, że oczy mogą zajmować nawet połowę twarzy, zwłaszcza jeśli zdecydujecie się na narysowanie kobiecych postaci w tylu kawaii.

Znajdź najbardziej obiecujący kurs rysunku online w Polsce!

Postać anime kawaii
Poprawne naszkicowanie twarzy postaci jest szczególnie trudne. (Źródło: Unsplash)

Oto kroki, które należy wykonać podczas rysowania twarzy:

  • Naszkicuj rysy twarzy (w tym uszy),
  • Naszkicuj linię włosów na czole (no chyba, że rysujesz Saitamę z One Punch Man'a),
  • Szkicując oczy, upewniajcie się, że odzwierciedlają charakter wybranej postaci,
  • Nie zapomnijcie o źrenicach, bo inaczej postać będzie wyglądać bezdusznie,
  • Wybierzcie wyraz twarzy,
  • Naszkicujcie nos oraz usta tak, aby wyrażały emocje,
  • Na koniec podkreślcie ich cechy szczególne (blizny, zmarszczki, pieprzyki itp.)

Niezależnie od tego, czy jest to postać męska czy żeńska, zawsze powinno się zaczynać od konturu twarzy lub kształtu ciała, a następnie szkicować bardziej szczegółowe elementy. Możecie to zrobić za pomocą linii konstrukcyjnych; na przykład rysując głowę jako koło, kończyny jako linie, a dłonie i stopy jako trójkąty. Podsumowując, najpierw pomyślcie o całości, później zabierzcie się za szczegóły.

Dobrym pomysłem jest rysowanie twarzy po narysowaniu ciała, aby zachować proporcje. Po wykonaniu konturów ramion i nóg możecie narysować ubrania postaci, upewniając się, że po zakończeniu linie pomocnice zostały wymazane.

Następnie, możecie wypełnić szkic kolorem, posługując się wybranymi przez Was narzędziami artystycznymi: kredkami, pędzlami, pastelami lub flamastrami. To od Was zależy, czy chcecie dodać kolor, czy nie.

Na koniec spróbujcie narysować swoją postać w różnych pozach, aby poprawić swoje umiejętności. Stworzenie własnej postaci, takiej jak Son Gokū, Monkey D. Luffy lub Light Yagami może okazać się czasochłonne, ale na pewno warto się tego podjąć.

Dowiedzcie się więcej o tworzeniu własnych komiksów!

Obiekty i tła

Manga nie jest tylko postaciami unoszącymi się w przestrzeni, ważne jest stworzenie świata. Niezależnie od tego, czy Wasza historia rozgrywa się w mieście, czy na wsi, będziecie musieli nauczyć się kilku technik rysowania budynków, drzew, morza itp.

Krajobraz w anime
Krajobrazy, które zainspirowały ludzi do rysowania mangi zapierają dech w piersiach! (Źródło: Pinterest)

Światło i cień oraz środowisko naturalne, takie jak roślinność, trawy, lasy, drzewa, skały i góry są ważnymi elementami scenografii. Cieniowanie pomoże Wam odwzorować cień rysowanych obiektów, takich jak skały czy pnie drzew.

Morze jest zazwyczaj płaską powierzchnią w odcieniach szarości, jednak fale są łatwiejsze do rysowania, ponieważ odłączają się od morza, zwłaszcza gdy uderzają o skały.

Rysując środowiska miejskie najlepiej jest użyć techniki znikającego punktu. Zacznijcie od linii na horyzoncie, a następnie umieśćcie ją nieco wyżej niż horyzont szczytów budynków. Następnie możecie dodać szczegóły, takie jak drzwi, okna itp.

Aby uzyskać perspektywę rysując tło, użyjcie techniki wielopłaszczyznowej. Narysujcie różne elementy na różnych stronach (od najdalszej do najbliższej), a następnie połączcie arkusze razem, aby utworzyć jedno tło. Użyjcie ciemnoszarych kolorów z przodu i białych z tyłu.

Na końcu, poćwiczcie rysowanie pojazdów, takich jak pociąg czy samochód. Zacznijcie od ogólnego szkicu, by następnie stopniowo dodawać szczegóły, tak jak w przypadku rysowania twarzy. Ważne jest, abyście się nie spieszyli i byli cierpliwi.

Przeczytajcie także nasz artykuł o rysowaniu karykatur.

Porady dotyczące doskonalenia rysowania mangi

Bycie mangaką nie jest jedynie zabawą; nie utworzycie scenorysu nic nie ćwicząc. Możecie jednak zacząć od kilku podstaw.

Eureka Seven anime
Istnieje cały gatunek anime poświęcony robotom i maszynom! (Źródło: anime Eureka Seven)

Na początek, najprościej byłoby wyszukać w Internecie coś, co możecie narysować. Niezależnie od tego, czy to będą postacie i ich pozy, obiekty, środowisko, tła, czy efekty wizualne, w Internecie można znaleźć mnóstwo pomocnych materiałów.

Nie możecie jednak po prostu odwzorować oryginału, niezależnie od tego, co to jest. Jeśli chcecie być świetni w rysowaniu mangi, musicie znaleźć swój własny styl.

Ważne jest również, aby pozostać otwartym na krytykę. Nie możecie myśleć, że Wasze rysunki są doskonałe i nie wymagają poprawy. Rodzina i przyjaciele mogą być pierwszymi osobami, którym pokażecie swoje prace, ale pamiętajcie, aby traktować to co mówią obiektywnie.

Podczas rysowania warto ćwiczyć rysowanie dłoni i stóp. Lepiej jest źle narysować stopy i później stale nad tym ćwiczyć, niż od początku się poddać.

Będziecie się rozwijać, regularnie rysując różne sylwetki. Nie powinniście rysować tylko jednego rodzaju postaci, ponieważ to właśnie różnorodność pozwoli Wam na stanie się lepszymi artystami. Na przykład, w mandze Evangelion postaciami były zarówno dzieci oraz dorośli, jaki i gigantyczne roboty oraz kosmici.

Na koniec najlepszą radą, jaką możecie od nas otrzymać, jest to, że nie powinniście się zniechęcać do rysowania. Nie zostaniecie mistrzami rysowania mangi, narzekając co trzydzieści sekund i ignorując wszelkie opinie. Cieszcie się rysowaniem i starajcie się stale rozwijać. Możecie też pobierać lekcje u prywatnego nauczyciela, aby szybciej się uczyć.

Teraz, gdy przedstawiliśmy Wam wprowadzenie do rysowania mangi, weźcie ołówki i inne materiały do ​​rysowania i zacznijcie pracować nad stworzeniem czegoś, co będzie mogło konkurować z mangą i anime Attack on Titan, Fairy Tail lub Dragon Ball Super. Możecie także dowiedzieć się więcej na temat rysowania mangi dzięki uczestniczeniu w prywatnych zajęciach jednego z wielu utalentowanych nauczycieli Superprof (np. kurs rysunku Wrocław).

Możecie nauczyć się rysować zwierzęta, martwą naturę, proste kształty, perspektywę jednopunktową, anatomię człowieka, portrety, a nawet uczyć się malować z pomocą nauczyciela sztuki!

Dostępne są trzy główne typy zajęć: prywatne korepetycje, korepetycje online i zajęcia grupowe, a każdy z nich ma swoje wady i zalety pod względem nauki i opłacalności. To, co jest dobre dla jednego ucznia, może nie być dobre dla innego, więc dobrze się zastanówcie przed wyborem korepetytora i korepetycji.

Podczas korepetycji prywatnych korepetytor naucza jednego ucznia i wydaje się to być najbardziej opłacalną formą zajęć, ponieważ każda minuta lekcji jest poświęcona tylko jednej osobie. Dodatkowo, korepetytor będzie również spędzał z uczniem czas poza lekcjami, szukając zasobów i planując kolejne zajęcia.

Zajęcia online są podobne do zajęć prywatnych, ale odbywają się podczas rozmowy telefonicznej lub za pośrednictwem kamery internetowej. Z racji tego, że korepetytor nie będzie musiał martwić się o koszty podróży (i może dopasować więcej uczniów do swojego harmonogramu), takie zajęcia są zwykle tańsze niż zajęcia stacjonarne.

Natomiast, zajęcia grupowe to zajęcia pomiędzy jednym nauczycielem a grupą uczniów. Jednak dzięki takim zajęciom uczniowie mogą uczyć się wspólnie, co także pozwala na większą motywację. Ta forma zajęć jest zazwyczaj tańsza niż korepetycje prywatne.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (3 ocen(y))
Loading...

Aleksandra

Jestem kreatywną i ciekawą świata osobą, która lubi poznawać nowe osoby i miejsca. Interesuję się sportem, muzyką, sztuką oraz literaturą amerykańską. Na co dzień udzielam korepetycji z języka angielskiego, co również jest moim hobby. W czasie wolnym chętnie podróżuję i czytam książki.