Rysunek z natury jest kluczową częścią nauki rysowania.

Narysowanie kosza z owocami w celu ćwiczenia umiejętności rysowania może nie wydawać się strasznie interesujące, jednak rozwijanie poczucia dbałości o szczegóły jest niezbędnym krokiem w opanowaniu podstaw sztuki!

Realizm w rysowaniu obejmuje złożony proces, który poprawia się wraz z praktyką.

Wierne odtworzenie obiektu za pomocą ołówka i papieru polega na dokładnym zbadaniu jego cech, aby uzyskać realistyczny portret lub krajobraz.

Ćwiczenie wykonywania realistycznych rysunków da Ci zestaw umiejętności, które można przenieść na inne rodzaje rysunku, takie jak karykatura i rysunek techniczny.

Indyjski filozof Jiddu Krishnamurti, który w 1984 roku został odznaczony Medalem Pokoju ONZ, powiedział:

Umiejętność obserwacji bez oceniania jest najwyższą formą inteligencji

Dotyczy to rysunku z natury, który polega na obserwowaniu bez osądzania i rysowaniu tego, co jest przed nami, bez dawania się ponieść własnym pomysłom.

Ten pomysł wydaje się taki prosty; jednak może to być trudniejsze niż myślisz.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Rysunek
Veronika
5
5 (15 oceny)
Veronika
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Iga
5
5 (5 oceny)
Iga
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marta
5
5 (9 oceny)
Marta
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (9 oceny)
Julia
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sara
5
5 (6 oceny)
Sara
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Laura
5
5 (5 oceny)
Laura
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Katarzyna
5
5 (3 oceny)
Katarzyna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marysia
5
5 (4 oceny)
Marysia
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Veronika
5
5 (15 oceny)
Veronika
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Iga
5
5 (5 oceny)
Iga
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marta
5
5 (9 oceny)
Marta
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (9 oceny)
Julia
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sara
5
5 (6 oceny)
Sara
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Laura
5
5 (5 oceny)
Laura
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Katarzyna
5
5 (3 oceny)
Katarzyna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marysia
5
5 (4 oceny)
Marysia
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Co oznacza rysowanie z natury?

Daleki od komiksów i karykatury, taki rysunek polega na odwzorowaniu obiektu, krajobrazu lub osoby w najbardziej realistyczny sposób.

To nie jest kwestia interpretacji, wyobraźni czy kreacji. Sztuka rysowania pozujących ludzi lub martwej natury jest trudna i wymaga od artysty dobrej znajomości podstaw rysunku oraz pewnej świadomości artystycznej.

prawa ręka rysująca lewą dłoń
Doskonalenie umiejętności obserwacyjnych wymaga czasu i cierpliwości. (Źródło: Thoughts On Art and Teaching)

Kiedy patrzymy na wysokiej jakości realistyczny rysunek, często mówimy, że wygląda jak zdjęcie.

Jeśli chcesz sam osiągnąć ten poziom umiejętności jako artysta, konieczne jest, abyś pracował nad swoimi osobistymi umiejętnościami i nauczył się prawidłowo korzystać z narzędzi do rysowania.

Najlepsze realistyczne rysunki i szkice ołówkiem pokazują wyczucie artysty:

 • Rysunek perspektywiczny
 • Proporcja
 • Tekstura
 • Światła i cienie
 • Detal

Trening oka

Jak rysujesz kota?

Jak rysujesz twarz?

Czym jest rysunek martwej natury?

Tworząc rysunek z natury, należy traktować rękę jako przedłużenie wzroku. Powinieneś rysować tylko to, co widzisz i nic więcej.

Aby uzyskać realistyczny element, obiekt lub osobę, którą swobodnie rysujesz, należy umieścić to lub ją przed sobą, abyś mógł z łatwością zerkać to na obiekt to na papier.

Zanim zaczniesz rysować pierwszy element szkicu, ważne jest, aby poświęcić chwilę na obejrzenie obiektu w całości, zanim zaczniesz analizować poszczególne szczegóły.

Jeśli utkniesz, istnieje wiele wskazówek i kurs rysunku online, które pomogą Ci po drodze! Alternatywnie znajdź korepetytora, który udzieli Ci lekcji.

Rola właściwej półkuli mózgu w realistycznym rysunku

Często mówi się, że tworząc realistyczny rysunek, powinieneś polegać na prawej części mózgu. Ale właściwie dlaczego? A czym różni się od lewej półkuli mózgu?

 • Lewa półkula mózgu odpowiada za logikę. To tutaj odbywa się krytyczna analiza prawdziwego życia.
 • Prawa półkula odpowiada za kreatywność, humor i nasze postrzeganie świata, w którym żyjemy.

Betty Edwards rozwija tę teorię w swojej książce Rysunek. Odkryj talent dzięki prawej półkuli mózgu.

Jaka jest więc dobra wiadomość? Umiejętność realistycznego i dokładnego rysowania nie jest czymś, z czym się rodzisz – to coś, co możesz ćwiczyć i rozwijać, ćwicząc prawą część mózgu.

opis aspektów za które odpowiedzialne są dane półkule mózgu
Logiczna lewa część mózgu kontra artystyczna prawa część mózgu. (Źródło: Patronus)

Na pierwszy rzut oka możesz pomyśleć, że lewa półkula mózgu odpowiedzialna za logikę, może być bardziej przydatna, jeśli chodzi o rysowanie z natury, ale jest wręcz przeciwnie; lewa część mózgu ma tendencję do zniekształcania postrzeganej rzeczywistości.

Weźmy za przykład młode mózgi dzieci, ponieważ są one mniej rozwinięte niż mózgi dorosłych i nie mają zdolności do szczegółowej obserwacji.

Jeśli dostaną przedmiot lub scenę do odtworzenia, dzieci będą raczej unikać rysowania tego, co widzą, i zdecydują się polegać na tym, co już wiedzą. Na przykład mogą narysować cztery koła na samochodzie, nawet jeśli widzą tylko dwa, ponieważ wiedzą, że samochody mają cztery koła.

To samo dotyczy lewej części mózgu!

Lewa część mózgu ma duże doświadczenie w prawdziwym życiu i dlatego analizuje percepcję wzrokową, zamiast przyjmować ją taką, jaka jest, tworząc niewierny obraz, który przedkłada logikę nad rzeczywistość.

Aby naprawdę nauczyć się, jak skutecznie tworzyć realistyczny rysunek, musisz zmusić się do patrzenia na rzeczy świeżymi oczami, zapominając o wszystkim, czego się nauczyłeś, aby nie hamowało to Twojej zdolności do odbierania rzeczywistości tak, jak ją widzisz. Precyzja, jaką osiągniesz dzięki rysowaniu na żywo, będzie bardzo przydatna, jeśli zdecydujesz się wejść w dziedzinę rysunku technicznego.

Do treningu oka wystarczy kilka materiałów do rysowania: papier, ołówek, długopis i tusz, pędzel lub pastele.

Postępowanie zgodnie z instrukcjami rysowania krok po kroku

Szkicowanie odręczne z natury odbywa się w kilku krokach.

Dwa główne są zawsze takie same:

 • Ogólny kontur przedmiotu do narysowania za pomocą prostych kształtów
 • Dodawanie szczegółów

Realistyczny rysunek polega na pracy w kadrze przy jednoczesnym poszanowaniu proporcji obiektu i perspektywy.

Z tego powodu przed rozpoczęciem rysowania musisz podjąć ostateczną decyzję o tym, co chcesz narysować (obiekty nie powinny być później dodawane).

Po narysowaniu pierwszego zarysu obiektu musisz sprawdzić, czy przestrzegałeś zasad perspektywy, proporcji i orientacji.

Praca nad swoimi umiejętnościami obserwacyjnymi

Gdy skończysz pierwszy krok i będziesz zadowolony z wstępnego szkicu, możesz zacząć skupiać się na szczegółach obiektu.

Każdy pojedynczy element należy dokładnie zbadać i porównać z innymi szczegółami, które go otaczają.

Tego rodzaju praca wymaga od artysty dobrej znajomości technik rysunkowych i różnych sposobów osiągania realistycznej sztuki. Czerpanie z życia pomoże Ci również rozwijać inne techniki. Dobry karykaturzysta musi rozumieć, jak działa ludzkie ciało, aby nadal wyglądało na rozpoznawalne, gdy jest zniekształcone.

Jeśli chcesz popracować nad swoją zdolnością do tworzenia realistycznej pracy, musisz poćwiczyć pracę z różnymi teksturami i ćwiczyć techniki cieniowania, aby uzyskać głębię w obrazie, a także wykorzystać negatywną przestrzeń.

W nauce rysowania nawet proste ćwiczenia praktyczne pomogą rozwinąć zmysł obserwacji.

Oto kilka punktów wyjścia:

 • Rysuj bez patrzenia na kartkę: Działa to na zasadzie, że Twoja ręka powinna być przedłużeniem Twojego oka. Więc przyklej papier do rysowania lub szkicownik do stołu i spróbuj narysować coś przed sobą!
 • Odwróć swój obraz: Ta technika pomaga trenować prawą półkulę mózgu. Wybierz obiekt, ale odtwórz go tak, jakbyś widział lustrzane odbicie. Pomaga to odłączyć lewą część mózgu od procesu rysowania i skupić się na tym, co jest przed Tobą.
 • Ćwicz rysowanie złożonych szczegółów: w ten sposób pokonasz blokadę artysty w swoich projektach. Zamiast rysować ramię przyczepione do ciała, po prostu narysuj samo ramię.

Rysowanie tego, czego nie widać

Nie martw się, to nie będzie sprzeczne ze wszystkim, co właśnie zostało powiedziane, nawet jeśli wydaje się to trochę paradoksalne. Aby narysować to, co widzisz, musisz również narysować to, czego nie widzisz, przynajmniej na pierwszy rzut oka.

W rysunku z natury oglądanie obiektów trójwymiarowych wymaga opanowania perspektywy, głębi, proporcji i rysowania linii.

Dlatego ważne jest, aby pamiętać o tym, co kryje się za Twoim przedmiotem, aby stworzyć rysunek wierny prawdziwemu życiu.

Spójrzmy na przykład. Twoim zadaniem jest narysowanie osoby przed regałem. Jeśli skupisz się na tym, co widzisz, narysujesz tylko jedną część mebla.

Ryzyko polega na tym, że jeśli nie spojrzysz na regał w całości, jego półki mogą nie być idealnie wyrównane, a rysunek stanie się mniej realistyczny.

kobieta siedząca na pomoście nad wodą
Weź pod uwagę wzór fali i odbicie chmur na tafli wody, nawet jeśli ich nie widać. (Źródło: Unsplash)

Mimo że ostatni kawałek pokaże tylko tę część regału, którą jesteś w stanie zobaczyć, jego bliskość do rzeczywistości zależy od Twojej umiejętności wykorzystania jej ukrytych części jako przewodnika.

To samo dotyczy rysowania postaci ludzkiej.

Czy jedna część ich ramienia jest ukryta? Następnie musisz wiedzieć, jak jest umieszczona za plecami, aby rysunek był realistyczny. Innymi słowy, niewidoczna struktura wpływa na ostateczny obraz.

Opanowanie tego aspektu rysowania pomoże Ci również przejść do innych technik rysowania - zmienianie technik zawsze nauczy Cię czegoś nowego.

Umiejętność rysowania z natury, a korzyści osobiste

Rysowanie z natury to bardzo ciekawe ćwiczenie, nawet dla artystów amatorów. Daje Ci możliwość rozwijania pewnych umiejętności, w tym:

 • Kontrolowanie swojego ruchu
 • Rozwijanie umiejętności obserwacji
 • Poprawa zdolności do koncentracji
 • Odprężenie

Jako hobby może być również szczególnie przydatne w codziennym życiu. Realistyczny rysunek jest podstawą wielu zawodów, takich jak:

 • Nauka
 • Ilustracja i rysunek cyfrowy
 • Projektowanie
 • Architektura
 • Portretowanie
 • Fotografia
 • Rysunek karykaturalny
 • Rysunek satyryczny
 • Rysunek techniczny

Umiejętności, które zdobywasz na lekcjach rysunku, są liczne i zróżnicowane i można je przenieść na wiele obszarów.

Mówią, że praktyka czyni mistrza, a to zdecydowanie dotyczy rysowania i uczy, jak się nie spieszyć.

Zanim zostaniesz mistrzem, musisz uzbroić się w cierpliwość i popracować nad swoimi umiejętnościami. Rysowanie z natury może wydawać się niezwykle trudne, ale zapewni Ci sukces, jeśli chodzi o inne obszary, takie jak rysowanie i impresjonizm.

Jeśli chcesz szczegółowo przyjrzeć się sztuce rysowania, dlaczego nie poeksperymentować z nowymi technikami i narzędziami?

Używaj ołówka grafitowego, kolorowych kredek, farb akwarelowych, oprogramowania do rysowania, ołówka węglowego… lista jest nieskończona! Eksperymentując, będziesz w stanie znaleźć swój styl i materiały, które najbardziej Ci odpowiadają.

Znajdź korepetytorów w całej Polsce dostępnych, by udzielić lekcji rysunku na Superprof, wpisując np. kurs rysunku Kraków w wyszukiwarkę platformy.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (2 ocen(y))
Loading...

Joanna

Jestem zabawną i bezpośrednią osobą. Uwielbiam relaksować się czytając książki lub spędzając czas z przyjaciółmi. Tłumacz języka angielskiego, z ambicjami do nauki kolejnych czterech języków obcych.