Sztuka przesady, ośmieszania, potępiania, krytyki, ironii czy po prostu komedii; karykatura to sposób na jednoczesne wyśmiewanie i rozśmieszenie ludzi.

Szkicowanie to jeden ze sposobów na stworzenie karykatury, ale nie jedyny.

Molier, często uważany za francuskiego Szekspira, przez swoje sztuki był jednym z mistrzów satyry.

Opowieść Moliera o Tartuffe, która wypowiadała się przeciwko hipokryzji w religii w XVII wieku i wyśmiewała duchownych, została zakazana przez Annę Austriaczkę (królową Francji w XVII wieku).

Historia karykatury, sztuki opartej na przesadzie, jest fascynująca.

Jak wyjaśnia Frédéric Pajak, znany ze swojej sztuki i pisarstwa:

„Karykatura istnieje od czasów starożytnych i obejmuje wieki. Rysunek komediowy jest nowszy, bo zaczął się pojawiać na początku XX wieku.”

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Rysunek
Veronika
5
5 (9 oceny)
Veronika
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (9 oceny)
Julia
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Iga
5
5 (5 oceny)
Iga
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marta
5
5 (6 oceny)
Marta
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sara
5
5 (4 oceny)
Sara
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marzena
5
5 (5 oceny)
Marzena
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anna
5
5 (5 oceny)
Anna
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Natalia
Natalia
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Veronika
5
5 (9 oceny)
Veronika
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (9 oceny)
Julia
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Iga
5
5 (5 oceny)
Iga
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marta
5
5 (6 oceny)
Marta
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sara
5
5 (4 oceny)
Sara
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marzena
5
5 (5 oceny)
Marzena
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anna
5
5 (5 oceny)
Anna
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Natalia
Natalia
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Czym jest karykatura?

Tak „karykaturę” definiuje Słownik Języka Polskiego:

Obraz lub opis uwydatniający i wyolbrzymiający charakterystyczne cechy postaci, przedmiotów, zjawisk itp. aż do śmieszności.

To dobra definicja, ale spójrzmy na karykaturę jako rysunek bardziej szczegółowo.

Karykatura w rysunku i malarstwie zawiera tyle samo przesady, co w literaturze i teatrze.

sztuka la tartuffe karykatura komedia
„Le Tartuffe” Moliera to znana teatralna karykatura. (Źródło: Visual Hunt)

Nawet słowo „karykatura” jest znaczące.

Pochodzące z włoskiego carictura słowo to można przetłumaczyć dosłownie jako „wyolbrzymiona rzeczywistość” – a tym właśnie jest karykatura – obserwacja i wyolbrzymianie poszczególnych detali! W przeciwieństwie do rysunku technicznego, gdzie każdy szczegół musi być w 100% dokładny.

Fascynująca historia karykatury

Rysowanie karykatur ma długą i ciekawą historię.

Od starożytności uprawiali tę sztukę Grecy i Rzymianie.

W średniowieczu karykatury były zwykle rzeźbione, zwłaszcza w kościołach i katedrach. Były to wszelkiego rodzaju groteskowe postacie ludzkie i mityczne stworzenia. W tym momencie historii piękno i brzydota reprezentowały dobro i zło.

W okresie renesansu, wraz z rozwojem druku, zaczął pojawiać się rysunek satyryczny. Od XVIII wieku litografia umożliwiała masową dystrybucję tych obrazów. Rewolucja francuska i wartość wolności słowa były punktem zwrotnym w sukcesie karykatury. Zaczęły pojawiać się gazety satyryczne. Publikacje te potępiały pewne osoby i aspekty społeczne poprzez zawarte w nich karykatury i kpiły ze świata polityki.

W czasie Rewolucji Francuskiej przedstawienia satyryczne i karykaturalne podzieliły społeczeństwo francuskie na trzy grupy: mieszczaństwo i chłopstwo (stan, który reprezentował większość ludności francuskiej), arystokrację i duchowieństwo. Krótko mówiąc, od tego momentu, karykatury stały się powszechnym sposobem wyśmiewania i potępiania niesprawiedliwych systemów.

Od 1830 roku rozwijała się prasa satyryczna, wydając rysunki karykaturalne. Poza humorystycznym aspektem rysunki te w zasadzie stały się swego rodzaju opiniami. Ludzie, z których już nie wyśmiewamy się dla zabawy, ale po to, by ośmieszyć aspekty ich rzeczywistości. Do najsłynniejszych tabloidów satyrycznych tej epoki należały La Charivari i La Caricature, które często były ilustrowane przez takich ludzi jak Daumier, Gavarni, Granville i Doré, mistrzów sztuki karykatury politycznej.

Mimo tego poziomu rozwoju nadal panowała pewna cenzura, a artyści karykatury często mieli kłopoty z prawem z powodu swojej pracy. Honoré Daumier, karykaturzysta i rzeźbiarz, trafił za kratki za wyśmiewanie króla Ludwika Filipa. Napoleon doszedł do władzy i zakazał publikacji karykatur politycznych, a satyra stała się zorientowana na społeczeństwo.

Paul Hadol, słynny karykaturzysta tamtych czasów, musiał poczekać do 1870 roku, aby móc opublikować swoje dzieło La Ménagerie Impériale (Cesarska Menażeria), w którym wyśmiewał członków rodziny Napoleona, przedstawiając ich jako zwierzęta. Napoleon III pojawia się jako krwiożerczy sęp, trzymający w szponach wypatroszoną Francję.

Dopiero w 1881 roku weszło w życie prawo wolności prasy, pozwalające na swobodny rozwój sztuki karykatury. Na początku XX wieku liczba gazet satyrycznych była większa niż kiedykolwiek wcześniej. W czasie wojen światowych karykatura i satyra w prasie zaczęły być wykorzystywane jako propaganda. Po zakończeniu II wojny światowej popularność satyry w prasie we wszystkich jej formach zaczęła spadać.

plakat propagandowy przedstawiający donalda trumpa karykatura
Karykatury są popularne na całym świecie także dziś. (Źródło: Unsplash)

Karykatura jednak nie zniknęła – wręcz odrodziła się. Pojawił się nowy gatunek karykatury. We francuskiej telewizji kukiełki były wykorzystywane do wyśmiewania polityków w programie Bébête Show, podczas gdy brytyjska publiczność lubiła Spitting Image, która zrobiła to samo. Karykatura i satyra w prasie i mediach mają silną pozycję we współczesnym społeczeństwie, także w Polsce, z mnóstwem satyrycznych programów informacyjnych, vlogów i podcastów, takich jak Dead Ringers BBC, wyśmiewających osoby publiczne.

Nauka rysowania karykatury danej osoby

Masz więc duże doświadczenie w korzystaniu z różnych narzędzi do rysowania i używaniu ołówka i papieru do rysowania martwej natury i przelania wyobraźni na papier, jak widnieje w Twoim portfolio, ale jak włączyć humor do swojego rysunku?

Jak najlepiej nauczyć się rysować karykatury?

Jakie techniki rysowania są najskuteczniejsze podczas rysowania kreskówek i wyolbrzymiania poszczególnych cech?

Pierwszym krokiem w nauce szkicowania karykatur jest umiejętność dobrego rysowania.

Może się to wydawać oczywiste, a niektórzy mogą nawet pomyśleć, że na przykład rysowanie szkiców karykaturalnych jest łatwiejsze niż rysowanie portretu z natury – ale to nieprawda.

Sztuka karykatury nie jest prosta, a każdy wielki karykaturzysta zaczyna swoją karierę od ćwiczenia portretów i innych technik rysunkowych.

3 kroki w rysowaniu karykatury

Zanim spróbujesz narysować czyjąś karykaturę, upewnij się, że jesteś w stanie:

  • Dokładnie narysować portret: jeśli tak nie jest, ludzie nie będą mogli rozpoznać osoby z Twoich karykatur. Nauka rysowania twarzy wymaga czasu i cierpliwości, a także wymaga dobrej techniki.
  • Dostrzegać detale: w karykaturze liczy się każdy szczegół. Twoja dbałość o szczegóły jest podstawą tworzenia karykatury, więc musisz mieć dobre oko, aby poszczególne cechy były wyolbrzymione. Można to ćwiczyć poprzez rysunek z natury.
  • Wiernie przedstawiasz cechy danej osoby: nawet jeśli cechy te są przesadzone, ważne jest, aby szanować powiązania między różnymi szczegółami twarzy, aby zachować harmonię i podobieństwo między prawdziwą twarzą a karykaturą.

Oczywiście nie trzeba być ekspertem, żeby spróbować rysować karykatury. Nawet jako amator może być przydatne ćwiczenie umiejętności rysowania w stylu karykatury ze zdjęcia lub ćwiczenie rysowania realistycznej twarzy, które dobrze znasz.

Możesz upodobnić go do portretu i zbliżyć do realizmu, bawiąc się technikami cieniowania, aby tworzyć światła i cienie, lub dążyć do określonego stylu, takiego jak manga.

Niezależnie od tego, gdzie zdecydujesz się rozpocząć swoją podróż w kierunku karykatury, poświęć trochę czasu na zastanowienie się i obserwację elementów każdej ludzkiej twarzy, którą chcesz narysować jako karykaturę.

Jak przy każdym rysunku, musisz wiedzieć, co właściwie chcesz osiągnąć jako artysta, zanim wykonasz jakiekolwiek pociągnięcia ołówkiem.

Niezależnie od tego, czy chodzi o nos, usta czy uszy, musisz wyolbrzymiać odpowiednią liczbę cech, aby Twoja karykatura odniosła sukces. Zacznij od zwykłego szkicu, używając prostych kształtów, zanim dodasz drobniejsze szczegóły.

3 wskazówki dotyczące rysowania karykatury

Istnieje kilka sposobów, dzięki którym możesz uzyskać efekt, jaki chcesz, by miała Twoja karykatura. Oto kilka przykładów, które pomogą w humorystycznej stronie Twojego rysunku:

  • Dodaj tekst: daj postaci coś do powiedzenia w dymku lub dodaj zabawny podpis.
  • Dodaj symboliczne przedmioty: akcesorium może podkreślać osobowość tak samo, jak osoba na karykaturze (czy Twój model zawsze nosi krawat? Staraj się to wyolbrzymić!).
  • Stwórz sytuację: w satyrze karykatury ludzi są często umieszczane w kontekście humorystycznym (jeśli lubią jeździć na rowerze, narysuj ich na maleńkim rowerze!).

Podsumowując, umieść całą swoją podstawową wiedzę na temat osoby w swojej karykaturze, ale nie zapomnij, aby wyobraźnia wyrażała również poczucie humoru!

liście leżące na stercie komiksów
Komiksy wykorzystują kombinację rysunku i tekstu, aby stworzyć humor. (Źródło: Visual Hunt)

Aby ćwiczyć robienie tych trzech rzeczy, ważne jest, aby stale szukać inspiracji, a nawet brać udział w zajęciach z rysunku, aby nauczyć się rysować karykatury. Można to zrobić za pomocą lekcji rysunku online lub osobiście w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu itp., które zawierają instrukcje krok po kroku, które Cię poprowadzą, lub możesz zapisać się na oficjalny kurs rysunku. Spróbuj wpisać np. kurs rysunku Wrocław w wyszukiwarkę Superprof i znajdź nauczyciela dla siebie.

4 zawody, w których może przydać się umiejętność rysowania karykatur

Rzućmy okiem na potencjalne możliwości zawodowe dla zapalonych artystów rysujących karykatury. Twoja pasja do rysowania i malowania może doprowadzić Cię do różnych karier artystycznych, takich jak:

  • Edytorstwo\Ilustrowanie: ilustracja redakcyjna obejmuje w szczególności rysowanie dla prasy i gazet. Ilustratorzy wydawniczy muszą pracować jako artyści i dobrze rozumieć bieżące wydarzenia, które przedstawiają w swojej pracy.
  • Niezależny karykaturzysta: jako artysta możesz oferować swoje usługi i pracować jako niezależny karykaturzysta na ulicach swojego miasta lub pracując przy wydarzeniach.
  • Twórca komiksów: Twoja twórcza dusza oznacza, że ​​z dużym prawdopodobieństwem tworzysz w głowie scenariusze i historie, co sprawia, że rysowanie komiksów jest dla Ciebie realną opcją.
  • Grafik: to kariera, która oferuje dużą różnorodność w Twojej pracy. Możesz zostać ilustratorem książeczek dla dzieci lub jeśli lubisz rysowanie cyfrowe, możesz przejść do projektowania graficznego!

Oczywiście każdy rodzaj kariery wymaga określonych umiejętności wykraczających poza opanowanie podstaw sztuki i karykatury. Nauka podstaw rysowania w różnych technikach, takich jak kreskowanie, mieszanie stylu rysowania węglem i kredkami pastelowymi, nauka rysowania portretów i drobniejszych szczegółów, takich jak rysowanie oczu i nosa, aby portret był jak najbardziej realistyczny, aby Twoje rysunki były trójwymiarowe, stworzenie dobrego szkicu, rysowanie gestami przy nauce rysowania ludzi i odręczne sterowanie ołówkiem w karierze artystycznej to umiejętności, które pozwolą Ci rozkwitnąć zawodowo poprzez pasję do rysowania.

Chcesz poprawić swoje umiejętności artystyczne, a nawet zacząć rysować od zera? W Superprof znajdziesz lekcje rysunku dla początkujących i ekspertów. A może zaszczepisz w swoich dzieciach pasję do sztuki dzięki lekcjom rysunku dla dzieci. Wpisz np. kurs rysunku Warszawa” w wyszukiwarkę platformy i znajdź odpowiedniego nauczyciela.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Joanna

Jestem zabawną i bezpośrednią osobą. Uwielbiam relaksować się czytając książki lub spędzając czas z przyjaciółmi. Tłumacz języka angielskiego, z ambicjami do nauki kolejnych czterech języków obcych.