Nauka rysowania nie jest tak łatwa, jak mogłoby się wydawać. Niestety bez odpowiedniej praktyki nie stworzycie dobrego komiksu lub mangi. Podczas gdy niektórzy decydują się na lekcje rysunku, inni uczą się samodzielnie. Pamiętajcie, że wszystko jest możliwe!

W Internecie dostępnych jest wiele samouczków, które mogą pomóc początkującym artystom w doskonaleniu umiejętności twórczych. Każda lekcja rysunku pomoże Wam nauczyć się nowych technik rysowania, korzystania z materiałów artystycznych oraz pomoże w zdecydowaniu się na zakup ołówków, węgla lub flamastrów.

Jednak każdy styl rysowania jest inny i każdy oferuje bogactwo możliwości. W tym artykule przeanalizujemy różne style; portrety, komiksy, mangę, karykaturę oraz charakterystykę i podstawy każdego z nich.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Rysunek
Marta
5
5 (13 oceny)
Marta
zł65
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Veronika
5
5 (16 oceny)
Veronika
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sara
4,9
4,9 (10 oceny)
Sara
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Laura
5
5 (7 oceny)
Laura
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Iga
5
5 (5 oceny)
Iga
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ma
5
5 (8 oceny)
Ma
zł65
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (9 oceny)
Julia
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Katarzyna
5
5 (4 oceny)
Katarzyna
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marta
5
5 (13 oceny)
Marta
zł65
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Veronika
5
5 (16 oceny)
Veronika
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sara
4,9
4,9 (10 oceny)
Sara
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Laura
5
5 (7 oceny)
Laura
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Iga
5
5 (5 oceny)
Iga
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ma
5
5 (8 oceny)
Ma
zł65
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (9 oceny)
Julia
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Katarzyna
5
5 (4 oceny)
Katarzyna
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Opanowanie rysowania stylem manga

Naruto, Attack on Titan czy Dragon Ball to znane tytuły mangi. Manga i anime stają się coraz bardziej popularne w Polsce, a niektóre z ich postaci są bardziej znane niż super bohaterowie z komiksów. Możecie nauczyć się rysować stylem manga w zaledwie kilku krokach.

Manga Akira
Możecie nawet zostać sławnymi mangakami! (Źródło: VisualHunt)

Japoński styl artystyczny o specyficznej charakterystyce

Ćwiczcie codziennie, jeśli chcecie być tak dobrzy jak Osamu Tezuka, który z racji swoich osiągnięć nazywany był „bogiem mangi”! Manga to japońskie słowo wywodzące się ze sposobu ozdabiania rycin i innych form sztuki użytkowej, współcześnie używane poza Japonią oznacza japoński komiks. W tego typu komiksach popularnymi gatunkami są Shōnen, Shōjo i Seinen. Jeśli lubicie dynamiczną i ekscytującą akcję to na pewno znajdziecie tytuły, które Was zainteresują.

Dzięki geometrycznym fryzurom i niesamowitej dynamice postacie z mangi i anime, takie jak Luffy, Saitama czy Edward, są intrygujące dla widzów i czytelników. Twórcy mang są znani jako mangakowie a wielu z ich czytelników marzy o dołączeniu do ich grona.

Rysowanie twarzy, obiektów i tła

Aby narysować postać z mangi, musicie zwrócić uwagę na kilka aspektów:

 • Olbrzymie oczy (im większe, tym lepiej)
 • Małe nosy (większe nosy mogą określać charakter, a nawet brzydotę postaci)
 • Ekstrawaganckie fryzury w każdym możliwym kolorze
 • Wysokie i szczupłe postacie
 • Wyraźne ekspresje twarzy wskazujące na irytację, złość, zdziwienie itp.
 • Kolorowe i szczegółowo narysowane stroje do rozróżniania postaci

Nie panikujcie, jeśli to wszystko wydaje się zbyt skomplikowane na początek. Zacznijcie od konturów, a później zacznijcie skupiać się na anatomii, rysach twarzy i ubraniach. Na koniec powinniście tchnąć w swoje postacie trochę życia.

Tła są często pomijane, ale mogą one nadać rysunkom odpowiednią perspektywę, a znikający punkt pozwoli na zachowanie głębi oraz tajemniczości. Jeśli jest to dla Was trudne, zacznijcie od konturowania, zanim dojdziecie do bardziej szczegółowych elementów postaci.

Yatta! Wkrótce staniecie się mangakami.

Pierwsze kroki w rysowaniu komiksu

Komiks to jedna z najpopularniejszych form sztuki na świecie. Wielu uważa, że ​​nie są one łatwe do wykonania i mogą wymagać lat pracy nad użyciem markerów, pasteli i kolorów. Dlatego, jeśli chcecie dowiedzieć się jak zacząć rysować komiksy, jesteście we właściwym miejscu.

Przygody Tintina mural
Pracujcie dalej nad swoimi komiksami, a być może pewnego dnia stworzycie coś tak znanego jak Przygody Tintina. (Źródło:VisualHunt)

Rodzaje komiksów

Zanim zaczniecie, powinniście zawęzić swoje poszukiwania do określonego gatunku. W tym celu zastanówcie się, jakie komiksy lubicie czytać.

Najpopularniejsze komiksy (oprócz mangi) to:

 • Przygody Tintina
 • Asterix
 • Lucky Luke
 • Fistaszki
 • Diabolik
 • Garfield
 • Kacper Przyjazny Duszek

Główne gatunki komiksów to western, fantasy, science-fiction, komediowy, historyczny, wojenny lub przygodowy.

Rozpocznijcie pracę nad komiksem od postaci, scenorysu i koloru

Pamiętajcie, że wielu twórców komiksów jest samoukami. Nie musicie koniecznie uczęszczać na lekcje rysunku lub do szkoły artystycznej, jednak może to znacznie Wam pomóc.

Po stworzeniu fabuły powinniście popracować nad projektowaniem postaci i ożywić je, nie bojąc się przy tym wyrazić siebie. Następnie powinniście pomyśleć o scenorysie, panelach, dialogu i ilustracjach. Nie bójcie się przelać swoje pomysły na papier i nie śpieszcie się.

Jak powiedział to jeden z rysowników:

„Każde miasto zawsze zaczynało się od obozowiska.” - Chris Ware

Po wykonaniu wszystkich szkiców w czerni i bieli, czas na wypełnianie kolorem. Możecie do tego użyć kolorowych ołówków, pasteli, markerów, a nawet farby olejnej. Ważne jest jednak, aby stworzyć rysunek i opowieść które Wam się podobają i interesują, ponieważ koniec końców rysujecie dla siebie.

Uzyskaj najlepsze lekcje rysunku w Superprof, wpisując np. kurs rysunku Kraków w wyszukiwarkę platformy.

Tworzenie karykatur

Jeśli istnieje jeden rodzaj rysunku, którego nigdy nie będziecie w stanie opanować do perfekcji na lekcjach rysunku, to są to karykatury. Karykatury ze swoją krytyką społeczną i przesadnymi cechami zawsze wywołują reakcję, czy to śmiech, czy gniew. Możecie nauczyć się podstaw rysowania karykatur z Superprof!

Kobieta rysująca karykaturę dwóch kobiet na ulicy
Portreciści i karykaturzyści mogą zarabiać malując lub rysując dla przechodniów na ulicy. (Źródło: VisualHunt)

Karykatura: humorystyczne portrety

Karykatura to rysunek, na którym pewne cechy danej osoby zostają wyolbrzymione w celu uzyskania komicznego efektu lub w celu wyśmiewania pewnych sytuacji lub idei.

Inspiracja może pochodzić z różnych miejsc, ale zazwyczaj są to bieżące wydarzenia. Często można je znaleźć w kreskówkach politycznych. Pamiętajcie, że podczas rysowania karykatury najlepiej jest skupiać się na określonych sytuacjach, a nie tylko po to, by kogoś wykpić.

Techniki tworzenia karykatur

Aby stworzyć dobrą karykaturę, powinniście opanować podstawy rysowania portretów. Większość karykaturzystów używa ołówków lub węgla drzewnego, a następnie koloruje kredkami lub farbami akrylowymi (jeśli używany był węgiel drzewny).

Aby poćwiczyć tworzenie karykatur, możecie użyć zdjęć znanych osób lub osób, które znacie. Możecie nawet stworzyć własną gazetę satyryczną. Ważną rzeczą, na której powinniście się skupić jest wyolbrzymienie wybranych cech osoby i dodanie chwytliwego opisu!

Jak rysować portrety

Twarz to bez wątpienia część ciała, którą rozpoznajemy najbardziej. Dlatego portrety to jedne z najczęściej spotykanych rodzajów dzieł sztuki. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, przeczytajcie nasz artykuł poświęcony tworzeniu portretów.

Mona Lisa obraz Leonardo da Vinci
Na świecie istnieje wiele portretów, które są znane na całym świecie. (Źródło: VisualHunt)

Typy portretów i potrzebne materiały

„Każdy portret namalowany z uczuciem jest portretem artysty, a nie osoby pozującej.” - Oscar Wilde

Jest to cytat, o którym należy pamiętać podczas rysowania portretów. Portret może ukazywać nie tylko twarz, ale także całe ciało danej osoby. Możecie stworzyć szkic na podstawie zdjęcia lub poprosić kogoś o pozowanie, a także wybrać materiały artystyczne: grafit, węgiel drzewny, długopisy itp. Po prostu weźcie kartkę papieru i zacznijcie szkicować lub wybierzcie kurs rysunku online.

Rysowanie portretu: twarz, włosy, znaki szczególne i otoczenie

Dlaczego by nie skorzystać z linii konstrukcyjnych podczas rysowania pierwszych portretów?

Ta technika jest naprawdę prosta; naszkicujcie okrąg, a następnie narysujcie w nim linie. Linie te będą służyć do określenia rysów twarzy, oczów, brwi, ust i nosa. Rysowanie linii konstrukcyjnych oraz ich przydatność podczas tworzenia szkicu jest nieoceniona, jednakże, niektórzy początkujący używają tej techniki do tworzenia portretów, które są jednak „zbyt doskonałe” i wymuszają symetrię, której ludzka twarz zazwyczaj nie posiada.

Nie zapominajcie, że każda twarz jest inna i jeśli będziecie próbować uczynić ją zbyt symetryczną, utracicie jej realistyczność. Przed szkicowaniem powinniście przestudiować każdy szczegół twarzy modelki lub modela i uwzględnić każdą ich niedoskonałość. Oczy są bardzo ważnym elementem portretu, jednakże, musicie pamiętać, aby zachować ich naturalny kształt i wielkość. Poświęćcie także swój czas, aby skupić się na włosach i tle. Dzięki powyższym wskazówkom Wasz portret będzie o wiele bardziej autentyczny.

Teraz, gdy znacie już główne style rysowania, możecie rozpocząć rysowanie od kilku podstawowych szkiców. Możecie także dowiedzieć się więcej na temat rysunku, dzięki skorzystaniu z prywatnych warsztatów u jednego z wielu utalentowanych nauczycieli w Superprof!

Jeśli włożycie trochę pracy w Waszą pasję, jaką jest rysowanie, na pewno stworzycie wspaniałe prace, którymi będziecie mogli się podzielić z najbliższymi, a nawet z całym światem!

Dostępne są trzy główne typy zajęć: prywatne korepetycje, korepetycje online i warsztaty grupowe, a każdy z nich ma swoje wady i zalety pod względem nauki i opłacalności. To, co jest dobre dla jednego ucznia, może nie być dobre dla innego, więc dobrze się zastanówcie przed wyborem korepetytora i korepetycji dla siebie.

Podczas korepetycji prywatnych korepetytor naucza jednego ucznia i wydaje się to być najbardziej opłacalną formą zajęć, ponieważ każda minuta lekcji jest poświęcona tylko jednej osobie. Dodatkowo, korepetytor będzie również spędzał z uczniem czas poza lekcjami, szukając zasobów i planując kolejne zajęcia lub warsztaty.

Zajęcia online są podobne do zajęć prywatnych, ale odbywają się podczas rozmowy telefonicznej lub za pośrednictwem kamery internetowej. Z racji tego, że korepetytor nie będzie musiał martwić się o koszty podróży (i może dopasować więcej uczniów do swojego harmonogramu), takie zajęcia są zwykle tańsze niż zajęcia stacjonarne.

Natomiast, warsztaty grupowe to zajęcia pomiędzy jednym nauczycielem a grupą uczniów. Jednak dzięki takim zajęciom uczniowie mogą uczyć się wspólnie, co także pozwala na większą motywację. Ta forma zajęć jest zazwyczaj tańsza niż korepetycje prywatne.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Aleksandra

Jestem kreatywną i ciekawą świata osobą, która lubi poznawać nowe osoby i miejsca. Interesuję się sportem, muzyką, sztuką oraz literaturą amerykańską. Na co dzień udzielam korepetycji z języka angielskiego, co również jest moim hobby. W czasie wolnym chętnie podróżuję i czytam książki.